Лефкада

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.620
Поени од реакции
14.357
Друже ми помогна пред да отидам со доста информации и у пм и тука што те читав и фала ти за тоа ама хуморов ти е полош дури и од на dragonsky
Се зезам дее, нема по-дно од неговиот секако. :)))
Шибај Кефалонија 2019, нема да згрешиш!
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Ај и ја да пишам по нешто за Лефкада , се вратив вчера

Генерално не сум нешто премногу воодушевен ,

Прво осторовот е феноменален за око посебно од високо кога го гледаш али реалноста доаѓа кога ке треба да тргнеш накај плажите , па толку лоши патишта не сум видел нигде у свет , нешто најлошо у свет е плажата Агиофили но ако идете со кола а ако идете со брод тогаш е ок , патот е цел со дупки и има прашина која ти влага у очи и има брдо на кое треба да се качиш и на кое што на сред пат има рампа за приватно земјиште и на која треба да се качуваш у една џунгла за да поминеш цел таков натоварен , водата е камен ладна на таа плажа не се влага у вода , Милос плажата е ок али пак треба да се качуваш на брдо па да се симнеш и тоа трае негде 40 мин е сеа видете дали е ок да се убиеш од одење за да се симнеш на ништо не толку посебна плажа , Катизма е ок плажа фина само што има големи бранови од кој може да настрадаш стварно ако не знаеш како да влагаш и излагаш од вода , е сеа добрите страни , начекав добра понуда за со брод за дневно шетање и тоа стварно вредеше да се види , можда ке звучи смешно али градската плажа на Агиос Никитас не би ја мењал ни за 10 Милоси а поготово не Агиофилици , од све што видов Кефалонија е најверојатно мојата следна дестинација , во Лефкас е прескапо , гиро 4 евра , порција гиро 13 евра

Доколку се одлучите да одите на Лефкада земете у предвид све што кажав па после тргнете
Ајде сега јас моето дожувување да ти го раскажар за Лефкада. На тебе една плажа не ти се допаднала па сега се обидуваш да го оцрниш целиот остров и да го прикажеш во лоша слика.

Лефкада е во топ 20 острови во светот. Меѓу првите 3 во Грција.

Патиштата се дури и подобри од Скопје. Скоро на целиот остров, освен на плажата Агиофили, на која не сум бил но има и превоз со бродче и на Каламици, на која патот е со дупки и кривини. Најдобра плажа е Порто Катцики, но и Милос може да му парира. Патот до Порто Катцики е одличен. За да стигнете до Милос треба да се паркирате во селото Агиос Никитас и од таму до плажата по козјото патче има 10 минути (со 3-4 кратки одмарања). Има и многу сенки. Катизма е исто таму една од најдобрите плажи на Лефкада. Патот до плажата е добар. Водата е многу чиста, како и сите други плажи, без бранови (бар јас тие 3 дена кога бев немаше) и тиркизно сина. Плажата на Агиос Никитас е мала, со ситен песок и без лежалки. Понекогаш има и бранови по што знае и да се поплави скоро цела плажа. Водата е топла дури и во 9 сабајле на сите плажи.
Најдобро за сместување е Никиана, за да бидете помеѓу главниот град и Нидри. И двата се големи и имаат многу за шетање навечер. А најубав момент е да го гледате зајдисонцето од дрвениот мост во Лефкас. Од Нидри можете да платите за брод и да крстарите низ цел остров + Фискардо (Кефалонија). Цената за цела тура е 20 евра од човек. Најдобар брод е Macedonia Palace. Блиску до Нидри има и водопади кои мора да ги посетите. Можете од Нидри и пешки.
Гирото во Лефкас и Нидри е 2.30-2.80 евра. Порција 6-9 евра.
Цените на островот се поефтини од Халкидики.

Преубав остров. Јас 4-ти пат го посетувам!

На Кефалонија бев лани. Освен Мелисани и Дрогарати, друго нешто поубаво од Лефкада нема да видите.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.849
Поени од реакции
10.443
Ајде сега јас моето дожувување да ти го раскажар за Лефкада. На тебе една плажа не ти се допаднала па сега се обидуваш да го оцрниш целиот остров и да го прикажеш во лоша слика.

Лефкада е во топ 20 острови во светот. Меѓу првите 3 во Грција.

Патиштата се дури и подобри од Скопје. Скоро на целиот остров, освен на плажата Агиофили, на која не сум бил но има и превоз со бродче и на Каламици, на која патот е со дупки и кривини. Најдобра плажа е Порто Катцики, но и Милос може да му парира. Патот до Порто Катцики е одличен. За да стигнете до Милос треба да се паркирате во селото Агиос Никитас и од таму до плажата по козјото патче има 10 минути (со 3-4 кратки одмарања). Има и многу сенки. Катизма е исто таму една од најдобрите плажи на Лефкада. Патот до плажата е добар. Водата е многу чиста, како и сите други плажи, без бранови (бар јас тие 3 дена кога бев немаше) и тиркизно сина. Плажата на Агиос Никитас е мала, со ситен песок и без лежалки. Понекогаш има и бранови по што знае и да се поплави скоро цела плажа. Водата е топла дури и во 9 сабајле на сите плажи.
Најдобро за сместување е Никиана, за да бидете помеѓу главниот град и Нидри. И двата се големи и имаат многу за шетање навечер. А најубав момент е да го гледате зајдисонцето од дрвениот мост во Лефкас. Од Нидри можете да платите за брод и да крстарите низ цел остров + Фискардо (Кефалонија). Цената за цела тура е 20 евра од човек. Најдобар брод е Macedonia Palace. Блиску до Нидри има и водопади кои мора да ги посетите. Можете од Нидри и пешки.
Гирото во Лефкас и Нидри е 2.30-2.80 евра. Порција 6-9 евра.
Цените на островот се поефтини од Халкидики.

Преубав остров. Јас 4-ти пат го посетувам!

На Кефалонија бев лани. Освен Мелисани и Дрогарати, друго нешто поубаво од Лефкада нема да видите.
коа се фативте веќе за гирото
на халкидики најефтино е 2.80 и тоа без ѕаѕики па ако сакате ке си доплатите 30 центи, добар дел нема ни да ви понудат да си доплатите ке ви го донесат така гирото без основен сос
ако сакате мирен одмор бегајте од острови, нормално е да има возење и пешачење, поентата е вел да се види а не да се укотвиш ко рандом србин на градска плажа у пефко а дојден е со кола


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Vandal

CURVA NORD
Член од
12 август 2012
Мислења
1.046
Поени од реакции
1.095
Ајде сега јас моето дожувување да ти го раскажар за Лефкада. На тебе една плажа не ти се допаднала па сега се обидуваш да го оцрниш целиот остров и да го прикажеш во лоша слика.

Лефкада е во топ 20 острови во светот. Меѓу првите 3 во Грција.

Патиштата се дури и подобри од Скопје. Скоро на целиот остров, освен на плажата Агиофили, на која не сум бил но има и превоз со бродче и на Каламици, на која патот е со дупки и кривини. Најдобра плажа е Порто Катцики, но и Милос може да му парира. Патот до Порто Катцики е одличен. За да стигнете до Милос треба да се паркирате во селото Агиос Никитас и од таму до плажата по козјото патче има 10 минути (со 3-4 кратки одмарања). Има и многу сенки. Катизма е исто таму една од најдобрите плажи на Лефкада. Патот до плажата е добар. Водата е многу чиста, како и сите други плажи, без бранови (бар јас тие 3 дена кога бев немаше) и тиркизно сина. Плажата на Агиос Никитас е мала, со ситен песок и без лежалки. Понекогаш има и бранови по што знае и да се поплави скоро цела плажа. Водата е топла дури и во 9 сабајле на сите плажи.
Најдобро за сместување е Никиана, за да бидете помеѓу главниот град и Нидри. И двата се големи и имаат многу за шетање навечер. А најубав момент е да го гледате зајдисонцето од дрвениот мост во Лефкас. Од Нидри можете да платите за брод и да крстарите низ цел остров + Фискардо (Кефалонија). Цената за цела тура е 20 евра од човек. Најдобар брод е Macedonia Palace. Блиску до Нидри има и водопади кои мора да ги посетите. Можете од Нидри и пешки.
Гирото во Лефкас и Нидри е 2.30-2.80 евра. Порција 6-9 евра.
Цените на островот се поефтини од Халкидики.

Преубав остров. Јас 4-ти пат го посетувам!

На Кефалонија бев лани. Освен Мелисани и Дрогарати, друго нешто поубаво од Лефкада нема да видите.
Патиштата биле подобри од Скопје :pos: , до Милос имало 10 минути пешачење :facepalm::facepalm::facepalm: извини Кедев нисам те препознао , као прво од местото кај што ке паркираш у Агиос Никитас па се до патот на кој што се трга за Милос не стигаш за 10 мин а не па до доле да се симнеш на плажата , на Катизма у 90% од случаевите има бранови и тоа огромни бранови , гирото било 2.30 :pos: може само помфрит ако земеш да е толку , за бродот се слагам дека тој е најдобар дури и музика им пуштаат коа рипаат по плаживе на нидри стар ни мзуика ни ништо немаше , те молам кажи ми што е поефтино од Халкдики , биди конкретен
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.620
Поени од реакции
14.357
Ајде сега јас моето дожувување да ти го раскажар за Лефкада. На тебе една плажа не ти се допаднала па сега се обидуваш да го оцрниш целиот остров и да го прикажеш во лоша слика.

Лефкада е во топ 20 острови во светот. Меѓу првите 3 во Грција.

Патиштата се дури и подобри од Скопје. Скоро на целиот остров, освен на плажата Агиофили, на која не сум бил но има и превоз со бродче и на Каламици, на која патот е со дупки и кривини. Најдобра плажа е Порто Катцики, но и Милос може да му парира. Патот до Порто Катцики е одличен. За да стигнете до Милос треба да се паркирате во селото Агиос Никитас и од таму до плажата по козјото патче има 10 минути (со 3-4 кратки одмарања). Има и многу сенки. Катизма е исто таму една од најдобрите плажи на Лефкада. Патот до плажата е добар. Водата е многу чиста, како и сите други плажи, без бранови (бар јас тие 3 дена кога бев немаше) и тиркизно сина. Плажата на Агиос Никитас е мала, со ситен песок и без лежалки. Понекогаш има и бранови по што знае и да се поплави скоро цела плажа. Водата е топла дури и во 9 сабајле на сите плажи.
Најдобро за сместување е Никиана, за да бидете помеѓу главниот град и Нидри. И двата се големи и имаат многу за шетање навечер. А најубав момент е да го гледате зајдисонцето од дрвениот мост во Лефкас. Од Нидри можете да платите за брод и да крстарите низ цел остров + Фискардо (Кефалонија). Цената за цела тура е 20 евра од човек. Најдобар брод е Macedonia Palace. Блиску до Нидри има и водопади кои мора да ги посетите. Можете од Нидри и пешки.
Гирото во Лефкас и Нидри е 2.30-2.80 евра. Порција 6-9 евра.
Цените на островот се поефтини од Халкидики.

Преубав остров. Јас 4-ти пат го посетувам!

На Кефалонија бев лани. Освен Мелисани и Дрогарати, друго нешто поубаво од Лефкада нема да видите.
Се надевам дека се зезаш за Кефалонија. Миртос, Петани, Xi, Като Лагади, Фтери, Антисамос... Многу поразновиден остров од Лефкада и се на исто рамниште.
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
5.539
Поени од реакции
4.066
Мене лично ништо посебно не ми се видоа Кефалонија и Лефкада, зборам севкупно ако се земе се во обзир. Плажите и водата ок беа, ама градчињата духот и атмосверата во нив ништо посебно, да не кажам многу лошо.
Од плажи Миртос во Кефалонија и Егремни во Лефкада ми оставија највеќе впечаток, другите солидни ама далеку од нешто вау.
Препорака, идете на Крит, и плажи и вода и градчиња и дух, одличен остров, голем, да не кажам огромен ама вреди за сите пари.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Си видел негде по социјални мрежи слики од Катизма без бранови?
Има група "На одмор во Грција". Од таму и ми е сликава
Еве ги брановите на Катизма
20180703_090150.jpg [DOUBLEPOST=1531733969][/DOUBLEPOST]
Патиштата биле подобри од Скопје :pos: , до Милос имало 10 минути пешачење :facepalm::facepalm::facepalm: извини Кедев нисам те препознао , као прво од местото кај што ке паркираш у Агиос Никитас па се до патот на кој што се трга за Милос не стигаш за 10 мин а не па до доле да се симнеш на плажата , на Катизма у 90% од случаевите има бранови и тоа огромни бранови , гирото било 2.30 :pos: може само помфрит ако земеш да е толку , за бродот се слагам дека тој е најдобар дури и музика им пуштаат коа рипаат по плаживе на нидри стар ни мзуика ни ништо немаше , те молам кажи ми што е поефтино од Халкдики , биди конкретен
Од Агиос Никитас селото до плажата Милос има 10 минути. Ти 40 минуѕи си одел изгледа од Лефкас, па ти се помешале брзините. Патиштата се топ на Лефкада, а ти сигурно си возел во Сиричино. Гиро платив 2.50 евра со ѕаѕики. Сметките ги чувам, ќе ти ги сликам. За поефтино е општо се. Јадење, пиење (и на плажа), сместувањето и тн.
 
Последно уредено:
Член од
21 јуни 2018
Мислења
610
Поени од реакции
262
Кој ќе оди Лефкада да не заборави да си купи боров мед од тезгите на патот помеѓу Ексантиа и Порто Кацики.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Кој ќе оди Лефкада да не заборави да си купи боров мед од тезгите на патот помеѓу Ексантиа и Порто Кацики.
Купив јас. топ е. Купив мед и саке. Мала тегла 5 евра, голема беше 10 евра. Сакето беше 5 евра.
 
Член од
21 јуни 2018
Мислења
610
Поени од реакции
262
Лефкада е фантазија, ама штета што некој не излегол со кола од булевар, па сите останати патишта му се екстремни.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.849
Поени од реакции
10.443
ајде и од мене мал придонес на темава
повеќето работи се пишани па само ке дополнам
бев сместен во Авлио апартментс, според мене е во најидеалната област во Лефкас. На минута од пешачката зона низ градот а е без галама тој дел, плус таа улица води накај плажите, шо значи нема многу вртење. За пречекот од газдите неам зборови, да не го тупам кој сака подетално нека пишува пп

До сега јас не сретнав некој на темава да пише дека со автобус од Лефкас и Нидри може на Милос и Катизма да се оди, многу битна ствар за оние без превоз, ке намалат денови на рента

Сите оние кои мразат искачување и слично за на Милос имате бродчиња кои ве носат и враќаат преку целиот ден, тргнуваат од Агиос Никитас и можеби тоа ке ви е најпаметната одлука што ке ја направите таму
Реално џабе се мрчеше тука за патиштата кога средени им се, планински предел е па нормално е да има мн кривини, кај Каламици е тесно ама затоа е регулирано со семафор па немате разминувања со коли освен ако некоја камиказа не се убута на црвено
Патот до Јалос е тип топ среден, нов асфалт, заштитни мрежи, само има прееемногу кривини и кога ке се земе у обзир дека плажата не е нишо посебно не вреди тој спуст до доле
Егремни е затворена за коли ама и за пешадија, наредната година ке била средена, преку железни скали ке се стигало до нејзе
лежалки по плаживе биквално на секоја имате, паркинзи исто ама ако немате пари за фрлање ке си паркирате покрај патот ко сите обични смртници
Еве дел од менито од барот Бливи на Порто Кацики цени да видите

За крстатење до островите у близина на Лефкада се врши герила маркетинг, у секое населено и ненаселено место, на плажа, у вода абе бетер од циганиве хакуна матата се
иначе имате три можности Македонија палас, Нидри стар и Ептисос. Сите се горе доле исти, 20е од човек и буквално истите места ги поминуваат
можете да си носите храна и пиење или да купите на брод али изгор е

Се трга од Нидри па се оди до Егремни али не е онаа правата плажа, се излегува на плажа тука едно саат време, за назад застанува на Порто Кацики али не се оди на копно, се плива кратко околу брод. Потоа следува досадниот дел, пловење накај Кефалонија, саат време за јадење, премалку е, додека се симнеш додека одбереш место отиде времето. Потоа се иде на Итаки на преубава плажа
Ппслем Итаки исто доооосаден пат до Меганиси, се навлегува у една пештера, и така се обиколуваат уште два три острови без застанување и пред крај уште на едно местозастанува за фрлање у море
најјако беше што капетанот вика застануваме 40мин на капење од кои 10 губиш у симнување а некои земале чадори местат на плажа
се на се нишо посебно, подобро со помалите бродчиња кои носат до Агиофили, Порто Кацики и Егремни да го изгубиш денот


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
12 март 2012
Мислења
59
Поени од реакции
72
Сите Јонски острови се топ, според мене Лефкада и Кефалонија се тука некаде(Кефалонија е поразноврсна и затоа би ја ставил на врвот)но пред Крф и Закинтос. Интересна работа е што Лефкада ретко можеш да ја најдеш во било која класификација типот top greek islands(истиот феномен како со Тасос и до некаде Скопелос). Запнати се со спржените Киклади да ги форсираат и крај.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.411
Поени од реакции
62.010
Keфалонија е многу лоша во поглед на возење, стрмни патишта, остри кривини. Мислев дека Лефкада е со лоши патишта, ама Кефалонија е на наредно ниво. Ама затоа, уште помалку има балканци, Срби има тук тамо, Македонци уште поретко. Различни плажи, ретко убава градска плажа, Миртос, Мелисани пештерата.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom