Најекономично греење (затоплување)

Член од
20 октомври 2012
Мислења
3.612
Поени од реакции
6.239
Друже сигурен си дека ова е боље од Термо?Пошто се двоумам што да купам.И дали се економични и колку помалце трошат од Термо?
Мислам на првиот пост што си го пишал.
Немој бе термо да купуваш од кај ти е таа идеја :eek: сакаш ладно да ти биде а да плаќаш многу за струја?
--- надополнето: 4 декември 2012 во 02:14 ---
дека е подобро од термо, 1000000000000000000000000000000000


http://www.technomarket.com.mk/products/09007908/airelec-3000w-mt

Дали е ова доволно за една соба ?
за 30 м2 е и повеќе од доволно има бања да ти биде
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Немој бе термо да купуваш од кај ти е таа идеја :eek: сакаш ладно да ти биде а да плаќаш многу за струја?
СЕ, СВЕ, АМА БАШ СЕ Е БОЉЕ ОД ТЕРМО ПЕ(и)ЧКА :D
 

C R E S

Chelsea Fan!
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.515
Поени од реакции
1.266
да не испадне дека рекламирам фирми и сл, но
ATLANTIC француски се, ...... јас ги имам купено во ал-фи во к.вода кај чешма. но валјда ги има и на други места. ај утре ке ги пишам и цените од таму па кој како сака понатаму.
П.С. 3kw се прво многу, 2 се сосема доволни. но ако купиш 2 ком од по 1kw, тогаш ке дадеш ..... да речеме 10000, а ако купиш еден од 2kw нема да биде повеќе од 6000.
валјда муабетот е за стан куќа, не за дуќан
За у куќа ми се,ми треба само за во една соба.Еден доволен ќе ми е .
 
Член од
20 октомври 2012
Мислења
3.612
Поени од реакции
6.239
За у куќа ми се,ми треба само за во една соба.Еден доволен ќе ми е .
Колку квадрати е собата? за 20 квадрати 2000w за 30 3000w
ако ти е малечка од 10 квадрати тогаш 1000w? Ако е некој огромен салон нормално дека нема да ти е доволно?
 

C R E S

Chelsea Fan!
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.515
Поени од реакции
1.266
Немој бе термо да купуваш од кај ти е таа идеја :eek: сакаш ладно да ти биде а да плаќаш многу за струја?
--- надополнето: 4 декември 2012 во 02:14 ---

за 30 м2 е и повеќе од доволно има бања да ти биде
Секад сметките се високи така да :D
Иначе фала на советот.
--- надополнето: 4 декември 2012 во 02:28 ---
Колку квадрати е собата? за 20 квадрати 2000w за 30 3000w
ако ти е малечка од 10 квадрати тогаш 1000w? Ако е некој огромен салон нормално дека нема да ти е доволно?
Па 20 квадрати е мислам.Може и 3000w да се стаи :D
 
Член од
20 октомври 2012
Мислења
3.612
Поени од реакции
6.239
Секад сметките се високи така да :D
Иначе фала на советот.
Од мое искуство на термо кога се греев ми беше и ладно и повеќе плаќав, на панели ми е топло и сметките ми се пониски, али ти си знаеш иако мене ми станува јасно зошто луѓето се плашат од високи сметки за струја.. дефинтивно тоа е поради термо печките и греалките :) ем ти е ладно ем си плаќаш.
Во теорија ќе ти кажат дека не е така али еве параксата друго зборува.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Колку квадрати е собата? за 20 квадрати 2000w за 30 3000w
ако ти е малечка од 10 квадрати тогаш 1000w? Ако е некој огромен салон нормално дека нема да ти е доволно?
затоа и реков 2 комада. но 1kw загрева како што треба и повеќе од 10м2. слободно може да се каже и 15м2. мене собите ми се помеѓу 12, 14 и 15м2 плус ходник и купатило со прозор. оној комунистички стил на станови, во средина ходник со соби лево и десно. да се реши пријателот да ми го земе тој од 2kw, јас парите ке ги преинвестирам во1kw. значи 3х1kw=3kw и тоа ке биде сосема доволно за станот.
да дополнам, ...... ако се решиш за ко моите, ... слободно пиши порака да ти ја објаснам дисциплината со која треба да го користиш. мислам на модулот на работа. вака да објаснувам е безполезно
 
Член од
20 октомври 2012
Мислења
3.612
Поени од реакции
6.239
Секад сметките се високи така да :D
Иначе фала на советот.
--- надополнето: 4 декември 2012 во 02:28 ---


Па 20 квадрати е мислам.Може и 3000w да се стаи :D
Ја имам ваков Thermor од 2500w на 20 квадрати и без проблем бања ја прави може ако сакаш и 24 степени ќе ти ја загрее и тоа за саат до два едноставно ѕвер е :)
Вакво нешто само друг модел е мојот од ланска година сега го имаш ова http://www.technomarket.com.mk/products/09112992/thermor-evidence-2500w
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Ја имам ваков Thermor од 2500w на 20 квадрати и без проблем бања ја прави може ако сакаш и 24 степени ќе ти ја загрее и тоа за саат до два едноставно ѕвер е :)
Вакво нешто само друг модел е мојот од ланска година сега го имаш ова http://www.technomarket.com.mk/products/09112992/thermor-evidence-2500w
ух 2,5kw на 20м2. тука и по купаќи можеш хахахахаха:cool:
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Starite sakaat da go otkacat parnoto,zatoa prasuvam kako e momentalno matematikata so termo. Ne e za mene. Jas im vikam da si nabavat inverter ama oni se malku konzervativni,znaete kakvi se postarive. Na vremeto imale termo i kef im pravel. Po nekoja logika termoto treba da bide poeftino od drugive opcii ako go polniš samo navecer,poeftina e strujata. Ne mi e jasno kako vi ispaga poeftino so drugive grejni tela. KW energija si e KW i vo edniot i drugiot slučaj. Pa dobro na starive ne im se lupa pari za klima,nekoj prijatel imal termo baksis da im go dade. On sega imal parno na struja. Jas se gream so klima,za koga epten ke zaladi imam i plinska pecka za backup.

Znaci termoto do 5 sabajle ke se puni na maksimum,i potoa se isklucuva od steker do 22h navecer. Kolku bi bila prosecna potrosuvacka ako nekoj ima-l termo pecka i se greel na ovoj nacin.
Drži li termoto toplo vo 35m2 bez da duva od 5 saat sabajle do 10 navecer,ili trebe i denje da se puni. Koga ke padnat ekstremno niski temperaturi normalno deka treba cel den da raboti i smetkata ke bide povisoka,ama toa e eden mesec maksimum.
--- надополнето: 4 декември 2012 во 06:47 ---
Вие што се греете на струја ви се исплќа ли тоа, колкава ви е сметката?
Јас со 12 метри кубни дрва греам 80 квадрати. Дрвата ги купувам по 1800 ден и се греам од 15 октомври до 15 Мај.
Или во просек ми е по 3000 ден месечно.
Греалка не користам веќе 3 години затоа што еден месец сметката ми дојде 5000 ден и тоа не беше нон стоп вклучена. Мене тоа чудо не ме топли треба се да сум до неа.
Kaj gi navagas za 1800 den? Od tie *matnite* se verovatno. :D
Nema veze,top e cenata.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.023
Поени од реакции
949
Баш ме интересира како дојде до ваков брилијантен закучок.
А извини колку конвектоири ке требаат и со колкава снага? И те молам ај ако сакаш објасни како дојде до снагата. Мислам пресметваше, тестираше, кај некој пријател си видол, си читнал некаде или како. Баш ете живо горам од желба да знам а сигурно и другите сакаат да ги просветлиш.[/quot
brat zosto se pravisinteresen lani zimata se greevme so termo pecka, sobata e 16 kvadrata, se sekavas kakva zima bese, da ne te potsetuvam, imase dnevna eftina i nokna, nokeska se polnese peckata cela nok, sabajle ke ja pustevme da duva, vo 1 saat popladne povtorno se polnese, vo sobata bese ladno...postojano, ako se pustese da duva vo denot sobrano 3 casa, peckata se praznese..imam predvid deka kukata e so stiropol i sidovite bea ladni, t.e. ne se toplese vo drugite sobi. a sto stanuva zbori za soba od 35 kvadrata, i plus da ja pusta da se polni samo na vecer??? neznam kade zivees, i vo kakvo zimo ja imas koristeno termoto, kaj nas izmrznavme zimoska. pozdrav
--- надополнето: 4 декември 2012 во 08:49 ---
Вие што се греете на струја ви се исплќа ли тоа, колкава ви е сметката?
Јас со 12 метри кубни дрва греам 80 квадрати. Дрвата ги купувам по 1800 ден и се греам од 15 октомври до 15 Мај.
Или во просек ми е по 3000 ден месечно.
Греалка не користам веќе 3 години затоа што еден месец сметката ми дојде 5000 ден и тоа не беше нон стоп вклучена. Мене тоа чудо не ме топли треба се да сум до неа.
drugar zboruvame za slucai kade sto site vo domot se pruburame najrano vo 4 casot popladne, kolku treba da se zapali, da potera ognot i na kraj da se stopli, nemame penzioner doma, da go lozi kumbeto..pa da bide toplo koga se prbirame. kaj nas so inverterot pusten vo 16 casot, postignuva temperatura od 21 stepen vo 16 i 15. vo sekoj slucaj izleguva po evtino...i pred se po komfortno
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
drugar zboruvame za slucai kade sto site vo domot se pruburame najrano vo 4 casot popladne, kolku treba da se zapali, da potera ognot i na kraj da se stopli, nemame penzioner doma, da go lozi kumbeto..pa da bide toplo koga se prbirame. kaj nas so inverterot pusten vo 16 casot, postignuva temperatura od 21 stepen vo 16 i 15. vo sekoj slucaj izleguva po evtino...i pred se po komfortno
Ни јас немам никој дома си доаѓам во 2 и го палам и за 15 мин е топло. Затоа се измислени камините и има суви дрва.
А некогаш па во 7 сабајле го наредам дебели дрва и си има жар до 2-3 попладне.
--- надополнето: 4 декември 2012 во 09:38 ---
Kaj gi navagas za 1800 den? Od tie *matnite* se verovatno. :D
Nema veze,top e cenata.
Од циганите ги земам. :D Абе не се матни што и на полицајци носат вакви дрва и на нив им одговара некој да им набавува за пола цена. Инаку ако земам повеќе од 3 метри кубни ги даваат за 1600 ден. А пак зимно време кога ќе снемаат пари и за 1000-ка носат. :D
Имам купено и онакви од шумско претпријатие тие крадат.
Ги редат има голема празнина меѓу нив и на 3 метри кубни, пола кубик им останува.
--- надополнето: 4 декември 2012 во 09:44 ---
ауууу од 15 окромври? рано бре
јас дури вчера посериозно ја уклучив климата да ме догрее, . во меѓувреме ја користев, ама 10 мин најмногу во денот. реков, ,имам топ изолација па сега си ги враќам парите. конвекторот уште не е уклучен, ама ..... за една недела најмногу ќе мора и тој. а сметка, под 5000 ден не е, ама тука вкупно доага со струјата и за други потреби, бојлер, машина за алишта и сл. мене и 10 000 да ми дојде нема да се жала, тоа најмногу може да биде 2 месеци, другите ...... 5-6-7000 зависи
10.000 па на некои платата треба да им иде само за ЕВН. :eek:
Мене со сите овие работи и два фрижидери, голем и мал бојлер, само без клима ми доаѓа сметка 1600-1800 ден, а минтото зимо кога беше поефтина 1000-1300 ден кој не верува ќе му ја сликам. Овие работи ги уклучував само на ефтина струја. :D
Во кафана ќе ги дадам парите ама на ЕВН не.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
716
Вие што се греете на струја ви се исплќа ли тоа, колкава ви е сметката?
Јас со 12 метри кубни дрва греам 80 квадрати. Дрвата ги купувам по 1800 ден и се греам од 15 октомври до 15 Мај.
Или во просек ми е по 3000 ден месечно.
Греалка не користам веќе 3 години затоа што еден месец сметката ми дојде 5000 ден и тоа не беше нон стоп вклучена. Мене тоа чудо не ме топли треба се да сум до неа.
ијаааа.... ај да научам и јас нешто... значи ти тврдиш дека со помалку 1,5 кубик дрва грееш цел месец 80 квадрати? како бе друже? ја ложиш печката и ги држиш другите врати отворени или имаш камин-котел на дрва па со радијатори грееш? 80 квадрати? ај појасни каков систем имаш што со помалку од 1,5 кубик (поточно 1,2 кубици) грееш месечно 80 квадрати?
 
Член од
6 ноември 2011
Мислења
88
Поени од реакции
39
Ako ima ovde nekoj so termo,kolku izlaga esapot da zagrevaš otprilika 35m2 so termo,so toa sto ke ja punis navecer so eftina struja? Bez da duva znaci ke se puni samo navecer od 10h do 5 sabajle.
Јас лани бев со термо и вака изгледаше кај мене.

Просторија околу 20м2 термо печка 6-ка полнење од 7 до 11 посто тогаш ми е евтината на стар сат :) (4 сати за фул полнење)
6kw x 4= 24 kw дневно или 700 - 800 kw месечно или околу 2500 ден. месечно пошо само на евтина се полни. Е сега по некогаш имаше потреба да се полни и 5-6 саати бидејќи навечер ја дував кога беше - 25 во Битола... така да од 2500 до 3000 ден месечно.

Поздрав,
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.839
Поени од реакции
21.301
Абе кај си ти , жив си ??
Види од Битола сум и точно ги знам какви се зимите тука.
Од друга страна цел живот се расправам со грејни тела така да малце сум поупатен во проблематиката.
Инаку јас се греам на дрва и имам еден конвектор онака за во зол час што би рекле. Моите се греат на термо печка цел живот ( значи поголем дел од животот и јас), додека во другата соба има и конвектор од оние француските квалитетните.
Затоа и ти реков плацебо ефектот е многу моќна работа, па додади го на тоа и турбо рекламите кога излегоја и сето тоа си го прави своето.
Инаку реално гледано конвекторот не е ништо друго освем најобичен калорифер со димензиониран греач на кој не му треба мотор да го лади, доволно е и струењето на самиот воздух за да грејачот не прегори ,ама како ке му продадеш нешто на некој по 5 пати поголема цена ако кажеш дека е калорифер:).
Сепак за вашите пари се работи па секој како му одговара.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom