Најекономично греење (затоплување)

Дискусија во форумот 'Економија, бизнис, вработување' започната од Dr Zmigo, 8 јануари 2010.

 1. Dr Zmigo

  Dr Zmigo

  Член од:
  14 мај 2009
  Мислења:
  1.393
  Допаѓања:
  1.365
  Neznam dali e obrabotena ovaa tema nitu dali pripagja tuka ili vo "dom i semejstvo".... samo sakav da ukazam od korisnosta na edna vakva tema... da razmenime iskustva, koj na sto se gree i koe e po mislenje na forumdziive najekonomicno greenje. Zagrevanjeto kako sto znaeme e golem tovar na budzetot... Jas stanot go gream so elektricna energija... takozvana struja. Edna 5-ka (5KW) pecka i eden francuski (Thermor) panelen konvektor od 2KW.... 2-3 godini taka (pred toa TA + maslen radijator od 3KW) .... i tuka nekade smetkata za Dekemvri i Januari cca 6.000.- .... ima li nekoj idea za poevtino greenje... samo nemojte da mi kazete deka ve gree vruka rakija, ljubovta kon vladata, ili plinot na Rusija! Nesto seriozno, isprobano.... na primer dali ima iskustva 100% greenje so Thermor konvektorite? Ili so Inverter klima uredi?..... Ima li nacinda se zastedi?
   
  На goran0505 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Acid

  Acid Администратор

  Член од:
  22 јануари 2005
  Мислења:
  33.473
  Допаѓања:
  25.841
  Мене ме интересира, користи ли некој Кано систем на затоплување?
  Искуства? Позитивни и негативни работи? Цена?
   
 3. Johnny Stulic

  Johnny Stulic Гостин

  Друже не знам на кој спрат ти е станот но мислам дека парно со дрва би ти било најокономично и најдобра варијанта ако си во можност нормално (имаш визба или остава).

  Потребна ти е солидна печка за дрва (трајногореча или жареча како и да ја викаат), пумпа и инсталација за парно во собите.(ребра, цевки итн итн)
  Кога ќе ја инсталираш мислам дека тоа е најдобрата варијанта.
   
 4. *-----*

  *-----*

  Член од:
  24 ноември 2009
  Мислења:
  4.961
  Допаѓања:
  4.859
  Има една ептен ефтина варијанта поволна и за цел објект а и поединчни простории греенње на гас или авто плин како сакаш,
  со 10л плин околу две недели е сега за почетното загревање на печката ти иде малку повеќе плин но потоа горењето се сведува на еден час дневно горење изведбата е на лице место и по желба јас барем и повеќето пријатели сме задоволни за други незнам
   
  На DimitarDavitkovski му/ѝ се допаѓа ова.
 5. concrete

  concrete alte Esel

  Член од:
  22 март 2005
  Мислења:
  12.262
  Допаѓања:
  1.684
  Od idnata sezona moite prijateli pa i delovni partneri pocnuvaat ogranicena prodazba na pecki, kamini i kotli za kuknji sistemi na TNG, ke se proizveduvaat..za sega vo pomali serii za koristenje vo Makedonija (vsusnost proizvodstvoto e za izvoz), ovaa godina tece testiranje vo nasi uslovi...dogodina zdravje... :)
  ...vo sekoj slicaj , ako pak se zakaci na priroden gas....apsolutno najeftino greenje za sega...inaku gorenjeto e procesorski kontrolirano i nema dopir so vnatresniot prostor....
   
 6. *-----*

  *-----*

  Член од:
  24 ноември 2009
  Мислења:
  4.961
  Допаѓања:
  4.859
  Старо бркај работа некој ептен многу пред твојте пријатели ги работи овие грејни тела вп мк и идат за извоз :pos2: али незнам колку се економични тие на твојте пријатели иначе најзастапени овде кај нас на пазаров се,хрватските гасни печки али јебига несе економични
   
 7. peter

  peter Петар Пан...

  Член од:
  6 септември 2005
  Мислења:
  635
  Допаѓања:
  164
   
 8. bucio

  bucio Урбан индијанец.

  Член од:
  8 јули 2008
  Мислења:
  15.525
  Допаѓања:
  7.056
  Дрва од планина сам да си набере човек и ако не го фати шумска полиција тоа ти е најекономично греење, е сега има ризик......
   
  На viktordojran и keksi_mik им се допаѓа ова.
 9. Џои

  Џои КИНЕКТиран

  Член од:
  1 февруари 2007
  Мислења:
  8.407
  Допаѓања:
  2.075
  А овие Фонко греење што фураат реклами стварно се заштедува толку или?
   
 10. peter

  peter Петар Пан...

  Член од:
  6 септември 2005
  Мислења:
  635
  Допаѓања:
  164
  Баш сега им ја гледав веб страната.. некако шо знам,... текстот ми делува набрзина склепно, ако да е преведувано од некој јазик и недосредено..
  Инаку, тоа што го нудат ме потсеќа на еден сличен систем кој го има во трговскиот позади алуминка. Едно време прашував таму за нивните системи и имаше една украинка која го водеше бизнисот..
   
 11. nikola_bb

  nikola_bb

  Член од:
  26 јануари 2009
  Мислења:
  1.651
  Допаѓања:
  211
  Ne se sveduva na tolku oni ti vikaat ono ovo ina kraj koa ke izracunas i bushenje za vodata i gluposti iskaca skapo
   
 12. *-----*

  *-----*

  Член од:
  24 ноември 2009
  Мислења:
  4.961
  Допаѓања:
  4.859
  фонко системи такви се користат веке многу одамна низ цел свет,така да несе нешто комплициранипа мошеш и самиот да си го направиш.кас таков систем за ладење користам веќе десетина години ама сеуште не сум се решил и греењето да го изведам така ако некој сака информации и планови за изградба на истото нека пише
   
 13. ^HITMAN^

  ^HITMAN^ Гостин

  Во куќата која ја градиме направивме план за затоплување со една локална фирма од Гевгелија за инсталирање на парно кое ќе се загрева од котел на дрва кој ќе биде поставен над каминот во дневната соба. Звучи интересно и фирмата гарантира затоплување на сите простории на два ката од 190м2, но ќе видиме како ќе излезе.
   
 14. Dzish

  Dzish unlike any other...

  Член од:
  15 февруари 2007
  Мислења:
  13.995
  Допаѓања:
  2.660
  Јас размислував за клима-инвертер... доста ефикасни се покажани бидејќи не троши константно 2.5 KW како што прават печките или калориферите додека се вклучени. Башка доколку ја држиш нон-стоп уклучена нема да имаш мака од ладното (кај другар мој обична клима без инвертер лани цела зима стоеше уклучена и грееше без проблем иако надвор беше -20 и на надворешниот дел имаше 10 цм мраз). Така да за во стан би ја разгледал таа опција, само заебано е што ќе мора да се постави некако да има проток на воздух низ сите соби доколку сакате секаде да затоплите. Доколку имате трособен или поголем стан... настанува заебанција со климата.
   
 15. korka

  korka Голтар

  Член од:
  25 септември 2008
  Мислења:
  963
  Допаѓања:
  403
  podno greenje na plin
  treba kotel na plin samo da smestis
  kaj nas vo mkd ne znam dali se prodavaat
  kaj nas nema gasovod ama mozes da go resis problemot so 2plinski boci i ke gi menuvas
  golema e razlikata so parnoto i so zagrevanjeto na vodata
  vo parnoto se gree vodata na 60 stepeni a vo podnoto se gree od 25-30 stepeni
  i imas zasteda golema
  samo ova se izveduva vo nov objekt ako gradis
   

Сподели преку: