Нови возачки дозволи

Дискусија во форумот 'Автомобилизам и мотоциклизам' започната од marija aleksova, 20 април 2007.

 1. marija aleksova

  marija aleksova

  Член од:
  5 февруари 2007
  Мислења:
  4.059
  Допаѓања:
  2
  Од кој пат положивте на полигон , рачна и градска?Колку пати ве буткаа и дали фаќавте врски за да добиете возачка дозвила? На колку години ја задовте дозволата и со каква кола полагавте(на што се научивте да возите)?
   
 2. Volkswagen

  Volkswagen

  Член од:
  26 јануари 2007
  Мислења:
  2.703
  Допаѓања:
  23
  Прво, научив да возам на 8 годишна возраст на Zastava 128, мислам на оние чекорите (кумплунг, туража, кочница, брзини)...Никогаш не се осмелував да ја земам сам колата бидејки секој месец ја добивав да направам неколку кругчиња на полигонот за полагање.

  Не сум паднал на возењето. Полагав во Ноември 2003 година, од 10 души само 3-ца положивме и тоа сите испопаѓаа или на рачната или на полукружното...ова последното никогаш не го сфатив ама ај.
  Изгубив поени на тоа што пред семафор притиснував кумплунг па кочница (а тоа и денес си го правам ми остана навика, бидејки така ме научија моите - тоа било стандард пред 20-тина години, па и самиот инструктор кој сега е веќе пензиониран никогаш не ми рече дека не треба така).

  Полагав со Daewoo Tico, во АМСМ. Часовите ги зедов на 17 години, еден месец (не цел) откако направив 18 ја зедов возачката 27.11.2003 година (на 31.10 ми е роденден).
   
 3. Bacillus gagous

  Bacillus gagous Biohazardous

  Член од:
  21 јануари 2006
  Мислења:
  7.383
  Допаѓања:
  166
  Нешто амлку на паркинг прва втора почнав со татко ми на 14 тина години.
  На 17 земав часови, на 13. август наполнив 18 години на 14. август полагав тестови на 15. август сабајле во 9 полигон во 11:30 попладне градска, и положив се од прва, на 16 август отидов на одмор, на 1 септември кога се вратив од одмор отидов да си ја земам возачката.
   
 4. Струмикс

  Струмикс Еден...не го знаеш!

  Член од:
  9 декември 2005
  Мислења:
  13.792
  Допаѓања:
  3.307
  Јас на прв пат се, и тоа за Ц.
   
  На ilijev08 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Macedonian

  Macedonian ...

  Член од:
  2 април 2006
  Мислења:
  2.843
  Допаѓања:
  24
  Положив у мај, а роден сум на 21 април, часови зимав пред да напунам 18. Све положив од прва(kezi:), иначе полагав на корса, авто школа Кекец.
   
 6. BusHav

  BusHav Е ајде де.....можеш и така

  Член од:
  5 декември 2005
  Мислења:
  4.343
  Допаѓања:
  80
  Почнав со часови на неполни 18 години,таман додека да ги доземам часовите наполнив 18,положив се од прва,со 0 негативни хехехех
  Иначе претходно знаев само да тргнам,онака на паркинг со татко ми.

  А,да,на Тико полагав
   
 7. Dzish

  Dzish unlike any other...

  Член од:
  15 февруари 2007
  Мислења:
  13.995
  Допаѓања:
  2.660
  Почнав ва возам кола од 8-мо па за да не правам глупости ми купија мотор. Инаку положив се на прво, а никогаш не сум имал потреба да фаќам врски за полагање.
   
 8. FLiX

  FLiX

  Член од:
  28 јануари 2007
  Мислења:
  9.850
  Допаѓања:
  1.549
  Jas sega polagam :) zasega arno odi , ako me padnat ke vi kazam :)
   
 9. Necrophilia

  Necrophilia GSM Модератор

  Член од:
  13 август 2006
  Мислења:
  7.638
  Допаѓања:
  137
  Јас денеска тотално се положив и завршив, уште во понеделник да идам документи да поднесам и од следната недела со кола ке си искачам.

  Иначе на писмениот дел од втора положив, на полигон од прва а на градска исто така од втора.

  Иначе на градска првиот пат ме бутнаа оти многу нагло сум закочил пред пешачки т.е. ми излета еден пешак и за малце ке го удрев а поентата било пред пешачки не сум смеел да брзам.

  Иначе дали кога ке паднеш дали на писмен или градска за следен пат да полагаш се плака 1500 денари?
   
 10. Струмикс

  Струмикс Еден...не го знаеш!

  Член од:
  9 декември 2005
  Мислења:
  13.792
  Допаѓања:
  3.307
  Ај со среќа нека ти е!
   
 11. niko_cobra

  niko_cobra

  Член од:
  20 март 2007
  Мислења:
  189
  Допаѓања:
  4
  Ja uste ne sum polagal. Vo leto ke zemam casovi a ke polagam tek vo Januari. A inace si vozam od vreme na vreme "so tatko mi" ;)

  A dali znae nekoj da mi kaze, nesto slusnav imalo izmeni vo zakonot za polaganje. Vikaat mozelo da se polaga sve pred da napunis 18, ke ti dadat potvrda deka si polozil ama dodeka ne napunis 18 mora da vozis i da ima nekoj do tebe so najmalku 3 god vozacko iskustvo. E sega dali e ova tocno znae li nekoj ????

  Ako e tocno ova odma idam vo avto skola:)
   
 12. Volkswagen

  Volkswagen

  Член од:
  26 јануари 2007
  Мислења:
  2.703
  Допаѓања:
  23
  Грешно си разбрал, ако си ги прател вестите на ТВ за законот што крена многу негативна прашина кај автомото ентузијастите...

  Истото останува тоа на 17 години да земаш часови, на 18 да полагаш и да земиш возачка.

  Новина (не дај Боже) ќе биде до 21 година, да не можиш да возиш автомобил над 75KW - околу 100КС и ако возиш со тебе да имаш искусен возач (21 година + со минимум 3 години искуство или 22+ со 2 години), забрането ќе биде да возиш моторцикл (било каков) после 22ч (сега иди лето, 90% од младите тоа им е превозно средство...моронска работа, никаде во светот не е ова забрането). Инаку законот е копиран од Босна и Херцеговина, каде веќе е во сила 1 година и сите го исмејуваа и ги сожалуваа Босанците...изглеа истото и нас ќе не снајде.
   
  На ilijev08 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. JuveFan

  JuveFan Џабарлак

  Член од:
  11 мај 2006
  Мислења:
  918
  Допаѓања:
  7
  Маме да им е*ам изгласан е законот за возење. Сега треба да возиме со некоја си помош
   
 14. niko_cobra

  niko_cobra

  Член од:
  20 март 2007
  Мислења:
  189
  Допаѓања:
  4
  Abe i da e taka neznam kolku ke se pocituva. Kaj nas tuka e diva liga. Sekoj vozi sto saka, koga saka i kako saka. A i da pisat kazna ke bide skinata i retko koj ke plaka!!!
   
 15. niko_cobra

  niko_cobra

  Член од:
  20 март 2007
  Мислења:
  189
  Допаѓања:
  4
  Za ova slusnav. Nego pred ova nesto imase mi spomnaa za polaganje deka mozelo so 17.
   

Сподели преку: