Непознато што вреди да се слушнe

ЈуријАркадиевич

Модератор
Член од
10 мај 2010
Мислења
1.209
Поени од реакции
5.242
Emma Ruth Rundle - Full session | Highway Holidays TV

не мислам дека е толку непознато за построк сладокусците (да, сладокусци ми е омилен збор кога станува збор за музика), но мислам дека нејзиниот соло проект е малку понепознатичок за пошироките маси. Фолк тегоба.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
3.678
Поени од реакции
7.970
Не многу познато и подзаборавено што вреди да се слушне... :)
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
4.436
Поени од реакции
11.102
Пред година, година и нешто на мене и на едно од моите друштва, она друштво со кое делам сличен вкус на музика и со кое стално експериментираме со слушање на музички правци и си пропрачуваме музика едни на други некако во исто време паралелно ни се појави бендов во препорачани видеа на Youtube, оние од страна што ги дава како предлози. И како почнавме да си го препорачуваме сфаќаме дека тој/таа на кого сме го препорачале веќе му/и излегол во предлози и го ислушал/а. Ни се допадна многу на сите. И не само тоа, ислушав се од нив и ми се допадна се, што е стварно реткост. Релативно млад бенд се, постојат од 2009-та, првото EP им е од 2014-та, а првиот студиски албум од 2015-та така што во етерот се "само" 5-6 години. Во моја листа за сега се број 1 бенд откриен преку Youtube и најдобар нов бенд. Не се строго една музички насока, Википедија ги става во 5 жанровски категории, мада по мене слободно може да се додадат уште неколку. Затоа наместо да се мачам со технички класификации порадо би им ја опишал музиката како "Пеглање на мозочни набори".
Од ваков:
1612515328474.jpeg

На ваков:


А тек како возат на зелена салата па, па, пааааа. Ракиичка мање-више и не мора баш.

Немаат некои хитови во класичната смисла на зборот па би ги одвоил:А оваа песна ме натера на една другарка која живее во Тексас да и пишам во ниедно време дека би се з'гнал да одам во Тексас макар и само за да се возам во некој стар пикап со отворен багажник низ тие пустински предели со каубојска капа на глава и песнава во позадина:


А еве и како звучат во живо:


И додека сум тука, ако ви фатат уво и им ја пројдете малата дискографија, а сакате репете и таков тип на возење, чек аутнете го овој уберкул албум од некоја си исто таква фраерска фаца, бивш професионален скејтер, откриен исто преку Youtube.

 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.174
Поени од реакции
30.740
Пред година, година и нешто на мене и на едно од моите друштва, она друштво со кое делам сличен вкус на музика и со кое стално експериментираме со слушање на музички правци и си пропрачуваме музика едни на други некако во исто време паралелно ни се појави бендов во препорачани видеа на Youtube, оние од страна што ги дава како предлози. И како почнавме да си го препорачуваме сфаќаме дека тој/таа на кого сме го препорачале веќе му/и излегол во предлози и го ислушал/а. Ни се допадна многу на сите. И не само тоа, ислушав се од нив и ми се допадна се, што е стварно реткост. Релативно млад бенд се, постојат од 2009-та, првото EP им е од 2014-та, а првиот студиски албум од 2015-та така што во етерот се "само" 5-6 години. Во моја листа за сега се број 1 бенд откриен преку Youtube и најдобар нов бенд. Не се строго една музички насока, Википедија ги става во 5 жанровски категории, мада по мене слободно може да се додадат уште неколку. Затоа наместо да се мачам со технички класификации порадо би им ја опишал музиката како "Пеглање на мозочни набори".
Од ваков:
Прегледај го приврзокот 282515

На ваков:


А тек како возат на зелена салата па, па, пааааа. Ракиичка мање-више и не мора баш.

Немаат некои хитови во класичната смисла на зборот па би ги одвоил:А оваа песна ме натера на една другарка која живее во Тексас да и пишам во ниедно време дека би се з'гнал да одам во Тексас макар и само за да се возам во некој стар пикап со отворен багажник низ тие пустински предели со каубојска капа на глава и песнава во позадина:


А еве и како звучат во живо:


И додека сум тука, ако ви фатат уво и им ја пројдете малата дискографија, а сакате репете и таков тип на возење, чек аутнете го овој уберкул албум од некоја си исто таква фраерска фаца, бивш професионален скејтер, откриен исто преку Youtube.

И јас сосема рандом ги открив на јутјуб, двеве работи, и првите и скејтерот. Првите се апсолутно лабав бенд за чилање. А скејтерот го открив со овој албум, пред некои 3 години. Опасен типац.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
5.487
Поени од реакции
7.578
Leo Moracchioli

Najtalentioraniot muzicar na Youtube. Ako sakate metal, pazete ke zaglavite so saati na negoviot kanal. Pesnite na Adele konecno nekoj ASALNO da gi ispee. Eden ton hitovi ispeani u metalski stil, od detski pesni od Africa na Toto, Gangsters paradaise, Madona, M Jackson...
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
4.436
Поени од реакции
11.102
И јас сосема рандом ги открив на јутјуб, двеве работи, и првите и скејтерот. Првите се апсолутно лабав бенд за чилање. А скејтерот го открив со овој албум, пред некои 3 години. Опасен типац.
И тој, и тој. Ама Road to Knowhere (ептен ми е јака оваа игра на збор Knowhere) го одбрав поради тоа што е поsmooth од овој. Не подобар или полош туку покомпатибилен звук со другиот бенд. Soul food Taqueria има и пооштри тонови, вози за некоја нијанса подруг филм и не е толку медитативен.

А иначе има денови кога ти трга, алгоритмот на Youtube те засакува, па не мора ни да менуваш песни, оставаш на аутоплејот па ти ги реди:


Па кога ќе почнеш за последниов бенд да бараш информации на нет, па не можеш да најдеш доволно, па те мава некоја фрустрација љубопитен си за повеќе, за случајно да ги прочиташ коментарите на Mike And Chris и на Dna под видеото и кореспонденцијата што следи под тие коментари, па те обзема чувство како да си открил куфер со милион евра во некоја напуштена куќа на крајот од селото, на работ на Јутубието, па си викаш некој од страна да ме гледа што правам би ме пратил на бесплатен одмор во Демир Хисар, ама кур те боли пошто конверзацијата е порно и се осеќаш исто како типов:

Style Wizard2 years ago
I think I found one of the best comment threads, just a couple of people, meeting over family music connections. I love the song btw.

И така...
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.174
Поени од реакции
30.740
И тој, и тој. Ама Road to Knowhere (ептен ми е јака оваа игра на збор Knowhere) го одбрав поради тоа што е поsmooth од овој. Не подобар или полош туку покомпатибилен звук со другиот бенд. Soul food Taqueria има и пооштри тонови, вози за некоја нијанса подруг филм и не е толку медитативен.

А иначе има денови кога ти трга, алгоритмот на Youtube те засакува, па не мора ни да менуваш песни, оставаш на аутоплејот па ти ги реди:


Па кога ќе почнеш за последниов бенд да бараш информации на нет, па не можеш да најдеш доволно, па те мава некоја фрустрација љубопитен си за повеќе, за случајно да ги прочиташ коментарите на Mike And Chris и на Dna под видеото и кореспонденцијата што следи под тие коментари, па те обзема чувство како да си открил куфер со милион евра во некоја напуштена куќа на крајот од селото, на работ на Јутубието, па си викаш некој од страна да ме гледа што правам би ме пратил на бесплатен одмор во Демир Хисар, ама кур те боли пошто конверзацијата е порно и се осеќаш исто како типов:

Style Wizard2 years ago
I think I found one of the best comment threads, just a couple of people, meeting over family music connections. I love the song btw.

И така...
Oва исто, нз дали си го чул. Кога го открив имаше некои 20.000 прегледи, додуша пресно ставена беше песната, некои месец дена чинам. Море реков убајни ова, како вози, онака гали нежно по ушиве. Потоа не можев да ја најдам песнава и ја изгубив, Кокоро, Кукоро, секако пробував во срч, се до еден миг кога ми се појави случајно на јутјуб, и одма ја сетив по тоа бојата на видеото и тоа лисичето, мачката што ли е.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
4.436
Поени од реакции
11.102
Oва исто, нз дали си го чул. Кога го открив имаше некои 20.000 прегледи, додуша пресно ставена беше песната, некои месец дена чинам. Море реков убајни ова, како вози, онака гали нежно по ушиве. Потоа не можев да ја најдам песнава и ја изгубив, Кокоро, Кукоро, секако пробував во срч, се до еден миг кога ми се појави случајно на јутјуб, и одма ја сетив по тоа бојата на видеото и тоа лисичето, мачката што ли е.
Да тој е тој loop. Кога ќе пуштиш една од овие песни автоматски после аутоплејот ти ги дава и останатите дополнително и други од сличен тип. Благодарен сум му на Youtube што ме стави во тој loop :D.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom