Магии - бу!

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Ќе страдаш и без да ти удрам авара кедавра...
 
Член од
30 јануари 2010
Мислења
101
Поени од реакции
17
Мајка ми сега ми кажа дека била моја коса од кога сум бил мал кога ме пострижувале кој човек прави вакви работи ???? Чудно ми е оти цел живот надоле ми е тргнато
запали го тоа и фрли го
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Мајка ми сега ми кажа дека била моја коса од кога сум бил мал кога ме пострижувале кој човек прави вакви работи ???? Чудно ми е оти цел живот надоле ми е тргнато
Зар не е тоа стара македонска традиција? Јас го правам тоа, мајка ми, баба ми, другарки мои итн итн. Јас на децата мои им ја чувам косата од првото шишање + папокот. Мајка ми исто така моите ги има. Ова е за среќа и долг живот. Немој да си ги палел и фрлал!
 

NelTu

Coffee addict
Член од
1 август 2011
Мислења
2.370
Поени од реакции
7.013
Има една циганка што ни чисти улаз, и на секој 2 дена иди да и дадеме пари.
Завчера заѕвони еден плав дечко на врата и буквално стонираше во една точка и за 2 минути си замина. Сеа се враќам од надвор и гледам на праг ни осавиле салфетка со влакна.
Дали е некоја магија или преувеличувам?
 

BloodyJesus

патенирана чепкалка
Член од
15 февруари 2012
Мислења
1.205
Поени од реакции
1.238
Има една циганка што ни чисти улаз, и на секој 2 дена иди да и дадеме пари.
Завчера заѕвони еден плав дечко на врата и буквално стонираше во една точка и за 2 минути си замина. Сеа се враќам од надвор и гледам на праг ни осавиле салфетка со влакна.
Дали е некоја магија или преувеличувам?
од што влакна?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.298
Поени од реакции
78.973
Има една циганка што ни чисти улаз, и на секој 2 дена иди да и дадеме пари.
Завчера заѕвони еден плав дечко на врата и буквално стонираше во една точка и за 2 минути си замина. Сеа се враќам од надвор и гледам на праг ни осавиле салфетка со влакна.
Дали е некоја магија или преувеличувам?
Личи како магија.
Прагот е местото каде се прават тие работи. Но, треба да знаеш дека добар дел од ваквите магии, се само обид за правење магија, а друг дел се драматуршки поставки, кои треба засегнатите да ги натераат да мислат дека е магија. Рака на срце, има и вистински магии, а има и случајности.
 

BloodyJesus

патенирана чепкалка
Член од
15 февруари 2012
Мислења
1.205
Поени од реакции
1.238
Влакна од коса.
Знаеш кога усисуваш нешто, и тоа ѓубрето што се собира во правосмукалка?
Така нешто беше.
Да не те плашам, според мое можно да е магија. Али најдобро да се консултираш со некоја бабичка ако имаш распрашајсе.
Се сеќавам пред неколку години, на мои роднини, младоженци, нашле влакна од коњ под спалната соба, си ги фрлиле мислејќи е некој отпад. Неможеа да имаат деца, 6-7 години маки и секакви лекови. Случајно еднаш кажа невестата уз муабет, по некој адет си дојде бабичка кај нив, еве сеа имаат ќерка 1 година има.
Знам нее за верување, ама јас верувам зашто човекото зло е поголемо од ѓаволот.
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
823
Поени од реакции
832
Во мојата зграда на први спрат живее една таква вештерка...
И нон стоп кога си игравме пред зграда доаѓаше да не брка оти сме и стварале бучава.
Еднаш и залепи на сестра ми шамар и мајка ми и дојде на врата и и кажа дека господ ќе ја казни што удара мало девојче кое си игра..
Потоа после некое време тој период најдов на вратата игла со конец во папучата на татко ми..
Ја фрлив, но секогаш ми остана во памтење таа случка.. Мислам дека направила некоја магија :DDDDDDD, но не верувам во такви работи
 

Kajgana Shop

На врв Bottom