Максимална брзина со која сте возеле моторно возило?

SrRulz

Siempre Real Madrid
Член од
8 декември 2007
Мислења
4.845
Поени од реакции
221
mozam da potvrdam ziveev u blizina na tc biser i stvarno vo leto pogotovo e ludnica na bulevarot letaat motori i brzi koli mnogu pati motori se desavalo i so 200 km da pominat od tamu pogotovo vo 3-4 saat sabajle koa nema ziv coek na bulevar najjako bese edno ferrari koa pomina na bulevar auuuuu koa go nagazi kako zvucese za 10 sec sigurno 150 digna :vozbud::vozbud::vozbud:
Ти ли беше тој на терасата што зјапаше во мене бе:pos: ?
Инаку го продавам Ферарито ако има заинтересирани на ПП:back:.
Edit: Ќе заборавив да ставам и слика од колата:
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
178
Поени од реакции
5
Ти ли беше тој на терасата што зјапаше во мене бе:pos: ?
Инаку го продавам Ферарито ако има заинтересирани на ПП:back:.
Edit: Ќе заборавив да ставам и слика од колата:
ahhahah abe ne bese ko tvoevo hahahahahhah ova bese Ferrari 599 gtb
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
слаби сте вие.. ја возев 75 km/h со точак и тоа SOBIM.. од водно надоле.. поради тоа шо ми беа криви бандашите ми ги изедоа кочниците.. ондак јадев автобус изместив рамо.. тишина :)
 
С

Спенсер

Гостин
слаби сте вие.. ја возев 75 km/h со точак и тоа SOBIM.. од водно надоле.. поради тоа шо ми беа криви бандашите ми ги изедоа кочниците.. ондак јадев автобус изместив рамо.. тишина :)
ааа чекајј...сега овој или следен викенд ке идам на Водно со точакот мој..иам и километража...ДРАН ОНЕ е, од Влае го земав,добар е...па ќе пишам колку иде надоле:vozbud:
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
слаби сте вие.. ја возев 75 km/h со точак и тоа SOBIM.. од водно надоле.. поради тоа шо ми беа криви бандашите ми ги изедоа кочниците.. ондак јадев автобус изместив рамо.. тишина :)
Утре малку реални 75км/х на СОБИМ со криви бандажи, до кај 60км/х може... :nenene::nenene::nenene:
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
епа сигурно не ме излажа типот со сивиот џип... пошо он ми солеше памет од коа се треснав у афтобусот дека не требало така да возам дрн дрн дрн
 
Член од
13 декември 2007
Мислења
2.409
Поени од реакции
428
110 km/h со Форд Фиеста (1996) НО! на патот Нов Дојран - Стар Дојран :vozbud:
А максимално сум се возел ко совозач 200km/h со Фиат Стило.
 

kIRe9

OK. u'r right
Член од
4 март 2009
Мислења
1.419
Поени од реакции
73
сеа ме предизвикавте со дискусијава...
у аеродром-на јане сандански оже 160+ можеш да возиш...
у ново лисиче кај шо беа драговите и десно од таа улица... порано скоро секоја вечер имаше трки.. не можев да заспијам како мал... и шибаа МНОГУ БРЗО ! ! !
а шо се однесува до октаните... на discovery TV имаше на 5th gear проби...
кола со 85 hp не праеше разлика... со 175 само околу 5hp а кола со 240 hp праеше разлика околу 10-15 hp... значи праат разлика октаните... ако моторот може да ја цени разликата...
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
кола со 85 hp не праеше разлика... со 175 само околу 5hp а кола со 240 hp праеше разлика околу 10-15 hp... значи праат разлика октаните... ако моторот може да ја цени разликата...
Тоа се вика процентуално, и не зависи смао од тоа туку и од горивото на кое е предвиден да работи моторот (95,98,100... октанско) :smir:

епа сигурно не ме излажа типот со сивиот џип... пошо он ми солеше памет од коа се треснав у афтобусот дека не требало така да возам дрн дрн дрн
Не те излажал џипот туку неговиот бриномер. Купи си компјутерче за мерење врзина на велосипедот (600+ денари се) како што имам јас и ќе му внесеш точни податоци за обемот на тркалото во сантиметри и не греши ни 1%, а кога не мереше еден кинески скутер на рамно според него одевме 50км/х а на компјутерчето отчитување 40км/х.

BTW на надолнина со Amoeba (made in USA) подобар 3 класи од Собим, професионален тркач дигна 72км/х и нема шанси повеќе бидејќи потоа вртиш во празно !!!
 

kIRe9

OK. u'r right
Член од
4 март 2009
Мислења
1.419
Поени од реакции
73
се сложувам... ја од Водно надоле со другар се меревме... околу 70, 71 на саат... после не иде...
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Тоа се вика процентуално, и не зависи смао од тоа туку и од горивото на кое е предвиден да работи моторот (95,98,100... октанско) :smir:


Не те излажал џипот туку неговиот бриномер. Купи си компјутерче за мерење врзина на велосипедот (600+ денари се) како што имам јас и ќе му внесеш точни податоци за обемот на тркалото во сантиметри и не греши ни 1%, а кога не мереше еден кинески скутер на рамно според него одевме 50км/х а на компјутерчето отчитување 40км/х.

BTW на надолнина со Amoeba (made in USA) подобар 3 класи од Собим, професионален тркач дигна 72км/х и нема шанси повеќе бидејќи потоа вртиш во празно !!!
сакаш да ми кажеш дека километража од 600 денари за ТОЧАК е поточна од џип од 2-30 иљади евра???... woow.. е ова ти е добро...
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Сакам да ви кажам дека забегувате многу... што е битно дали си удрил во џип со 72 или 69 км/ч? Побитно е што не си скршил глава туку си поминал полесно. И не е тоа некоја којзнае каква работа за курчење на форуми.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
сакаш да ми кажеш дека километража од 600 денари за ТОЧАК е поточна од џип од 2-30 иљади евра???... woow.. е ова ти е добро...
Ако не си знаел брзиномерите на автомобилите превентивно се конструирани за да лажат кај некои модели до 15%. Според тестот на ADAC најточен брзиномер е оној на Ситроен Ц5 кој лаже само 1%, кај БМВ дури до 10% а по мои сознанија 10 % е и кај Југото.

Очигледно дека никогаш не си видел за она што зборувам. Плус со измена на гумите па дури и самиот профил на гумите автоматски се пореметува "точноста" на брзиномерот.

За велосипедот има сензор кој што го мери времето во стотинки кога тркалото ќе направи завртување праќа сигнал, на следното завртување праќа нов сигнал и тн. Ти внесуваш точен податок за обемот на гумата (O=2*r*Pi) и шансата за да даде неточна информација е сведена на 0. Ако неможеш да сватиш прашај кој сакаш што студира машинство ќе ти објасни убаво.
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
прва ствар... знам математика... второ.. 3-4 km/h не менуваат ништо... и десет нека се (шо не се ама ај)... работата беше шо имав криви бандаши немав кочници не беше многу суво.. многу лоши гуми.. и завршив во автобус со изместено рамо :)...

аа и шансата никогаш неможе да биде 0.. бар не со електроника.. секогаш постои грешка во сигналот погрешно испратен сигнал.. погрешно програмирано коло.. ечетера ечетера да не навлегувам сега :)

и тоа ми беше и мене поентата џиш :)..
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Царе се е кул само јас сум на велиспеод од дете поминувам по 3000км секоја година и да кажеме се бавам полу-професионално со тоа. Значи повторно ќе кажам дека 75км/х на Собим уште со криви бандажи нема шанси:

-Собим велоспиедите имаат краток пренос така да веќе од 65 вртиш во празно.

-На Amoeba со 24 брзини, подолг пренос, мазни гуми за асфалт, бандажи прави како пушка, велоспед на кој ако седнеш од Собим е како перо лесен, максимално извлече РЕАЛНИ 70км/х со професионалец на него на удолнина!!!

Така да на овие твои постови можам само да се насмеам и веќе не постирам:smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom