Левица - Политичка партија

Дали ќе гласате за Левица на Парламентарните избори?

  • Да

  • Ќе гласам за мафијашката коалиција СДССМ-ДПМНЕ

  • Не

  • Ќе гласам за друга "ТРЕТА ОПЦИЈА" партија


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
30 јуни 2020
Мислења
880
Поени од реакции
3.057
Апасиев беше прв против паторот, само тоа да те потсетам.

Фино да елаборираш ти како со галење на јајцата на паторот придонесе во добробитот на земјава, па да продужиме даље.

Сите се праите "нисам одавде" и Левица ви стана интересна откако 8 пратеници на мијалков ја фрлија последната лопата на гробот. Ве има пар ликови овде, да не ви вадам што говна се изнајадовте и за Ленка и за Солидарност и за Левица кога во неа беше и Здравко...кој е осуден за влегување во канцеларијата на хорхе на рекорд, кога се опрегаше и работеше само за да остане пиздата од Будимпешта у фотеља.
Доколку има мои мислења ПРО - слободно да ги цитираш.
Проблемот е друже што ги нема, но океј еве нема да те разубедувам.

Груевски направи пар добри ствари за државата, а најлошата која ја направи е што го инсталира груевизмот кој потоа прерасна во северџанство.

Мене не ми е проблем тоа, проблем ми е што не ве поапси кога шетавте по улици и кога дел од вас демолираа канцеларија на Претседател и маваа со бехатон и со шипки по полиција (на сред бегалска криза на јужна граница).

Тоа што, сега, негативната енергија наместо повторно да ја изразите на улица и против Муртинецот, вас се' уште ви импонираат дискусии за Левици, Десници, Ленки, Груевци и тако даље е друг и сосема небитен проблем.

За оние кои се нови на форумот океј, но за тие што те цитирааа погоре и што така сочно ги пцуеш гледаш и сам дека не ти проаѓа. Тие те знаат доволно и според наравот и според делувањето.

Сепак, се надевам твоето претставување на ставовите тука на форум активно ќе го преточиш во делување што поскоро оваа власт да си замине. Доколку и тоа не го сториш, тогаш не би знаел како да дискутираме и впрочем за што повеќе и би дискутирале воопшто по форуми - било кој од нас, за било што.
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.434
Поени од реакции
768
Мене не ми е јасно зошто мислите дека сите кои што даваат негативни критики се пратени од штаб на СДСМ или ВМРО да јадат гомна за нив? Зарем не смее некој да напише нешто во поглед на темава? Ниту сум против партијата Левица ниту имам нешто против неа. Инаку ако е забрането за останатите кои не се членови или симпатизери на партијата да коментираат на темава кажете да си знаеме. А не да се лепат етикети кој бил пратен од штабот на СДСМ, а кој бил пратен од ВМРО .
Друго е да си партиски БОТ, друго е да даваш негативни критики.


Се приметува од авион друже. Тоа ти се типични партиски ботови, што доаѓаат овде да јадат г*мна, како они си се супериорни.

А да, има и такви најнормални луѓе што ја критикуваат левица, ама лесно се познава тоа.
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.067
Поени од реакции
1.458
Друго е да си партиски БОТ, друго е да даваш негативни критики.


Се приметува од авион друже. Тоа ти се типични партиски ботови, што доаѓаат овде да јадат г*мна, како они си се супериорни.

А да, има и такви најнормални луѓе што ја критикуваат левица, ама лесно се познава тоа.
Види не викам дека нема такви на форумот, ама не е баш коректно скоро секој да го етикетираш како таков. А некои членови очигледно е дека го прават тоа (не се однесува на тебе).
 

Raziel

Модератор
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.706
Поени од реакции
7.783
И дај некој модератор нека напраи чистка на вакви срања што дефокусираат
Не ти одговара, а? Плачеш. Како ти одговараше тука или тука, па и во стотина други прилики, кога беше главен шериф со џгуљави досетки и примитивизам? Не дефокусираше тогаш цело време со куртони, сендвичи, небањати, хехенца и курчење, нели? Тогаш така требаше и те толерираа од за мене непознати причини. Му се чудам на Бастердот со тоа челичните нерви негови како ве трпеше, мене ми се гадеше од вас, агресивни неуки ботови.
 
Член од
28 август 2009
Мислења
971
Поени од реакции
1.384
Мене не ми е јасно зошто мислите дека сите кои што даваат негативни критики се пратени од штаб на СДСМ или ВМРО да јадат гомна за нив? Зарем не смее некој да напише нешто во поглед на темава? Ниту сум против партијата Левица ниту имам нешто против неа. Инаку ако е забрането за останатите кои не се членови или симпатизери на партијата да коментираат на темава кажете да си знаеме. А не да се лепат етикети кој бил пратен од штабот на СДСМ, а кој бил пратен од ВМРО .

Баш напротив, друже. Изглеа прочита неколку коментари па така си заклучил...ама коментарите се однесуваат за фаци како Боди...

Дечкото објаснува 100 страни уназад за ВМРО. Темава е за Левица, нема поента да ми го јача ВМРО ко да сме од Марс паднати. Има тема за нив, таму нека продаваат муда за бубрези. Исто и за СДС, мада они се помалце, свесни се дека цело членство им се продадени души.

Критики се добредојдени, еве од мене една рецимо: Да не се фокусираат на надворешни куба-стајл политики, зошто и онака запад не ги сака, со ова уште толку си праат проблеми. И треба да запазат како коментираат на соц.мрежи, бидејќи едвај чекаат лигушиве да почнат да плачат.
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.067
Поени од реакции
1.458
Баш напротив, друже. Изглеа прочита неколку коментари па така си заклучил...ама коментарите се однесуваат за фаци како Боди...

Дечкото објаснува 100 страни уназад за ВМРО. Темава е за Левица, нема поента да ми го јача ВМРО ко да сме од Марс паднати. Има тема за нив, таму нека продаваат муда за бубрези. Исто и за СДС, мада они се помалце, свесни се дека цело членство им се продадени души.

Критики се добредојдени, еве од мене една рецимо: Да не се фокусираат на надворешни куба-стајл политики, зошто и онака запад не ги сака, со ова уште толку си праат проблеми. И треба да запазат како коментираат на соц.мрежи, бидејќи едвај чекаат лигушиве да почнат да плачат.

Напротив има коментар поназад кој се однесуваше на мене. Еве може да се навратиш наназад, ниту бранам политики на СДСМ или на ВМРО напротив и тука сум ги критизирал. Затоа и реагирав.

Инаку кога сме кај критиките кон Левица, јас би рекол да продолжат конструктивно и со аргументи да ги шамараат единствено не ми се допаѓа кога се упатуваат лични навреди. Се што е премногу екстремно е претерано. И ова претежно се однесува за дискусиите во Собранието.
 

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
901
Поени од реакции
109
Куба стајл олдевеј.
Нашиот голем и напатен народ токму преку КУБА стајл , се стекнал со звањето Македонец - Македонија.
Ич да не не ни сакаат западњаците. Уште утре би им ги затворил амбасадите. Ако сакаат да идат и да ждерат наша домашна храна за нив трипло ќе кошта.
А за овие нашиве ездеес и вемеро газолишци кои 30 г не ебаваат у здрав мозок и се испосраа и на фирми и на работници можам едно да им кажам ЌЕ ВЕ СТРЕЛАМЕ ❤
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.362
Поени од реакции
19.167
Не ти одговара, а? Плачеш. Како ти одговараше тука или тука, па и во стотина други прилики, кога беше главен шериф со џгуљави досетки и примитивизам? Не дефокусираше тогаш цело време со куртони, сендвичи, небањати, хехенца и курчење, нели? Тогаш така требаше и те толерираа од за мене непознати причини. Му се чудам на Бастердот со тоа челичните нерви негови како ве трпеше, мене ми се гадеше од вас, агресивни неуки ботови.
Зошто не го стаиш и постот во кој тој мене ме навредува?
И не случајно си го избрал тој пост. Ти и тој лик у шупак му бевте пикнати на тогашниот премер и прераскажувавте приказни што после неколку саати на курир се објавуваа. Денес се осеќа дека истата песна и овде сакате да ја пеете.
Милион пати имам напишано, ама еве за тебе ексклузивно, кога си копал по мои постови - јас не толерирам лажни авторитети. И воопшто, авторитарност како концепт е скроз промашен, кула која единствено што може е да се сруши. И бескичмењаци како тебе се основен материјал за кулата, пирамидата. Еве сега се спремаш да дудлаш у нова партија, пошо таа се сруши. Мене знаеш како ми се гади од вас? Вие сте гангрената на земјава и планетава. Спремни да идете да ракоплескате, да навивате за некого што мислите дека е „јак“. Па уште ми набројувате што напраил дпне добро за државава....или сдс....жити све?
Шо да кажам за времето кога влегувавте у филмови дека сте „десничари“, па русофили? Која идеологија бе? Меници потпишувавте за лојалност. 8 пратеници на твојата партија ги купија као вреќа говна и ти после тоа се просветли, од десничар, стана левичар? Идеологија смени, а?

Види и назад што имам пишувано во темава во што сум учествувал и како сум учествувал. Имам пишувано и што погрешно сум мислел за Левица и ме разубедиле.
20 години во приватен сектор душа ми излегува и сум серел и ќе серам против секого што не ми дава раат да живеам.....а ако ти работиш за некој од нив, многу ме заболе. Сереш тука за некакви „квази-идеологии“ - чоек у 20ти, 30ти години од животот што не работи или работи за 200-300 евра, родителите му останале без работа и земаат некоја ситна пензија и врзале 2 со 2 дека парите не се распределуваат како што треба, дека го угнетуваат турбо-фолк транзициони скороевичи - тоа е квази, а твојот „конзерва“ светоглед е правилен? Што типични олигарси ги воспеваш до полубогови, пошо биле ѓоамити патриоти? Тие што го креираа паралелниот универзум со учк и што ја нацртаа границата на Вардар?
Нити се жалам, нити ме заболе што си напишал. Пишувај до смрт овде, ме заболе.

Како и да е, подобро Боди ќе го читам до недоглед на темава како брани ставови (без разлика на ричините поради кои го прави тоа - таму не навлегувам, си има право човекот исто колку и секој друг), отколку да читам вакви кои до вчера мајче и шајче ебаваа на сè што има различно мислење од нивното „прогресивно“ и „проевропско“, па кога прозападна европа (заедно со муртинското копиле) им го начука сосе јајца - сега ќе излезат од нигде никаде во стилот ама не знам ја, не сум одавде.
Морам да приметам голема доза на триумфализам во твоиве реченици, а не можам да сконтам на основа на што се должи. Ако на мене се однесува тоа „како се бавам сега со Левица“, повели врати се назад во темава и види како се бавам. И ќе ти кажам најискрено, мислам дека на форумов има многу супер ликови и многу интелигентни луѓе поради кои и нешто ми се пишува од време на време. Јас сум изненаден од Буда пошо го знам од теми за филозофија, музика и не влегувам во клинч со него во темава - политичката перцепција е дел од од поголем културолошки светоглед, не е само слепо следење некој лик што го селектирала некоја толпа. Денес, многу повеќе се пцуе и навредува и постовите со навреди остануваат, никој не ги брише. Искрено, не ни знам за кој модератор зборите, казнени поени и банови имам многу, така да, тоа ви е само перцепција пошо сакате бришан простор за да си сервирате што сакате.
Сигурно ти е позната опцијата за игнорирање - само повели.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
15.097
Поени од реакции
24.289
Зошто не го стаиш и постот во кој тој мене ме навредува?
Така те учеа тебе како мал?
Лошо, многу лошо.
Каде ќе отиде светот ако сите на лошо враќавме со лошо?
 

borso

Робсо
Член од
7 ноември 2020
Мислења
65
Поени од реакции
112
Има тука некој правник од левица? Ме интересира какви се шансите за враќање на смртната казна и дали можеби размислувате на темава?
 

Raziel

Модератор
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.706
Поени од реакции
7.783
Денес немав ништо работа да ти кажам, па идев на темава почесто да видам дали си ме нарекол куртон. Дека у чмар некој сум спиел или слична некоја од тие твоите лесноглаголиви. Одам над твојот профил и пишува „Пребарува“. Ааа, си викам, копа овој, да ми најде пост кај шо го бранам паторот. Ако. Ќе најде, има госпот. По два саати пак идам на темава, одам кај твојот профил и пак пишува „Пребарува“. Аман бе, си викам, у овие 12/13 години, мора да имам пост кај шо го бранам тоа паторот. Знам за бомбите имав такви постови, да му помогнам на човеков, ако не, шо се мачи вака непотребно. :(

Ама ти друго си одлучил, шо е, за жал, типично понашање на наапано ботче. Не си нашол и си рекол кој го ебе, ќе инсистирам дека го бранел паторот, мора да е таков лик ако мене ме напаѓа, ваков личен, а ако не е - ќе го измислам, од тиква кочија ќе напраам и ќе и се измочам на тркалата. Ќе измислувам курири, 8 пратеници, мењање партии...

Овој пост го најде ли?
„Секогаш ќе бидам тука за Македонија и за нашиот народ. Најголема чест во животот е да служиш на својата татковина Македонија на одговорна позиција. Позицијата што ми беше доверена ја извршував патриотски и одговорно, пред се во интерес на земјата и граѓаните, и секогаш смело и одлучно пристапував кон секоја задача." - Сашо Мијалков, 12.05.2015

Го читам и му се чудам. Па и Љубе е тука. И Пауновски е тука. И Љубчо е тука. Сите се тие тука во нашите сеќавања, да не потсеќаат, кои на предавството, кои на крајната неспособност, непрофесионалност и корумпираност кога се кршел 'рбетот на државата. Историјата му посакува "топло" добредојде во редот на гробарите на независна Македонија.
Многу ми е мил овој пост, од 2015та негде. Вакви се повеќето, ама знаеш тоа, копаше. :D
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.362
Поени од реакции
19.167
Денес немав ништо работа да ти кажам, па идев на темава почесто да видам дали си ме нарекол куртон. Дека у чмар некој сум спиел или слична некоја од тие твоите лесноглаголиви. Одам над твојот профил и пишува „Пребарува“. Ааа, си викам, копа овој, да ми најде пост кај шо го бранам паторот. Ако. Ќе најде, има госпот. По два саати пак идам на темава, одам кај твојот профил и пак пишува „Пребарува“. Аман бе, си викам, у овие 12/13 години, мора да имам пост кај шо го бранам тоа паторот. Знам за бомбите имав такви постови, да му помогнам на човеков, ако не, шо се мачи вака непотребно. :(

Ама ти друго си одлучил, шо е, за жал, типично понашање на наапано ботче. Не си нашол и си рекол кој го ебе, ќе инсистирам дека го бранел паторот, мора да е таков лик ако мене ме напаѓа, ваков личен, а ако не е - ќе го измислам, од тиква кочија ќе напраам и ќе и се измочам на тркалата. Ќе измислувам курири, 8 пратеници, мењање партии...

Овој пост го најде ли?


Многу ми е мил овој пост, од 2015та негде. Вакви се повеќето, ама знаеш тоа, копаше. :D
Толку изнапишува за да не кажеш ништо.
Само си мислиш дека нешто суптилно пишуваш, а е многу провидно.
Ти си ми барал конкретни постови, очигледно. Повеќе ценам пис-јазик и пцуење отколку ликови без интегритет.
Ако неќеш да примаш удари, не влегувај у рингот. Си имал прилика и нешто аргументирано да напишеш и тогаш и сега, ама полесно ти било да најдеш како јас дрско сум му вратил на некого, со пцуење.
Најде мудрости у битушанец...имало "дискусија", па уше бот ми пишуе...за тебе губам енергија, гитла ај
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
11.574
Поени од реакции
7.993
Има тука некој правник од левица? Ме интересира какви се шансите за враќање на смртната казна и дали можеби размислувате на темава?
Нешто што е многу потребно у трулежов
 

Raziel

Модератор
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.706
Поени од реакции
7.783
Толку изнапишува за да не кажеш ништо.
Само си мислиш дека нешто суптилно пишуваш, а е многу провидно.
Ти си ми барал конкретни постови, очигледно. Повеќе ценам пис-јазик и пцуење отколку ликови без интегритет.
Ако неќеш да примаш удари, не влегувај у рингот. Си имал прилика и нешто аргументирано да напишеш и тогаш и сега, ама полесно ти било да најдеш како јас дрско сум му вратил на некого, со пцуење.
Најде мудрости у битушанец...имало "дискусија", па уше бот ми пишуе...за тебе губам енергија, гитла ај
Не те цитирам тебе, шушулко, не се секирај. Ова е за помладите. :D

Феноменов глејте го. Е, и учете (тие помали шо сте на форумов) како не треба. Значи, јас пишувам дека „АБЦ, Братот, Мисирков, па после битушанец, брутус...некои од овие квалитетно бранеа ставови, некои помалку квалитетно“, односно дека првиве тројца солидно, а другиве двајца лошо, со крајна поента дека не го правеле тоа агресивно, макар шо го правеле лошо и не нанесувале штета на партијата. Иде шушулко, чита толку колку шо му е капацитетот, разбира колку шо му е капацитетот... и затоа шо е арогантен у неговата неукост, реагира. Ај шо реагира, па и лаже, вика „си нашол мудрост во битушанец“, а такво нешто ниту е напишано, ниту се подразбира. Ама ако шушулко го пише, со сите негови hehenca добри сто пати, шушулко мисли дека станува реалност.
Му викаат на дотичниот дека, прво не разбрал сирот шо било напишано, а второ, самиот тој припаѓа во групата агресивни токсични ботови и му даваат пример (за тоа дека е бот) од два негови постови, еден у време на Грујо, кога шушулко викал дека Грујо не продал сосе гаќи на „татариштата“ и дека не смееме никако, НИКАКО да имаме контакти со нив, за во време на Заев истиот шушулко, кога стварно не продадоа на бугарите сосе гаќи преку договорот за „добрососедство“, да пишува како тој договор бил „прилично мудар“ и како „не смееме да се караме со соседите“.

Тука веќе шушулко е на автопилот. Се вклучува старата испробана методологија на измислување грбка кај соговорникот, покажување со прст и викање „хаха, Квазимодо“. Па измислува дека сум го бранел паторот, сум немал интегритет, сум имал гангрена, сум крадел овошје од комшијата, не сум рециклирал, ја лично сум ги убедил тие 8 да гласаат за промена на името, сум знаел кај е закопан Џими Хофа, сум го обесил Епстин за да не каже шо сум праел.

Е тоа, драги помлади членови, се вика очај. Не за џабе кажале дека ранетото животно е најопасно. Значи, прво, никако немојте да лажете, да измислувате и да вреѓате соговорник (ако не е тоа реципрочно). Второ, интелектуалната сиромаштија не ја надокнадувајте со ароганција и дисквалификација на поумните. Некогаш скромноста е доблест, сите треба да бидеме свесни колку ни е долга чергата. Трето, според мене најважно, после секоја негативна интеракција, направете интроспекција, да видите каде сте вие и дали сте ја заслужиле таа негативна интеракција, дали може од тоа нешто да научите, да извлечете ука, да станете поарни луѓе. Никако не дозволувајте дифолтот да ви биде напаѓање, врескање и омаловажување на другиот затоа шо, ете, вас ве стаил на тапет. Внесете малце космицизам во вашиот светоглед, спуштете го гардот и прифатете го секој заслужен момент на зреење.
Ова, секако, не важи за шушулко. Он е cautionary tale за останатите. :D
 
Последно уредено:
Член од
30 јуни 2020
Мислења
880
Поени од реакции
3.057
Морам да приметам голема доза на триумфализам во твоиве реченици, а не можам да сконтам на основа на што се должи. Ако на мене се однесува тоа „како се бавам сега со Левица“, повели врати се назад во темава и види како се бавам. И ќе ти кажам најискрено, мислам дека на форумов има многу супер ликови и многу интелигентни луѓе поради кои и нешто ми се пишува од време на време. Јас сум изненаден од Буда пошо го знам од теми за филозофија, музика и не влегувам во клинч со него во темава - политичката перцепција е дел од од поголем културолошки светоглед, не е само слепо следење некој лик што го селектирала некоја толпа. Денес, многу повеќе се пцуе и навредува и постовите со навреди остануваат, никој не ги брише. Искрено, не ни знам за кој модератор зборите, казнени поени и банови имам многу, така да, тоа ви е само перцепција пошо сакате бришан простор за да си сервирате што сакате.
Сигурно ти е позната опцијата за игнорирање - само повели.
Го знаеш она: "Немој не ме радуј"? Епа тоа ти е друже.

Те молам немој. Немој за бришан простор за сервирање, немој за триуфализам, надменост и искривена перцепција, немој за модераторство и што е дозволено - што не, како и слични ствари пошто сето тоа го имавте на претек. Да, на претек!

Но, тогаш бевте револуционери и рушевте режим пошто Гуки ради одредени причини не ве играл, а сега што сте (откако овие што ги инсталиравте не ве есапат за живи)?

Ти реков и претходно, можеби ќе пројде кај некој што не ве читал но кај дечките погоре тешко. Многу тешко.

И не, да те игнорирам или да реплицираме е потполно исто се' додека сам на себе (не мора јавно на форум) не си признаеш: "Еј, ја усрав. Ја усрав и за себе и за генерации после себе си".
Потоа е полесно, болен процес е но следи каење за стореното па искупување за грешките. На крај, можеби би реагирал така жолчно и на вистинското место, а можеби само на избори би заокружил поинаку отколку претходно - без да реагираш никаде (но и едното и другото е успех).

Во меѓувреме, финти као "Ја ништо не знам, не сум видел, сум бил у подрум" - НЕ проаѓаат.

Со лесно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom