Коронавирус (COVID-19)

Член од
29 јуни 2014
Мислења
11.276
Поени од реакции
11.975
Zosto antibiotici za virus? Antibiotikot deluva vrz bakterii ne vrz virusi ili jas sum greska.
Porano se znaese za gripot. Sedum dena vo krevet so lekovi, edna nedela bez lekovi. Sega a malce si se zakaslal, ti se rastecil nosot odma paracetamoli, onie prasacite, coldmax ili kako bese. Imunoloskiot sistem naka odmara.
Се надевам дека тролаш
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
3.564
Поени од реакции
9.453
Се надевам дека тролаш
Не трола. Антибиотиците се наменети за борба против бактериски инфекции и не делуваат на вирусите. Трендот на масовно препишување на антибиотици за све и свашта ваљда ја има во позадина филозофијата дека имунитетот на организмот и така е ослабнат при вирусна инфекција, па ради превентива да не се надоврзе нешто бактериско, што е најчест случај кај мали деца, постари особи и особи со намален имунитет.
Мене докторката ми кажа да мастурбирам со грипов, као помагало.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
6.669
Поени од реакции
9.872
па ради превентива да не се надоврзе нешто бактериско,
... антибиотик не се дава за превентива... за да не се (во иднина) надоврзе нешто бактериско! се дава само и само АКО ВЕЌЕ ИМАМЕ во моментот бактериска инфекција!
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
3.564
Поени од реакции
9.453
... антибиотик не се дава за превентива... за да не се (во иднина) надоврзе нешто бактериско! се дава само и само АКО ВЕЌЕ ИМАМЕ во моментот бактериска инфекција!
Така треба, ама не прават сите така.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
11.276
Поени од реакции
11.975
Све што не е на време лечено си носи последици, потоа кога ќе те удри на плуќа ќе зборите тогаш ќе се избори телото.
 

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
11.594
Поени од реакции
7.968
Све што не е на време лечено си носи последици, потоа кога ќе те удри на плуќа ќе зборите тогаш ќе се избори телото.
Leceno ili izleceno. Jas imam na vremeto dobieno bronhopneumonia. I sto so toa. Cel zivot treba da se pazam od se? Na najmal znak na nastinka da se klukam so se i sesto? Ne vi solam um samo mozam da vi prenesam iskustva. Grip nemam fateno neznam od koga, najmalce 20 godini minimum. Za nastinka voopsto ne se ni zamaram okolu lekovi ili neznam sto. Si imam imunoloski sistem, neka si go vadi lebot. Patem receno pusam, pijam,i se sto se podrazbira pod nezdravo go pravam ili sum vo kontakt so nego. Samo imam zaprimeteno deka onie koi redovno gi koristat lekarstvata za grip i nastinka pri najmal znak, redovno se nastinati ili griposani. Malce da spotnat ili promaja i drugiot den umirame gotovo. I naklukaj se so se i sesto. Do koga? Do sledniot pat koga ke spotnat ili im se iskasla nekoj.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
6.669
Поени од реакции
9.872
Leceno ili izleceno. Jas imam na vremeto dobieno bronhopneumonia. I sto so toa. Cel zivot treba da se pazam od se? Na najmal znak na nastinka da se klukam so se i sesto? Ne vi solam um samo mozam da vi prenesam iskustva. Grip nemam fateno neznam od koga, najmalce 20 godini minimum. Za nastinka voopsto ne se ni zamaram okolu lekovi ili neznam sto. Si imam imunoloski sistem, neka si go vadi lebot. Patem receno pusam, pijam,i se sto se podrazbira pod nezdravo go pravam ili sum vo kontakt so nego. Samo imam zaprimeteno deka onie koi redovno gi koristat lekarstvata za grip i nastinka pri najmal znak, redovno se nastinati ili griposani. Malce da spotnat ili promaja i drugiot den umirame gotovo. I naklukaj se so se i sesto. Do koga? Do sledniot pat koga ke spotnat ili im se iskasla nekoj.
... не заборавај, еден од факторите е и возраста...зависи и од годините, за добро здравје и добар имунитет не можеш секогаш да се потпреш на „стара слава“ !
 

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
11.594
Поени од реакции
7.968
... не заборавај, еден од факторите е и возраста...зависи и од годините, за добро здравје и добар имунитет не можеш секогаш да се потпреш на „стара слава“ !
Kolku treba da imam za da pocnam da se sekiram?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
11.276
Поени од реакции
11.975
Leceno ili izleceno. Jas imam na vremeto dobieno bronhopneumonia. I sto so toa. Cel zivot treba da se pazam od se? Na najmal znak na nastinka da se klukam so se i sesto? Ne vi solam um samo mozam da vi prenesam iskustva. Grip nemam fateno neznam od koga, najmalce 20 godini minimum. Za nastinka voopsto ne se ni zamaram okolu lekovi ili neznam sto. Si imam imunoloski sistem, neka si go vadi lebot. Patem receno pusam, pijam,i se sto se podrazbira pod nezdravo go pravam ili sum vo kontakt so nego. Samo imam zaprimeteno deka onie koi redovno gi koristat lekarstvata za grip i nastinka pri najmal znak, redovno se nastinati ili griposani. Malce da spotnat ili promaja i drugiot den umirame gotovo. I naklukaj se so se i sesto. Do koga? Do sledniot pat koga ke spotnat ili im se iskasla nekoj.
Сите сме различни, ти ако не си фатил некој друг фатил. Нема од ништо епидемија у државава. Па кога ќе рече некој, пушти го телото нека се бори :tapp:
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
6.669
Поени од реакции
9.872
Kolku treba da imam za da pocnam da se sekiram?
Patem receno pusam, pijam,i se sto se podrazbira pod nezdravo go pravam ili sum vo kontakt so nego.
... зависно и од возраста, телото полесно или потешко се справува со еден, два или повеќе проблеми истовремено, нема граница за здравствен проблем, но има граница на издржливост на телото на сите тие „напади“ врз него...
ако си бил недисциплиниран многу порано додека си бил млад и годините за што треба да се секираш се на помлада возраст!
 

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
11.594
Поени од реакции
7.968
... зависно и од возраста, телото полесно или потешко се справува со еден, два или повеќе проблеми истовремено, нема граница за здравствен проблем, но има граница на издржливост на телото на сите тие „напади“ врз него...
ако си бил недисциплиниран многу порано додека си бил млад и годините за што треба да се секираш се на помлада возраст!
Ova e klasicen diplomatski odgovor vo koj kazuvas mnogu a vsusnost ne kazuvas apsolutno nisto. Mlad, mladi godini, pomlada vozrast itn itn.... Koi se tie mladi godini, koga treba da gi setam podledicite, na koja vozrast? Koga e toa mnogu porano? Koja e taa granica? Konkretna cifra treba tuka za da ti drzi muabetot, se drugo e onaka na nivo na malski muabet.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
6.669
Поени од реакции
9.872
Ova e klasicen diplomatski odgovor vo koj kazuvas mnogu a vsusnost ne kazuvas apsolutno nisto. Mlad, mladi godini, pomlada vozrast itn itn.... Koi se tie mladi godini, koga treba da gi setam podledicite, na koja vozrast? Koga e toa mnogu porano? Koja e taa granica? Konkretna cifra treba tuka za da ti drzi muabetot, se drugo e onaka na nivo na malski muabet.
за конкретен одговор треба и конкретно прашање, зборуваме за години, а пошто секој си ја почитува анонимноста на форумов нели, не е фер такво прашање за да би бил и конкретен одговор, барем не тука јавно!
 

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
11.594
Поени од реакции
7.968
Сите сме различни, ти ако не си фатил некој друг фатил. Нема од ништо епидемија у државава. Па кога ќе рече некој, пушти го телото нека се бори :tapp:
Si probal nekogas obicna nastinka pa i grip da ja prebrodis so soopstveni sili?
Автоматски споено мислење:

за конкретен одговор треба и конкретно прашање, зборуваме за години, а пошто секој си ја почитува анонимноста на форумов нели, не е фер такво прашање за да би бил и конкретен одговор, барем не тука јавно!
Pokonkretni prasanja od tie prethodno amin. Ete pocni od niv, sakas da ti gi povtoram ili ke go preprocitas pogorniot post.
Ne go praj i ti muabetot ko vicot.
Pusis? Ne
Pies? Ne
E pa da pusese i piese ke recev od to ti e i da namalis ili odkazis, vaka so da ti recam.
 
Последно уредено:
На врв Bottom