Кој дијалект најмногу ве нервира?

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.610
Поени од реакции
11.154
Прегеска на Милионер еден гледав како зборува изгледа на прилепски беше!! Стално го употребуваше зборот "че".. Мене најмногу ме нервира кумановскиот! Кога го слушам ми иде да се фрлам од терасата надоле! Поз
 
Член од
16 јули 2007
Мислења
2.164
Поени од реакции
134
Битолскиот , неможам да го смислам битолскиот "јазик".
Боооооооооооо кога ќе речат ме нервираат многу :)
 
U

UnholY

Гостин
Не знам која е потребата од вакво прашање, а не па тема да се отвори...како и да е, не се изјаснувам пошто не ме нервира ниту еден дијалект затоа шо не значи дека ако не е литературен треба и да ме нервира...
Темава ќе ти отиде во канта за некоја минута
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
мене ниеден дијалект не ме нервира, туку сите ми се интересни кога ги слушам, па и скопскиот дијалект е смешен
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
И мене никој не ме нервира од нашиве.Може да ме нервираат некои странски дијалекти ама нашиве не.Баш ми се закон сите.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Акцент или дијалект?
Дијалектите не ме нервираат, интересни се, смешни се (освен ова ч што го заменуваат место ќ знае да иритира некогаш, ама се трпи).
Тргнувајќи од мојот Струмички потоа Кумановскиот ми е најинтересен дијалект. Карактеристично обележје се на една група и уникатни се.

Ако зборувате за Битола, не знам како може да ве нервира нивниот акцент кога тие акцентираат правилно, исто како и во нашиот литературен јазик. Акцент е едно дијалект е друго. Тие ги мешаат родовите некогаш, ама тоа нема врска со акцент.
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Кумановски...Ми иде на нерви
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
mene ne me nervira nikoj dijalekt naprotiv mi e mn intresno koga gi slusam lugto dijalektno da govorat i poveke pati me fajka smea koga gi slusam kavadarcani kumanovci i bitolcani bas makedonskiov jazik pointresen stanuva
 

Desire

Refuse,Resist
Член од
25 декември 2007
Мислења
1.823
Поени од реакции
284
Ниеден,интересни ми се сите,повеќе сакам кога сум во друштво на луѓе од друг град да зборат на нивниот дијалект отколку литературно.
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Епа кога га нервира куmановски дијалект тој му е. Незнам што тачно ве нервира у дијалекти, мене ни едн дијалект не ме нервира, бш су ми сви интересни.:wink:
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
И мене не ме нервира ниеден дијалект,а најинтересни ми се Кумановски,Охридски и Струмички.
 

*LittLe heart*

*најубави очи-ЗЕЛЕНИ*
Член од
14 јануари 2008
Мислења
751
Поени од реакции
289
Ниеден не ме нервира сите ми се интересни:pipi:ама мразам еден збор само тоа е чупа мн ме нервира незнам зш:pipi:
 

*^Ѕверче^*

**InVaLid TiTle**
Член од
15 февруари 2008
Мислења
168
Поени од реакции
10
не ме нервираат дијалектите воопшто, баш напротив интересни ми се кумановскиот и струмичкиот а дефинитивно умирам од смеење на беровскиот(малешевски) како и да е незнам....... "чуј ме мале ка се дера" ова за пеењето кога го слушнав цел ден се смеев :pos::pos::pos:
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.284
Поени од реакции
45.757
Тапа ми се Струмички(брзаат многу),Тетовски(туе,таќе ваќе)Кавадарци/Прилеп и сите што викаат “че’’ место “ќе’’
Закон се Охридски и Кумановски у несвест паѓам кога ги слушам
 

SV-Strange

Sorcerer Supreme
Член од
27 август 2007
Мислења
3.604
Поени од реакции
367
Охриѓани, Кумановчани и Битолчани го имаат најинтересниот дијалект, инаку ниеден дијалект не ме нервира, баш ми е интересно :) btw:
Ако зборувате за Битола, не знам како може да ве нервира нивниот акцент кога тие акцентираат правилно, исто како и во нашиот литературен јазик. Акцент е едно дијалект е друго. Тие ги мешаат родовите некогаш, ама тоа нема врска со акцент.
:pos2:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom