Матура

Член од
12 март 2008
Мислења
51
Поени од реакции
8
А кај чичко горио тоа со илузиите како му завршиле дали би било точно : „со изневерување и смрт“ (керка му си вика дека го изневерила срцето на татко и на крајот тој умира)
 

Фокси

Talk nerdy to me
Член од
11 октомври 2007
Мислења
2.358
Поени од реакции
1.390
Тооооо:cool: Сепак имам некои грешки...немат 5че јбг....:cautious:
Туку за англиски шо ќе учите бе?Мислам глупо е да зејш да учиш нешо од неформалниве писма пошо незнајш за шо настан ќе требит да пишиш тогаш.
Ќе научам јас само за letter of complaint,application for a job,order некои формални фрази шо се користат и то е то...
 

pAnDa`

Original..
Член од
5 ноември 2009
Мислења
578
Поени од реакции
34
Аман бе човече, ептен си се занесол во пишувањето.
Јас плус од дома научен со 480 збора, и таму кога пишував ми излегоа 370 :noze:

Бај д веј, јас заклучокот го напишав скоро цел кога видов дека немам оставен простор на почетокот (читај два прста), и го ставив цел дел во заграда, го шкртнав така малку, и од доле пак одново, секако сега со два прста простор.
Ќе го признаат?
Абре се занесов ем ги броев и пак излегоа повише и сеа незнам дали за 7-8 збора ќе ми прават проблем, тоа ме интересираше дали ке ми го поништат целиот..?
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.617
Поени од реакции
11.158
Абре се занесов ем ги броев и пак излегоа повише и сеа незнам дали за 7-8 збора ќе ми прават проблем, тоа ме интересираше дали ке ми го поништат целиот..?
Ако имаш мислам до 510 нема да ти праат проблем, ама како што викаш ти дека имаш 530(?), мислам дека ќе ти го поништат.
 
Член од
14 јуни 2011
Мислења
9
Поени од реакции
0
Абре се занесов ем ги броев и пак излегоа повише и сеа незнам дали за 7-8 збора ќе ми прават проблем, тоа ме интересираше дали ке ми го поништат целиот..?
Нас професори кои оценуваат ни имаат кажувано дека најпрво ги бројат зборовите ако е над границата веднаш пишуваат 0 бодови и не го ни читаат....
 

Gunner_L

Lord , Lord Bendtner
Член од
7 април 2009
Мислења
922
Поени од реакции
500
Тооооо:cool: Сепак имам некои грешки...немат 5че јбг....:cautious:
Туку за англиски шо ќе учите бе?Мислам глупо е да зејш да учиш нешо од неформалниве писма пошо незнајш за шо настан ќе требит да пишиш тогаш.
Ќе научам јас само за letter of complaint,application for a job,order некои формални фрази шо се користат и то е то...
Шо треба да се пише за овие у кратки црти ?
 
Член од
22 февруари 2009
Мислења
1.050
Поени од реакции
2.804
Нас професори кои оценуваат ни имаат кажувано дека најпрво ги бројат зборовите ако е над границата веднаш пишуваат 0 бодови и не го ни читаат....
А ако е под границата?
 
Член од
10 август 2008
Мислења
744
Поени од реакции
266
Нас професори кои оценуваат ни имаат кажувано дека најпрво ги бројат зборовите ако е над границата веднаш пишуваат 0 бодови и не го ни читаат....
Jaс можда потеков со ова, ама дали знајш дали е доволно да се клает во заграда зборојте, или требит и плус да се исшкртет?
 
Член од
14 април 2010
Мислења
75
Поени од реакции
17
Ајде бе, нели ви се смачи да зборувате на темата "Македонски"? Да се вратите во минатото и да направите измени не можете, затоа гледајте напред, така ја градиме иднината. :ROFLMAO:
 

Фокси

Talk nerdy to me
Член од
11 октомври 2007
Мислења
2.358
Поени од реакции
1.390
За letter of complaint пишиш:
I am writing to complain about....(what?)which I bought/ordered...(where?when?what?)arrived...(when?)and since then I have experienced a lot of/some problems (with it)
First of all..(describe the first/one problem)Secondly,your advertisment claimed that...(what?)However...(what the problem with it was?)In addition...(mention another problem)
When I phoned customer service/went ti the shop(what did they say?do?promise?That was...(when?)and I am still waiting for..(what?)
I am not satisfied with...(what?)and (what do you want them to do?)
I look forward to hearing from you
Yours faithfully/sincerely
full name

За order:
I am writing with reference to your advertisement in the paper this morning.I am interested in...(what?)and would be very grateful if you could supply me with the following information.
First of all i would like to know...(what?)I would also like to know...(what?)
Secondly I would like to ask you for the explanation what extras you offer and if everybody gets them?
Finaly your advert states that..(what?)Could you explain if I would be able to...
I look forward to receiving your reply
Yours faithfully
full name

Еве се надевам дека убо објаснав.Не ми замервете ако имат некоја грешка во пишењето:notworthy:
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Едно големо браво за мене.
Се барало кој жарн е чичко Горио јас лупнав реализам -.-
Значи на најлесното прашање секогаш морат да згрешам :S
Чекај бе ова сигурно ли? И ја лупнав реализам, а и цел клас така пиша, а и пршањето мислам дека беше на кое време припаѓа Чичко Горио.
И кај Чичко Горио првото прашање е монолог или нарација??? За првиот пасус шо беше?
--- надополнето: Jun 14, 2011 5:54 PM ---
Аман бе човече, ептен си се занесол во пишувањето.
Јас плус од дома научен со 480 збора, и таму кога пишував ми излегоа 370 :noze:

Бај д веј, јас заклучокот го напишав скоро цел кога видов дека немам оставен простор на почетокот (читај два прста), и го ставив цел дел во заграда, го шкртнав така малку, и од доле пак одново, секако сега со два прста простор.
Ќе го признаат?
Сакаш да кажеш дека есејов два пати го пишуваше или??
Оти не те сфаќам.
 
Член од
14 јуни 2011
Мислења
9
Поени од реакции
0
Jaс можда потеков со ова, ама дали знајш дали е доволно да се клает во заграда зборојте, или требит и плус да се исшкртет?
не знам тоа, ама и јас имав повеќе зборови и ги ставив у заграда и ги шкртнав а тестаторите ни кажаа дека не било пожелно ни да се шкрта....
--- надополнето: Jun 14, 2011 5:55 PM ---
А ако е под границата?
мислам дека и тогаш не го прегледуваат....:\
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Чекај бе ова сигурно ли? И ја лупнав реализам, а и цел клас така пиша, а и пршањето мислам дека беше на кое време припаѓа Чичко Горио.
И кај Чичко Горио првото прашање е монолог или нарација??? За првиот пасус шо беше?
Монолог е, и не беше кај Чичко Горио него кај ова „О Писмених“ мислам дека беше...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom