Лефкада

Член од
12 декември 2010
Мислења
9.849
Поени од реакции
10.444
Keфалонија е многу лоша во поглед на возење, стрмни патишта, остри кривини. Мислев дека Лефкада е со лоши патишта, ама Кефалонија е на наредно ниво. Ама затоа, уште помалку има балканци, Срби има тук тамо, Македонци уште поретко. Различни плажи, ретко убава градска плажа, Миртос, Мелисани пештерата.
годинава и на Лефкада слабо имаше “брате” и наши али затоа романци еден куп
кажи ми на Кефалонија има многу повеќе возење одколку на Лефкас?
зашо многу поголем остров ми изгледа


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.413
Поени од реакции
62.011
годинава и на Лефкада слабо имаше “брате” и наши али затоа романци еден куп
кажи ми на Кефалонија има многу повеќе возење одколку на Лефкас?
зашо многу поголем остров ми изгледа

Sent from my iPhone using Tapatalk
Зависи каде ке се сместиш и каде сакаш да идеш, но генерално, да. Миртос ми беше на 30 километри во еден правец, a Скала на 40 км. Е сега, идење до Сами каде што траектот застанува и од каде што идат поголемиот дел од турите е многу мачно, особено ако возиш навечер и ова е убделиво најлошиот пат за возење на островот. Најголем дел од патот е на полна линија, тесен, неосветлен и необележан. Наша Стража е автобан за тој пат.

За да го избегнеш ова возење, би ти препорачал да си возиш покрај брегот, каде што патот е многу полесен за возење.

Кај и да се сместиш, Аргостоли, Скала или Сами, ке имаш возење ако сакаш секој ден да идеш на различна плажа, зашто плажите се слично расфрлани како на Лефкада. Градската плажа, Макрис Гиалос е навистина убава плажа, па кога ке ти скурчи возење, би ти ја препорачал.

 
Член од
12 март 2012
Мислења
59
Поени од реакции
72
годинава и на Лефкада слабо имаше “брате” и наши али затоа романци еден куп
кажи ми на Кефалонија има многу повеќе возење одколку на Лефкас?
зашо многу поголем остров ми изгледа


Sent from my iPhone using Tapatalk
Кефалонија е „3 во 1“:), северниот дел накај Асос и Фискардо е посебно нешто, полуостровот Палики исто така и самата разноврсност на делот од Аргостоли до Скала и од Скала до Сами. Повеќе има возење на Кефалонија од на Лефкада, а патиштата не се полоши, туку мислам спротивно.
 
Член од
22 јануари 2019
Мислења
1
Поени од реакции
2
Здраво дечки, мојот прв одмор во Грција беше 2008год. на Лефкада два пара во сопствена режија. Стигнавме рано утрото на 27ми Август и бидејќи сеуште беше рано да бараме смештај го искористивме времето да подремеме на Пефкулија бич пред Агиос Никитас, зашто планот ни беше токму во Никитас да најдеме смештај. После неколку обиди не успеавме да најдеме солиден смештај за нормална цена во Никитас, па се упативме назад према Лефкас да бараме смештај. По пат застанавме во една продавница во село Чукаладес кое се наоѓа на средина помеѓу Никитас и Левкас, и беше одлична локација за напад на Лефкада. Го прашавме продавачот дали некој издава смештај, тој љубезно ни рече да почекаме, сврте еден број и за 2 минути дотрча една госпоѓа која не фати под рака и не однесе во нивниот новоизграден комплекс Maistrosapartments.gr и кога ни кажа цена од 30евра од студио, без ценкање и размислување се сместивме. На крај испадна дека сме направиле полн погодок со смештајот и локацијата, бидејќи е блиску до Лефкас и плажите. Според мене Лефкада е остров наменет исклучиво за авантуристи, секој ден одевме на различна плажа, според мене Егремни е сеуште најдобрата плажа на која сум бил во живот, потоа Агиофили, Порто Кацики, Гиалос, Милос итн итн.. све на све ТОП остров посебен мирис на маслина, бор и море тиркиз мада фака. Мислејќи дека после Лефкада следуваат нови и нови подобри места и авантури низ Грција, во следните неколку години ги посетив Касандра, Ситонија повеќе пати, Скијатос, Крв, Парга, Врахос, само донесов заклучок дека како Лефкада сеуште не најдов место за добар одмор добри плажи и авантура. Па затоа во 2014 повторно ЛЕФКАДА два пара на исто место ист смештај иста цена во Јуни месец топови само тогаш морето беше малце поладничко. Све на све Лефкада за 2 години по 10 дена е помината уздуш попреку ПРЕКРАСНА Е. и здравје ова лето идам неколку дена Лефкада и пукам минимум 10 дена Кефалонија, сеуште во потрага по подобро место од Лефкада :):). Поздрав..
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Имате група на фб, На одмор во Грција. Има доста предлози и искуства од луѓе што биле на одмор во Лефкада, а и во Грција.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
И ти како админ на таа група. Така ли патриоту?

Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.849
Поени од реакции
10.444
И ти како админ на таа група. Така ли патриоту?

Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
нц марик може вода да му носи на Ireal патриотот
незнам зашто не барате смештај у градот кога исти се цените кога идете у сопствена режија а исто одговара локацијата за до сите добри плажи


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
И ти како админ на таа група. Така ли патриоту?

Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
Патриоту мој мил, да сакав да изрекламирам нешто, дал група, страна и тн, другачие ќе го имплементирав тоа.
Му посочив каде да побара за помош. Како што гледаш, слабо коментирам и во темите за Грција и туризам на форумов.

Единствена допирна точка со групите на фб имам се купи продај групите.
 
Член од
23 октомври 2016
Мислења
45
Поени од реакции
4
Здраво сакам да одам на лефкада летово со сопствен превоз ќе може ли некој да ми објасни од каде кое место се качува на фери брод и колку чини и за автомобил? Не сум била до сега и не ми е јасно како иде тоа ..исто да ми предложите кое место е најубаво каде да се сместиме и да е поблиску до плажите ..фала
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.055
Поени од реакции
11.021
Здраво сакам да одам на лефкада летово со сопствен превоз ќе може ли некој да ми објасни од каде кое место се качува на фери брод и колку чини и за автомобил? Не сум била до сега и не ми е јасно како иде тоа ..исто да ми предложите кое место е најубаво каде да се сместиме и да е поблиску до плажите ..фала
Тунел има.Нема потреба од фери
 

Kajgana Shop

На врв Bottom