Кој дијалект најмногу ве нервира?

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Клепаци мислам дека значи кондури, а `наврли` неам поима! Можда `облечи ги кондурите`. :kesa:
Токму така:)
Ама кога првпат слушнав се чудев и на крај памет немаше да ми текне што се клепаци.Всушност клепаци не се кондури(чевли), туку влечки.
Како и да е, сепак чуден дијалект, ама секој си има своја убавина:helou:
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Гевгелија Рулз... :vozbud: инаку нема дијалект што ме нервира. Ме иритираат неколку зборови во Струмичкиот, Беровскиот и Кумановскиот додека малку ако забрзат во зборување тие помеѓу струга и дебар исто талка ме иритира...

Но тоа е минимално и не е нешто посебно. Убаво е да се има толку дијалекти, интересна работа е. Незнам дали другите јазици имаат толку.

БТВ Се извинувам што ќе ве навредам повеќето но ме нервира зборот
ПЕШЌИР некако не ми звучи природно...
РИЗА од друга страна е топ зборче и предложувам да го употребувате (не дека ќе ме послушате).
 

Шмики

Byakugan
Член од
12 март 2008
Мислења
743
Поени од реакции
16
Нај интересни за слушање ми се Струмичкиот, Прилепскиот и Охридскиот. А најмногу ме иртира паланчанскиот. Ми иде со прут садомазо да изигравам :tapp:
 
Член од
6 февруари 2008
Мислења
1.272
Поени од реакции
229
Скопскиот е најретардован. "Еј пеери послем ќе се вратам тука со пичи*ава нешо ова она пер знаеш". Ебати генерацијава ебати.
 

Cappie

Vincere non è importante: è la sola cosa che conti
Член од
29 мај 2008
Мислења
1.914
Поени од реакции
307
Скопскиот!
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.496
Никој дијалект мене не ме нервира, сите се интересни и оригинални на свој начин и не гледам причина зошто би морал некој дијалект да не` нервира, сепак, тоа се македонски дијалекти.
Единствено нешто што ме нервира е незборувањето на македонски литературен јазик по вестите и телевизиите во другите градови, па и во Скопје. Сепак, телевизија е да му се невиди. Ќе си го заборавиме јазикот.:nesum:
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Мислам дека “да те нервира или да мразиш некој дијалект“, или, не дај Боже, да ги класифицираш, оценуваш или тагираш луѓето според дијалектот кој го говорат е страшен доказ за личната искомплексираност, глупавост и малограѓанштина.
 
Член од
2 мај 2008
Мислења
75
Поени од реакции
3
Nitu eden dijalekt ne me nervira..
edinstveno ne mozam da gi podnesam skopskite slengovi:tapp:
na so licat tie peer meer sranja:pov:
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
БТВ Се извинувам што ќе ве навредам повеќето но ме нервира зборот
ПЕШЌИР некако не ми звучи природно...
Кој дијалект го има зборот “пешќир“ ? :nesum:
DimitatarMK напиша:
Скопскиот е најретардован. "Еј пеери послем ќе се вратам тука со пичи*ава нешо ова она пер знаеш". Ебати генерацијава ебати.
Во кој паралелен универзум живееш? :smir: Океј, јас сум од Скопје, па ме чуди ваквата поставеност наа реченицата. Прво, генерациите имаат свој начин на изразување, но банда малолетни деликвенти не го креираат дијалектот. Второ, воопшто “скопската“ реченица не е реченица, односно нема никаква смисла. :toe: И трето, “послеМ“ во скопскиот дијалект, не постои. :coffee:
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Битолскиот и Струмичкиот страшно ме иритираат .......најверојатно поради навијачкото ривалство.....
 

СпаЈдеР

DissentiveMoron202
Член од
1 март 2006
Мислења
3.201
Поени од реакции
52
ВикторГГ, бар во Гевгелискиот дијалект често велиме пешкир за крпа за бришење на телото, со која одиме најчесто на базен. На пример пред да тргнам на базенот со сестра ми, ја прашувам: мер го забрави' пешкирут?
Но мене дури и во културниот изговор ми е смешно да кажам крпа за бришење. :toe:
 

koleee

Убер Македонче
Член од
6 јули 2008
Мислења
643
Поени од реакции
42
dijalek makedonski ne me nervira ama me nervirat tie strancite koga se ma4at da zboruvat makedonski hhhh
e toa ne se slusa zimi se:D:D
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
ВикторГГ, бар во Гевгелискиот дијалект често велиме пешкир за крпа за бришење на телото, со која одиме најчесто на базен. На пример пред да тргнам на базенот со сестра ми, ја прашувам: мер го забрави' пешкирут?
Но мене дури и во културниот изговор ми е смешно да кажам крпа за бришење. :toe:
Во повеќето дијалекти македонски се користи зборот пешкир, ама не се користи пешЌир.
 
Член од
6 февруари 2008
Мислења
1.272
Поени од реакции
229
Во кој паралелен универзум живееш? :smir: Океј, јас сум од Скопје, па ме чуди ваквата поставеност наа реченицата. Прво, генерациите имаат свој начин на изразување, но банда малолетни деликвенти не го креираат дијалектот. Второ, воопшто “скопската“ реченица не е реченица, односно нема никаква смисла. :toe: И трето, “послеМ“ во скопскиот дијалект, не постои. :coffee:
Епа тоа јас што пишав е од малолетници. ПослеМ е од малолетници. :pipi:. Тоа ме нервира. Не дискутирав за 20-30 и тако даље годишњаци.
 

Sebastian

Too weird to live, too rare to die
Член од
26 јануари 2007
Мислења
606
Поени од реакции
9
Кој дијалект го има зборот “пешќир“ ?
Во скопскиот (со „К“, не со „Ќ“).
На факултет еднаш дури и се скарав со една професорка заради овој збор. Ми вика литературен е, (се однесуваше на „крпа“), ја и’ викам не е, и после дојде асистентката (битолчанка) и „пресуди“ дека не е.
Инаку не ме нервира ниеден дијалект, напротив сите ми се интересни, освен шмизличко-скопскиот (Скупја, лилаааа, пеер.....), а старо-скопскиот ми е, исто, интересен - „пееВа“, „пиеВа“, „тоВа“...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom