Макфест (генерална дискусија)

Дали го следите фестивалот Макфест?

  • Да

    Гласови: 13 17,1%
  • Не

    Гласови: 52 68,4%
  • Понекогаш

    Гласови: 11 14,5%

  • Вкупно гласачи
    76
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.903
Поени од реакции
7.570
Песните беа досадни. Утре вечер ќе има поинтересни. Досадни беа и со некој клише прашања и изреки Димитар и Маријана. До кога веќе ќе се користат изрази и прашања како што се
го скрши мразот, како се чувствуваш?, блескавата сцена...

Лидија Кочовска и Силви (Силви бенд) покажаа како се пее.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.637
Поени од реакции
34.835
...не знам дали е до мене или се случи дебакл со денешниов Макфест, страшно фалширање, разочарувачки, бекстејџот неприроден, со сила муабет, глупа конверзација да не речам дебилна, го сменив каналот неиздржливо беше!
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.903
Поени од реакции
7.570
Дали си сериозен и зошто не?
Сериозен сум дека покажаа лекција на повеќето таму учесници како се пее. Нормално Лидија и Силви си имаат искуство и од нив треба да учат.

Песните кој повеќето учесници ги имаа беа досада жива, текстови од кој запаметив делови од рефрени на некој песни и ништо повеќе.

Разбирам во Македонија не се живее многу добро од музика но мене ме нервира тоа што се пријавуват дебитанти и избрани од жири да учествуваат кој после фестивалов никаде ќе ги нема. Наместо колку толку да им биде мотив фестивалот за понатака да прават песни нив ќе ги снема.
 
Последно уредено:
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.807
Поени од реакции
33.634
Сериозен сум дека покажаа лекција на повеќето таму учесници како се пее. Нормално Лидија и Силви си имаат искуство и од нив треба да учат.

Песните кој повеќето учесници ги имаа беа досада жива, текстови од кој запаметив делови од рефрени на некој песни и ништо повеќе.

Разбирам во Македонија не се живее многу добро од музика но мене ме нервира тоа што се пријавуват дебитанти и избрани од жири да учествуваат кој после фестивалов никаде ќе ги нема. Наместо колку толку да им биде мотив фестивалот за понатака да прават песни нив ќе ги снема.
Во се се согласувам, освен дека Лидија и Силви покажале некому како се пее. Ужасни беа, побогу, секој тон фалш. Ај за Силви тоа е стандард, ама Лидија... Една Петко која јас да ја испеам нема да биде фалш таа успеа да ја упропасти. А особено која и да беше народна што ја преработиле Силви бенд, тоа беше крвопролевање од уши.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.903
Поени од реакции
7.570
Во се се согласувам, освен дека Лидија и Силви покажале некому како се пее. Ужасни беа, побогу, секој тон фалш. Ај за Силви тоа е стандард, ама Лидија... Една Петко која јас да ја испеам нема да биде фалш таа успеа да ја упропасти. А особено која и да беше народна што ја преработиле Силви бенд, тоа беше крвопролевање од уши.
Ок да до некаде беа лошо ама Лидија знае да покаже емоција во песните што ги пее. Овие што беа учесници со нови песни беа ужас од песна до пеење. Песната на Детска Евровизија што ја имаат пратено МРТВ е моментално подобра песна од се што вчера беше презентирано ново на Макфест.


Автоматски споено мислење:

Колку добри песни имало низ годините Макфест
 
Последно уредено:
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.846
Поени од реакции
7.656
Маријана: Еве сега да видеме еден Ангел.

Симона. Па мојот аутфит е синоним за мојата песна и издигнување на Феникс.

се да ви ебам неписмено
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.807
Поени од реакции
33.634
Маријана: Еве сега да видеме еден Ангел.

Симона. Па мојот аутфит е синоним за мојата песна и издигнување на Феникс.

се да ви ебам неписмено
А уствари облечена ко кокошка. :pos: :pos: :pos:
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.113
Поени од реакции
824
Ислушав дел од песните, не ми се допаднаа.
Добив впечаток како да сум во 2010, според музиката/аранжманите на песните.
Убаво е што има традиција фестивалот и уште се одржува, ама никако да ни воскресне музичката естрада.

Исто, дали ја сум грешка или не избраа победник? Колку што знам порано се бираше?
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.119
Поени од реакции
4.623
Макфест умре уште пред 30 години ама на ајваните нема кој да им каже.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.903
Поени од реакции
7.570
Ислушав дел од песните, не ми се допаднаа.
Добив впечаток како да сум во 2010, според музиката/аранжманите на песните.
Убаво е што има традиција фестивалот и уште се одржува, ама никако да ни воскресне музичката естрада.

Исто, дали ја сум грешка или не избраа победник? Колку што знам порано се бираше?
Бидејќи не знам на колку години ги менуваат дел од луѓето на функции кој се задолжени за организирање на фестивалот од лани направено е да нема победници одма туку да се причека до нареден Макфест за да се види која песна ќе е слушана и со најмногу прегледи на Јутјуб па таа да добие парична награда.

Од ланската година во екипата кој се задолжени во организација на Макфест се Роберт Саздов (Куку Леле) - Уметничкиот директор
Јован Јованов Џеј Џеј - Член на уметничкиот совет
Антонио Димитриески - ПР на Макфест
И нормално општината Штип дава пари за организација.

Од ланскиот Макфест најслушана песна беше на Пајак и Лара Бела и на нив заедно со продуцентот Иван Јованов Ивајо вчера им доделија 120.000 денари.

Бидејќи се менуваат луѓето на функции на фестивалов во 2014 година се свиреа сите песни во живо зо тогашниот оркестар на МРТВ кој за жал веќе не е дел од МРТВ.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.681
Поени од реакции
38.868
аранжманите се класика, и боље да се класика пошто колку толку се поштова поп музиката. Иако има од овие трап фаци тек тук некој. Траперите нема нешто више што нервира од тој одвратен жанр.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.903
Поени од реакции
7.570
Ставиле снимки од настапите на Јутјуб ама им ги монтирале студиската верзија од песните наместо да си остане како што си пееа во живо :facepalm:
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.113
Поени од реакции
824
Ставиле снимки од настапите на Јутјуб ама им ги монтирале студиската верзија од песните наместо да си остане како што си пееа во живо :facepalm:
Нормално, за да имаат видеата гледаност и да не ги изгасат после првите 10 секунди :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom