Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Con dom, испуши јако за денеска, ај одмори малку на топлово. Илче ќе ти дае екстра греач после...да не ни цркнеш, ќе недостасуваат твоите цмиздраљки.

А и не ти е лесно, имаш јака конкуренција у мадето, гигс, шизо Н. све "куртон-патриоти", кој од кој поглуп...
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.506
Поени од реакции
11.570
Дали вака и викаш и на твојава сендвич-братија (од САД, Хрватска, Германија и пичке си материне) што овде плаче по вашиот газда по цел ден?
Никогаш не сум ни имал сендвич-братија, па затоа и немам одговор на твоето прашање.

А кога сме кај мојот газда, јас сум самовработен уште од 2005 година.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Очигледно не ја разбирате ситуацијата. Македонија нема никаков потенцијал, нема есенција. Нема интелектуалци со став, нема новинари, нема јавност. И најстрашно од се нема државотворен народ. Македонија е дно на дното. Очигледно е решено не повисока инстанца од нашата политика дека Македонија треба да ги затвори сите спорови со соседите, дека не смее повеќе да биде рак рана на Балканот, и дека никако не смее да потпадне под руско влијание. И тоа е тоа, ќе си легнеме на брашното. Очекувам следната година да влеземе во НАТО, на овој или на оној начин, и уште деценија две странски амбасадори да бидат бејбиситери на нашите маaлски силеџии кои се преправаат дека се политичари.

Овде можете да продолжите да пишувате и да се вреѓате, апсолутно ништо нема да се смени во вашата реалност.
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.941
У подрУм да не си бил?
Еве ти сам кажи си, како би знаеле нешто што ти постуваш што е, дали е тоа што изгледа дека е, или е нешто скроз друго.
Мислам, сфати ме, тоа е исто ко да играм црно-бело на рулет, фифти-фифти.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Con dom, испуши јако за денеска, ај одмори малку на топлово. Илче ќе ти дае екстра греач после...да не ни цркнеш, ќе недостасуваат твоите цмиздраљки.
А и не ти е лесно, имаш јака конкуренција у мадето, гигс, шизо Н. све "куртон-патриоти", кој од кој поглуп...
И шо викаш, ти си graxhanin кој прочитал многу книги и си интелектуалец, така нешто беше?[DOUBLEPOST=1501952287][/DOUBLEPOST]
Еве ти сам кажи си, како би знаеле нешто што ти постуваш што е, дали е тоа што изгледа дека е, или е нешто скроз друго.
Мислам, сфати ме, тоа е исто ко да играм црно-бело на рулет, фифти-фифти.
Добро бе, не ли гледаш дека е она, ама уствари Грујо паторот ја натера да ја стави сликата на инстаграм.
Да, он.
Или можеби и го хакирал профилот, којзнае... :)
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.777
Поени од реакции
8.214
Освен кревање раменици, не очекувај конструктивен одговор од партиски вошкар.

Пред неколку месеци, кога никој немавме појма за договорот со Бугарија, типов што си го цитирал фрлаше со дрвја и камења по Бугарите. Не можеше да ги замисли, ги колнеше и пцуеше дека биле фашисти, татари, ѓупци, вакви-такви.

Откако се потпиша договорот, свитка кичма. Почна да го брани Заев, да релативизира, да збори за иднина и един народ. Не смее да писне, ќути како дунде и трпи, и покрај тоа што бугарите играле фудбал со главата од дедо му, а на полувреме ја клецале баба му, пошто знае дека пискањето не му оди во прилог на неговиот пастир од Муртино.

:tvg:
Мхм. Појма немам ја, не знам како се развива темава у последно време, ама типично штабско однесување е тоа. Да се одговара со "во ваше време" за секоја нова глупост на секоја актуелна власт, да ти зборува за тиранија кон сопствен народ кога му зборуваш за етноцид. И ја не го прашував само него, ама го гледам најгласен, си викам може е и најзапознаен. :D
Aма морам да инсиситрам на ова со јавнава дебата. Затоа што е баш онаа демократска вредност со која се чукаше Заев у гради. Дебата, консензус, дебата, консензус, дебата, консензус....не умре со тоа. Го постави како врвна вредност и фундаментална разлика помеѓу него и тој другиот. Мене некој мора да ми одговори зошто не дозволи дебата и широк консензус за три неверојатно битни, клучни прашања во однос на образование(учебници по историја), уставен поредок(македонскиот Устав нема да важи за прашања од внатрешна природа/интерес на Република Бугарија), локална самоуправа(закон за јазиците), демографија(населување бегалци). И најново, референдумите за рудниците, кај што може еднострано да се укинат резултатите од референдумите, без дебата за значењето на референдумот како загарантирано право и последен збор на народот со сила на закон. И ако ова(јавната дебата, транспарентноста и консензусот) е темелот на кој тврдиш дека ќе го градиш твоето владеење, а го сереш одма по доаѓање на власт, за каков кредибилитет треба да разговараме?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.648
Поени од реакции
27.969
Наредни избори вмро добива заедно со растечката беса договорот е кантонизација што и не е толку штетно за државава, се надевам сите заеднички ќе ја подржиме таа влада и тој договор без приговори.
Наредни избори вмро добива заедно со растечката беса договорот е кантонизација што и не е толку штетно за државава, се надевам сите заеднички ќе ја подржиме таа влада и тој договор без приговори.
И кaнтoнизaцијa е пoдoбрo oд oвaa aлбaнизaцијa штo трaе пoследниве 20 гoдини.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Мхм. Појма немам ја, не знам како се развива темава у последно време, ама типично штабско однесување е тоа. Да се одговара со "во ваше време" за секоја нова глупост на секоја актуелна власт, да ти зборува за тиранија кон сопствен народ кога му зборуваш за етноцид. И ја не го прашував само него, ама го гледам најгласен, си викам може е и најзапознаен. :D
Aма морам да инсиситрам на ова со јавнава дебата. Затоа што е баш онаа демократска вредност со која се чукаше Заев у гради. Дебата, консензус, дебата, консензус, дебата, консензус....не умре со тоа. Го постави како врвна вредност и фундаментална разлика помеѓу него и тој другиот. Мене некој мора да ми одговори зошто не дозволи дебата и широк консензус за три неверојатно битни, клучни прашања во однос на образование(учебници по историја), уставен поредок(македонскиот Устав нема да важи за прашања од внатрешна природа/интерес на Република Бугарија), локална самоуправа(закон за јазиците), демографија(населување бегалци). И најново, референдумите за рудниците, кај што може еднострано да се укинат резултатите од референдумите, без дебата за значењето на референдумот како загарантирано право и последен збор на народот со сила на закон. И ако ова(јавната дебата, транспарентноста и консензусот) е темелот на кој тврдиш дека ќе го градиш твоето владеење, а го сереш одма по доаѓање на власт, за каков кредибилитет треба да разговараме?
Јас бев, сум и ќе бидам секогаш против фамилијата.
Заев и сдс ниту сум ги глорифицирал, ниту сум реагирал на нивна навреда. Паторот и фамилијата ќе ги пцујам и ќе им се серам врз ликот и делото дур сум жив. Ако не на форумов, било каде. "Дискусијата" со ретардираниот ефтино платен, а дубоко ебан con dom, дојде до ова ниво затоа што истиот е навреден од моето навредување на горенаведените. Он често плаче у драга кајгана и други теми кај што може да дојде до израз неговиот плачипичка дух.

Од кога е дојден сдс во влада имам пишувано против нивни глупи потези, затоа што реално мислам дека не се многу кадарни. И тоа главно се однесува на неспроведување на правда: бегањето на првите двајца осомничени од фамилијата, спорото менување на кумот зврлевски исл. - разбираш? Сакам да се спроведе правда и тоа квази-патриотските пички од фамилијата и дпне да ги снајде правда.
За заев и компанија ме заболе...
Ако не ја следиш дискусијата, јас сакав насилно да се смени власта со крв и глави кршење, ама државава ја сочинуваат претежно куропушачи како con dom и слични ниски форми на интелигенција кои доживуваат анални оргазми при самата помисла на големиот пастир и се купени за ефтина пара, не ни помислуваат на државни, национални интереси исл., а не да излезат да се борат против предавниците од дпне.

На крај.
Ќе бевме сега од иста страна, да вие послушни амеби го сменевте криминалното раководство и ги дадевте криминалците да изробијаат, а не да се праите луди и уште да им ги дуете ташаците.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.506
Поени од реакции
11.570
Мхм. Појма немам ја, не знам како се развива темава у последно време, ама типично штабско однесување е тоа. Да се одговара со "во ваше време" за секоја нова глупост на секоја актуелна власт, да ти зборува за тиранија кон сопствен народ кога му зборуваш за етноцид. И ја не го прашував само него, ама го гледам најгласен, си викам може е и најзапознаен. :D
Aма морам да инсиситрам на ова со јавнава дебата. Затоа што е баш онаа демократска вредност со која се чукаше Заев у гради. Дебата, консензус, дебата, консензус, дебата, консензус....не умре со тоа. Го постави како врвна вредност и фундаментална разлика помеѓу него и тој другиот. Мене некој мора да ми одговори зошто не дозволи дебата и широк консензус за три неверојатно битни, клучни прашања во однос на образование(учебници по историја), уставен поредок(македонскиот Устав нема да важи за прашања од внатрешна природа/интерес на Република Бугарија), локална самоуправа(закон за јазиците), демографија(населување бегалци). И најново, референдумите за рудниците, кај што може еднострано да се укинат резултатите од референдумите, без дебата за значењето на референдумот како загарантирано право и последен збор на народот со сила на закон. И ако ова(јавната дебата, транспарентноста и консензусот) е темелот на кој тврдиш дека ќе го градиш твоето владеење, а го сереш одма по доаѓање на власт, за каков кредибилитет треба да разговараме?
Уфф, тоа што го бараш е премногу за просечниот македонски политичар, буквално бараш да се држи до дадениот збор откако ќе стекне со државна/јавна функција.

Претпоставувам дека единствениот одговор кој можеш да го добиеш од дежурните тролови на темава би гласел "а во ваше време имаше дебата и консензус за се` што вашите направија ?" .

Не знам дали помниш, ама едно време пред легендарниот 15 септември 2002, плавите жолтици предводени од страна на нивниот папа велеа дека ќе вработат по барем една личност од секое семејство. Барем од моето семејство можам да ти кажам дека никого не вработија, можеби бидејќи никој од нас нема партиска книшка, а и до денешен ден немам добиено информација од било кој од соседите или блиските роднини дека некој од нивните се вработил благодарејќи на плавите жолтици додека беа на власт од 2002 до 2006 година. За волја на вистината, истото можам да го кажам и за периодот од 2006 до 2017 година додека пвеводбениците беа на власт, но барем за нив помнам дека не ветуваа вработување на барем една личност од секое семејство, што секако не ги ослободува од одговорноста за сите останати идиотизми кои ги направија од 2006 до 2017 година.

Истата приказна се повторува одново и одново, истиот круг, само во спротивен правец, но крајната дестинација повторно е истата - статус кво.

Убаво напиша пред некој ден еден од нивните омилени отпорници Павле Богоевски, до 1 јуни 2017 беа отпор и извикуваа нема правда = нема мир, но сега повеќе не се отпор, а борбата за правдата некако премина во борба за државна/јавна фотеља.

Жалам друштво, повеќе не сме отпор и нема што да „ситниме
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Еве гледам етноцидот запре, во татарска амбасада веќе трет месец по ред никој не дошол за да се распраша за издавање на татарско државјанство и на татарски пасош, па дури и жртвите на етноцидот се мислеле да се откажат од татарските државјанства и да се вратат во Македонија бидејќи слушнале дека дошол живот - за љубителите на двојазичноста и на таканаречените бегалци од блискиот исток и од северна Африка.
Ванковска, поштеди ме од твоите сарказми, пишувај ги без цитат. Изрелативизирај сега еден процес од 98-ма до вчера и ложи се како си ми го "спуштил". Греота.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.506
Поени од реакции
11.570
Ванковска, поштеди ме од твоите сарказми, пишувај ги без цитат. Изрелативизирај сега еден процес од 98-ма до вчера и ложи се како си ми го "спуштил". Греота.
Значи етноцидот запре или не запре после 1 јуни 2017 ?

Или некои прашања не заслужуваат одговор ?

 
Последно уредено:
S

silmarillion

Гостин
Дали ако во општината нема 20% албанско население, службите треба да знаат албански? Не ми е јасно, како законов кој се базира на 20% квота ги задира Делчево Вевчани и Гевгелија кои Милошоски, ебачот од Кичево и Џон Холмс на своето време и поднебје, ги спомиња во неговите постови?
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Дали ако во општината нема 20% албанско население, службите треба да знаат албански? Не ми е јасно, како законов кој се базира на 20% квота ги задира Делчево Вевчани и Гевгелија кои Милошоски, ебачот од Кичево и Џон Холмс на своето време и поднебје, ги спомиња во неговите постови?


Разбра?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom