Коронавирус (COVID-19)

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
11.530
Поени од реакции
7.843
da jas sum griposan,zenata,tatkomi,kerkami sinot i najmalata sega neznam dali e korona ali eve bdeeme site i primame antibiotici nie sme najuzni ucilnicite prazni casovi skrateni eve i na t.v ne potenciraa dali e sezonski ili korona neznam znam deka se siri
Zosto antibiotici za virus? Antibiotikot deluva vrz bakterii ne vrz virusi ili jas sum greska.
Porano se znaese za gripot. Sedum dena vo krevet so lekovi, edna nedela bez lekovi. Sega a malce si se zakaslal, ti se rastecil nosot odma paracetamoli, onie prasacite, coldmax ili kako bese. Imunoloskiot sistem naka odmara.
 

Gag

Член од
14 ноември 2013
Мислења
1.587
Поени од реакции
2.492
Прв случај на Корона во Африка. Ако е за утеха Египет е колку толку функционална држава а не шитхол како Либија или Конго па има некакви шанси да се спречи понатамошно ширење.

 
Член од
12 март 2009
Мислења
14.050
Поени од реакции
8.470
Zosto antibiotici za virus? Antibiotikot deluva vrz bakterii ne vrz virusi ili jas sum greska.
Porano se znaese za gripot. Sedum dena vo krevet so lekovi, edna nedela bez lekovi. Sega a malce si se zakaslal, ti se rastecil nosot odma paracetamoli, onie prasacite, coldmax ili kako bese. Imunoloskiot sistem naka odmara.
Тамифлу се дава
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
7.561
Поени од реакции
6.693
Значи што и да правите немојте со солна киселина да го миете лицето ако некој ве баци што бил во Азија

 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
14.595
Поени од реакции
11.523
When Kem Senou Pavel Daryl, a 21-year-old Cameroonian student living in the Chinese city of Jingzhou, contracted the coronavirus he had no intention of leaving China, even if that were possible.

"No matter what happens I don't want to take the sickness back to Africa," he said from his university dormitory, where he is now under a 14-day quarantine.

He was suffering from a fever, a dry cough, and flu-like symptoms.

When he became ill he thought of his time as a child in Cameroon when he contracted malaria. He feared the worse.

"When I was going to the hospital for the first time I was thinking about my death and how I thought it was going to happen," he said.

For 13 days he remained in isolation in a local Chinese hospital. He was treated with antibiotics and drugs typically used to treat HIV patients. After two weeks of care he began to show signs of recovery.

The CT scan showed no trace of the illness. He became the first African person known to be infected with the deadly coronavirus and the first to recover. His medical care was covered by the Chinese state.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
4.034
Поени од реакции
3.225
When Kem Senou Pavel Daryl, a 21-year-old Cameroonian student living in the Chinese city of Jingzhou, contracted the coronavirus he had no intention of leaving China, even if that were possible.

"No matter what happens I don't want to take the sickness back to Africa," he said from his university dormitory, where he is now under a 14-day quarantine.

He was suffering from a fever, a dry cough, and flu-like symptoms.

When he became ill he thought of his time as a child in Cameroon when he contracted malaria. He feared the worse.

"When I was going to the hospital for the first time I was thinking about my death and how I thought it was going to happen," he said.

For 13 days he remained in isolation in a local Chinese hospital. He was treated with antibiotics and drugs typically used to treat HIV patients. After two weeks of care he began to show signs of recovery.

The CT scan showed no trace of the illness. He became the first African person known to be infected with the deadly coronavirus and the first to recover. His medical care was covered by the Chinese state.

Во Тајланд со недели ХИВ терапии им препишуваат и помага, до сега тоа е најдобар начин за лечење.
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
2.226
Поени од реакции
3.343

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
4.034
Поени од реакции
3.225
Голем проблем ќе стане ако не се реши ова до Јуни. Низ Азија од Јуни до Октомври е углавно rain season кога доста врни и е многу полесно за да се шират бактериите. Корона + Маларија или Денги би значела сигурна смрт па и можност за мутација на вирусот. Деновиве Кина масовно дезинфектира поголеми градови така да они се спремаат али остатокот на Азија ќе наебе ако ова се прошири поготово посиромашните држави (Виетнам, Камбоџа, Бурма, Бангладеш, Шриланка итн...). Добри шанси да го јадат имаат и Филипините, Индонезија и Тајланд кој имаат подобар здраствен систем од другите али имаат и голема емиграција во Кина па провинциските градови во тие држави ќе бидат изложени на ризик. Главните градови засега се под добра контрола и плус (Филипините) спроведуваат двонеделен карантин за секој државјанин што доаѓа од кина а има и забрана за странци ако престојувале во Кина.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.469
Поени од реакции
1.205
Бројот на заразени се искачи на 73.451 (18.02.2020 во 18:23), починале 1.875, а 13.147 лица се излечиле.
И понатаму најмногу заразени има во Кина 72.500 лица.
Постои ли уште епидемиолошка служба во Македонија или сега откако стана Северџистан и членка на НАТо такви работи не се потребни повеќе?
 

Ejebajgasad!!!

Фукара
Член од
4 септември 2017
Мислења
619
Поени од реакции
1.111
Бројот на заразени се искачи на 73.451 (18.02.2020 во 18:23), починале 1.875, а 13.147 лица се излечиле.
И понатаму најмногу заразени има во Кина 72.500 лица.
Постои ли уште епидемиолошка служба во Македонија или сега откако стана Северџистан и членка на НАТо такви работи не се потребни повеќе?

Од ваков поган народ како нас и вируси бегаат. Шега на страна кај нас од обична настинка се умира, а не па од вирус кој ја разорува Кина. Каква епидемиолошка служба, едвај дежурни доктори наоѓаат.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
14.595
Поени од реакции
11.523
Во Тајланд со недели ХИВ терапии им препишуваат и помага, до сега тоа е најдобар начин за лечење.
Знам следам доста активно што се случува уште кога стана актуелно па и на твитер.

Сега со плазма од излечени ќе ги лечат болните, тоа било доста поефикасно :)
 
На врв Bottom