Макфест (генерална дискусија)

Дали го следите фестивалот Макфест?

  • Да

    Гласови: 13 17,1%
  • Не

    Гласови: 52 68,4%
  • Понекогаш

    Гласови: 11 14,5%

  • Вкупно гласачи
    76

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Па затоа шт не се цени имаме се исти пак исти песни и чат пат некој ќе трефне случајно некој хит. Во секој случај едночичноста е загарантирана а и баладите. Но тоа ти е мала држава и горе доле ваквите фестивали без исклучок поминуваат со врски, ретко се случило да победи најквалитетната песна. Оваа година и дадоа на публиката да гласа. Тоа пак бетер од жири ќе излезе. Кај сме дораснати ние да седнеме да ислишаме еден фестивал и да дадеме глас за најдобрата песна. Од друга страна па мора некогаш да се почне и со вакви методи, така да веројатно од година во година и свеста лак публиката ќе расте, па така за едно 250 години може да очекуваме да имаме неутрално гласање за фавориите.
Реалноста е таа не само на овој фестивал туку и на остнатите фестивали се случува истото и како што можам јас да заприметам се едни исти фаци излегуваат да пеат без притоа да обврнат внимание на квалитетот и да ги разработат фантазиите во нивната глава да создадат уникат што ќе натераат да седнат гледачите пред малите екрани и два часа да уживаат во слушањето песни и притоа да незнае едноставно за која песна да гласаат а кај нас уште од прва ќе најдеш онака некоја песна која минимално има нешто добро во неа и ај ќе гласам колку да се каже. Гласањето со публика е најдобро гласање отколку со жири бидејќи со жири може да биде наместена работа а со публика и не може да се намести баш еден фестивал. Порано макфест беше фестивал над фестивалите во македонија да се навратиме наназад да ги преслушаме песните ќе видиме уствари колку само добри песни излегле од тој фестивал но во последниве години се тапа и тапа бидејќи самите пејачи не вложуваат напор...
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.912
Поени од реакции
84.320
Фала богу сфати дека сакаме песна за убави денови. Thank you based Sarah :cuc: :cuc:
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Го слушам Макфест во позадина и ништо си поминаа песните едонствено онаа на Викторија Лоба ми влезе така во радарот. Се друго веќе слушнато, видено, изжвакано, проголтано, плукнато и тн. Е сега после настапот се појавува Калиопи и буквално ја растура сцената и на дело покажува дека заедно со Каролина се единствени ѕвезди во Македонија. Единствена која во последено време зема залет е Тамара се друго е 3 до 6 класи под нив.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Само Лоба ми се свиѓа и мене, највесела песна има, другиве се плачопојки.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.802
Поени од реакции
33.623
Јас па напротив, сметам дека годинава Макфест понуди далеку подобра музика од претходните години. Еве на пример - дали некој од вас се сеќава на некоја песна од минатата година на Макфест? Гарантирам дека на никого нема да му текне ни на победникот. Годинава, за разлика од лани, слушнавме неколку песнички кои верувам дека ќе се вртат по радиостанициве долго време по фестивалов. Може немаме којзнае колку квалитетна музика, ама според мене - ова е најдоброто издание на Макфест во последниве 5 години! Еве што јас сметам дека вреди и дека ќе остане запамтено:


(иако за жал Лидија Кочовска не влезе во финалето. Немаше место за неа, покрај еден Кристијан Мицов)



(раскинале со Геј Геј и одма подруго е. За нијанса, ама подруго :P)

(најоригиналното парче музика на овој Макфест. Исто - штета што не влегоа во финалето)

(ова беше најдобрата песна на овој Макфест, според мене. Браво за Наташа Малинкова уште еднаш)



Е сеа, победникот што е тиња, тиња е. Ама победниците на Макфест неретко се тиња.
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
2.680
Поени од реакции
1.805
(ова беше најдобрата песна на овој Макфест, според мене. Браво за Наташа Малинкова уште еднаш)
песнава ми личи на плагијат, имаше ваква една слична само да ми текне која беше, слушни го рефренот може и тебе ќе ти текне
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.802
Поени од реакции
33.623
песнава ми личи на плагијат, имаше ваква една слична само да ми текне која беше, слушни го рефренот може и тебе ќе ти текне
Искрено, мене 90% од песниве наши ми личат на плагијати, ама престанав да се замарам веќе со тоа.
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Се повеќе ми легнуваат песните од Макфест и можам да кажам дека навистина има неколку песни кои дефинитивно ќе бидат хитови. Бидејки уште не ми се ислушани сите песни сега за сега можам да кажам дека песната на Тамара е супер. А како што реков песната на Викторија Лоба ќе биде летен хит. За песната на Јоце Панов можам да кажам дека е типична српска формула за песна преведена на македонски јазик така да веќе видено и слушнато милион пати. Најмногу ме разочара мојот фаворит на Мак сцената Сара Мејс едноставно песната е промашај и се надевам дека ова нема да и се случува често.
Другите песни не сум ги слушнал како што треба.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.902
Поени од реакции
7.570
Toлку го утнаа со преместувањето на датумот на одржување тоа е невидено. Не знам што им смета ж октомври толку.

Туку некако годинава претерано се осеќа дека фестивалов никој не го ни ферма толку. Гледам никој не му ни текнало нешто да пише на форумов, ретко гледам некој портал да пише за фестивалов.

Јас дури денес видов листа на песни и ги има тука http://www.makfest.mk/

Ако продолжи вака ситуацијава со протести и политикава мислам дека и скопски фестивал кој сега се одржува некаде пред крај на година ќе помине со многу незаинтересирани луѓе за него.
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Некоја посебна причина мислам дека нема но имаше заебанции на сметка демек ладно им било у сала и сега на потопло поубаво пееле :pos: Иначе баш ќе прашам од некои познаници кои пејат на макфест зошто е преместен, баш ме занима.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Не, не, значи ова не е возможно. И покрај тоа што не го гледав во живо на телевизија, туку ги гледав само настапите на Јутуб, сепак она што го видов ме ,,растревожи" до негде.

Додека целата музичка индустрија насекаде во светот оди напред, секојдневно се снимаат и излегуваат нови песни, се снимаат страшно скапи и интересни спотови, се прават фестивали и сцени со страшно добри сценски ефекти.................., ние одиме назад. Уствари не одиме назад со музикава, туку тапкаме во место со нешто што било ,,модерно" и колку толку интересно во периодот од 2007 - 2009 година.

Нашите фестивали во однос на времето во кое живееме неможат да се наречат фестивали. Единствено Скопскиот фестивал го средија и личи на нешто, но Макфест оваа година е страшно аматерски направен и срамота е тоа да е така во однос на тоа колку години постои. Сцената е/беше крајно аматерски и неинтересно направена, сценски осветлувања и ефекти скоро и да немаше, снимање на настапите со 4 камери, озвучувањето катастрофа............, се слуша силно музиката, а гласот се губи, дури почнува и да смета. Додека на фестивалите низ целиот свет музиката е матрицата, ние уште свириме на виолини, контрабаси и останати видови лонци. Разбирам дека тоа е еден вид традиција на нашите фестивали, но нека биде бар само на Скопски, а не на сите.

Што се однесува до песните и изведувачите.................., песни и настапи од ради реда. Странците личеа/звучеа малку подобро од нашите, но од лошото озвучување и свирењето сосема друга музика од оркестарот (што е и нормално кога се свири во живо), песната неможе да се долови онаква каква што навистина е. Видов ликови кој што прв пат се појавуваат или се појавуваат еднаш годишно. Кога видов дека има песна со име Пирсови на душа, почнав коментар да немам:icon_lol: Потоа видов некој Томас кој ме потсети на Циганот што учествуваше во На иста адреса (ништо чудно и он да беше) и се изначудив како може така да излезе на сцена. Облечен како главен фраер од Шутка.

Александра Јанева, Антонија Гиговска, Филип Божиновски (за некој кој е дел од Гранд продукција треба да има многу подобра песна), Симона Попоска, Лена Заткоска, Judith Van Hel, Викторија Лоба и Jimmy Roggers имале така подобри песни и настапи кои би можеле да ти задржат внимание. Очекував од учесниците од На иста адреса нешто повеќе, ама нешто. Марија била така малку подобра, но не е тоа тоа. За останатите мислиш еден композитор сите песни им ги напишал............, се жалопојќи, што е и симбол на нашиве фестивали:D

Единствено како добри песни, настапи и појави од пејачи ми заличија овие:



... и другарката на Сара Мејс, една од Цимерките, за која ми е драго што почнала да се бави и со пеење.....


:)
 
Последно уредено:
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.902
Поени од реакции
7.570
Феативалот имаше доста недостатоци и тоа се приметуваше. Сцената и не беше лоша, малку ме нервираше што позади сцената кај што седеа сите учесници се тоа изгледаше лошо за очи, и да не беше малку посредени масите ќе изгледаше како во менза од некоја фабрика останата од времето на југославија. Требале и тоа да го средат затоа што и таму имаше камера, а и снимаа интервјуа и од други телевизии.

Не ми се допаѓа што сега имаме два фестивали со оркестра. Да со оркестар некои песни звучат добро но не може да се направи со оркестар помодерна песна техно, хаус ритам освен ако не им текне некогаш да викнат и dj за некој од настапите.

Друо не ми се допаѓа тоа што повеќе беа пеачи што еднаш во година се појавуваат и после самиот фестивал ги снемува и кога ќе се појават еднаш во година на некој фестивал се чудиш кој беше овој/оваа ? , каде беше до сега ? Исто така гадно беше тоа што повеќето песни имаа текстови како за првачиња со некој ефтини римувани фрази Пази ме Мази ме, Љубиме и други.

Овие што беа странците се гледа се потрудиле за песните, пратат трендови и се изгледаше кај нив добро. Македонците се издвојуваа две три песни и толку.

Хелена Благне за во ревиалниот дел ја викнале од Словенија и пее на плејбек :facepalm: Мислам ич не беше тоа фер спрема нејзе.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.902
Поени од реакции
7.570
Вечерва е новото издание не знам по ред кое на Макфест. Како и предходната која тука не ја коментиравме и оваа претежно ќе бидат нови млади артисти а дел некој кој се враќаат воопшто на било кој фестивал.

Од тие што се враќаат на Макфест после подолги години се
Владо Јаневски
Андријана Јанеска

Другите се Огнен Здравковски, Александар Тарабунов, Таско и другите да не ги спомнувам повеќето и сигурно не ги знаете многу а и јас некој не ги знам.

Убаво ешто има млади ама некако не е тоа што бил Макфест низ годините наназад.

Ќе има пренос вечерва и утее цечер на МРТ 1.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom