Кошаркарска репрезентација на Македонија

Член од
16 јули 2007
Мислења
12.497
Поени од реакции
4.070
Ja otvoram ovaa tema so cel da zborime za nasava reprezentacija i da vidime otprilika koj treba da dobie mesto vo 1 tim na Makedosnkata Reprezentacija
 
Член од
16 јули 2007
Мислења
12.497
Поени од реакции
4.070
Se Izvinuvam go zaboraviv mojt drim tim ...
PG Vrbica Stefanov
SG Vlatko Ilievski
SF Gorgi Cekovski
PF Rajan Stak
C Todor GecevskiMislam deka toj bi bil timot so koj ke usepeeme da se plasirame na Evropskoto prvenstvo no za zal Cekovski-Stak nema da igraat ...
 

Billa Bong

I love Basketball
Член од
14 август 2006
Мислења
6.590
Поени од реакции
11
Ја преименував темата вака е подобро:)
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
17.07.2007 :: Победа над Србија по две продолженија

Македонија ја совлада универзитеската селекција на Србија по две продолженија, со 96:91, во првиот подготвителен натпревар за квалификациите за ЕП во Шпанија. Ова беше и премиерна победа за новиот селектор Јовица Арсиќ.

МАКЕДОНИЈА - СРБИЈА 96:91
Резултат по четвртини: 17:19; 18:22; 15:10; 19:18; 13:13; 14:9

http://www.basketball.org.mk/novost.asp?id=969


Вечерва овие две селекции повторно ќе се сретнат. Натпреварот ќе се одигра со почеток во 20 часот, во салата “Јане Сандански“.

Првиот коментар ми е дека е срамота да играш продолжение со играчи од универзитет на Србија но тоа е тоа такви сме, толку ни е квалитетот.

П.С. ќе идете да ја бодрите македонија во салата Јане Сандаснки? фемили ајде да ве видам сега дали ќе навивате барем приближно како на МЗТ :)
 

Ted Dettman4e

Real Optimist
Член од
25 јуни 2007
Мислења
1.697
Поени од реакции
56
Е па се знае отприлика вака:

PG-Петровски
SG-Илиевски
SF-Антиќ
PF-Стак(ако има проблеми-Гоцевски)
C-Гечевски
 

Сапун

. . .
Член од
10 јули 2007
Мислења
1.642
Поени од реакции
4
PG-Врбица
SG-Илиевски
SF-Тасовски
PF-Гоцевски
C-Гечевски
 
F

fantomX

Гостин
Сепак капитен си е капитен и Врба треба да си игра, не сум сигурен, не се откажа и Антиќ или сум во забуна?
 

Il Fenomeno

non mollare mai
Член од
14 март 2007
Мислења
3.226
Поени од реакции
707
Стак се откажа мислам

Ристе Стефанов
Влатко Илиевски
Антич
Гечевски
Тасовски(ако е повреден Чековски)
 
Член од
16 јули 2007
Мислења
12.497
Поени од реакции
4.070
Pa ako e povreden Cekovski a Stak se otkaza eve go moj izbor
PG VRBICA STEFANOV
SG VLATKO ILIEVSKI
SF DIMCE TASOVSKI
PF PERO ANTIC
C TODOR GECEVSKI
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Ја гледав утакмицава сои Србите во салата Јане Сандански и што да кажам освен по стоти пат не ми е јасно како паѓаме во последните минути. Прво полувреме имавем водство од преку 30 коша разлика за на крај Србите да не стигнат на само два коша разлика. Но на крај тепавме едвај и сега да видиме со другите играчи од прва петорка како ќе личи оваа репрезентација, а и да видиме кој ќе отпадне од овие играчи.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
18.07.2007 :: Втора победа над Србија


Македонската сениорска кошаркарска репрезентација забележа втора победа над универзитетската репрезентација на Србија. Нашиот најдобар национален тим славеше со 85:81 во Скопје, иако на двомечот против Србија не настапија Врбица Стефанов, Гечевски, Антиќ, Димитровски, Ѓуров, Ристе Стефанов, Чековски...

По неполни 15 минути игра резултатот беше 44:14 за Македонија.

Во вториот дел Арсиќ им даде шанса на сите кошаркари со кои располага, со исклучок на Соколов, а Србите го искористија тоа, и се вратија комплетно во игра. Во самиот финиш намалија на негатива од 1 поен (74:75), но не искористија неколку напади, и нашите кошаркари успеаја да стигнат до победата.

МАКЕДОНИЈА - СРБИЈА 85:81
Резултат по четвртини: 30:10; 21:22; 18:26; 16:23.

Со победа само во првата четвртина го добивме натпреварот што за мене е загрижувачки затоа што ако Србите биле само малку повеќе рамноправни во првата чевртина сигурно ќе сме изгубиле со 10 и повеќе разлика.

Следната пријателска средба на македонската репрезентација е на 22 јули против Израел во Софија.

http://www.basketball.org.mk/novost.asp?id=970
 

Kajgana Shop

На врв Bottom