Коронавирус (COVID-19)

Член од
13 јули 2006
Мислења
8.432
Поени од реакции
8.019
Тоа е сето во главите на Либералите и остала багра, сервирано од Глобалистичките гадови.
Автоматски споено мислење:

И додека чекаме на оригинално толкување за потеклото на Корона вирусот од страна на @Таксист, нови информации од гнасните глобалисти од Јужна Кина.
-------------------------------------------------------------------------------------------------

Епидемијата на смртоносниот коронавирус во Кина може да се проширила од лилјаци на луѓе преку нелегален транспорт на крлушести мравојади, единствените крлушести цицачи во светот, кои во Азија се употребуваат во производството на храна и лекови, велат кинеските истражувачи.

Панголинот, или крлушестиот мравојад, е еден од најтргуваните цицачи во Азија, иако е заштитен со меѓународното право, бидејќи неговото месо се смета за деликатес во земјите како што е Кина, а неговите крлушки се користат во традиционалната медицина, велат од Светскиот фонд за животински свет.

„Ова најново откритие ќе биде од големо значење за спречувањето и контролата на потеклото (на вирусот)“, велат од Земјоделскиот универзитет на Јужна Кина, кој го водел истражувањето.

 
Последно уредено:
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.378
Значи не станува збор дали Кинезите се гнасни или не.Интернетов е преполн со снимки од пазари во Кина,тоа шо се продава таму е страшно.Е сега околу теоријава Бил Гејтс,ај објасни ја појавата на чума во средниот век?Бил Гејтс има временска машина или хигиената во средниот век била катастрофа?
Зошто ја да објаснувам фикс идеи на Били, па тоа е негова теорија не моја, јас сум само гласникот!

Грипот од поодамна е опасен , ја наследи Чумата..познатиот Шпански грип за време на ВВ! однесе 50 милиони животи, тогаш 2% од светска популација..
а уште поодамно, Колумбо им однесе во Америка ГРИП, а донесе во Европа Сифилис..
Индијанците, посебно во Јужна Америка умираа од Грипот како МУВИ,а тоа им помагаше на конвикстадорите во освојувањата ( го баараа Елдорадо)...
Зошто му дале име “шпанецот“ (сигурно им било тешко да го викаат канзашанин :pos:) кога прво се појавува во Канзас, или тоа се коси со претставата дека во лулката на демонкраијата на почетокот на 20 век и тоа во Канзас да јаделе тестиси на тигарот или од носорогот па да добијат “шпанец“.....

Sakas da ti pratam videa, ili ke go izvadis aluminiumot od glava?

Pa ako ne, ajde da vratime covecka zrtva. Toa bilo vazno za mnogu civilizacii, sea ako ti ne razbiras, ne znaci deka ne treba deca da frlame od karpa za da imame beriketna godina.

Nekoi civilizacii se podobri od drugite.

Ne jadam supa od rog na nosorog i ne jadam chorba od testisi na tigar, i toa me pravi posebna od kinezite koi go praktikuvaat toa.

Znaci mnogu si uporen, pa da ti pojasnam. Cela kineska nacija ne e so mindsetot vo 21 vek, mnogu od niv ziveat vo srednovekovie. Toa sho ti ne znaes nekoi detali, se dolzi na Xi Jinping i negovata cenzura.

Sto mislis za islamskite logori vo kina?
Те молам немој повеќе да ми “појаснуваш“, сега се ми стана јасно, немој повеќе те молам!

Околу исламските логори во Китајо, ќе кажам што мислам откако ќе ми кажеш што мислиш кој ги инструментализира Ујгурите, и дали Китајосите ги тераат овие Ујгуриве со ножеви да одат и да вршат масакри по автобуски-железнички станици и.................
...за сега оние тези кои се фрлаат од ракав и без аргументација (затоа што многу брзо мутира и никогаш не се знае кога ќе ги приспособи и за другите раси - така да многу е фалшлива теоријата) дека корона вирусот ја погодува монголоидната раса имаат многу поткрепа во бројките:

распространетост, заразени, починати се излечиле Last Updated at 2/7/2020, 1:43 PM

Како оди на крајот ќе излезе да ова ќе да е некаков лабораториски експеримент кој онака “случајно“ побегнал од лабот.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.770
Поени од реакции
7.554
Дај прекинете со претварање на темава во биртијски надмудрувања. Последно предупредување пред исклучување.
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.572
Поени од реакции
5.033
Колку треба да бидеш ретардињо од 1 до 100 за да сведеш милијарда-енд-каунтинг-нација како Кинезите на 1-2 дефиниции кои ги прогласуваат за варвари и потенцијална опасност за целиот свет?! Читајќи ја темава деновиве сфатив - левел + ∞ просечен Мракедонерос кој оперира на форумов и се расфрла со предрасуди кон нив. Тажно, но вистинито - „нам“ ни е тука местото ---> Xenophobia and racism related to the 2019–20 Wuhan coronavirus outbreak
 
Член од
4 ноември 2013
Мислења
632
Поени од реакции
869
Топузовска страв ја фаќа да не се пријави некој од овие 16 страни да го побара деканското столче на медицина
Just saying...:icon_lol:
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.378
Либертас информира, шири паника како што вообичаено прави или крева рејтинг!
Стигнаа резултатите - пациентката во Приштина нема корона
.............

Податоци 09.02.2020г 09:50ч
вкупно заразени 37.582 (околу 99,05% се во Кина)
подлегнале 814 (интересно е што сите починати се од подрачјето на Кина само 1 лице е надвор, 1 Филипини)
излечени 2.793 лица (убава вест, односот расте во полза на излечени како што и беа проекциите, дека со време % на излечени ќе расте)
извор Coronavirus 2019-nCoV Global Cases by Johns Hopkins CSSE

Според некои проекции во врска со зарзата имаше податок дека пикот во Кина се очекува за неколку месеци поточно јуни-јули, ова говори дека е сеуште рано да се прогласува било што.

Некој беше восхитен што РФ ја затворила границата со Кина (што е сосема нормална реакција на сериозна држава во такви прилики), само заборави да извести дека иста таа РФ, вчера, испрати полн авион Il76 со медицинска опрема помош на Кина. Вашава Северѓанска вљада испрати ли некаква помош, можеби писмо со добри намери и желби, или чека директива од Брисел или Вашингтон?

Постои загриженост околу рефлексијата на оваа зараза врз економските токови, ако истата продолжи или се искомплицира.
Многумина даваат објаснување во стилот дека ако Кина кивне остатокот на светот добива температура, што одговара на реалната снага на кинеската економија и нејзината улога во светската економија, ова ногу повеќе ќе ги погоди земјите кои немаат сопствени производствени капацитети и кои најмногу се наслонети на Кина...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
14.981
Поени од реакции
9.780
Кинезите навалија во грчките аптеки, купуваат маски и ги праќаат во Кина?!
...Од Федерацијата на вработени во државните болници во Грција обвинуваат за профитерство, односно дека поради недостигот на медицински маски, зголемена е за 300 проценти набавната цена на маските наменети за болниците.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
32.297
Поени од реакции
47.241
пазете кога купувате автоделови!

 
Член од
25 јули 2017
Мислења
1.853
Поени од реакции
1.478
Почна бројката по 100 да се зголемува.
The new figures brought the total number of deaths in China to at least 1,113. And the total number of confirmed cases rose to 44,653. Most of the newly reported deaths, 94, occurred in Hubei Province, the heart of the outbreak.
There are 393 COVID-19 cases outside China, in 24 countries.


Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
15.231
Поени од реакции
12.060
Член од
12 март 2009
Мислења
14.981
Поени од реакции
9.780
Hoće li se MWC 2020 uopće održati?


Mobile World Congress (MWC) organiser the GSMA is lobbying the Spanish government to declare a health emergency that would allow it to cancel the biggest phone show in the world, WIRED understands.

Sources close to the GSMA said negotiations to cancel the event have hit a roadblock, and the organisation will not be able to claim back insurance on MWC if Catalonian authorities do not block the event from happening.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.378
Заразата (за епидемија, пандемија сеуште рано да се зборува ама работите се движат во тој правец) се забрзува, и економска рецесија или сл. би можел да ни биде најмалиот проблем.
Тероиите (змии, гуштери, слепи мишеви исл.) за тоа како настанала заразата станаа неуверливи, додека теријата дека се работи за намерно производство добива се повеќе приврзаници. Неважно кои се причините, фокусот е на тоа како да се заштитиме и што во случај на зараза, ваквиот пристап би превенирал паника и неконтролирани решенија.

Според податоците изнесени на:
Coronavirus COVID-19 Global Cases by Johns Hopkins CSSE и
worldometers.info

-заразаени на ден 13.02.2020 во 09:43 ч се регистрирани 60.347 лица, во однос на претходниот ден кога имаше околу 44.700 ова е скок од 15.000 лица за само еден ден;
-подлегнале 1.369 лица
-излечени 6.122 лица

Бројката на излечени во однос на починати расте, единствената добра вест!
И понатаму најголем број на заразени и починати се од Кина (59.822 лица) и опкружувањето

Еве што Плива Здравје има да рече за овој вирус,
смирувачки тонови, се надевам ги темелат на релани аргументи.

...
Што се случува во Кина?
Видео кое наликува на исечок од некаков филм за биолошка војна, има некој повеќе инфо?
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
14.981
Поени од реакции
9.780
Заразата (за епидемија, пандемија сеуште рано да се зборува ама работите се движат во тој правец) се забрзува, и економска рецесија или сл. би можел да ни биде најмалиот проблем.
Тероиите (змии, гуштери, слепи мишеви исл.) за тоа како настанала заразата станаа неуверливи, додека теријата дека се работи за намерно производство добива се повеќе приврзаници. Неважно кои се причините, фокусот е на тоа како да се заштитиме и што во случај на зараза, ваквиот пристап би превенирал паника и неконтролирани решенија.

Според податоците изнесени на:
Coronavirus COVID-19 Global Cases by Johns Hopkins CSSE и
worldometers.info

-заразаени на ден 13.02.2020 во 09:43 ч се регистрирани 60.347 лица, во однос на претходниот ден кога имаше околу 44.700 ова е скок од 15.000 лица за само еден ден;
-подлегнале 1.369 лица
-излечени 6.122 лица

Бројката на излечени во однос на починати расте, единствената добра вест!
И понатаму најголем број на заразени и починати се од Кина (59.822 лица) и опкружувањето

Еве што Плива Здравје има да рече за овој вирус,

смирувачки тонови, се надевам ги темелат на релани аргументи.

...
Што се случува во Кина?
Видео кое наликува на исечок од некаков филм за биолошка војна, има некој повеќе инфо?
какви змии, мачките се резервоар на корона вируси, а и за овој сега се сомневаат дека од дива мачка е...
биолошката војна е можеби во смртоносна модификација на инаку распространет вирус... не кажуваат дали и колку антителата од инфекциите со од порано распространетиот корона вирус помагаат против овој новиот корона вирус ??
Пишав пред некој ден, како во време на освојувањата во Јужна Америка, конквистадорите го пренеле таму грипот и индијанците умирале како муви ( и тоа здрави млади луѓе) бидејќи грипот таму бил потполно непознат..
..............
туку вирусот се шири, полека но сигурно..


komentara Tko su superširitelji: Njima nije ništa, a mogu zaraziti 50 ljudi

Pročitajte više na: https://www.24sata.hr/news/supersiritelj-korona-virusa-zarazio-je-11-ljudi-u-tri-zemlje-675369 - 24sata.hr
 
На врв Bottom