Непопуларни филмски мислења

Член од
17 октомври 2011
Мислења
8.871
Поени од реакции
19.789
Вчера ги гледав No country for old men и Fargo, еден по друг.
Првиов е најверојатно единствен филм од Коеновци што ми се допаднал, пред се зашто имаше интересни ликови, Бролин и Бардем беа одлични. Приказната држи во неизвесност, можеби не би му дала над 8ца, али барем не ме разочара.

Од друга страна, многу ми е жал за тој саат ипол што го потрошив на оверхајпнатиот и преценет Фарго. Искрено, и тоа саат ипол му беше многу, ептен досаден за толку краток филм. Повеќе ми личеше на комедија одошто на криминален, сериозен филм. Ко некаква глупа пародија на не ни толку интересна случка. Уште се смеам на сцената кога зеде плавиот да ја бута ногата со трупче накрај. И не ми е јасно како изведбата на Френсис вредела за оскар во случајов.

Едниот е солиден филм, а другиов е ѓубре. Единствено нешто што им е исто е она црното ковчеџе во кое си ги транспортираа парите.
Мене ми се обратно тие 2.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
12.171
Поени од реакции
13.868
Мене ми се обратно тие 2.
No country for old men e еден од најдобрите филмови евер, целата таа симболика со вестерните претопена у модерно време, лудница чоече, е тоа е вожња, луда вожња. За тоа ви праам муабет цело време. Сцената со паричката вреди повеќе од некои филмови.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
8.871
Поени од реакции
19.789
No country for old men e еден од најдобрите филмови евер, целата таа симболика со вестерните претопена у модерно време, лудница чоече, е тоа е вожња, луда вожња. За тоа ви праам муабет цело време.
ОК, ама во случајов моето е непопуларно мислење. :P
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.846
Поени од реакции
3.243
После 20+ години ги симнав шпагети вестерн на Серџио Леоне. 4 филма, ги гледав по 2 пати, не најдов грешка. И ако најдам како да треба тамо да има грешка.
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
2.313
Поени од реакции
7.224
Штета што не постои тема за генерална дискусија за филмови, режисери и актери на форумов кај што може да се дискутираат вакви работи па мора тука во оваа темава кај што не смее цитирање.

Греови.
 
Член од
7 јули 2013
Мислења
956
Поени од реакции
4.957
Од друга страна, многу ми е жал за тој саат ипол што го потрошив на оверхајпнатиот и преценет Фарго. Искрено, и тоа саат ипол му беше многу, ептен досаден за толку краток филм. Повеќе ми личеше на комедија одошто на криминален, сериозен филм. Ко некаква глупа пародија на не ни толку интересна случка. Уште се смеам на сцената кога зеде плавиот да ја бута ногата со трупче накрај. И не ми е јасно како изведбата на Френсис вредела за оскар во случајов.

Едниот е солиден филм, а другиов е ѓубре. Единствено нешто што им е исто е она црното ковчеџе во кое си ги транспортираа парите.
Па и треба да се смееш на таа сцена. Филмот е црна комедија од типот на Reservior Dogs, In Bruges и тн, а не сериозен криминален филм. Со погрешна перцепција си го пратела филмов, дај му уште една шанса може ќе ти се бендиса. И не е според вистински настан филмот, тролаат Коеновци.
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
1.394
Поени од реакции
10.500
Фајт Клаб и Д Шошенк Радапшн су најпреценети филмови.

Џејсон Статам е сељак.
Џулија Робертс глупача.
Ема Вaтсон не е секси.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
32.791
Поени од реакции
48.619
Бењини уопште не е смешен.
У ствари, ако Жикина Династија и Хихирику хумор, ви се океј, ваљда и овој ќе ви биде смешен.
Автоматски споено мислење:

Три бои - нешто, е најдосадниот и глуп серијал на филмови.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
4.513
Поени од реакции
9.095
There will be Blood е најдосаденот филм евер, проверував на секој 2мин дали е при крај.

И следново ќе има голема реакција осеќам, ама No County for Old Man е преценет. Супер вожња има дур не премине во Мексико, послем тоа филмот нагло успорува и како да трае цела вечност.
 

Джонтра Вохохолта

I`m with the fucking FBI
Член од
20 јули 2020
Мислења
1.883
Поени од реакции
12.973
There Will be Blood е само Даниел Деј Луис.
Општо, Пол Томас Андерсон е досаден режисер.

Најпреценети режисери, Стенли Кјубрик, Френсис Форд Копола и Дејвид Финчер.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
12.171
Поени од реакции
13.868
Кјубрик, Тарантино, Скорсезе, Вилнев, Де Палма, Коенови, па и Вес Андерсон ми се врв. И некои кинематографери како Дикинс и Роберт Ричардсон. Обожавам да ги гледам нивните филмови.
 
Член од
21 април 2006
Мислења
7.066
Поени од реакции
2.692
Tarkovski e najdosadniot reziser posle Villeneuve koj posle Prisoners gi pravi najdosadnite filmovi shto reziser moze da gi napravi.

Gaspar Noe na teski drogi posle Fincher ima najunikaten stil so dvizenje na kamerata.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
На врв Bottom