Најекономично греење (затоплување)

Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Na tatko mi prijatel ima kupeno obicna od ovie nasive ecospar i e zadovolen. Kako sto vika mu troši 2000-3000 denari mesečno za peleti,normalno gree dve sobi znaci dnevna+trpezarija i kujna. Jas nemam,ama koga nesto bi kupuval definitivno bi zemal od tie novite so cefki,samo neka padnat cenite. Italijanska beše ovaa,gi gledav vo prodavnica vo Sofija. Tie site pomodernite imaat i termostat so tajmer kojsto može da go štelueš kolku točno da gree vo sekoj period od denot. Možebi vo BG se i peletite poeftini,gledam narodot tamu masovno kupuva pečki na peleti,tamu se reklamira deka greenjeto čini max 100 leva mesečno,to est 50 evra.Kako i da e idninata e tamu,cenite na peletite sigurno ke padnat koga ke pocne pomasovno proizvodstvo,koj kar se lupa ej,od gjubre gi stiskaat pa tražat 200e za ton? I ova e interesna biznis prilika,na zapad gazdite sto imaat golemi šumi plakaat luge da im gi čistat od padnati granki,taka im nalaga državata,možebi i kaj nas ke se otvori rabota za narodot na ovoj način.
Vo prosek kaj nas *maški* zaladuva max 15-20 dena vo godinata,togas na bilo sto da se greeš smetkata ke ripne za duplo.
--- надополнето: 2 декември 2012 во 10:30 ---
Aj uste edna matematika,kubik nesečeni i necepeni drva može da se najdat da kažeme za 2500 denari znači 40 evra,kolku prosečno teži kubik drva? Siguren sum deka 2 kubika težat najmalku 1 ton ako ne i poveke.Pa ako se volku skapi peletite se isplaka i *ubavite* drva da se smelat i presovaat i toa so zarabotka najmalku 100%.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.852
Поени од реакции
21.311
Многу е битно колку сати во денот ја користи и колку степени држи дома.
Ти ете имаш информации од трета рака, јас ти давам од прва пошто работам со тоа.
Во најмала рака само да работи на економик цел ден пак ке потроши скоро врекичка па незнам каква да е.
За пелетите цената нема да падни пошто иако се прават или би требало да се прават од дрвна биомаса или отпадоци тоа не е случај. Исто многу е битно од што се прават и колкава е нивната калорична моќ, количината на пепел која ја оставаат и ред други фактори. Со оваа цена на пелетите кога кубен метар кошта околу 2000 денари најиспалтливо е тоа дрво да се обработи( иситни и да се оддели кората) и да се преработи во пелети и така преработено да се продаде 12000 денари или со заработка од милијарда насто.
Но друг е моментот. Цената се одредува берзански затоа што побарувачката на пелети во западот е огромна и никој луд тебе нема да ти даде поевтина цена кога на запад секогаш ке ја продаде за поскапо. Така да не очекувајте дека нешто битно ке се случи во врска со цената.
Јас единстевно оправдување гледам во користењето на овие печки на места каде се плаќа скапа индустриска струја и нема алтернатива да се грее на друг енергенс како во дуќани, работилници канецларии. За домашна употреба едноставно се премногу скапи.
п.с еден кубик даб има околу 900 кг, буката околу 850 кг. Така да твојата математика од 100% заработка испаѓа дупло поголема можеби и повеќе;)
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Znači ako bi počnelo masovno da se mele i proizveduva peleti i od tie drva sega što se upotrebuvaat za ogrev može da se dojde do nekoja realna cena i poniska od 100 evra za ton i pak da ima zarabotka od najmalku 50% za proizvoditelite.Vo toj slučaj narodot bi se istepal koj poprv pečka na peleti ke kupi. Jas mislam deka vremeto na peletite doprva doaga. Interesna tehnologija,stepen na iskoristuvanje skoro 100% (običnite pečki na drva edvaj 50%),skoro ič pepel,lesno za skladiranje itn....
