Максимална брзина со која сте возеле моторно возило?

kIRe9

OK. u'r right
Член од
4 март 2009
Мислења
1.419
Поени од реакции
73
ја кога развивав на таков точак со тенки се чувствував ептен несигурно... осеќам како секој момент ке попуштат гумите (шо нема везе пошо мишелинки беа а точакот е исто скап)... а тоа шо не се реални брзинометрите... точно е... иам и ја глеано емисии кај шо кажуваа баш за тоа...
 

peppeGT

BMW piacere di Guidare...
Член од
10 април 2009
Мислења
363
Поени од реакции
12
TEMATA E: Максимална брзина со која сте возеле моторно возило?
A ne tocaci,(VELOSIPEDI):helou:.
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
Плус со измена на гумите па дури и самиот профил на гумите автоматски се пореметува "точноста" на брзиномерот.
Имаш право,доколку гумата е нова тогаш има поголем профил и автомобилот е побрз а и киломтражата друго кажува,доколку е излижана гумата тогаш треба малце повеќе да заврти од гумата која има поголем профил а со тоа се губи на брзината.
Автомобилизмот не е само “давање гас“ туку е нешто повеќе,сожувавње со самиот автомобил...
 
S

StormRage

Гостин
па последно возев брзо... 180 и нешо со Априлиа РС 125... лудница упм
 
Член од
26 февруари 2007
Мислења
366
Поени од реакции
10
Правена беше нешто априлиата или стандард ???
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Мислиш дека стандард априлија РС ке оди 180?
 
T

The Blob

Гостин
Минатиот викенд ги "тегнев нозете" на Фиестата. 165 според брзиномер, реално немам поим :toe:
 

Unknown Artist

I reject your reality and substitute my own.
Член од
16 ноември 2007
Мислења
322
Поени од реакции
15
Citroen C-4 Picasso... ако не ме лаже сеќавањето мислам дека околу 160km/h.
Не сум некој мераклија на брзо возење а и колата не беше моја.
 

Крими

......
Член од
8 декември 2008
Мислења
479
Поени од реакции
14
Мотор сум возал до 160до крај..Honda Crm125 со КИТ Цилиндер 180ccm³
А Ауто некаде 120-130.
Немам уште возачка:) затоа не возам многу
 

STARTER

Firestarter
Член од
31 август 2007
Мислења
935
Поени од реакции
246
Ако не си знаел брзиномерите на автомобилите превентивно се конструирани за да лажат кај некои модели до 15%. Според тестот на ADAC најточен брзиномер е оној на Ситроен Ц5 кој лаже само 1%, кај БМВ дури до 10% а по мои сознанија 10 % е и кај Југото.

Очигледно дека никогаш не си видел за она што зборувам. Плус со измена на гумите па дури и самиот профил на гумите автоматски се пореметува "точноста" на брзиномерот.

За велосипедот има сензор кој што го мери времето во стотинки кога тркалото ќе направи завртување праќа сигнал, на следното завртување праќа нов сигнал и тн. Ти внесуваш точен податок за обемот на гумата (O=2*r*Pi) и шансата за да даде неточна информација е сведена на 0. Ако неможеш да сватиш прашај кој сакаш што студира машинство ќе ти објасни убаво.
Ова е точно со степенот на грешка кај брзиномерите, и секогаш грешката е кон безбедната страна, односно покажува некој процент помалку. Затоа кај нас на факс поставуваме петто тркало од велосипед на кое се поставуваат давачи за број на вртежи на тркалото па според тоа се пресметува многу поточно брзината на движење на возилото.

 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Токму така. Брзиномерот на велосипед е попрецизен затоа што сам си го реално баждариш. Тоа ми беше зборот, а го имам испробано пред неколку години и во пракса кога возев паралелно со другар ми тој на скутер јас на велосипед и кај мене на велосипед покажуваше 42 кај него 50 на скутер.
 
S

StormRage

Гостин
Правена беше нешто априлиата или стандард ???
не е моја да знам ама изгледа беше (темница беше не се распулив убо)
а иначе знам еден 203 е имат кренато ама билдана до зубе
 

Kajgana Shop

На врв Bottom