Кошаркарска репрезентација на Македонија

Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Mentalitet , toa e sto najmnogu ni fali vo sportot i zatoa nikogas nisto nemame osvoeno.
Ne se somnevam vo momcite imame kvalitet (iako samo edna petorka) i veruvam deka ke gi pobedime poslednite dve utakmici.
No navistina nemozam da sfatam zosto nitu edni kvalifikacii nemozeme da gi pomineme kako luge da uzivame vo poslednite mecei.So Anglija prokockavme 7 razlika za dve minuti a denes mesto da gi dokrajcime uste vo prviot del koga ni odese , Dokuzovski izigrava NBA trener...
I nikako ne mi odi vo glava , do tolku li nemame poasalen centar od Cekovski...
Za Samardziski ne se soglasuvam so komentarite deka nema mozok, dzabe mu e visinata i slicno.Koga go zameni Cekovski uspeavme da se doblizime.
Во право си тука сега во последно коло во Босна може да се случи да ни треба победа. Па ај среќа тие се отпаднати и за бараж немаат шанси. Пред 3 години кога ни требаше победа во Сараево имавме водство од 5 коша на една минута и го загубивме мечот со 2 разлика и не отидовме директно. Можно е се да се случи ама факт е дека во понеделник со поголема победа во последно коло би можеле да влеземе со мирни глави. Инаку и лани со Летонија на нивни терен ни се случи исто кога на 3 секунди до крај примивме тројка а водевме два поена.
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Во право си тука сега во последно коло во Босна може да се случи да ни треба победа. Па ај среќа тие се отпаднати и за бараж немаат шанси. Пред 3 години кога ни требаше победа во Сараево имавме водство од 5 коша на една минута и го загубивме мечот со 2 разлика и не отидовме директно. Можно е се да се случи ама факт е дека во понеделник со поголема победа во последно коло би можеле да влеземе со мирни глави. Инаку и лани со Летонија на нивни терен ни се случи исто кога на 3 секунди до крај примивме тројка а водевме два поена.

E toa mene me maci zosto sekogas nie gubime vo poslednite minuti...
I zosto koga sme favoriti nemozeme da go realizirame toa...I ne sme samo vo kosarkata takvi takvi sme i vo fudbalot i vo ostanatite sportovi.
Spored mene ovie kvalifikacii imavme potencijal da gi pomineme bez poraz, a ne vaka...
Sepak ne e nisto izgubeno ako pobedat momcite vo ponedelnik...
 

Kostic

Sadio smokve oko Tadz Mahala
Член од
31 јули 2009
Мислења
9.856
Поени од реакции
5.611
На првиот меч ги тепавме Унгарциве со 40 разлика,сеа губиме од нив.Не знам што да кажам,не е како што треба нешто у тимот.И кај најде па баш Гечевски да се повреди тој со му ја здрви у муцка....штета баш,а да тепавме сеа ќе бевме многу блиску и до прво место.Штета навистина.Иначе Бо е ѕвер,секој може да му завиди,парче напраи дечкото,се гледа дека има многу голем потенцијал...Да не губиме надеж...

НАПРЕД ЦРВЕНИ !!!
 
F

FuckYouAll

Гостин
Што мислеше Докузоски кога водевме со 12 коша и кога ја мена цела стартна постава?
По тој пад на игра ни Шпанија немаше да можи да се врати.
Се надевам дека во иднина немат да правит вакви почетнички потези.
 

Спасев

Партизан, Мајами Хит
Член од
30 април 2009
Мислења
1.947
Поени од реакции
239
Како што стојат сега работите секако сме втори, а имаме и најдобра кош разлика од сите второпласирани екипи.

П.С Чековски....:tapp::tapp:
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Како што стојат сега работите секако сме втори, а имаме и најдобра кош разлика од сите второпласирани екипи.

П.С Чековски....:tapp::tapp:
Абе јас пак ќе кажам Чековски играше солидно во одбрана и имаше две украдени топки. Ама тоа бунарот не му требаше плус не можеше да положи од пола метро али тоа е тоа. Со оглед на повредата на Гечевски ротацијата се намали.
 

^Capo^

Креативец во движење:)
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.752
Поени од реакции
285
Значи некои работи никогаш нема да се сменат....менталитетот си го направи своето...

Докузовски аматерски потези имаше денеска ко што немал во цела кариера, Соколов обично има мирна рака и знае да даде кога треба денеска 2 чисти шута за 3 во клучни напади заеба тоа несмее да му се деси на професионалец.

За Чековски секој збор е излишен, несакам да навредувам никој од момците ама овој е најголемиот морон што некогаш стапнал на македонскиот паркет. Без осет, без мозок, без знаење, со тоа рекетарското одење ко мечка ебате...

Самарџиски демек се фураше како помлад ке идеше на НБА драфт и слични срања ама кутриот неможе топка да фати со 2 раце убаво, жими висината што ја има...премногу мек ко балерина некоја се движи налик на Бориело :)

За Бо нема што да се збори да го немавме незнам дали ке победевме ни 2 од овие 4 утакмици ке требаше Мираковски да го колнам 40 минути.

Ама ајде навикнат сум на вакви шок сценарија идеме понатака кон целта без разлика на се...целта е Европско!!!

Напред момци, напред Македонија!
 

Aerodrom News

Магдонос
Член од
19 август 2010
Мислења
119
Поени од реакции
31
Како што стојат сега работите секако сме втори, а имаме и најдобра кош разлика од сите второпласирани екипи.

П.С Чековски....:tapp::tapp:

ne go napagajte cekovski da ne bese on ke izgubevme so 4 razlika :) :) :) vaka gubime so 3 :)

--- надополнето ---



--- надополнето ---

Значи некои работи никогаш нема да се сменат....менталитетот си го направи своето...

Докузовски аматерски потези имаше денеска ко што немал во цела кариера, Соколов обично има мирна рака и знае да даде кога треба денеска 2 чисти шута за 3 во клучни напади заеба тоа несмее да му се деси на професионалец.

За Чековски секој збор е излишен, несакам да навредувам никој од момците ама овој е најголемиот морон што некогаш стапнал на македонскиот паркет. Без осет, без мозок, без знаење, со тоа рекетарското одење ко мечка ебате...

Самарџиски демек се фураше како помлад ке идеше на НБА драфт и слични срања ама кутриот неможе топка да фати со 2 раце убаво, жими висината што ја има...премногу мек ко балерина некоја се движи налик на Бориело :)

За Бо нема што да се збори да го немавме незнам дали ке победевме ни 2 од овие 4 утакмици ке требаше Мираковски да го колнам 40 минути.

Ама ајде навикнат сум на вакви шок сценарија идеме понатака кон целта без разлика на се...целта е Европско!!!

Напред момци, напред Македонија!

dobro mislenje,samo ne se slozuvam so tebe vo delot na sokolov..covekot dobro si izigra,sega sto utnal 2 topki ne e robot pa da gi dade site..vazno sutnal...nekoi gi gubat topkite za dzabe......

i samo da nadodadam ne go spomna antic..
covekot izigra katastrofalno vo odbrana...covekot sto trebase da go cuva non stop bese sam i pod kos ne rasturija...ja kucaat preku idioton cekovski a pak samardziski ne moze protiv 2 ca .pozz od mene i da se nadevame na evropsko toa ni preostanuva..
 

Јунајтед

Indifferent
Член од
5 јануари 2009
Мислења
3.974
Поени од реакции
1.622
Абе знаев значи дека од последните две гостувања, на едно ќе изгубиме. Само очекував во Босна да биде тоа и сеа не би ме изненадило ако и таму загубиме. А коа ќе помислам дека во Британија водевме со 7-8 разлика на 2 минути до крај и дека овие аматериве пред 2 недели ги победивме со 40 разлика, ми се плаче. Најлесната група ја имаме и ако не успееме барем до второ е срамота, голема срамота.
 
Член од
9 април 2009
Мислења
3.183
Поени од реакции
3.830
Абе знаев значи дека од последните две гостувања, на едно ќе изгубиме. Само очекував во Босна да биде тоа и сеа не би ме изненадило ако и таму загубиме. А коа ќе помислам дека во Британија водевме со 7-8 разлика на 2 минути до крај и дека овие аматериве пред 2 недели ги победивме со 40 разлика, ми се плаче. Најлесната група ја имаме и ако не успееме барем до второ е срамота, голема срамота.
ај и јас да си кажам мое мислење. психата и нашиот менталитет одново не победи. не не победија унгарците, туку се победивме самите себе. неможи една репрезентација која изгубила од нас пред 10 дена со 40 разлика сега да не победи. нема шанса. тука во прашање е менталната сила и стабилност, која за жал ја немаме, а сепак едно 10 % давам и на опуштеноста по поразот на бих. групата и не е лесна, но моравме подобро заштоа што ги имавме сите предуслови за тоа! како и да е, се освен пласман на еп би било катастрофа!!! имаме група на млади играчи кои треба да ја носат играта на репрезентацијата во наредните години, само треба да го искористиме нивниот потенцијал и ќе го задржиме континуитетот на играње на големите натпреварувања.
според мене ова се најбитните работи кои мкф треба ПОД ИТНО ДА ГИ НАПРАВИ за да можиме да се надеваме на добра иднина:
1. ангажман на психолог
2. отказ на докузовски и обид да се донесе маркоски
3. финални и поагресивни обиди за да се донесат мицов (канту) и зафироски
4. формирање на Б тим кој би играл барем по 10-15 меѓународни натпревари годишно
5. ослободување од репрезентација на миракоски и давање поголема шанса на симоноски и костоски и враќање на колариќ
6.задржување на кондициониот тренер на подолго време
7. намалување на бројот на странци во 1 лига на 2
8. секој тим што игра во супер лига да има и 2 тим кој би играл во новоформирана 3 лига и младински тим
9. намалување на 2 лига на 10 екипи
ако нешто ми текни ќе додадам
сега е најбито да се победи англија. втори ќе бидеме секако смо да не дојди да бидиме најслаби од сите второпласирани па да извисиме. победа над англија би значела многу. било каква победа оти мислам дека нема шанси тие да изгубат 2 натпревари!
 

RaZ-R

Артилерец
Член од
8 ноември 2009
Мислења
3.406
Поени од реакции
2.510
Грешките на Докузовски,слабата одбрана и повредата на Гечевски се главни фактори за изгубениот натпревар
 
В

Вори

Гостин
Значи со второ место идеме во бараж?
И потребни се две победи против Британија и Босна за да бидеме први,и да идеме директно на европско?
 
Член од
3 јуни 2010
Мислења
93
Поени од реакции
9
Без Тоше во понеделник тешко.Се надевам дека не е посериозно. Доколку е во состав скоро 100% сум сигурен дека одиме на ЕП
 
Член од
11 јули 2008
Мислења
2.909
Поени од реакции
1.552
Најдобрите две втори екипи од трите групи влагаа дирекно на ЕП, нема никаков бараж.
Разликата е само у тоа што за групите на ЕП ждребот ќе ни биде потежок.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom