Левица - Политичка партија

Дали ќе гласате за Левица на Парламентарните избори?

  • Да

  • Ќе гласам за мафијашката коалиција СДССМ-ДПМНЕ

  • Не

  • Ќе гласам за друга "ТРЕТА ОПЦИЈА" партија


Резултатите може да се погледнат само после гласање.

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.407
Поени од реакции
19.481
Огромна разлика. АБЦ, Братот, Мисирков, па после битушанец, брутус...некои од овие квалитетно бранеа ставови, некои помалку квалитетно, ама никои не нанесуваа штета. .
Битушанец квалитетно бранел ставови?
:lolzz:

Мора да има луѓе во темава што го памтат. Многу смеење имаше со него.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.407
Поени од реакции
19.481
П
Кај прочита тоа?
Прочитај си го твојот пост.
И другите што ги нареди беа обични газолижачи. Брутус глумеше нешто финоќа у бели ракавици, ама немаше потег на тогашната власт што не го воспеваше со обид за суптилност, а многу провидно.
Ок е да поддржуваш некоја опција, ама тотално дебилно е буквално се' да им прифаќаш здраво за готово. Јас често и ги критикувам пратенициве на Левица, но суштински имам впечаток дека имаат добри намери.
Што се однесува до хејтање на противникот, тоа е она на што навикнавме овие 30 години - следи ги во чекор ден за ден што праат и сери ги противниците...па уште вакви кретени на кои секоја секунда некој скандал им се случува, нема крај материјалот за хејтање. Добро е што Апасиев предлага решенија за добар дел од спорните прашања. Колку се спроведливи е прашање во зар'ѓан правен систем и навлезена мафија у секоја пора на општествово, ама барем не е суво јадење говна дека мијалков краде ко луд (шо не е лага), за да после нецел мандат владин портпарол да гради замок....од плата.
 

Raziel

Модератор
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.713
Поени од реакции
7.840
Прочитај си го твојот пост.
И другите што ги нареди беа обични газолижачи. Брутус глумеше нешто финоќа у бели ракавици, ама немаше потег на тогашната власт што не го воспеваше со обид за суптилност, а многу провидно.
Ти препрочитај го.
Битушанец и Брутус беа пристојни ботови и пропагандата културно ја ширеа и покрај тоа шо тогашните истакнато шарени, како тебе, им се обраќаа со „куртони“, „сендвичи“ и сл. Сегашниве ботови прават штета оти самите трујат со нивните комплекси и ги одвраќаат и тие неколку наивни кои можеле да ги преобратат.

А, затоа шо ете се појави на темава да делиш судови за интегритет, како да не припаѓаш у некоја од овие групи (а не те пишав оти уште си активен и од неодамна реформиран :D ), морам да те потсетам (нема само Владе Book of Grudges) на оваа наша кратка дебата пред некои три години, кога имаше многу вакви твои и на некои други анализи за состојбиве, во атмосфера на ненормална токсичност у која ако некој од ДПМНЕ напише било шо у одбрана на таа партија, јадеше квалификации, одбиваше на глупост и имавте скоро бришан простор да правите анализи за мудроста на договорот со Бугарија у однос на нашата ЕУ перспектива. :D
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
397
Поени од реакции
1.560
Квалитетот на пропагандата пропадна комплетно зошто странците комплетно ги срозаа и СДС и ДПНЕ за да можат да го протнат проектот Северна. Не дека секогаш не беа легла на криминалци, профитери, странски шпиони и соработници, итн... али во моментов посебно во СДС целата партија е во сопственост на комплетни малоумници и клептомани. Странците буквално ги донесоа на власт партиите најголемите ретардоси и ги оставија да крадат колку што сакаат само за да си протнат некои гео-политички проекти. Зошто никој нормален не сакаше да ја заврши прљавата работа која они ја бараа.

Дали мислите дека некој професионалец би сакал да биде асоциран со овакви ментоли. Ова е буквално исполнување на приказната каде лудаците ја превземаат лудницата и ги држат стражарите и докторите во ќелии додека инспекцијата ги проверува. Затоа се што им останува е да го вработуваат секој лудак кој изледа барем полу писмено.

Единствениот спас во моментов е да шират апатија и да врискаат "Сите се исти" со цел да ја намалат излезноста на избори и со својата 150-200к клиентела да си владеат.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.407
Поени од реакции
19.481
Ти препрочитај го.
Битушанец и Брутус беа пристојни ботови и пропагандата културно ја ширеа и покрај тоа шо тогашните истакнато шарени, како тебе, им се обраќаа со „куртони“, „сендвичи“ и сл. Сегашниве ботови прават штета оти самите трујат со нивните комплекси и ги одвраќаат и тие неколку наивни кои можеле да ги преобратат.

А, затоа шо ете се појави на темава да делиш судови за интегритет, како да не припаѓаш у некоја од овие групи (а не те пишав оти уште си активен и од неодамна реформиран :D ), морам да те потсетам (нема само Владе Book of Grudges) на оваа наша кратка дебата пред некои три години, кога имаше многу вакви твои и на некои други анализи за состојбиве, во атмосфера на ненормална токсичност у која ако некој од ДПМНЕ напише било шо у одбрана на таа партија, јадеше квалификации, одбиваше на глупост и имавте скоро бришан простор да правите анализи за мудроста на договорот со Бугарија у однос на нашата ЕУ перспектива. :D
Не сум ја реформиран, туку ти си глуп као курац и го бранеше паторот тогаш, против кој беше и уште е секој што учествуваше во #протестирам, а не некаква "револуција".
Штом си нашол мудрост кај битушанец, тука негде сте по количина промаја у главата.
Да си ме читал тогаш како шо треба немаше да го искењаш ова. Тоа што тогаш го зборев за 0 капацитетот на дпне, за 0 патриотизмот на мафијашката банда што ја киднапираше партијата, се оствари на референдумот после кој вие се рециклиравте и со образ ѓон се појавувате овде и во други теми во кои се хејта бродоломов кој беше неизбежен затоа што не се смени власт со кршење глави, туку со ебеното муртинско пенкало.
Бркај работа сеа, конвертиран комита.
 
Член од
20 март 2020
Мислења
9
Поени од реакции
18
Супер податок. Ја имаме бројката колку наши има таму.
Ај сега ако имаш можност извади податок колку од тие се студенти, колку се на ограничен престој или работна дозвола и колку се со постојан престој. Плус сакам да знам колку од тие што се преселени во Австрија се доктори а колку се обични работници или камионџии.
ИСТОТО го напишав во постот кој го цитираш. Секако, фино ќе биде ако знајме дали левото јајце му е поголемо од десното на иселениците. Ама тој податок ти е релевантен ако ги земаш иселениците во предвид во планирањето на иднината на државата (инфраструктура, градинки и сл. да не се повторуваме)
Е сега, од хевристика низ годините и здрав разум знајме дека долгорочно иселени во Македонија НЕ се враќаат, освен ако се хонорарци во влада .
Како би го искористил тој податок ти и зошто мислиш дека ни е потребен? И тоа во време кога државата ги чува во тајност вработените во влада шо ти ги плаќаш. А најпоразително е ова: Државата не може да собере данок на имот. Во Арачиново воопшто не се собира. ДАНОК не се собира. Ниедна општина нема 98-99%, што би требало да биде минимум. Да ги насочиме напорите кон тоа да се собере еднаш данок, па после да мериме дали на иселеникот во австрија левата цицка му е поголема од десната, шо викаш, а?
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.000
Поени од реакции
1.520
Сите што сте контра 3та опција, односно сте најгласни тука за ВМРО, да бевте исто толку гласни и про-активни во вашата партија, ќе напраевте промена, веруј.

Да не го тагнувам ќе ме реплицира а прост ми е за читање, ама "Bodhidharma" му е опсесија темава. Премногу сте фокусирани на другите, затоа губите и за кур не ве бива. Времето што го трошиме за да докажете дека другиот е лош, пренаменете го за да докажете дека сте подобри. И ќе добиеш + глас од некој.

Вака, џабе везете друже. Нит ќе убедиш тука некој дека ВМРО е некоја реална промена, нит ќе докажеш дека сте подобри од моменталниве. Мада, се е подобро од моменталниве, ама ВМРО какво што е денес, нема капацитет за ништо. Кога дебиливе со 200 испади дневно и сите криминали, пак ви држат некоја линија, у вас е проблемот. На преходни избори со коалиции сте имале смешни 315,344 гласа (што е жив срам за ваква партија). Ако на следни немате барем 350,000, ондак пренеси им да прекинат со политика, нека се пребацат на метео.

А до тогаш, не ни ги поти јајцата со глупости на тема за Левица.
 
Последно уредено:
Член од
10 септември 2016
Мислења
7.109
Поени од реакции
12.311
Сите што сте контра 3та опција, односно сте најгласни тука за ВМРО, да бевте исто толку гласни и про-активни во вашата партија, ќе напраевте промена, веруј.

Да не го тагнувам ќе ме реплицира а прост ми е за читање, ама "Bodhidharma" му е опсесија темава. Премногу сте фокусирани на другите, затоа губите и за кур не ве бива. Времето што го трошиме за да докажете дека другиот е лош, пренаменете го за да докажете дека сте подобри. И ќе добиеш + глас од некој.

Вака, џабе везете друже. Нит ќе убедиш тука некој дека ВМРО е некоја реална промена, нит ќе докажеш дека сте подобри од моменталниве. Мада, се е подобро од моменталниве, ама ВМРО какво што е денес, нема капацитет за ништо. Кога дебеливе со 200 испади дневно и сите криминали, пак ви држат некоја линија, у вас е проблемот. На преходни избори со коалиции сте имале смешни 315,344 гласа (што е жив срам за ваква партија). Ако на следни немате барем 350,000, ондак пренеси им да прекинат со политика, нека се пребацат на метео.

А до тогаш, не ни ги поти јајцата со глупости на тема за Левица.
Друже, нив не им е поентата да дојдат на власт, туку баш да го прават тоа што го праат годиниве за да сдс има мала предност и да како главна опозициска партија успеваат да го држат гневот на народот под контрола и тоа им успева. Во меѓувреме никој од тие 10 души не страда за леб, нормално се надеваат да дојдат на власт кога ќе им дозволи запад за само да го продолжат ова или некоја друга политика која ќе им одговара на странците. Е ова сега не можат да го сфатат луѓе као Боди и оној другиот од Гром, тие се луѓе што за 10 денари плус би смениле мислење, разумот им завршува таму каде што застанува личната ситна корист. Настрана тоа што и интелегенцијата не им е јака страна и не можат сето тоа да го сфатат а дури и да можат, не ги боли, се додека како што кажав станува збор за личен профит од партија кој им е даден во време Грујово.
Автоматски споено мислење:

Друже, нив не им е поентата да дојдат на власт, туку баш да го прават тоа што го праат годиниве за да сдс има мала предност и да како главна опозициска партија успеваат да го држат гневот на народот под контрола и тоа им успева. Во меѓувреме никој од тие 10 души не страда за леб, нормално се надеваат да дојдат на власт кога ќе им дозволи запад за само да го продолжат ова или некоја друга политика која ќе им одговара на странците. Е ова сега не можат да го сфатат луѓе као Боди и оној другиот од Гром, тие се луѓе што за 10 денари плус би смениле мислење, разумот им завршува таму каде што застанува личната ситна корист. Настрана тоа што и интелегенцијата не им е јака страна и не можат сето тоа да го сфатат а дури и да можат, не ги боли, се додека како што кажав станува збор за личен профит од партија кој им е даден во време Грујово.
Да се си надоврзам за тоа што дојдов да пишувам а и се спојува темата секако. Ваквиот метод е тешко да се објасни кај повозрасните луѓе, луѓе кои гласаат за дпмне од патриотизам и од омраза кон сдс. Прво и најосновно е што како генерација се манипулираат многу лесно или подобро кажано лесно веруваат, оти во таков систем се растени, второ слабиот или никаков пристап до вакви информации, интернет, видеа, итн. И трето и најважно, исто од поранешниот систем, омаловажување на ставовите на помладите, нема шанси да натераш постар човек дека Мицкоски е полош од Заев затоа што истиот му дозволил се и дека работат заедно против нас како народ, а дека Левица размислува поинаку и во моментов е единствена народна опција.

Затоа малку ме плашат овие работи, мислам дека на демократски начин, Левица никогаш нема да дојде на власт, премногу има луѓе као боди, повозрасни луѓе со примерите шо ги набројав, маса муви без глави кои не знаат за што живеат, малцинства што не сакаат добро на држава, со премногу фактори треба да се изборат што ми делува неостварливо ама мое мислење е само.
 
Последно уредено:
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.160
Поени од реакции
6.661
Точно попис се прави на населението присутно во државата. Но ние мораме да направиме евидентирање на нашите во странство затоа што сме мала држава и тековите на емиграција на нашето население се многу важни.
МВР има евиденција за секој еден граѓанин кој излегол од државава.

Од интерес на пописот како статисктичка операција се само лицата кои се во државава, односно кои не се надвор од државата во период подолг од 6 месеци. Сите други се евидентираат во третите земји и нивна работа е што прават таму. Нивните податоци се нерелевантни од аспект на планирање на било какви процеси.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
397
Поени од реакции
1.560
Јас мислам дека конфликтот или какви било пообемни дискусии околу ДПНЕ се непотребни, они се далеку помал проблем од СДС зошто кај нив добар дел од членството е сепак до некаде идеолошки и патриотски мотивирано. Во СДС немало и ќе нема ништо повеќе од секташки добиток, нив што и да им направат на ден на избори они позади параван СДС ќе си заокружат.

ДПНЕ во моментот кога ќе ја има опцијата да направи влада со Левица + еве да кажеме уште некоја можна мала партија (1-2 пратеника), а ќе одбере да направи со нео-балистите или анти-христичка широка коалиција со СДС и нео-балистите ќе се распадне како кула од карти. Комитетите по населбите има да им се испразнат преку вечер и они ќе бидат готови како партија.

СДС е главниот и најголем проблем. После паѓањето не смее да им се дозволи да продолжат да постојат како правен субјект, мора да бидат укинати и казнети максимално зошто нивната секта е комплетно програмирана. Јас и би се обложил дека они ќе одат и ќе ги допишуваат на ливчињата во Карпош и Центар.
 
Последно уредено:

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.679
Поени од реакции
15.370
Јас мислам дека конфликтот или какви било пообемни дискусии околу ДПНЕ се непотребни, они се далеку помал проблем од СДС зошто кај нив добар дел од членството е сепак до некаде идеолошки и патриотски мотивирано. Во СДС немало и ќе нема ништо повеќе од секташки добиток, нив што и да им направат на ден на избори они позади параван СДС ќе си заокружат.

ДПНЕ во моментот кога ќе ја има опцијата да направи влада со Левица + еве да кажеме уште некоја можна мала партија (1-2 пратеника), а ќе одбере да направи со нео-балистите или анти-христичка широка коалиција со СДС и нео-балистите ќе се распадне како кула од карти. Комитетите по населбите има да им се испразнат преку вечер и они ќе бидат готови како партија.

СДС е главниот и најголем проблем. После паѓањето не смее да им се дозволи да продолжат да постојат како правен субјект, мора да бидат укинати и казнети максимално зошто нивната секта е комплетно програмирана. Јас и би се обложил дека они ќе одат и ќе ги допишуваат на ливчињата во Карпош и Центар.
Фала богу да прочитам нешто точно....штета што нема враќање назад од ништо од ова што е направено. Ќе треба години да поминат за да се минимализира штетата што е направена, ако некад успееме у тоа.
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
851
Поени од реакции
1.312
Јас мислам дека конфликтот или какви било пообемни дискусии околу ДПНЕ се непотребни, они се далеку помал проблем од СДС зошто кај нив добар дел од членството е сепак до некаде идеолошки и патриотски мотивирано. Во СДС немало и ќе нема ништо повеќе од секташки добиток, нив што и да им направат на ден на избори они позади параван СДС ќе си заокружат.

ДПНЕ во моментот кога ќе ја има опцијата да направи влада со Левица + еве да кажеме уште некоја можна мала партија (1-2 пратеника), а ќе одбере да направи со нео-балистите или анти-христичка широка коалиција со СДС и нео-балистите ќе се распадне како кула од карти. Комитетите по населбите има да им се испразнат преку вечер и они ќе бидат готови како партија.
10 години со УЧК на власт беа па пак комитетите им беа полни и ваѓаа над 300к гласови на избори , што ќе посакаше царот од Зајас му овозможуваа. Изгледа си го згрежил зборот со патриотски членови со опортунистички членови и полтрони. Очигледно не си запознал ВМРОвец и неговите кратковидни погледи кон работите , и ако има такви чисти патриотски членови во ДПМНЕ не се повеќе од 5% што е небитна бројка , кај другите т.н патриоти преовладува личен интерес и ништо друго , патриотизмот е како споредна работа , внатрешната структура во партијата им е слична со комунистичката партија на СССР , до ден денеска по месните комитети имаат икони од лидерите ( дали паторот или даскалот сега не е битно ) , типична султанска партија на чело со пастир што ги води овците ништо друго нема во ДПМНЕ.Напрај муабет со мнозина од членството за учеството на ДПНЕ во промена на името ќе го видиш одговорот за што ти правам муабет :).
Можеш да ги земеш и ботовиве на форумов како Будистот и Џогерот , ма да ја пре би рекол дека се од СДС тие него ли од ДПНЕ.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom