Лефкада

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Лефкада или Лефкос е остров во Јонското Море, еден од најголемите што ѝ припаѓаат на Грција. Островот е поврзан со копното со автопат и висечки мост, а е најпознат во светот по прекрасните плажи од кои застанува здивот.


Лефкада е прилично голем остров. Во насока север-југ е долг 35 километри, додека исток-запад, преку 15 километри. Вкупната површина на островот изнесува 336 километри квадратни. Највисоката точка на островот е планината Ставрота, која се наоѓа на средината на копнената маса и се издига до 1.158 метри надморска височина. Од Лефкада редовно сообраќаат фериботи до Кефалонија, Итака и Меганиси.
Главниот град на островот, а воедно и административен центар на целата област е истоимениот град, Лефкас, којшто се наоѓа на северно-источниот дел од островот, на точката каде што јонскиот остров се поврзува со копнениот дел од Грција и на приближно 20 минути возење со автомобил од националниот аеродром Актион.
Барањето соодветни зборови за да се опише убавината на скриениот јонски архипелаг станува залудна работа, по само неколку дена престој на него. Опкружувањето на природата која врз него и неговата околина се поиграла, правејќи чудесни комбинации помеѓу прекрасното море и зеленото копно, ја плени уметничката душа кај секој нејзин посетител. Сината лагуна со својата тврдина, морските спрудови кои се поигруваат со гледката кон него, островот го прават сосема специфичен.

Јонскиот брег со скриените плажи е вистинскиот магнет кој во последните години го вброи во самиот врв на светските дестинации за одмор.
Лефкада е најпрочуена според плажите од кои застанува здивот.

Агиос Јоанис (Agios Ioannis)
Оваа плажа се наоѓа најблиску до главниот град на островот, само три километри на запад, а сепак е една од најубавите. Пејзажот со златно-бели песоци на моменти потсетува на карипските плажи. Во позадина на плажата се гледаат остатоци од старите ветерници, што го прави искуството уште толку помагично. Со оглед на тоа што се работи за малку поветровита плажа, таа е втората најпопуларна помеѓу сурферите.

Катизма (Kathisma)
Eдна од најубавите плажи на островот и се наоѓа на 14 километри источно од главниот град Лефкада, недалеку од селото Агиос Никитас. Долгата плажа со бели песоци и море со кристално тиркизна боја е опкружена со импресивни карпи во позадина што го комплетираат пејзажот за вистинско уживање. Ќе уживате на песок или пак на некоја од бројните лежалки со чадор кои можете да ги изнајмите. На плажата има понуда на водени спортови, како и повеќе барови и ресторани за освежување.


Каламици (Kalamitsi)
За оние што сакаат помали и не толку посетени плажи, Каламици е вистинскиот избор. Се наоѓа на 15 километри југо-западно од главниот град, Лефкада, на источната страна од островот. Плажата се одликува со многу мек песок и кристално бистра вода, што ја прави совршена за релаксација. Недалеку од плажата има високи, но достапни карпи, кои поавантуристички расположените туристи знаат да ги искористат како скокалници.

Каваликефта (Kavalikefta)
Југозападно од Каламици се наоѓа прекрасната голема плажа со тиркизно море и бели каменчиња.

Агиофили (Agiofili)
Се наоѓа во близина на местото Василики, оддалечена 38 км од главниот град на јужниот дел на островот. Мала песочна плажа која нуди вистинско релаксирање, а водата е кристално чиста.

Eгремни (Egremni)
На 30 км јужно од главниот град се наоѓа оваа убавица. Долга песочна плажа опкружена со импресивни пусти гребени. До неа се стигнува по 350 скалила надолу и навистина делува вртоглаво кога ќе се застане горе.Порто Кацики (Porto Katsiki)​
Оваа плажа се наоѓа на 40 километри југо-западно од главниот град Лефкада. Не само што е најпозната на островот, туку од туристите е оценета како една од најдобрите плажи во целиот Медитеран. Од тие причини, Порто Кацики е речиси секогаш преполна, особено во шпицот на сезоната. До неа се стигнува со симнување по 80 скалила од карпата над прекрасната песочна површина. Ако доаѓате со автомобил, на ридот над плажата ќе најдете паркинг и снек-бар. До плажата можете да стигнете и со такси на вода, од Василики или Нидри.Бил ли некој од вас во Лефкада? Какви се вашите впечатоци?
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
Јас како што знам за да стигнеш до овие плаживе треба да идеш со кола или мотор да изнајмиш а викаат демек ако изнајмиш намрно пракаат некој да те чукне за да им платиш оштета...колку е вистина незнам
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.514
Поени од реакции
20.619
тууу гледам сликиве и ме мава депресија .. па зар можеше во поголема тиња од град да живееме каде се е сиво гнасно и напнато :(
 
Член од
18 јуни 2012
Мислења
477
Поени од реакции
612
Како помап бев во Лефката на семеен летен одмор. Најверојатно летово одам таму или Закинтос, ама поверојатно е Лефкада. :) Кој и да реши да го помине летниот одмор таму, нема да погреши.
 
Член од
24 јуни 2011
Мислења
522
Поени од реакции
462
Сликиве релаксираат со гледање, а не пак во живо. При првата поголема сума на пари одам таму, политика нека си водат во парламент, и тие што се платени за тоа, оваа убавина не се испушта.:)
 
Член од
27 април 2011
Мислења
2.308
Поени од реакции
3.064
Бев тука али нажалост не ги видов повеќето од овие убавини од многу пиење XD
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.185
Поени од реакции
34.416
Сликиве релаксираат со гледање, а не пак во живо. При првата поголема сума на пари одам таму, политика нека си водат во парламент, и тие што се платени за тоа, оваа убавина не се испушта.:)
Поголема сума на пари? Одмор во Лефкада ќе те чини помалку од Охрид, а за тоа потпишувам со две раце :)
 
Член од
24 јуни 2011
Мислења
522
Поени од реакции
462
Поголема сума на пари? Одмор во Лефкада ќе те чини помалку од Охрид, а за тоа потпишувам со две раце :)
Знам, сега ги видов аранжманите од минатото лето од 100 до 160 евра за 7 дена. Летото одам ако имам време.
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Знам, сега ги видов аранжманите од минатото лето од 100 до 160 евра за 7 дена. Летото одам ако имам време.
Аранжманите и за ова лето се веќе пуштени во продажба :)
--- надополнето: 26 март 2013 во 20:45 ---
Колку би чинел скромен смештај и општо еден одмор на Лефкада ?

Ова е прекрасно,ама секој ден треба да шеташ колку е изводливо ?
Имаш веќе понуди од туристичките агенции, некои нудат сместување во Нидри други во Василики.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
472
Поени од реакции
292
^ Многу ми се допаѓа местово, ме потсеќа на Закинтос. Едноставно сакам да отидам на одмор и таму да има многу различити плажи и да посетам барем
6-7 од нив минимум. Се надевам годинава ќе ја посетам Лефкада или Кефалонија :cool:
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Сликиве релаксираат со гледање, а не пак во живо. При првата поголема сума на пари одам таму, политика нека си водат во парламент, и тие што се платени за тоа, оваа убавина не се испушта.:)
Јас веројатно никогаш нема да отидам таму, но се радувам кога ќе видам нешто вака убаво
 

Kajgana Shop

На врв Bottom