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.852
Поени од реакции
21.311
Znači ako bi počnelo masovno da se mele i proizveduva peleti i od tie drva sega što se upotrebuvaat za ogrev može da se dojde do nekoja realna cena i poniska od 100 evra za ton i pak da ima zarabotka od najmalku 50% za proizvoditelite.Vo toj slučaj narodot bi se istepal koj poprv pečka na peleti ke kupi. Jas mislam deka vremeto na peletite doprva doaga. Interesna tehnologija,stepen na iskoristuvanje skoro 100% (običnite pečki na drva edvaj 50%),skoro ič pepel,lesno za skladiranje itn....
Не баш пошто секогаш можеш да ги продадеш на запад по многу поголема цена, така од што мака би ги продавал тука со пониска. Ќар си е ќар.
Друго не наседнувај толку на рекламите во врска со пепелта и одржувањето. Не е се така розово.
Поновите печки на дрва имаа искористеност од над 70 % така да.
И за да почнеш да произведуваш пелети комерцијално ти треба голема пара, сигурно не очекува со малите преси за пелети да земиш колач од пазарот. Башка тука имаш еден куп пропратни машини кои би го сецкале дрвото сушеле итн итн. Башка пари за да купиш поголема количина на дрво.
За домашна употреба ај и така и така, ама за комерцијално цела фабрика треба. И прашањето е каде ке најдиш толку дрва, не дека сме богати со дрвна маса.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Ke si uvezeš od Bugarija ili Bosna,vo BG se sigurno dosta poeftini cim sleperi vlecat od tamu.
Edinstven faktor sto treba uste da se zeme vo predvid e kolku struja masinata bi potrošila da stisne 1 ton peleti. Inaku tehnologijata e tuka,cenite se tie,mislam deka peletite se neotkrien rudnik so zlato. :)
Namesto ogrevno drvo, sve neka se smele vo peleti,lugeto da si nabavat pecki na peleti teoretski bi se trošelo pomalce drva zaradi pogolemiot koeficient na iskoristuvanje kaj pečkite so peleti,plus ke se zaposlat luge i ke ima rabota za firmite so proizvodstvo.
Na strujata jas ne bi se krstel mnogu,na zapad e duplo do troduplo poskapa nego kaj nas,a drvata se ista cena. Znači vo naredniov period možeme samo da očekuvame golemo poskapuvanje na strujata. Kamoli da pocnat po ulicive da šetkaat električni vozila,tek togaš kolku ima da ripne cenata.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.852
Поени од реакции
21.311
Ke si uvezeš od Bugarija ili Bosna,vo BG se sigurno dosta poeftini cim sleperi vlecat od tamu.
Edinstven faktor sto treba uste da se zeme vo predvid e kolku struja masinata bi potrošila da stisne 1 ton peleti. Inaku tehnologijata e tuka,cenite se tie,mislam deka peletite se neotkrien rudnik so zlato. :)
Namesto ogrevno drvo, sve neka se smele vo peleti,lugeto da si nabavat pecki na peleti teoretski bi se trošelo pomalce drva zaradi pogolemiot koeficient na iskoristuvanje kaj pečkite so peleti,plus ke se zaposlat luge i ke ima rabota za firmite so proizvodstvo.
Na strujata jas ne bi se krstel mnogu,na zapad e duplo do troduplo poskapa nego kaj nas,a drvata se ista cena. Znači vo naredniov period možeme samo da očekuvame golemo poskapuvanje na strujata. Kamoli da pocnat po ulicive da šetkaat električni vozila,tek togaš kolku ima da ripne cenata.
Теоретски љубовта многу убаво звучи но малце е поинаку во пракса:)
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Preeska bas malce gledav na internet,na 1t peleti za cela linija za proizvodstvo se troši prosečno 80-120kw eketrika,ovaa domakinskata e 4 den za kw sto znaci 500 denari za ton,e aj industriskata neka e i 100% poskapa toa znaci max 1000 denara na eden ton. Drvata neli 2500-3000 ton znači 60-70 evra proizvodna cena za ton peleti.
 
Член од
19 октомври 2012
Мислења
296
Поени од реакции
252
Neznam dali e obrabotena ovaa tema nitu dali pripagja tuka ili vo "dom i semejstvo".... samo sakav da ukazam od korisnosta na edna vakva tema... da razmenime iskustva, koj na sto se gree i koe e po mislenje na forumdziive najekonomicno greenje. Zagrevanjeto kako sto znaeme e golem tovar na budzetot... Jas stanot go gream so elektricna energija... takozvana struja. Edna 5-ka (5KW) pecka i eden francuski (Thermor) panelen konvektor od 2KW.... 2-3 godini taka (pred toa TA + maslen radijator od 3KW) .... i tuka nekade smetkata za Dekemvri i Januari cca 6.000.- .... ima li nekoj idea za poevtino greenje... samo nemojte da mi kazete deka ve gree vruka rakija, ljubovta kon vladata, ili plinot na Rusija! Nesto seriozno, isprobano.... na primer dali ima iskustva 100% greenje so Thermor konvektorite? Ili so Inverter klima uredi?..... Ima li nacinda se zastedi?
Батка баш би сакал да кажеш како се грееш денес? Значи после скоро 3 години од отварањето на темава, дали смени нешто или се уште си на термо печка.

п.с. можеби веќе си кажал ама многу страни има за читање :)
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Батка баш би сакал да кажеш како се грееш денес? Значи после скоро 3 години од отварањето на темава, дали смени нешто или се уште си на термо печка.
п.с. можеби веќе си кажал ама многу страни има за читање :)
Фала на вниманието... не, не се греам повеќе на термо, па веќе толку отприлика три год, сега се греам на Конвектори од фр. производител Thermor. Како најголем потрошувач на ел енергија, особено греењето на просториите со не многу економичните конвектори, но сепак би рекол дека прилично е намалена сметката, во однос на предходно... но мора да поменам дека паралелно со тоа (со менување на грејното тело), направив и мало реновирање, те. изолација на надворешните зидови, иако условите ми овозможија да го направам тоа од внатрешна страна. Но подобро некакво отколку никакво: 10-ка Новотерм и гипс картон... и промена на надворешната столарија со т-пан стакло, како и промена на влезната врата (блиндор со солидна термо изолација) од каде имаше голем губиток на топлинска енергија преку ходникот те влезната вр..... секако нели, поред изборот на економично и ефикасно грејно тело, како второ најбитно (а можеби со иста важност) е изолацијата.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Pa 10 000 den za vo stan za 50m2 i ne e taka eftino.
Lani 20000den 24h greenje non stop kuka 150m2 (jan-febr) pa praam planovi za uste poeftino (kombinacija parno na struja i klima)
реков И ДА Е. не реков дека е. и тоа вкупно со сите трошоци, а обично другите трошоци се некаде околу 2000-2500 ден
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.852
Поени од реакции
21.311
Preeska bas malce gledav na internet,na 1t peleti za cela linija za proizvodstvo se troši prosečno 80-120kw eketrika,ovaa domakinskata e 4 den za kw sto znaci 500 denari za ton,e aj industriskata neka e i 100% poskapa toa znaci max 1000 denara na eden ton. Drvata neli 2500-3000 ton znači 60-70 evra proizvodna cena za ton peleti.
А виде колку се машините за производство?
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.023
Поени од реакции
949
Ај после долго време пасивно читање на темава да се приклучам и јас....

Купив Toshiba RAS_SKVP2 Daiseikai 6 - 16000 btu или 5-6kw кој го користам примарно за греење на простор од околу 40 м2.
Ја користам скоро 3 недели и можам да кажам дека вреди секој денар што го дадов (барем сега за сега... ќе видеме на -20 во Битола како ќе се покаже). Нуди извонреден кмфор и прецизност во одржувањето на температурата во просторијата.
Клима уредот го зедов од Енергија кој мислам дека се меѓу посериозните на нашиот мизерен пазар... Но кога станува збор за монтажа на клима уреди е тука сме "тапа" и "мизерија" воопшто не сум задоволен од монтажата.... Незнам дали сте слушнале за "Вакумирање" на клима системот кога прв пат се монтира со што би се обезбедило идеално чисти и без влага цевки низ кој тече фреонот. Или пак изолирање на секоја цевка одделно со соодветна изолација која е пропишана во упатството за инсталација од Тошиба.
Дечки ништо од тоа се сам правев откако ја монтира нивната екипа...

Инаку да се вратам на работата на клима уредот бидејќи тоа е поважно.
Овие три недели го работан на 50% од моќноста која ја нуди компресорот и одржувам постојана температура од 22 степени во просторот од 40м2 (дневна, трпезарија, кујна).
Не го оставам сеуште постојано да работи пошто и температурата сеусте не паднала под 0. Бидејќи претежно сме на работа сега за сега го држам овој режим на работа (од 13ч до 16ч и навечер од 19ч до 01ч) или вкупно 9ч-10ч работа инаку просторот има инзвонредна изолација демит фасада плус сендвич ѕидови "куќа".
Температурата варира 1 односно 2-3 степени помеѓу исклучувањата од 16 до 19 и од 01 до 08 сабајле.
Потрошувачка:
Вкупно 5-6 kw за 10ч работа. најниска потрошувачка со која ја одржува зададената температура е 200-400 w зависно од надворешната температура доколку е пониска околу 0 ја одржува температурата со 500w потрошувачка (потрошувачката ја пратам со Energy Check 3000 уред купен од Конрад електроник Скопје по цена од 1200 ден.) за неговата точност можам да кажам дека е 100 % точен бидејќи го тестирав самиот со обична сијалица од 100 и 200 w и покажуваше точна потрошувачка.
P.S Догодина планирам да купам уште две вакви клими со помала моќност за двете спални.

Се изморив.... поставете прашана па ќе ви одговорам за се...

И да не испаднам себичен еве линк од бугарски форум... од таму научив се и сешто поврзано за климатизерите (монтажа , начин на работа итн.) Луѓево таму се греат исклучиво на клима и се презадоволни.
http://forum.setcombg.com/всичко-за-климатиците/

поздрав,
BRAT KOLKU BESE STRUJATA NA OKTOMVRI, I KAZI MI KAKO JA PUSTASE POSTOJANO ILI SAMO DODEKA BEVTE DOMA, JAS NAMESTIV LG 24
http://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=28_56_144&product_id=201886
PRED DA JA KUPAM CITAV SPECIFIKACII NA KAKVI LI NE SAJTOVI, MNOGU E FALENA. PISUVA DEKA POSTOJANO AKO RABOTI KE TROSI NE POVEKE KAKO DVA FRIZIDERA, KLIMATA RABOTI ODLICNO, ZATOPLUVA PROSTORIJA OD 40 KVADRATA OTVOREN PROSTOR ZA NEPOLNI 15 MINUTI. NO SMETKATA I BAS NE DOJDE TAKA MALA, NIKAKO NEMOZAM DA PRESMETAM, ZOSTO VO SPOREDBA SO LETOTO, STRUJATA KAKO CELO E POSKAPA, A I POVEOE SE VKLUCUVA BOLJEROT. KAZI MI KAKO BESE KAJ TEBE?
 
Член од
6 ноември 2011
Мислења
88
Поени од реакции
39
BRAT KOLKU BESE STRUJATA NA OKTOMVRI, I KAZI MI KAKO JA PUSTASE POSTOJANO ILI SAMO DODEKA BEVTE DOMA, JAS NAMESTIV LG 24
http://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=28_56_144&product_id=201886
PRED DA JA KUPAM CITAV SPECIFIKACII NA KAKVI LI NE SAJTOVI, MNOGU E FALENA. PISUVA DEKA POSTOJANO AKO RABOTI KE TROSI NE POVEKE KAKO DVA FRIZIDERA, KLIMATA RABOTI ODLICNO, ZATOPLUVA PROSTORIJA OD 40 KVADRATA OTVOREN PROSTOR ZA NEPOLNI 15 MINUTI. NO SMETKATA I BAS NE DOJDE TAKA MALA, NIKAKO NEMOZAM DA PRESMETAM, ZOSTO VO SPOREDBA SO LETOTO, STRUJATA KAKO CELO E POSKAPA, A I POVEOE SE VKLUCUVA BOLJEROT. KAZI MI KAKO BESE KAJ TEBE?
Значи вака Ноември помина состојбата е следна:

Режим на работа - од 13-16 и од 18 или 19 до 01 часот (Сабота и Недела цел ден)

за 30 дена од ноември потроши 220 KWh или во просек 7.3 КW дневно

Ја тестирав колку ќе потроши за 24ч доколку ја оставам постојано уклучена на 22C степени при температура 2-5 надворешна во Битола потроши 11 КW што значи да ја оставев во ноември постојано да работи ќе потрошеше околу 360 KWh (Тоа ќе го направам овој месец Декември па се до Март\Април).

Е сега за цената платив околу 800 ден плус бидејќи претежно сум на евтина струја од 13 до 16 и од 22 до 07 (имам сат со преклопник за евтина скапа и затоа е така) очекувам овој месец сметката да биде отприлика 3 пати повисока (си давам фора :)) ) или околу 2400 ден само за климата (што значи од прилика 1 кубик дрва) а со еден кубик дрва ако стоплиш 40м2 тогаш.... плус како гратис ти е комоцијата (нема палење , чадење и напролет бојадисвање) :))

Поздрав
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Ako ima ovde nekoj so termo,kolku izlaga esapot da zagrevaš otprilika 35m2 so termo,so toa sto ke ja punis navecer so eftina struja? Bez da duva znaci ke se puni samo navecer od 10h do 5 sabajle.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Ako ima ovde nekoj so termo,kolku izlaga esapot da zagrevaš otprilika 35m2 so termo,so toa sto ke ja punis navecer so eftina struja? Bez da duva znaci ke se puni samo navecer od 10h do 5 sabajle.
немој ѓаволот да те лаже за термо. се друго е порано од термо. прочитај го мојот пост па ке сконташ зошто зборам вака. со среќа
 

Kajgana Shop

На врв Bottom