Магии - бу!

Член од
21 декември 2005
Мислења
661
Поени од реакции
7
штета што неможам да ги прочитам бостовите на бугаринот иначе мн ме интересираше, ако може во иднина да се потруди на македонски да пишува или некој нека ми преведе
 
Член од
21 декември 2005
Мислења
661
Поени од реакции
7
humanoid напиша:
Магии постојат, бајачките (не баш сите) би можеле да бидат тоа, но не сум сигурен.
Бајачките се поделени се на бело и црно баење(или магија, како сакате...). Под црна магија спаѓаат уроците а под бела лекувањето на повече болести, стравоти...и вадењето на уроците од црното баење.
Не можам а да не верувам кога мојата баба ме има излечено не знам колку пати од главоболки и стравови. Дедо ми пак имаше моќ да ги хипнотизира змиите и да користи баење за да бегаат од тебе.
Инаку, мислам дека не значи ако веруваш дека си подложен на магија а ако не веруваш, дека си имун.
и на таткоми дедому истото го правел но несмеел да убие змија а ако се десело тоа ке му се врати и на него. да не раскажувам многу но после некое време со негов внук бил на лов и таман да го касне змијава внукот и бил приморан да ја убие(немал време да ги казе зборовите), како што претпоставувате умрел мислам од рак после некое време. ливчето со зборовите го цува на бабами братуцеткаи и не го дава а бас сакам да дознаам што се крие во него.
 
Член од
30 јануари 2007
Мислења
11
Поени од реакции
0
Ne znam dali postojat magii, no znam mnogu primeri koi odat vo prilog na toa deka postojat.Ako veruvame vo Bog sigurno veruvame i vo gavol pa logicki e da postojat i gavolstini t.e. magii. Vo sekoj slucaj ne e ubava rabota, ne e bozja i Bog neka ne cuva od tie raboti.
 

BlAcK_MamBa

:: Living by my own rules ::
Член од
25 март 2007
Мислења
431
Поени од реакции
5
postovive na paca koj gi sfati posledni?
so sakas da kazis. ne smee takvi postovi neobjasneti da se stava.
 

Filip89

Македоникус
Член од
1 март 2007
Мислења
528
Поени од реакции
4
Kakvi magii kavki bakraci ic ne se zamaram so takvi gluposti. Inace imam slusano od drugari sekakvi raboti koi dosta se ubedlivi i izgledaat vistiniti, no sepak ne veruvam.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Eve jas ke vi kazam edna:))
...Ako sakas da te saka nekoja devojka..zena
PRvo treba da znaes nesto za nea(ime prezime,kolku godini,tatko,majka,brat sestra..t.e. osnovni raboti) posle ke zemes srce od mlad-nevin gulab ke i go dades na zmija da go izede.zmijata ke umre vednas.posle ke ja stavis na resetka od skara i ke ja suses na tivok ogan.Ti treba i nekolku kapki laudanium i treba da gi zatries racete...garantiram tvoja e;)
а со името нејзино и од фамилја што ќе правиш - тоа иде тетовирано на срцето на јунфер гулапчето или му шепкаш пред да му го свиткаш вратот ??? па и на змија да и го дадеш.....
отука само глупавава магија е за на змија да и ја дадеш.
и уште нешто диар маџик ловер твентиту овај луданиумот сега набрзина го смисли...
 
Член од
19 март 2007
Мислења
6.574
Поени од реакции
163
Eve jas ke vi kazam edna:))
...Ako sakas da te saka nekoja devojka..zena
PRvo treba da znaes nesto za nea(ime prezime,kolku godini,tatko,majka,brat sestra..t.e. osnovni raboti) posle ke zemes srce od mlad-nevin gulab ke i go dades na zmija da go izede.zmijata ke umre vednas.posle ke ja stavis na resetka od skara i ke ja suses na tivok ogan.Ti treba i nekolku kapki laudanium i treba da gi zatries racete...garantiram tvoja e;)
Ај бе брат не драпај и ти сеа. Глупости! А да напишеш како ќе ми биде од корист тоа што знам основни работи за неа?

Ја не верувам у магии. Порано коа бевме копиљаци, се замаравме со друштвото, магии и сл, демек ќе го натеравме комшијата да се фрли од балкон, зашо не не пушташе да играме фудбал позади зграда.

Ама тој пустиот ни се фрли, ни ништо. Јебига, живот иде даље, заеби магии :)
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
Луѓе не се заебавајте, магии постојат.
Ако на вас не ви се десиле некои работи, не значи дека нема.
Бугарино има мн убави постови, потрудете се да ги разберете. Точно е тоа дека Православната Црква признава постоење на магии и се боре против нив.
Има разни начини на отфрлување на магија:разни басми, ритуали како тој се јајцето, молитви со поп итн.
Иначе во октомври јас имав сугреби(чешаш се по цело тело, малаксан си итн.) и бев на баење и ми поминаа. Башка шо имав една амајлија, ама таа ми се скрши, и после по цели денови бев поспан, а не дека не сум бил наспан. Тоа да биле уроци од завидливост. Кога ми ја направија амајлијата, веќе се осеќав подруго.
Ипак, против магија највеќе помага вербата во Бог.
 
N

NightFuneral

Гостин
Леле се пукнав од смеење,ахахаха,шо ви е бе луЃе,особено со оваа последнава магија.А шо по ѓаволите и морските чудовишта е НЕВИН гулаб?!?!?!ххахахаха..))))
 

Префриганиот!

(Простор за Реклама)
Член од
16 декември 2007
Мислења
1.203
Поени од реакции
73
LOL R1<------ TIPOV IMA MAGIJA ZA NEVIDLIVOST!! Yea right! da beshe toa taka dosea mislis na tebe ke cekavme da ni kazish! Forumov e za misterii.... Ali ne tropaj gluposti... magija za nevidlivost LOL
HAHA ! Me nasmea ... Fala za toa
P.S - kazi mi ja... ako raboti ti davam se so iam! kujkata moja, vikendici ,pari ,sve... LoL! ke si napram pojke so to :D:D:D:
 

STARTER

Firestarter
Член од
31 август 2007
Мислења
935
Поени од реакции
246
Bi vi ja kazal magijata kako da stanes nevidliv ama premnogu e opasno,zs ima bolni vo mozokot ke napravat glupost-ke se ubijat.
А што се користи при изведувањето на таа магија, некои напивки, рецитали, ритуали или нешто друго?
 

Mlad_man

Sine Qua Non
Член од
20 април 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
207
За ова не знам што да кажам има некои луѓе што прават маѓии ама може да се види финтата од повеќе камери ако се гледа ама има пак некои кои се апсолутно неоткривливи. А и уште една работа сум забележал кога снимаат со камери дали е измама или не не сум видел некој да снима со онаа на топлина што снима камера. Дали за да не се открие ''магионичарите'' не даваат да бидат снимени со таква камера или што?
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
ajde бре 21 век сме ако ништо друго, уште со магии ќе се заебаваме - инаку сакам филмови и серии со магии ама во реалност ????? но факинг веј.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom