Кој дијалект најмногу ве нервира?

Член од
6 август 2006
Мислења
201
Поени од реакции
29
А шојма врска дека кажав кој ми се бендисва?..

Ете Скопскиот не ми се бендисва ич, одвратен, извиличен. Исто и Прилепскиот.
Задоволен?

ej ej, а зошто не ти се бендисува прилепскиот говор? Баш не е извиличен, туку е таков каков што си бил веќе долго време. сега, во последно време си има мали варијации во лексиката, под влијание на современието, ама сепак си останал ист. Башка, црти од тој дијалект се влезени во литературниот ни македонски. Има многу акцентски целости, малку од турцизимите зе задрзани, а она "че" е само една локална карактеристика, на која и самиот како прилепчанец сум си горд.

Инаку, за темата, нема некој дијалект кој ме нервира, има само дијалекти кои потешко ги разбирам од други. Посебно некои од источниве (пехчевски, струмички, гевгелиски...), а кавадаречкиот целосно го разбирам и делумно мозам да го говорам (по некоја роднинска зичка сум и од кавадаречко :) ).
 

JOE

Пелистер Битола
Член од
31 март 2007
Мислења
3.024
Поени од реакции
609
Охридскио :)
 

jass

Aut viam inveniam aut faciam!
Член од
25 август 2007
Мислења
328
Поени од реакции
4
Ne me nerviraat ni eden od dijalektite. Iako imav golem problem kako brucoska ne gi razbirav berovcani ama nisto so mi zborea se mi bese kako vo sifri. Na mojata cimerka deckoto bese berovcanec edno sabajle se budam i on mi vika aj podaj mi klepacite ce oda do wc??????? Pola saat se raspravavme ne znaev sto se tie pusti klepaci a uste tri cimerki spieja vo sobata i se budi ednata i mi vika aman idiotke daj mu gi vlecalkite tamu i prestanete da zborete ne mozam da spijam! Klepaci=vlecalki e ajde de!
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.399
Поени од реакции
37
Тетовскио и штипскио ме нервират тка повеке.. не знам зашо.. иначе прилепскио, радовишкио,кумановскио ми се интересни и смешни се..
 

Medea

Облинеса
Член од
25 април 2007
Мислења
2.973
Поени од реакции
3.269
Не ме нервираат дијалекти кога се употребени неофицијално, меѓу друштво, семејно, итн, ама мислам дека кога веќе имаш јавен профил, работа на телевизија или воопшто, образовна функција не смееш на луѓето да им го тегнеш својот дијалект, не зошто е глупо, туку зошто делува несериозно. Сепак имаме стандарен културен македонски, кој можеме да го совладаме.Лично, ми се интересни беровскиот и охридскиот дијалект, а малку ме иритира прилепскиот.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.630
Поени од реакции
11.231
И гевгелискиот почна да ме нервира веќе..!
 

USB

Unforgiven
Член од
11 мај 2007
Мислења
241
Поени од реакции
0
Gevgeliiski , i skopski !! :):)
 

Emma

Supergirl.
Член од
7 јуни 2006
Мислења
3.045
Поени од реакции
157
Струмички. И Скопски. Скопски на прво место, али мој си е, па затоа. Иначе ѓубре е. :pipi:
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.630
Поени од реакции
11.231
Зошто бе струмички? Тој е еден од најдобрите дијалекти.. :)
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
Постот е избришан заради навредување на моите лични чувства.

Едитирано комплетно од Викторгг
 
Член од
27 мај 2008
Мислења
1.025
Поени од реакции
41
нема појак од Битолскио бе шо зборате :pos2:
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.184
Струмичкиот - Чушки, Френки......:pos2::pos2::pos2:
 

Dark Angel

Unfaithfull to life...
Член од
14 јули 2006
Мислења
1.081
Поени од реакции
6
Да имавме Дијалектика како факултет би го студирала, сите дијалекти ми се убави, тие се богатство на нашиот јазик.
Велам дијалекти, а не и новите “сленгови“, украдени од некој туѓ јазик за да се направиме интелектуалци кога тропаме глупости.
Тоа ме нервира, а дијалектите си се убавина за себе. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom