Масакрот кај Смиљковско езеро | Осудените пуштени да се бранат од слобода

d r a g a n

Чаве
Член од
13 мај 2009
Мислења
352
Поени од реакции
82
А што правиме ако е ова дело на албанци?
Нема шо да прајш освен да одиш на протест и да искажиш солидарност за твојата нација и поддршка за сите шо му треба. Не сме ние на гости тука па да се чудиме шо сме начекале. Огрмен дел од народот сака да живеј мирно и убаво, без да се плаши од НИКОЈ.
Зато треба да се оди на протест и да се покажи дека тие шо живеат во Македонија нема да се откажат од животот шо го уживале до вчера само заради шо некој сака поинаку.

Протест треба да има, масовен! Не зборам за протест кај шо се палат знамиња и такви работи, туку протест за поддршка на семејствата и својата држава, од која се надевам не сте се откажале(од некои коментари и надежта ми опадна).
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.805
Поени од реакции
3.058
Е да, во право си. Подобро да повикуваш на одмазда и да им ја исполнуваш агендата на оние кон кои е насочена твојата омраза нели?
Тешко е да се мисли, знам...:unsure:
--- надополнето: 13 април 2012 во 20:37 ---
абе ти свесен си што зборуваш ? НЕ МИ ДАВА ДУШАВА ДА СЕДАМ МИРЕН БЕ ЌЕ СЕ ОТКАЖАМ ОД СЕБЕСИ 5 ДЕЦА УТЕПАА КАКО ДА СЕДАМ МИРЕН? ТИ МИ ЗБОРУВАШ КО НИШТО ДА НЕ СЕ ДЕСИЛО ШТО ДРУГО ТРЕБА ДА НАПРАВАТ ЗА ДА НЕМАМ ОМРАЗА????
да ти беше брат едно од децава ќе те прашав после дали ќе имаш омраза.
јас нигде не повикувам на одмазда незнам од каде тие глупости ги извади а тоа не значи дека не го мислам тоа.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
абе ти свесен си што зборуваш ? НЕ МИ ДАВА ДУШАВА ДА СЕДАМ МИРЕН БЕ ЌЕ СЕ ОТКАЖАМ ОД СЕБЕСИ 5 ДЕЦА УТЕПАА КАКО ДА СЕДАМ МИРЕН? ТИ МИ ЗБОРУВАШ КО НИШТО ДА НЕ СЕ ДЕСИЛО ШТО ДРУГО ТРЕБА ДА НАПРАВАТ ЗА ДА НЕМАМ ОМРАЗА????
да ти беше брат едно од децава ќе те прашав после дали ќе имаш омраза.
јас нигде не повикувам на одмазда незнам од каде тие глупости ги извади а тоа не значи дека не го мислам тоа.
Ако не повикуваш на одмазда, тогаш што функција имаат твоите постови? Која порака сакаш да ја испратиш? Еве да речеме милион македонци се спремни да те послушаат, што ќе им порачаш?
 

|И.И|

говно интерашко
Член од
24 јуни 2008
Мислења
5.562
Поени од реакции
6.676
Не е лесно да си од Радишани во моментов, секој од нас е барем малце поврзан со брутално убиените и секако дека нам ни пага најтешко.(јас лично сум многу близок со внука на постариот господин)

Не сакам да коментирам многу тука ама ме принудивте,голем број од вас алудираат на војни и одмазди а поима немаат што се случило.Значи знам дека е тешко ама смирете ги страстите бар се додека не се расветлат некој работи.

Се распрашав околку децава дали воопшто им задавале проблеми додека ловеле риба, сите нивни блиски пријатели и останати кој порано си ловеле риба заедно НЕ биле испровоцирани или пак избркани од таму. Ниту од Македонци ниту од Албанци... се вртат секакви муабети низ населбава, ама јас лично мислам дека виделе нешто што не требале да видат. Најлогички е да е поврзано со Мафија или некаков шверц ,сепак станува збор за професионално убиство,,, се е можно. Едноставно сите имаат еден голем прашалник во глава,, кој би го сторил ова?

Нека им е лесна земја и сочуство до нивните роднини и пријатели.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Ако планираш да бидеш саркастичен на моите постови, уште сега ти велам дека ќе те игнорирам и „не те сакам повеќе“ :P
Проблемот треба да се побара во тие кои дозволиле ова да се случи. Кај тие што не си ја гледаат работата и кои дозволиле вооружени убици да шетат слободно. Ние колку и да се пукаме, нема да ги убиеме тие што го сториле убиството.
Тоа се празни, тампара тумпара муабети. Ако некој науми некого да убие, и уште ако жртвата е обичен човек без никаква лична заштита, ниту најдобрата војска или полиција на светот нема да можат да го одбранат.
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
zostoooooooo ???
sto sakaat be se im dadovme rabota obrazovanie zenite privilegija sekakva pocnaa da ne ubivaat sakaat da ne sotrat kade vo svetot ima malcinstvo so site ovie prava kade ? A NASHA DRZAVA ... strav da ti e na malcinstvo da se sprotistavish nemozesh ubijci vo zatvor da stavish ke recat na etnicka baza (haski slucai) i posle ubivaat e ubivaat koga se na sloboda
Зошто даваме работи кои не се наши за давање и впрочем ничиви за давање.Нашите политичари во нивната комплетна неспособност за решавање на проблеми се надеваат дека тук таму со некој празен националистички гест ќе подкупат некого или барем ќе ги смира до следните избори.И што добивме со таа политика после 20 години.Македонците се чувствуваат како граѓани од втор ред,Албанците се чувствуваат како граѓани од втор ред сите се чувствуваат како граѓани од втор ред.Знаеш кој не се чувствува како граѓанин од втор ред? Политичарите затоа што они имаат сметки пуни со државни пари или барем доволно кога ќе пукне тиквата да се тргнат на страна и за странски весници да глумат експерти за тешката ситуацијата во која се нашла Македонија и како не можат да го гледаат својот народ како се треби додека они "цивилизираните" си пијат вино во Лондон/Париз/Прага.
 
P

PewDiePie

Гостин
Уф колку лошо се чуствувам ... Во Скопје играм кошарка и живеам, се вратив сега за празникот, страв ми е искрено после празникот да се вратам во Скопје, иако живеам во Аеродрм кај што ги нема.Ова излегува од контрола, ало луѓее што се случува?Со моите 17 години страв ми е сега безбедно со слушалки на уши на тренинг да одам и да се вратам.
Тебе ти е страв,има многу на форумов што пораснавме за време на војната 2001,кога од дома ни викаа кога одиме накај школо да не одиме покрај улица туку по скратени патчиња,кога пола ск можеше да биде масакрирано да не беше акцијата во арачиново......

Не е ништо ова не се плаши,иако сме сите потресени и растревожени денес.
Се осеќа тензија напнатост......
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Тоа се празни, тампара тумпара муабети. Ако некој науми некого да убие, и уште ако жртвата е обичен човек без никаква лична заштита, ниту најдобрата војска или полиција на светот нема да можат да го одбранат.
Да али со комплетна легализација на оружјето он барем би имал некаква шанса да си ја реши судбината.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.805
Поени од реакции
3.058
Ако не повикуваш на одмазда, тогаш што функција имаат твоите постови? Која порака сакаш да ја испратиш? Еве да речеме милион македонци се спремни да те послушаат, што ќе им порачаш?

СЛОБОДА ИЛИ СМРТ!
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
на оние умоболнине во гостивар кои појдоа да нападнат мало девојче па кој беа убиени им дадоа парично обесштетување. да видиме што ке направат тука властите.. покрај тоа што МОРА да го расчистат случајот.. да видиме сега колку се солидарни нашиве гомна што се наредени у влада парламент министерства и тн...
 
S

Shellshock nam67

Гостин
Баш напротив, не треба да ќутиме. Треба да удриме таму каде што треба, сложно. Јас кажав и пак ќе кажам, гласав за држава во која ќе можам слободно да живеам, а не кога ќе стане густо, деца од 19 години да им ја разрешуваат ситуацијата.
koja e*ana drzava imas masakar srede glaven grad
ni se fateni ubicite
niti se prezemaat nekoi merki
a da e postrasno se apsat nasi gragani vo Burundi go nema ova sto se slucuva vo makedonija
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Ај малце смири се.. Нема потреба од навреди.. Дискутираме овде. За разлика од тебе додека полицијата не даде изјава дека се Албанци, јас не претпоставувам. Секој е невин се додека не се докаже спротивното.
Ако е така, тогаш нема потреба да веќе да се докажува за Албанците, треба само да се почне со егзекуција.
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
на оние умоболнине во гостивар кои појдоа да нападнат мало девојче па кој беа убиени им дадоа парично обесштетување. да видиме што ке направат тука властите.. покрај тоа што МОРА да го расчистат случајот.. да видиме сега колку се солидарни нашиве гомна што се наредени у влада парламент министерства и тн...

Некој повеќе си ги сака децата назад,отколку пуна куќа пари.
Парата е проклета.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom