Магии - бу!

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
3.279
Hahahaahaahhahahahaa:pos2:, kakvi magii be, ne znam kako moze uopste da debatirate volku dolgo na ovaa tema:pos2:. Sea ova me potseti na onie reklamite za detelinata so 101 zelba. Na kuponot treba samo da napises koi zelbi sakas da ti se ostvarat i gotovo! Hahahahh, isto e i so magiive.. Skulgirl e apsolutno vo pravo..
 

bama

† Револуционер †
Член од
1 февруари 2007
Мислења
2.040
Поени од реакции
362
не верувам во магиии тоа се глупости
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
6
Поени од реакции
1
Дивајн напиша:
И јас сум слушнала дека магии делуваат само на оние кои веруваат во нив. Јас се двоумам за оваа работа, иако повеќе ме тера да верувам. Ако не постојат ваљда веруваме во нив за да си го оправдаме тоа што не ни оди во животот ... кој ги знае ... :?
Здравејте. Виждам че интересна тема е отворена, и с ваше позволение, ако бих мог'л и аз да взема отношение по неја. Извинјавам се, че пиша на литературен Б'лгарски език, заштото друг език не знам да пиша. както е видно живеја в Б'лгарија, но мога да кажа, че с'м с бујна Македонска кр'в и аз като всички пишешти тук. И вјарвам че заради това нјама да б'да игнориран. Относно по темата за магијте, много от вас, правилно разс'ждават относно за магијте, има и хора скептично настроени спрјамо тази сила, като от незнание по тази материја, отричат силата и ефективноста на магијте. Аз лично мога да кажа, че с'м ставал жертва на магиј, и мога да уверја че никак не е пријатно изживјаването от в'здејствеито на магијата в'рху човешката психика. Това което го дават по телевизијата за вуду ритуалите, са п'лна измислица на холувид. Като вдигнеш р'ката на куклата! и р'ката на човека се била вдигала. Това го вјарват децата само от детцката градина. Основната магија, е био енерготронна енергија, което се насажда от в'ншни фактори, предимно от човек. Магијата е! като компјутарнијат вирус, влиза незабелјазана, и разрушава мирогледа на човека. Човек зависи от отправената магија, става или апатичен, или крајно агресивен, или изобшто умира от неја. С магија може човек да контролира друг човек от разстојание, нешто като дистанционна машина. Да променја нагласите в човека, да го командва без да се усети, и да умре човек с неја, и тја се предава наследтсвенно. Магијата инак как се засича и премахва! Засича се и се премахва, след като човек пројави нејните симптоми, безпричинна раздразнителност. Надекватна реакција к'м заобикалјаштото го. Нелогични с'битија около човек. Човек тр'гнал да в'рши една работа, с убеждението че ште ја св'рши, но в нај-важнијат момент се об'ркват нештата. Това са симптомите на магијата. А как се неутрализира, може с јајце, с прочитане на молитва над жертвата, с трошене на клечки, и заричане на заклинателни думи, но с јајцето е нај-ефективнијат начин да изтегли човек магијата. На мен ми е била правена магија, оште като с'м бил мал'к, и ништо не ми в'рвеше в живота, всичко все на обратно преку мојте мечти и желјанија ставаше. Бјах стигнал до момента! да се карам с хората около мен, без те да са виновни. Нај-вече с мајка ми, сме стигали до бој. И тја ЖЕНАТА се усети че това може да е магија, направи ми го това с јајцето, и сега си нјамам проблем. Дори мога да кажа, че сензитивното ми в'зпријатие, с'м го развил до степен, да отгатвам мислите на човек, безпогрешно. Интуативно се оправјам в обстановката, и никога интуицијата не ме е подвеждала. Човек трјабва само да знае как да се пази от магијте, и нјама да си има главоболија, но не знае ли, просто много лошо го чака. Едни от силните магиј предимно ги правјат мјусјулманските ходжи. Четат от корана заклинателни думи, и отправјат к'м даденијат човек. В турција предимно се правјат силни магиј, като се минава зад'лжително през олово и злато, за да имат огромен и поразјавашт ефект. За това магијте не са никак за подценјаване сестри и братја, а трјабва да се вземат на сериозно. Дори ПРАВОСЛАВНАТА ц'рква не ги отрича, а е взела сериозни мерки срешту тјах. Има в'в всеки един ПРАВОСЛАВЕН молитвеник, на свети Кипријан молитви срешту уроки, бесове, и магиј, којто се четат всеки ден, за да предпази човек, от разрушителното дејствие на магијте.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.753
Поени од реакции
82.724
Иако е подолг, океј е постов Матрицо. Само, тоа со јајцето како се прави?
 
S

Sasha

Гостин
Jas kolku sto znam "magijata"gi faka samo lugeto koi sto se so poslaba energija t.e.so negativna energija!A lekot e vo mozokot i vo pozitivnata misla!
 

EarthSea

Sexy Witch
Член од
28 јануари 2007
Мислења
134
Поени од реакции
1
Држи вода ова, sasha. Само не позитивна мисла како една нитка..(како една мисла). Туку целото твое битие да е во позитивна мисла.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
6
Поени од реакции
1
1307 напиша:
Иако е подолг, океј е постов Матрицо. Само, тоа со јајцето како се прави?
Питаш ме как се прави това с јајцето? ОК ште ти го кажа начина братле. Вземаш прјасно јајце! но зад'лжително трјабва да е прјасно, а не престојало ден два, или три. И го прекарваш п'рво през р'цете, като го опираш на стомаха, и правиш полукр'гово движение, нав'н к'м дјасната р'ката п'рво, и зав'ршваш на китката. Повтарјаш с'штото движение и на другата, лјавата р'ка. След това го правиш на краката, като опираш јајцето в'в глезена на крака, и правиш полукр'гово движение на в'тре, и затварјаш полукр'га по средата между краката долу ниско. Уточнние, това трјабва да ти го направи друг човек, зашто то ти сам на себе си не можеш го направи. Това се прави и на другијат крак, и счупваш јајцето в буркан, или каквото имаш под р'ка. С'д којто може да се затварја след това с винт, и го слагаш под леглото си, точно под тебе да б'де. През ношта којато преспиваш с буркана и строшеното јајце, трјабва сам да спиш в леглото, да нјама никој до теб, заштото в този момент! јајцето теб те освобождава от зловредната био-енерготронна енергија, и преспили примерно до теб, м'ж или жена, не зависимо, ако ште и да е дете, об'ркват се био-енерготронните в'лни, и нјама да има очиствашт ефект. На другијат ден, като станеш, вадиш буркана от под леглото, и гледаш дали има магија. А как се разбира че има!!!!!!! сигурен с'м че през живота си, си п'ржил јајца на очи, и знаеш как изглеждат јајцата на очи. Ако по с'штијат начин изглежда јајцето, като все едно си го пражил в тиган, побелјало и ж'лт'ка да не се изобшто вижда, значи имаш магија. А, ако јајцето е такова както е било при строшаването в буркана, чисто, значи нјама ништо в'рху теб. Ако имаш магија направена, и по този начин ја локализираш с јајцето, веднага отиваш и изхв'рлјаш буркана с јајцето по течението на вода. Течашта вода, примерно, както на реката Вардар, но по теченито никога на срешту течението, хв'рлјаш буркана, но по време на хв'рлјането, казваш заклинателните думи, НЕКА ТАЗИ РЕКА ДА ОТНЕСЕ ОТ МЕН, ВСјаКА МАГИја, КОјаТО Е НАПРАВЕНА НА МЕН, И МОИТЕ БЛИЗКИ, и го хв'рлјаш. Мога да те уверја, тук, в Б'лгарија, страшно скептично се отнасјат спрјамо магијте, и викат а бе ја ги мани тези бабини деветини. Но от тези бабини деветини, башта ми на два п'ти штеше да се спомине! старијат македонец, от магија, че с јајцето го оправјам, като усетја че му е направена магија. На мен като ми го направи мајка ми, нека БОГ да ја поживи милата ми мајчица, на другијат ден като го видјах јајцето, уплаши ме, цјалото јајце беше побелјало, от јајцето по средата на буркана, до пов'рхноста на водата. Беше се образувал, един много дебел сноп, и по пов'рхноста се беше разстлала м'згата на јајцето. Много силна магија ми бјаха направили, и след като го изв'рши това с јајцето над мен, жената, сега да чукна на д'рво, нјамам тези проблеми. И ми казаха от мои много доверени хора, че мјусјулмански ходжа, ми ја е бил направил магијата за лоша поличба, но сега нјамам такова нешто, винаги като усетја такова странно поведение, нетипично за нормалното ми с'стојание, или интујцијата ми, като анти-вирусна програма ми се обади, повтарјам всичко от начало с јајцето. За това не са изобшто за подценјаване магијте, пријатели! а трјабва на сериозно да б'дат вземани. Това био-енерготронно ор'жие, овладе е ли го човек, примерно да умее да прави магиј, и да ги прашта, просто този човек се сдобива с невиждана власт и сила, којато инак не може да овладее, при обикновенното с'стојание на духа. За това трјабва много да се внимава, и да се предпазват хората от зловредното им в'здејствие на магијте. Магијата може преспокојно да ум'ртви човек, и без да се разбере, и нај-лошото е, че нјама доказателства за убијство.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
6
Поени од реакции
1
По много моја сигурна информација, турците и циганите много се занимават с магиј и уроки. С'што може да се каже и за б'лгарите, че имат наклонност к'м магиј, не да ги хваштат, а да ги правјат самите те. Просто, в древноста, древните пра-б'лгарски колобри (езически свештенослужители), ако нјакој си мисли че са бил само едни нај-обикновенни, езически тангристки свештенослужители, много се л'же! колобрите са били и шамани, да се разбира и магјосници и чародеи. Пра-б'лгарскијат сл'нчев календар, с четерите посоки на света, и знака на рода дуло, (IYI) са вс'шност, символи и култови магјостнически знаци на пра-б'лгарските колобри. Не искам да навлизам в полемика, заштото много добре ми е известно отношението на македонците! спрјамо б'лгарите, но го казвам това, за да се знае, заштото има огромно култуво значение, спрјамо един човек, познанијата за с'седните нам народи, и техните уменија. Благодарение на колобарските уменија, на пра-б'лгарските канове (ханове), пра-б'лгарите са имали този огромен успех в'в военно и политическо отношение. Сега в с'временноста е с'всем различно. Заштото б'лгарин'т е изоставил старите си навици и традициј. Както и вјарата в едната, единос'штна и животворјашта пресвета тројца, и за това т'рпјат тези неуспехи. И ште ги т'рпјат оште и оште за да разберат, че без познанија нјама успех. Не знам дали е известно на тук пишештите форумци? но АЛЕКСАНД'Р МАКЕДОНСКИ с'што е имал познанија в'рху тази био-енерготронна материја, магијте. На цар Дариј шаманите, му е предадена след победата му над този цар, и за това е имал так'в, огромен успех в'в военните му походи на изток. Но тези факти, много малко се знајат, за да не би човек да вникне в тези нешта, и да получи дост'п до по висше ниво на власт и сила, и да свали от пиедистала сега управлјаваштите в света, за това се крие нај-ус'рдно това от световното внимание. Преди да влезне в нјакоја знакова битка, АЛЕКСАНД'Р МАКЕДОНСКИ, за нјакоја стратегическо значима д'ржава или царство за Македонија, винаги е правил лично самијат тои, заклинателните уроки над вражеските царе и командвашти, и Македонската фаланга ги е попилјавала в п'ти, по малко численно прев'зходство. За това трјабва да се знајат тези малко известни факти, за да умее човек да борави, с тези инак опасни човешки заниманија. И пријател, извинјавам се че пиша толкова много д'лго, но искам да б'да изчерпателен, за да се придобие много јасна представа за магијте, и да се знае как да се отбранјаваш от тјах. И други нешта знам, не само за магијте, не случајно с'м си писал акаунта МАТРИЦАТА. Заштото живеем в един много лош матричен свјат, в којто друг ни пише правилата, а ние трјабва да изп'лнјаваме преку нашата волја повелите им. Само това казвам и св'ршвам, че станах пре много д'л'г в'в постнга си. Но и знам на карти да гледам, и лека по лека гледам да затварјам кр'га, от познанија, спрјамо матричните способности на човек. И искам да пожелаја на всички вас, којто пишете тук, и к'дето ми изт'рпјахте този пред'л'г постинг, крепко здраве, и да не ви спохождат лоши уроки и магиј. Поздрав от МАТРИЦАТА штип - Плевен.
 

SeaGull

Walter
Член од
17 мај 2005
Мислења
763
Поени од реакции
9
МАТРИЦАТА напиша:
По много моја сигурна информација, турците и циганите много се занимават с магиј и уроки. С'што може да се каже и за б'лгарите, че имат наклонност к'м магиј, не да ги хваштат, а да ги правјат самите те. Просто, в древноста, древните пра-б'лгарски колобри (езически свештенослужители), ако нјакој си мисли че са бил само едни нај-обикновенни, езически тангристки свештенослужители, много се л'же! колобрите са били и шамани, да се разбира и магјосници и чародеи. Пра-б'лгарскијат сл'нчев календар, с четерите посоки на света, и знака на рода дуло, (IYI) са вс'шност, символи и култови магјостнически знаци на пра-б'лгарските колобри. Не искам да навлизам в полемика, заштото много добре ми е известно отношението на македонците! спрјамо б'лгарите, но го казвам това, за да се знае, заштото има огромно култуво значение, спрјамо един човек, познанијата за с'седните нам народи, и техните уменија. Благодарение на колобарските уменија, на пра-б'лгарските канове (ханове), пра-б'лгарите са имали този огромен успех в'в военно и политическо отношение. Сега в с'временноста е с'всем различно. Заштото б'лгарин'т е изоставил старите си навици и традициј. Както и вјарата в едната, единос'штна и животворјашта пресвета тројца, и за това т'рпјат тези неуспехи. И ште ги т'рпјат оште и оште за да разберат, че без познанија нјама успех. Не знам дали е известно на тук пишештите форумци? но АЛЕКСАНД'Р МАКЕДОНСКИ с'што е имал познанија в'рху тази био-енерготронна материја, магијте. На цар Дариј шаманите, му е предадена след победата му над този цар, и за това е имал так'в, огромен успех в'в военните му походи на изток. Но тези факти, много малко се знајат, за да не би човек да вникне в тези нешта, и да получи дост'п до по висше ниво на власт и сила, и да свали от пиедистала сега управлјаваштите в света, за това се крие нај-ус'рдно това от световното внимание. Преди да влезне в нјакоја знакова битка, АЛЕКСАНД'Р МАКЕДОНСКИ, за нјакоја стратегическо значима д'ржава или царство за Македонија, винаги е правил лично самијат тои, заклинателните уроки над вражеските царе и командвашти, и Македонската фаланга ги е попилјавала в п'ти, по малко численно прев'зходство. За това трјабва да се знајат тези малко известни факти, за да умее човек да борави, с тези инак опасни човешки заниманија. И пријател, извинјавам се че пиша толкова много д'лго, но искам да б'да изчерпателен, за да се придобие много јасна представа за магијте, и да се знае как да се отбранјаваш от тјах. И други нешта знам, не само за магијте, не случајно с'м си писал акаунта МАТРИЦАТА. Заштото живеем в един много лош матричен свјат, в којто друг ни пише правилата, а ние трјабва да изп'лнјаваме преку нашата волја повелите им. Само това казвам и св'ршвам, че станах пре много д'л'г в'в постнга си. Но и знам на карти да гледам, и лека по лека гледам да затварјам кр'га, от познанија, спрјамо матричните способности на човек. И искам да пожелаја на всички вас, којто пишете тук, и к'дето ми изт'рпјахте този пред'л'г постинг, крепко здраве, и да не ви спохождат лоши уроки и магиј. Поздрав от МАТРИЦАТА штип - Плевен.
Ti prijatele si zabegal epten izgleda :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.753
Поени од реакции
82.724
Во главно се сложувам со подолгите постови на Бугаринот. Само би сакал да додадам нешто многу битно, околу ова. Имено се се потчинува на Универзалната Божја Законитост, која во физиката е претставена со законот на акција и реакција. Во науката (моето сваќање на зборот наука е малку поинакво од вообичаеното), таа законитост е искажана со една реченица (види ми го потписот).
Значи се што ќе направиме во животот, повлекува соодветна реакција.
Свесната манипулација со енергиите со цел неовластено да се влијае врз друг т.е. "да му направиш магија на некој", нормално, исто така е подложна на Законот.
Оттука луѓето што се занимаваат со тоа личат на 3 годишни деца кои знаат да го запалат телевизорот но незнаат како функционира, незнаат дека некој треба да работи во фабрика за да се произведе, не знаат дека родителот треба да работи за да заработи пари за го купи, за да ја плати струјата за која не ни знаат дека е потребна за да работи апаратот и т.н.
Односно знаат што треба да направат за магијата да успее, но не знаат како функционира целиот тој систем, зошто кога би знаеле не би го правеле тоа, затоа што цената (кармички) е премногу скапа.

Накратко: ако правите лошо, лошо ви се враќа и обратно.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
6
Поени од реакции
1
1307 напиша:
Накратко: ако правите лошо, лошо ви се враќа и обратно.
Радвам се че си рабрал правилно това което пуснах като постинг пријателју. Много си прав, че магија-
та е неразгадаема енергија, којато не подлежи на човешко опитомјаване, и че всеки практикувашт тази
сложна енергијна материја, вс'шност не знае как да ја използва. Но тук малко можем да поспорим, че
хората којто практикуват магијте, че им се вр'шта. Хората којто практикуват магијте, предварително
са се застраховали, против обратенијат ефект. Те като са предприели тази насока са преценили как
да се пазјат от тјах. За без ништо те нјама да тр'гнат да правјат тези нешта, ако не са сигурни че с
тјах нјама да се случи ништо лошо. В'проса не е толкова в личната сигурност, колкото в способноста
на човека којто се осмилјава да ги прави магијте. Има вјарно и в думите ти, че човек може да постр-
ада от тјах, ако не предприеме адекватни мерки. АЛЕКСАНД'Р МАКЕДОНСКИ определено е умеел да прави
магиј, но не е предприел адекватните мерки за да се предпази от тјах, и в крајна сметка какво се
получава, умира от нејзвестна болест. Значи собствените му магиј го погубват. Един магјосник и ча-
родеи, като започне да в'рши този опасен занајат, п'рво се застрахова от обратнијат ефект, от в'звр-
атната сила на магијата, и тогава започва да прави на хората зло. Инак определението което го дав-
аш, е много точно, че хората п'рво вјарваме чак когато се убедим в ефективноста на това енергијно
моштно поле.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.753
Поени од реакции
82.724
Не. Кармата дејствува моментално или одложено. Но, да не дејствува - не може.Намерното одложување на последиците од нашите акти го оневозможува нивното стапување на сила само привремено. Оттука адекватните мерки за спречување на последиците само предизвикуваат натрупување на тежок кармички багаж, кој кога-тогаш задолжително удира по плеќите на сопственикот. Законот е за сите - како што рече еден познат несреќник. Човековата душа е вечна и се лаже некој ако помисли дека со смртта ќе го избегне плаќањето на сопствените долгови.
Не, не верувам дека во крајна линија некој ќе може со превземање на било какви мерки да се заштити од реакцијата, која се зачнува уште при самото извршување на делото, во нашиов случај нели: енергетска манипулација со цел неовластено да се влијае врз друг.

Не ми е целта да спорам или да влијаам врз туѓо мислење (особено не за вакви сериозни теми), ова е само мој став кој не мора да биде прифатен како апсолутен.

Инаку јасно ми е зошто постовите се долги, а исто така јасно ми е дека и покрај тоа со нив не може да се појасни ни мал дел од комплексноста на проблематикава.
Во секој случај добро е да се има соговорник.
 

BlAcK_MamBa

:: Living by my own rules ::
Член од
25 март 2007
Мислења
431
Поени од реакции
5
Ama izglea ne gledate vie VOLSEBNICKI, a?
:lol: :lol: :lol:
 

BlAcK_MamBa

:: Living by my own rules ::
Член од
25 март 2007
Мислења
431
Поени од реакции
5
Odnosno CHARMED, da kazam?
:lol: :LOL:

Ako prai nekoi magii, aj neka napraj nekoja milioner da stanam.

jas veruvam vo ova:
Postoi samo covecka psiha i potsvest i naseto vlijanie na samite nas.
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
А да видевме уште од кога луѓето ‘‘прават‘‘ магии? Сакав да кажам уште од кога се среќава поимот магија? Оти јас го гледам и огинот како магија, белки бил магија во тоа* време. :nesvest:
* уште ко е откриен
 

Kajgana Shop

На врв Bottom