Најекономично греење (затоплување)

Член од
19 октомври 2012
Мислења
294
Поени од реакции
249
BRAT KOLKU BESE STRUJATA NA OKTOMVRI, I KAZI MI KAKO JA PUSTASE POSTOJANO ILI SAMO DODEKA BEVTE DOMA, JAS NAMESTIV LG 24
http://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=28_56_144&product_id=201886
PRED DA JA KUPAM CITAV SPECIFIKACII NA KAKVI LI NE SAJTOVI, MNOGU E FALENA. PISUVA DEKA POSTOJANO AKO RABOTI KE TROSI NE POVEKE KAKO DVA FRIZIDERA, KLIMATA RABOTI ODLICNO, ZATOPLUVA PROSTORIJA OD 40 KVADRATA OTVOREN PROSTOR ZA NEPOLNI 15 MINUTI. NO SMETKATA I BAS NE DOJDE TAKA MALA, NIKAKO NEMOZAM DA PRESMETAM, ZOSTO VO SPOREDBA SO LETOTO, STRUJATA KAKO CELO E POSKAPA, A I POVEOE SE VKLUCUVA BOLJEROT. KAZI MI KAKO BESE KAJ TEBE?

Kazi kolku ti dojde struja za noemvri ... posto i jas ja gledam i se mislam megju taa - LG 24 SQ i ovaa od technomarket - Samsung AQV 24 PSB

Eve za sporedba ke ti kazam deka momentalno imam LG 12 inverter (stara vekje 6 godini), i ne me gree dovolno na ovie 40 m2. Vklucena e sekoj den od 7 do 24 od prilika i smetkata mi dojde okolu 5500 den. Potrosuvackata i e 1.4 kW/h na maximum...

Znaci sega dilemata mi e LG ili Samsung... aj mala sporedba :

LG: КАПАЦИТЕТ НА ГРЕЕЊЕ: 8.44 KW( 0.9-11.4 )
ПОТРОШУВАЧКА НА ГРЕЕЊЕ: 2.3 KW

Samsung: КАПАЦИТЕТ НА ГРЕЕЊЕ 7.8KW
ПОТРОШУВАЧКА НА ГРЕЕЊЕ 2.2KW

Izleguva deka LG-to e podobro, posto za 0.1 KW pogolema potrosuvacka dobivas pogolema energija 8.44 vo odnos na 7.8...
Ali mora da kazam deka ne sum mnogu zadovolen od LG-to posto mnogu buka stvara vnatresniot del. Kaj vujko mi gledam Samsungot ne se slusa. E sega negovata klima ne e inverter, pa mozda zatoa stvara pomala buka, ako ima toa vrska ...
 

Gunner4ever

Vive la France
Член од
14 ноември 2009
Мислења
663
Поени од реакции
130
Ako moze nekoj da mi kaze dali se isplati da zemam pilinska pecka(kako i da se vika) za 20 m2 iam termo ama vrska nema so toplenje treba i klimata da ja pustam za me zgree, imam i od ovie glrealkive sto se so 3 cefki ama vrska nema plus mn trosi struja. Imam slusnato deka troselo negde edna boca(12 litra ama bocite sobiraat i poveke taka da moze da se narede i toa :) ) za edna nedela, pa ako stavam za 800 denara plin( negde 18 litra) mozda i za nedela ipol ke mi se fati. E sea ako veke se isplati nekoj da preporaca nekoja kvalitetna(sepak se raboti za plin), gi gleam ovie od bricolaz ama neznam nekako ne mi se sigurni.???
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.023
Поени од реакции
949
Kazi kolku ti dojde struja za noemvri ... posto i jas ja gledam i se mislam megju taa - LG 24 SQ i ovaa od technomarket - Samsung AQV 24 PSB

Eve za sporedba ke ti kazam deka momentalno imam LG 12 inverter (stara vekje 6 godini), i ne me gree dovolno na ovie 40 m2. Vklucena e sekoj den od 7 do 24 od prilika i smetkata mi dojde okolu 5500 den. Potrosuvackata i e 1.4 kW/h na maximum...

Znaci sega dilemata mi e LG ili Samsung... aj mala sporedba :

LG: КАПАЦИТЕТ НА ГРЕЕЊЕ: 8.44 KW( 0.9-11.4 )
ПОТРОШУВАЧКА НА ГРЕЕЊЕ: 2.3 KW

Samsung: КАПАЦИТЕТ НА ГРЕЕЊЕ 7.8KW
ПОТРОШУВАЧКА НА ГРЕЕЊЕ 2.2KW

Izleguva deka LG-to e podobro, posto za 0.1 KW pogolema potrosuvacka dobivas pogolema energija 8.44 vo odnos na 7.8...
Ali mora da kazam deka ne sum mnogu zadovolen od LG-to posto mnogu buka stvara vnatresniot del. Kaj vujko mi gledam Samsungot ne se slusa. E sega negovata klima ne e inverter, pa mozda zatoa stvara pomala buka, ako ima toa vrska ...
BRAT KLIMATA ZA BUKA, NE PRAVI BUKA...OSVEN KOGA E PUSTENA A TEMPERATURATA NA SOBATA E 10-15 STEPENA PO NISKA OD TAA STO SAKA DA SE POSTIGNE, NO POTOA NE SE SLUSA, JAS GREAM OTVOREN PROSTOR 40 KVADRATI. I NAVISTINA E SOVRSENSTVO. SMETKATA DOJDE 4700 DENARI, NO TREBA DA SE IMA VO PREDVID DEKA VO SPALNATA IMAM USTE EDEN INVERTER LG 12 KOJ GO PUSTAME OD 22 DO 07 CASOT SABAJLE, T.E. GO GASIME 24-TA I GO PUSTAME TOJ, NO IMA I DRUGA POTROSUVACKA, A KAKO CELO I STRUJATA E POSKAPA OD LAZNI, A I JA NEMA EVTINATA STRUJA, A DOMA SME 5 DUSI, BOLJEROT E SEKOJ DEN PUSTEN, PO NEKOGAS I DVATA, TAKA DA NEMOZAM DA NAJDAM SREDINA.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.962
Поени од реакции
1.237
Дали може да се постави внатрешна изолација, наместо надворешна, има ли разлика во материјал, цена,....
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.794
Поени од реакции
21.205
Дали може да се постави внатрешна изолација, наместо надворешна, има ли разлика во материјал, цена,....
Во секој случај е поевтино од надворешна. Само на скелиња ке заштедиш поприлично.
Негативна страна е што си го смалуваш просторот за онолку колку е дебела излоацијата.
Сега има неколку опции и сигурно ке постираат некои кои се подобро запознаени со оваа пробематика.
Првата е гипс картон а во просторот помеѓу постоечкиот зид и картонот да биде исполнето со камена волна или така нешто слично. Секако ова мислам дека е поскапата варијанта.
Другата е стиропор или стиродур или комбинација од двете па над него мрежа со лепак за стиропор,па некој тип на внатрешен малтер или така нешто.
Ако си поумешен ова можеш и сам да го изведиш, не е некоја филозофија што драстично ке ја намали цената.
Сега ај да видиме другите какви искуства имале во врска со ова.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
Абе кај си ти , жив си ??

еве друже... се копрцам некако... читам тука стручна литература по форумиве... учам и јас по нешто, нели зима иде, па да научам како е најекономично да се загрее човек... еве примери со кубик и нешто грее 80 квадрати месечно... ако го постигам и јас тоа ке бидам многу среќен... или се мислам да опнам 2-3 клими, пошто не замрзнуваат на -15 или нешто појако, пошто инвертер не замрзнува... или се мислам нешто друго..на пример домача жута или бела, у комбинација со секојдневно прождеравање на грав и кисел купус, па така ракиката нема да ти дозволи да смрзнеш а купус+грав е абнормално прдење, па за под кебе и јорган таман имаш акумулирано топлинска енергија за да истераш цела ноќ...

а да... денес еден ми препорача да си купам печурка плинска, онаква боцата у нејзе што влага и да сум си ја турел у сред дневна (ја собирало, била висока “само“ 2,4 метри а дома ми било 2,‘ метри) и ако сум си ја украсел уметнички ке било одличен декор... а широчина фаќа одприлика како еден фрижидер...


па така.. сега се чудам и се мислам што да правам...

ти што би направил?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.794
Поени од реакции
21.205
еве друже... се копрцам некако... читам тука стручна литература по форумиве... учам и јас по нешто, нели зима иде, па да научам како е најекономично да се загрее човек... еве примери со кубик и нешто грее 80 квадрати месечно... ако го постигам и јас тоа ке бидам многу среќен... или се мислам да опнам 2-3 клими, пошто не замрзнуваат на -15 или нешто појако, пошто инвертер не замрзнува... или се мислам нешто друго..на пример домача жута или бела, у комбинација со секојдневно прождеравање на грав и кисел купус, па така ракиката нема да ти дозволи да смрзнеш а купус+грав е абнормално прдење, па за под кебе и јорган таман имаш акумулирано топлинска енергија за да истераш цела ноќ...

а да... денес еден ми препорача да си купам печурка плинска, онаква боцата у нејзе што влага и да сум си ја турел у сред дневна (ја собирало, била висока “само“ 2,4 метри а дома ми било 2,‘ метри) и ако сум си ја украсел уметнички ке било одличен декор... а широчина фаќа одприлика како еден фрижидер...


па така.. сега се чудам и се мислам што да правам...

ти што би направил?
Јас да сум на твое место ке направам комбинација клима инвертер да ја поврзам на парното. Тоа фреонот нека врти низ цевки. Ако биди да биди;)
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Mnogu podobro e nadvoresna izolacija i sekako poskapo. No podobro vnatresna nego li nikakva.
Gips karton so tervol 10-15cm, i sto e mnogu bitno, da se izolira tavan ako imas moznost, ako nad tebe e ploca koja ne se gree.
So nekade 12evra za m2 gips so izolacija parite gi vrakas vo edna polusezona ili sezona.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.794
Поени од реакции
21.205
Mnogu podobro e nadvoresna izolacija i sekako poskapo. No podobro vnatresna nego li nikakva.
Gips karton so tervol 10-15cm, i sto e mnogu bitno, da se izolira tavan ako imas moznost, ako nad tebe e ploca koja ne se gree.
So nekade 12evra za m2 gips so izolacija parite gi vrakas vo edna polusezona ili sezona.
Онака ме интересира што ке му фали со стиропор или стиродур. И зидовите и таванот, па после фино лепо да го изглетова да личи на нешто. Не е вака и поевтино и попрактично од гледна точка на мајстори, пошто сепак гипс картонот не е баш така едноставен за местење.
Твое мислење предности мани ??
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
ијаааа.... ај да научам и јас нешто... значи ти тврдиш дека со помалку 1,5 кубик дрва грееш цел месец 80 квадрати? како бе друже? ја ложиш печката и ги држиш другите врати отворени или имаш камин-котел на дрва па со радијатори грееш? 80 квадрати? ај појасни каков систем имаш што со помалку од 1,5 кубик (поточно 1,2 кубици) грееш месечно 80 квадрати?
Каминот е таков од сите страни дава топлина и држи жар. . Вратите ми се отворени секаде. Да 80 квадрати освен купатило и ходник.
12 метри кубни/6-7 месеци по 1.7-2 метри кубни дрва во месец. Живеам во стан залепен од двете страни со други станови и е изграден со дебели бетонски зидови. Подобра изолација нема од ова.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Edna od najvaznite karakteristiki na izolacijata pokraj koeficientot na toplinska provodlivost tukukoeficient na otpor na difuzija na vodena para ili laicki kazano parapropusnost. Taka da stiroporot ili ekspandiran polistiren (EPS) ima parapropusnost okolu 50 (bezdimenzionalna velicina), stiroduror ili xps (ekstrudiran polistiren) 70 - 250, dodeka stakliena ili kamena volna 1.5 - 2.0. Za orientacija ciglata ima okolu 10. Da postoi fasaden stiropor samo sto kaj nas nes go sretnal (mozebi go ima) ama so cena e skoro duplo poskap od ovoj ovde sto se prodava. Toj storopor zahteva i soodveten lepak itn. Mislam deka Baumit go proizveduva pod imeto Open Reflect i negde ima koeficient 10.
Sto vsusnost znaci parapropusnosta.
Sekoj covek vo tekot na denot proizveduva okolu 2.5kg voda vo vid na parea sto preku koza itn... Taa vodena parea po zakon na fizika imatebdencija da izleze nadvor vrz osnova na razlika na pritisoci, tuka stiroporot mu pravi uslovno kazano bariera i vlagata ostanuva vo zidot, taka da posle poveke godini moze da se javi vlaga na zidot bez moznost da se isusi, pa pojava na gabi mikroorganizmi muvla ... so eden zbor nezdrava sredina za ziveenje.
Drug problem kaj eps e toa sto toj nema zatvorena kristalna resetka kako xps, taka da prostorot pomegu uslovno kazano vozdusnite meuri maze da iskondenzira i zamrzne kako ponatamu se siri i vrsi abrazija na stiroporot, taka da posle neznam kolku zamrznuvanja i odmrznuvanja toj vise ne e vo funkcija.

......itn
--- надополнето: 4 декември 2012 во 23:37 ---
Edna od najvaznite karakteristiki na izolacijata pokraj koeficientot na toplinska provodlivost e koeficient na otpor na difuzija na vodena para ili laicki kazano parapropusnost. Taka da stiroporot ili ekspandiran polistiren (EPS) ima parapropusnost okolu 50 (bezdimenzionalna velicina), stiroduror ili xps (ekstrudiran polistiren) 70 - 250, dodeka stakliena ili kamena volna 1.5 - 2.0. Za orientacija ciglata ima okolu 10. Da postoi fasaden stiropor samo sto kaj nas nes go sretnal (mozebi go ima) ama so cena e skoro duplo poskap od ovoj ovde sto se prodava. Toj storopor zahteva i soodveten lepak itn. Mislam deka Baumit go proizveduva pod imeto Open Reflect i negde ima koeficient 10.
Sto vsusnost znaci parapropusnosta.
Sekoj covek vo tekot na denot proizveduva okolu 2.5kg voda vo vid na parea sto preku koza itn... Taa vodena parea po zakon na fizika imatebdencija da izleze nadvor vrz osnova na razlika na pritisoci, tuka stiroporot mu pravi uslovno kazano bariera i vlagata ostanuva vo zidot, taka da posle poveke godini moze da se javi vlaga na zidot bez moznost da se isusi, pa pojava na gabi mikroorganizmi muvla ... so eden zbor nezdrava sredina za ziveenje.
Drug problem kaj eps e toa sto toj nema zatvorena kristalna resetka kako xps, taka da prostorot pomegu uslovno kazano vozdusnite meuri maze da iskondenzira i zamrzne kako ponatamu se siri i vrsi abrazija na stiroporot, taka da posle neznam kolku zamrznuvanja i odmrznuvanja toj vise ne e vo funkcija.

......itn
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Ako moze nekoj da mi kaze dali se isplati da zemam pilinska pecka(kako i da se vika) za 20 m2 iam termo ama vrska nema so toplenje treba i klimata da ja pustam za me zgree, imam i od ovie glrealkive sto se so 3 cefki ama vrska nema plus mn trosi struja. Imam slusnato deka troselo negde edna boca(12 litra ama bocite sobiraat i poveke taka da moze da se narede i toa :) ) za edna nedela, pa ako stavam za 800 denara plin( negde 18 litra) mozda i za nedela ipol ke mi se fati. E sea ako veke se isplati nekoj da preporaca nekoja kvalitetna(sepak se raboti za plin), gi gleam ovie od bricolaz ama neznam nekako ne mi se sigurni.???
Баба ми зема 4000 ден се и може да е на струја и на плин. Има боца од 25 литри а колку и троши не знам затоа што не ја вклучуваат нон стоп. Викаат дека ги топли собата им е 16 квадрати.
Иста ваква само горе има плус 2 грејачи на струја.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Каминот е таков од сите страни дава топлина и држи жар. . Вратите ми се отворени секаде. Да 80 квадрати освен купатило и ходник.
12 метри кубни/6-7 месеци по 1.7-2 метри кубни дрва во месец. Живеам во стан залепен од двете страни со други станови и е изграден со дебели бетонски зидови. Подобра изолација нема од ова.
E vidi,ako kupuvaš drva po realna cena 3000-3200 za m2 (sečeni i cepeni) koja sto e po stovarištava toa ke te cini 100 evra mesečno.
Kaj tebe esapot se kroi na *ilegalen* način,
:D
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.794
Поени од реакции
21.205
Edna od najvaznite karakteristiki na izolacijata pokraj koeficientot na toplinska provodlivost tukukoeficient na otpor na difuzija na vodena para ili laicki kazano parapropusnost. Taka da stiroporot ili ekspandiran polistiren (EPS) ima parapropusnost okolu 50 (bezdimenzionalna velicina), stiroduror ili xps (ekstrudiran polistiren) 70 - 250, dodeka stakliena ili kamena volna 1.5 - 2.0. Za orientacija ciglata ima okolu 10. Da postoi fasaden stiropor samo sto kaj nas nes go sretnal (mozebi go ima) ama so cena e skoro duplo poskap od ovoj ovde sto se prodava. Toj storopor zahteva i soodveten lepak itn. Mislam deka Baumit go proizveduva pod imeto Open Reflect i negde ima koeficient 10.
Sto vsusnost znaci parapropusnosta.
Sekoj covek vo tekot na denot proizveduva okolu 2.5kg voda vo vid na parea sto preku koza itn... Taa vodena parea po zakon na fizika imatebdencija da izleze nadvor vrz osnova na razlika na pritisoci, tuka stiroporot mu pravi uslovno kazano bariera i vlagata ostanuva vo zidot, taka da posle poveke godini moze da se javi vlaga na zidot bez moznost da se isusi, pa pojava na gabi mikroorganizmi muvla ... so eden zbor nezdrava sredina za ziveenje.
Drug problem kaj eps e toa sto toj nema zatvorena kristalna resetka kako xps, taka da prostorot pomegu uslovno kazano vozdusnite meuri maze da iskondenzira i zamrzne kako ponatamu se siri i vrsi abrazija na stiroporot, taka da posle neznam kolku zamrznuvanja i odmrznuvanja toj vise ne e vo funkcija.

......itn
Ти држи вода муабетот , но има едно што ме буни посебно во врска со влагата.
Ајде ке речеме купатило. Цело е наредено со плочки освем таванот кој најчесто е премачкан со акрилен поликолор кој сега зависи од типот некој пропушта влага некој не.
Муабетот ми беше незнам колку е парапропустливоста на керамичките плочки ама пошто имаат глазура претпоставувам не ке да е многу голема. А купатило како купатило ако тоа нема влага и пареа незнам кој друг дел од домот освем можеби кујната има повеќе.
Како е таму решено да нема мувла и такви слични работи.
Би требало се да е мувлосано за некој месец, ама ете не е.
Друга работа.
Ете во денешно време сите ги прават фасадите со стиропор и пластичен малтер. Ајде зидот ке диши од внатре, ама каде таа влага ке излези кога надворешниот дел од зидот е буквално пластифициран.
Не се правам експерт ама ете чисто ме интересира.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom