Матура

elektro

Генијалец
Член од
11 мај 2009
Мислења
132
Поени од реакции
40
Дали некој го има прирачник по македонски јазик од Билјана Богдановска или може на нет да се најде бидејки многумина прашав викаат дека е мн. Скап и неможат да го купат ако некој го има нека пише Плс. Незз глава каде ми е од МАТУРА
 
Х

Ханзо

Гостин
Незз глава каде ми е од МАТУРА
Не паничи, не боли. Се што ти треба за добар резултат на матурскиот испит по Македонски јазик и литература е книга по предметот. Ништо друго.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.299
Поени од реакции
15.535
Дали некој го има прирачник по македонски јазик од Билјана Богдановска или може на нет да се најде бидејки многумина прашав викаат дека е мн. Скап и неможат да го купат ако некој го има нека пише Плс. Незз глава каде ми е од МАТУРА
Ако 200 денари ти се многу незнам тогаш(фотокопиран примерок)
 
Член од
23 август 2008
Мислења
1.755
Поени од реакции
264
Не паничи, не боли. Се што ти треба за добар резултат на матурскиот испит по Македонски јазик и литература е книга по предметот. Ништо друго.
Учебник имавме само во прва година(од Табернакул), а во втора, трета и сеа немаме. :toe: (барем у мое школо)
Една другарка од клас има еден прирачник за матура ама не знам од кој автор е, а книгата е сино/љиљакова...не знам дали за тој е муабетов...
 
Z

ziko bt

Гостин
за македонски ке треба од Билјана Богдановска 380страни јас го имам оргинал ама низ Битолава глеам продават фотокопирани така да шетнете низ книжари ваљда ке најдите иначе кориците му се црни со нијанси на розево лилаво отприлика така личи
 
Член од
23 август 2008
Мислења
1.755
Поени од реакции
264
за македонски ке треба од Билјана Богдановска 380страни јас го имам оргинал ама низ Битолава глеам продават фотокопирани така да шетнете низ книжари ваљда ке најдите иначе кориците му се црни со нијанси на розево лилаво отприлика така личи
Да да да изглеа таа книга е. Во неа има и граматика, а и сите дела што се обработувани во 4те години. Многу може да им помогне на тие што се борат само да положат матура, а не за висок резултат.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.299
Поени од реакции
15.535
Да да да изглеа таа книга е. Во неа има и граматика, а и сите дела што се обработувани во 4те години. Многу може да им помогне на тие што се борат само да положат матура, а не за висок резултат.
Лол.... Во книгата имаш повеќе одошто треба за матура... Да ги читаш сите дела ќе биде полошо отколку да читаш само од книгата за матура... СИТЕ учат од таа книга и секој положува со различна оценка...


Ај и еден совет до тие што полагаат матура: Не учете граматика:smir:(100 страни во книгата)
 
Член од
23 август 2008
Мислења
1.755
Поени од реакции
264
Лол.... Во книгата имаш повеќе одошто треба за матура... Да ги читаш сите дела ќе биде полошо отколку да читаш само од книгата за матура... СИТЕ учат од таа книга и секој положува со различна оценка...


Ај и еден совет до тие што полагаат матура: Не учете граматика:smir:(100 страни во книгата)
Да ми извиниш ама неможе некој што не прочитал дело 4 години, а го има само прирачникот да се рамни со некој што постојано работел и бил во тек со настава:smir:
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.299
Поени од реакции
15.535
Јас неам прочитано дело 4 години, уствари те излажав, почнав да ја читам "За кого бијат камбаните"(и сеуште ме зезаат за книгава) и се откажав на пола.
Немав напишано ни едно(1) домашно по македонски(што е тоа домашно).....
Хмм... сите есеи и писмени работи ми беа 2(колку бев среќен), а тогаш кога препишав све добив дури 2на1(толку од фер оценувањето на професорките т.е. функционирањето на "стара слава" во некои училишта.)...

Да се рамнат? Мислиш дека ако ти(или кој и да било) имал 5ка цело време е нешто попаметен од некој друг? Колку си во заблудаааа.....

3та и 4та година имав 2ка Македонски... Дефинитивно заслужена зашто буквално спиев на часовите...

Да се вратиме на Матурата... Хммм ... Од клас имав најдобра Матура по македонски(со уште едно девојче што имаше и они 3ки) а останатите со 5ки во сведителство имаа 2/3 на Матурата...

Знаеш колку 5ки имаше лани во Моша по македонски??? А знаеш колку деца имаа 5ки во сведителствата?

Драга Искра, кога ќе поминеш некои ствари, само и само тогаш можеш да знаеш како функционираат работите...
 
Х

Ханзо

Гостин
Да ми извиниш ама неможе некој што не прочитал дело 4 години, а го има само прирачникот да се рамни со некој што постојано работел и бил во тек со настава:smir:
Тоа кај благонаклонети професори (благонаклонети кон редовни свечиталици), темите за есеи на матура се тотално без врска.
Освен ако нешто се сменило од пред две години, матурата е гола вода, проблемот е оценувањето по онаа перцентилна глупост. Без разлика колку знаеш, без разлика колку добри есеи си напишала, ако доволно луѓе знаеле повеќе од тебе и ако доволно есеи им се допаднале на тестерите повеќе од твоите, не ти бега 4.
 
Член од
23 август 2008
Мислења
1.755
Поени од реакции
264
Јас неам прочитано дело 4 години, уствари те излажав, почнав да ја читам "За кого бијат камбаните"(и сеуште ме зезаат за книгава) и се откажав на пола.
Немав напишано ни едно(1) домашно по македонски(што е тоа домашно).....
Хмм... сите есеи и писмени работи ми беа 2(колку бев среќен), а тогаш кога препишав све добив дури 2на1(толку од фер оценувањето на професорките т.е. функционирањето на "стара слава" во некои училишта.)...

Да се рамнат? Мислиш дека ако ти(или кој и да било) имал 5ка цело време е нешто попаметен од некој друг? Колку си во заблудаааа.....

3та и 4та година имав 2ка Македонски... Дефинитивно заслужена зашто буквално спиев на часовите...

Да се вратиме на Матурата... Хммм ... Од клас имав најдобра Матура по македонски(со уште едно девојче што имаше и они 3ки) а останатите со 5ки во сведителство имаа 2/3 на Матурата...

Знаеш колку 5ки имаше лани во Моша по македонски??? А знаеш колку деца имаа 5ки во сведителствата?

Драга Искра, кога ќе поминеш некои ствари, само и само тогаш можеш да знаеш како функционираат работите...
Не збориме тука за тоа кој е попаметен или поинтелигентен туку кој е по начитан.
И тој резултат го извлече само со прирачникот, а? Значи другите се будали што одат во школо- нека си ги преспијат сите 4 години, нека го купат прирачникот и на ќоњ се! Ма даааај
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.299
Поени од реакции
15.535
Не збориме тука за тоа кој е попаметен или поинтелигентен туку кој е по начитан.
И тој резултат го извлече само со прирачникот, а? Значи другите се будали што одат во школо- нека си ги преспијат сите 4 години, нека го купат прирачникот и на ќоњ се! Ма даааај
Убаво е да се чита и да си начитан, нема тоа да го расправаме сеа, погрешно ме свати:smir:

Па ако го купат прирачникот губат само парични средства.... Ако го прочитаат прирачникот ќе бидат начитани како тебе и ќе паднат матура или ќе добијат 2ки зашто треба да си теле за да паднеш македонски матура... А ако ја читаат, и читаат, и читаат ќе добијат сигурно 4ки... (зашто за 5ка влијаат и други фактори, освен наученото и 5ките од 1ва до 4та година)....

И да тој резултат само и само од прирачникот(и тоа не учев граматика ИЧ како што кажав и претходно)...

А да те прашам, еве пошто е веќе темава за Матура, дај помогни им на другите, кажи им од кај ќе најдеш дополнителна и подобра литература од таа во прирачникот(зашто според тебе била за 2ка, некои сакаат 5ки).... Искре??
 
Член од
23 август 2008
Мислења
1.755
Поени од реакции
264
Убаво е да се чита и да си начитан, нема тоа да го расправаме сеа, погрешно ме свати:smir:

Па ако го купат прирачникот губат само парични средства.... Ако го прочитаат прирачникот ќе бидат начитани како тебе и ќе паднат матура или ќе добијат 2ки зашто треба да си теле за да паднеш македонски матура... А ако ја читаат, и читаат, и читаат ќе добијат сигурно 4ки... (зашто за 5ка влијаат и други фактори, освен наученото и 5ките од 1ва до 4та година)....

И да тој резултат само и само од прирачникот(и тоа не учев граматика ИЧ како што кажав и претходно)...

А да те прашам, еве пошто е веќе темава за Матура, дај помогни им на другите, кажи им од кај ќе најдеш дополнителна и подобра литература од таа во прирачникот(зашто според тебе била за 2ка, некои сакаат 5ки).... Искре??
Е сега ти мене погрешно ме разбра.Не реков дека прирачникот не е добар и дека не е од помош туку ништо неможе да се спореди со 4 години работа. Гледај сега каков совет им даваш на тие што се прва година-деца не се мачете не учете има една книга во неа све пишува, ќе ја прочитате два-три пати и ќе имате најдобар резултат на матура.
Искре -никој не смее да ме вика, а да не ми е БАБА!
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.299
Поени од реакции
15.535
Е сега ти мене погрешно ме разбра.Не реков дека прирачникот не е добар и дека не е од помош туку ништо неможе да се спореди со 4 години работа. Гледај сега каков совет им даваш на тие што се прва година-деца не се мачете не учете има една книга во неа све пишува, ќе ја прочитате два-три пати и ќе имате најдобар резултат на матура.
Искре -никој не смее да ме вика, а да не ми е БАБА!
Ај биди доволно фина и цитирај ми го делот каде што сум пишал "деца не се мачете не учете"???
ДЕЦА УЧЕТЕ, ЧИТАЈТЕ, ОД ТОА НЕМА НИКОГАШ ДОСТА:smir:

Муабетот ми беше дека веќе кога стигнале до матура да не се плашат и дека имаат една книгичка што многу ќе им помогне... а и да можно е да имаат и најдобри резултати, потврдено со факти...

Многу се добри бабите, зарем не? :smir:

Ејј заборавив, нели ти пишав да кажеш од кај ќе најдеш повеќе материјал за матура... дај некоја идеја, сајт, книга...
 

elektro

Генијалец
Член од
11 мај 2009
Мислења
132
Поени од реакции
40
абе какви 200 денари мене ми рекоа другари 2000 и нешто .Незз шо се има во таа книга па ми беше чудно за цената.Јас ги имам делата кој се учени од 1 до 4 година .
Никогаш не сум полатгал матура незнам како е сите се вадат од памет неззнат како што затоа јас прашав.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom