Коронавирус (COVID-19)

B

Beginner

Гостин
Модераторите ако мислат дека темава не е потребна слободно избрешете ја или преместете ги мислењата во според вас соодветна тема.
Инаку за корона вирусот многу брзо и лесно се шири вирусот и започнал од Вухан.
Вухан, град со 10 милиони луѓе, од каде што потекнува вирусот, е во целосна изолација.
И ако разбрав убаво неможе да се најде лек за вирусов.
China’s Travel Limits Cover 35 Million People
Shanghai Disneyland shut down, and the youngest victim so far was identified as a 36-year-old man.
A second case was confirmed in the United States, as health officials were preparing for an outbreak that could last months.
Коронавирусот потврден уште во три држави
Случаи на заразени лица од новиот корона вирус пријавени се во Виетнам, Сингапур и Саудиска Арабија.
Градот Вухан, кој е жариште на новиот корона вирус, забрзано гради болница со 1.000 кревети за лекување на заразените пациенти.
Од новиот вирус досега починаа 26 лица, а повеќе од 800 се заразени
Вухан ќе го повтори претходното искуство во Пекинг за време на борбата против вирусот САРС во 2003 година кога за една недела беше изградена болница во предградие на Кина.
„Тоа беше чудо впишано во историјата на медицинската наука“, се вели во весникот.
Околу 1.000 работници ја изградија болницата во Пекинг, каде што се лекуваа речиси 700 пациенти.
Кина ги засили антивирусните активности, а изградбата на новата болница е една од нив.
Јавниот превоз е суспендиран во 10 града во провинцијата Хубеи, со население од 60 милиони жители, а храмовите се затворени, пренесува „Ројтерс“.
Некој од Македонија ако го закачил од овие земји тешко на нас толку неспособна држава сме што ќе испоумреме сите за еден месец :D Имаме "среќа" дека сме отепана држава па ретко кој патува за Кина скоро никој (мада и да имам пари никогаш не би одел) Ама не ми е јасно овие од другите држави и градови Виетнам, Шкотска, Уса, Ук и Саудиска Арабија и други дали им го откриле одма на луѓето на аердромот ако да тоа е добро ако не вирусот може многу повеќе се проширил и што е најтрагично уште се шири. Ситуацијата во Кина е лоша и сигурен сум има многу повеќе од 800 заразени ако ги погледнете видеата страшно е тоа што се случува во болниците.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 
B

Beginner

Гостин
Дај бе гледајте вести и читате се шо има по интернет. :facepalm:
Свински, птичји и уше каков не измислија само за да испродадат вакцини буквално на секоја држава.
И камо среќа да е и вистина и некој македонец да го закаче и да не заразе и да испоцркаме тука сите ние.
Али нажалост нисмо те срече.
Добро значи и видеата како брзата помош ги прибира луѓето од улиците исполегнати по земја се монтирани? Или не им е ништо така од убавини си лежат. Повеќе од 27 жртви а и бројот сигурно ќе се зголемува за мене доволно е да верувам.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Се претпоставува дека прво лиљак бил носител, змија која се нахранила со него била продавана на пазар во Вухан и од таму се првите жртви според анализите на СЗО, на тој пазар се продавало се и сешто од животинско потекло воедно и коали јаделе кинезиве.. секогаш ќе има луѓе кои ќе речат фејк и или сл ама не можеш со сигурност да кажеш. Вакцина мин за 1 год од сега.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.723
Поени од реакции
12.153
Ако некогаш се оствари Resident Evil или The walking dead, ground zero ќе биде Кина. Експериментираат со сешто, се некои вируси, бактерии, клонови...
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Змии и лилјаци јадат тие жутите, дури и прочитав дека ги јаделе некои животни додека се уште живи, демек многу здраво било така да се јаде, некои такви бабини деветини, абе не вируси, којзнае што ќе закачат тамо упм :sick:
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Jadat i kucinja no drugo e muabetot. Imas probano pa da znaes dali e vkusno ili ne ?
Муабетот е дека од простотилак и себичлук јадат 300 говна од кои што добиваат разноразни болести. Не ги јадат од што е вкусно него веруваат дека имаат исцелителни и не знам какви други ефекти.
И не е само корона вирусот, лилјаците имаат и куп други болести кои се веќе познати, ама пак ги јадат. Гнаси се.
 
Член од
14 октомври 2018
Мислења
352
Поени од реакции
433
Муабетот е дека од простотилак и себичлук јадат 300 говна од кои што добиваат разноразни болести. Не ги јадат од што е вкусно него веруваат дека имаат исцелителни и не знам какви други ефекти.
И не е само корона вирусот, лилјаците имаат и куп други болести кои се веќе познати, ама пак ги јадат. Гнаси се.
Многу често низ историјата се соочувлале со глад и научени се да јадат сешто, додуша такви ствари се гадни и самиот организам добива нагон на повраќање, но овие научиле да ставаат разни зачини за да добие прифатлив вкус таквата храна.
Инаку како разбрав да, вирусот потекнува од пазарот на диви животни, некаква супа од лилјак која била локален специјалитет. А се појави и видео како една јаде лилјак, но нема тоа да постирам. Инаку пред 10 -тина години друг вирус САРС се појавил на истиот начин.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.664
Поени од реакции
28.069
Има ли жртви надвор од Кина?
Автоматски споено мислење:

Ако може да им се верува на овие
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Ако вирусов се реши на светска турнеја и кариера, нема да биде првиот чиј скромен почеток бил во некоја кинеска провинција. Освен ајфони, најквалитетни пластични играчки и свила, одвреме навреме, низ вековите, од тие простори на меѓународниот пазар била пласирана и по некоја гадна болештина.
Погодна клима за развој на секаква флора и фауна, подготвена (или неретко, неподготвена) да биде изедена од мноштво досетлива популација може да биде убиствена комбинација.

И во други кујни има чудни рецепти и невообичаени техники за подготовка на оброци, но да не ја потценуваме богатата кинеска традиција, а ни гурманштината на другите косооки луѓенца од далечниот (иако сега не е толку далечен) исток. Додека ние овде се труеме наутро со кафе или со чај од нане, богатите Кинези имаат обичај денот да го започнат со чај од панда, односно со чај од бамбус, преработен низ цревата на некоја лековита панда. За некои од нас Седмица е вообичаен секојдневен ризик, но мудриот Кинез знае дека нема ништо поздраво од јајце сварено во детска урина, освен, можеби, супата направена од гнездо од ластовица, при што плунката со која оваа птица го зацврстува гнездото давала посебен шмек на ова јадење. Секако, за рајата секогаш се достапни печеното кучешко и кукурекот од мачкини цревца.
А ако сето тоа не доведе до здравствен благодет и Ки енергијата по некоја случајност не струи слободно низ целиот организам, сто игли забодени во телото ќе избркаат секаква болест која ќе избега кај гадните западни империјалисти и нивните слуги.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Вака така, нивниот просечен животен век е 90 години, нашиот 60.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.370
Поени од реакции
5.131
Вежбаат. Ова им е рутинска вежба.
Таман го пуштија за Кинеска Нова Година кога има најмногу мигрирање од едно во друго место.
Тестираат карантин мерки, брзина на делување, воена и медицинска логистика и остали курци палци. Ќе умрат 500-600 за 3-4 месеци.
Толку денес ќе умрат само во сообраќајки низ светов.
 
B

Beginner

Гостин
Вежбаат. Ова им е рутинска вежба.
Таман го пуштија за Кинеска Нова Година кога има најмногу мигрирање од едно во друго место.
Тестираат карантин мерки, брзина на делување, воена и медицинска логистика и остали курци палци. Ќе умрат 500-600 за 3-4 месеци.
Толку денес ќе умрат само во сообраќајки низ светов.
Да се само 500-600 за 3-4 месеца и не би било толку страшно ама ако лесно се рашири низ другиве земји и се заразат за брзо време повеќе луѓе е тоа веке ќе стане озбилно.
China coronavirus outbreak: Death toll hits 39 as second case confirmed in U.S.
he U.S. confirmed a second case of the new coronavirus from China on Friday as authorities in China raced to lock down more cities in an extraordinary bid to halt the spread of the deadly disease. The new virus has left 41 people dead in China and sickened hundreds more.
The quarantine of entire cities in China is unprecedented and affects more than 30 million people.
Chinese health officials and the World Health Organization confirmed this week that the virus has been transmitted person-to-person, but it remains unclear how easy it is to contract it from another infected individual. The WHO on Thursday declined to declare the virus a global public health emergency, saying it was still too soon to take that measure.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom