Непопуларни филмски мислења

Член од
18 март 2017
Мислења
42
Поени од реакции
65
The notebook е преценет. Биг тајм.
Star Wars, е смртно досаден филм. И глуп.
50 Shades of grey - незнам, ако треба (хипотетички) да се рачуна по тоа колку е досаден и банален филмот тогаш овој е masterpiece.
Исто очекував многу повеќе од Pulp Fiction со 8.9 рејтинг. Барем да не ми беше досаден ако не друго.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Empire of the Sun катастрофа филм.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
532
Поени од реакции
614
Good Will Hunting не е ништо посебно - клише дијалози, како наменети за тинејџери. Мет Дејмон е бонус, со неговата нула харизма. Единствено добар беше како негативец во The Departed.

Casablanca e доста преценет филм, исто како и Хемфри Богарт кој во сите филмови е ист. Посебно глупа беше сцената со пеењето на Марсељезата и секако омилениот цитат на сите љубители на филмот - „од сите барови на светот она влезе во мојот.“

Saving Private Ryan e добар само на почетокот, понатаму приказната е целосно досадна. Се на се, освен Schindler's list, сите останати филмови на Стивен Спилберг се преценети.

Не ја сфаќам генијалноста на Алфред Хичкок, иако му ги имам изгледано најпознатите филмови.

Рајан Гослинг е само симпатичен/убав. Како глумец во сите филмови го има истиот став и држење, експресија на лице. Дури и улогите горе - долу му се слични.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.306
Поени од реакции
19.657
Star War Rogue One е досаден и генеричен филм.
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.511
Body Snatchers '78 (n)

Оригиналот од 56та го обожавам али римејков ми е тапа :sleep:... еден од најпреценетите филмови икад... само поради таа една јака сцена на крајот го праат како да е нешто посебно, останатиот дел од филмот дејството е исто како у оригиналот, плус издолжен, предолг (како и скоро секој филм од 70тите), не може толку време 2 сата да одржава цело време тензија...у еден момент, додека владее паника у филмов, го гледаш Спок како си се излежава на кауч...:D

You're next !!!! :вонзем::anco:
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Серијалот за Бонд, Џејмс Бонд е еден од најбесмислените, најнепотребните, најпреценетите и за жал најдолговечните филмски франшизи. Од Конери до Крег, секогаш се провлекува крајно слична, плитка и безвезна приказна која не беше интересна ни пред 20 години, ниту пак е сега. Добро, се провртеа низ филмовите некои убави жени, ама тоа е се'.

Од напливот суперхеројски филмови и сета таа хиперпродукција напросто ми се лоши.
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
LaLaLand is poop. Картонски карактери и poop plot што сака да успее на грбот на whiplash. Ништо посебно. Убаво изгледаше, ретко волку визуелно pleasing филм. Све друго, канта. Дури и музиката беше ok. Ништо посебно. ok.
Guardians of the Galaxy vol 2. is poop. Како ова лајно извади вакви оценки од "критичари" ми е тотално нејасно. Мада не дека станува збор за вистински критичари туку обични reviewers who fancy themselves critics така да донегде и разбирам. Fart и nipple jokes, нула сериозност, нула развој на карактери, и О БОЖЕ тие cameos. Пакман? Дејвид Хаселхоф?? Озбилно?! Филмов беше општа калакурница.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.707
Поени од реакции
33.343
Аууу, нееееееее...
THANK YOU

@iosonointerista
Ти, што? Нели е забрането цитирање во темава? Или за тебе не важи? :mad:

Појма немате, нели @IoSonoInterista ?
BTW, тој емотикон означува сладолед од чоколадо. :pipi:
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.501
Поени од реакции
33.643
Transformers: The Last Knight e zabaven.

Age of Extinction bese 0 film, dno, kraj na fransizata...

Ama ete, noviot me iznenadi. Them ratio aspect changes. :3

Weirdly... mi se dopadna. Cekam sea Unicron. Da bese iskocen odma ke go pustev. :D
 

Факе

Highbury–the Home of Football
Член од
6 март 2010
Мислења
9.458
Поени од реакции
10.155
Инспирација за да пишам овде добив од тема за ваква намена за фудбал,а гледам дека таа тема инспирација добила од овде. :icon_mrgr:


-Fight club е чисто срање од филм.
-Кум е преценет филм. :kuracc: Буквално заспав.
-Inglorious Basterds е испод просек филм.
-LOTR направи грабеж со оскарите.Компаративно гледано,Harry Potter заслужи повеќе.
-The Revenant филм за тепање време,а се запрашувам дали и за тоа е добар.Голема галама се дигна за филмов,очекував многу повеќе.
-Django Unchained просечна тема,доста сцени аматерски.Оценката на имдб и реалноста се небо и земја.
-Mad Max:Fury Road - Не можам да верувам за каков очобол одвоив 120 скапоцени минути. :facepalm:
-Секој хорор филм е тешка глупост од филм,освен Halloween со Michael Myers.Halloween не,можеби зоштого гледав мал и имаше моменти каде стварно се плашев,но моменти и каде добро се смеев(не црн хумор,туку бидејќи стварно имаше неколку смешни сцени) :)
-Исто и секој мјузикл е амеба филм. Не знам како постојат луѓе што уживаат во вакви филмови. Ако треба да одвојам еден филм од овој жанр,би бил Greace,само поради @Џонтра Волта кој ми е меѓу омилените глумци. Останатите :neetaka:
-Friends :cuc: Не е за овде постов.

За мене:facepalm: А за другото си е таман. :D
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.242
Поени од реакции
27.584
HER е еден од најлошите филмови што ги имам гледано. Нема ниеден добар лик, главниот лик е масивна п***а, АИ то е досадно, никој не се однесува како нормален човек и единствен нормален лик е бившата жена на главниот лик.
Покринџ филм не сум гледала.
Само сценографијата вреди. Толку.
 
Член од
19 август 2010
Мислења
975
Поени од реакции
1.890
Mother! е wtf филм. Ни добар, ни лош, повеќе кон второво.

Не ми е гајле колку бил метафоричен, колку добро ја претставувал планетава и религијата - не, не е до толку, бејзик метафори е (братоубиство, really) едвај чекав нешто да се деси, да ме извади од агонијата на брадавиците на Лоренс, нешто што ќе ми го оправда хајпот за филмот - и се деси, во последните 15 минути, кај што го гледав со отворена уста и wtf фацa, ама веќе беше прекасно да го исклучам па го догледав. Имаше убави сцени. И брадавици. That's all.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom