Коронавирус (COVID-19)

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.122
Поени од реакции
12.420
Вчера за прв пат од почетокот на епидемијата на вирусот е зарегистрирано опаѓачко ниво на новозаболени од корона во Кина.
За време на пандемијата на H5N1 бев на Карнивал и ја имав честа да заболам уште во почетокот.На брод ме лечеа со ипуброфен и витамински коктел.21 ден карантин,и кукурек.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.380
Денес 23.02.2020 во 10:53h ја имаме следнава состојба,
вкупно заразени : 78.823
се излечиле: 23.290
подлегнале: 2.462
Сега веќе оквирно може да се говори за смртноста од овоаа зараза.
Во тек е изградба на нови 19 полски болници со капацитет од 30.000, чекај сега ова е заради страв или најава дека се очекува уште поголем бран на заразени?

Гледам дека @Ireal известил за преземени активности во Италија, а и за степенот на паника која полека се шири. ЛИНК
Италија, Иран и Ј.Кореа се показател дека ширењето на вирусот во светот штотуку започна. Светот се претвори во глобално село па така ширењето на заразата е сосема очекува, луѓето патуваат, водат деловни проекти итн итн
Има еден моментум, сепак е рано за да се потврди како точен така да може да се смета за шпекулација, дека малите деца многу помалку заболуваат и дека многу побрзо го победуваат вирусот. Ваквата... ја оправдуваат со тоа дека малите имаат многу почисти бели дробови а дека процентот на пушачи во Кина е околу 50% но и дека заради нечистиот воздух имаат послаб имунитет. Објаснување кое може да е точно ама и не мора, сепак е само мислење без..
Кинеските производители (фабриките) кои се и неколку 100 км подалеку од жариштето го имаат прекинато производството и најавуваат дека повторно може да започнат кон крајот на април, оптимистичка варијанта, сепак заканат од вирусот е сериозна и бара одговорен пристап..

Сето ова го пишвам за да прашам: нашата епидемиолошка служба има ли план некаков, има ли утврдено локации за карантини, има ли било што, или исто како и ние следи што се случува со надеж дека нас ќе не заобиколи. Има ли новинари кои треба да известат за плановите и какви се очекувањата-прогнозите на нашите епидемиолози!

За крај еве една прогноза од епидемиолози, експерти од ова областа, од Лансет и Империјал колеџот во Лондон, ЦЕДИР, ...
Тие тврдат дека врв(пик) на заразата во Кина ќе има во април, а еден или два месеци подоцна и во остатокот од светот. ...инфекцијата во УК се очекува во следните две недели ... и говорат дека користат математички модели специјално прилагодени за да се предвиди однесување на вирусот.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.380
Бидејќи не најдов релевантна содржина на Македонски јазик, овде ќе оставам линк со содржина со општи информации за превенција и други информации поврзани со овој вирус.

European Centre for Disease Prevention and Control
Q & A on COVID-19
прашања и одговори за COVID-19

при дното има совети-упатства за
Prevention

1. How can I avoid getting infected?
When visiting areas with presumed ongoing community transmission you should:
  • avoid contact with sick people, in particular those with a cough;
  • avoid visiting markets and places where live or dead animals are handled;
  • follow general rules governing hand hygiene and food hygiene;
  • wash your hands with soap and water OR use an alcohol-based disinfectant solution before eating, after using the toilet and after any contact with animals;
  • avoid contact with animals, their excretions or droppings.

    Wherever you travel, apply general rules governing hand and food hygiene.

    2. What should I do if I have had close contact with someone who has COVID-19?
Notify public health authorities in your area who will provide guidance on further steps to take. If you develop any symptoms, it is important that you call your healthcare provider for advice, mentioning that you have been in contact with someone with COVID-19.

3. What are the rules for disinfection/hand washing?
Hand washing and disinfection is the key to preventing infection. You should wash your hands often and thoroughly with soap and water for at least 20 seconds. If soap and water are not available, you can also use alcohol-based hand sanitiser with at least 60% alcohol. The virus enters your body via your eyes, nose and mouth, so avoid touching them with unwashed hands.

4. Are face masks effective in protecting against COVID-19?
Face masks help prevent further spread of infection from those who are sick to others around them. However, face masks do not seem to be as effective in protecting those who are not infected.

5. Is there a vaccine against SARS-CoV-2? How long will it take to develop a vaccine?
There are currently no vaccines against coronaviruses, including SARS-CoV-2. This is why it is very important to prevent infection or contain further spread of an infection.
The development of vaccines takes time. Several pharmaceutical companies are working on vaccine candidates. It will, however, take months before any vaccine can be widely used as it needs to undergo extensive testing to determine its safety and efficacy.

6. Am I protected against COVID-19 if I had the influenza vaccine this year?
Influenza and SARS-CoV-2 are two very different viruses and the seasonal influenza vaccine would not protect against disease caused by SARS-CoV-2
However, as the European influenza season is still underway, the influenza vaccine is the best available protection against seasonal influenza and it is not too late to get vaccinated.

сепак посетете ја страницата за целосна инфо.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
10.810
Поени од реакции
4.354
Како почнале на вести да го плашат Македонскиов народ со приближување на Корона вирусот до нашиве граници, не ќе е лошо и ние нешто да си присобереме храна за не дај Боже, нели...:rolleyes:
 
Член од
25 јули 2017
Мислења
2.071
Поени од реакции
1.671
Што се замарате сега ќе дојдат членовите од првите 2-3 страни со ултра јак хумор и ќе ти објаснат дека американците го пуштиле и дека само вежба е ова. Памтам имаше член пишано ќе умреле само 600-700 луѓе за 2-3 месеца и толку ќе било. За сега има 2400 и 70 к заразени еве и во Италија бројката надминала 100 заразени па ќе видиме утре колку е озб ситуацијата таму.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 
Член од
25 јули 2017
Мислења
2.071
Поени од реакции
1.671
Чисто споредба со сезонски грип во САД: https://www.cdc.gov/flu/about/burden/preliminary-in-season-estimates.htm
29-41.000.000 flu illnesses ; 16-41.000 flu deaths
Се ок за ова ама ако се рашири низ Европа и ако бројката на заразени брзо се зголеми иако сега не е мала 70 к што мислиш ќе помине ли 40 к за сега се 2500.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
10.810
Поени од реакции
4.354
U subotu su 42 učenika pulske Gimnazije bila na karnevalu u Veneciji. RAVNATELJ ZORIČIĆ: "Neka se preventivno jave dežurnom liječniku!"

кај нас нема проблем, НЕМА ескурзии бидејќи НЕМА пасоши... секое зло за добро
Како нема екскурзии?? Сите 8мо мартовски аранжмани преку агенцииве се фул, па и велигденските понуди се тука..луѓето со време си уплатиле...е сега дали треба да се крева паника или треба благовремено да се спремаме!?
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.562
Поени од реакции
5.749
Ајде јас како кајганџија кој живее во епицентарот на жариштето во Италија, да кажам 1 реченица. Технологијата колку направи добро, уште 5 пати направи полошо. Теткици и бабички да гледаш по маркетите како товарат колички , како да е нуклеарна криза.. стварно е језиво , и смешно (види слика доле, бабичка во лидл во саботата, со 100литри вода 20 кила брашно 30кила млеко и слично) . Вчера и денес неможев да си купам ниту месо, ниту овошје ниту зеленчук, вода одвај само во мали пакувања од 0.5 . Се издигаа од рафтовите .. ако не гледав the walking dead сега имам прилика во живо да гледам. Блиските мали населени места се градови на духови, ништо не работи , колега од работа кој живее во codogno , местото од каде почна се , патем 10 км оддалечен од тука, му се јавија од работа уште во петок , да не доаѓа на работа во следниот период, ќе му се јавеле кога да дојде ,човекот ми се пожали дека нема од каде да купи храна , неговите дома морале да месат леб и да гледаат дома по цел ден тв. Досега има 3 починати од вирусот во државата. Сите 3 се луѓе во одминати години 70+ , школите кината теретаните спортските комплекси стадиони и се каде што се собира повеќе народ е затворено од владата на 1 недела , сега засега. Апокалипса данас. Јас лично не сум уплашен од вирусот , но сум уплашен од ефектите кој веќе ги постигна , затворени школи,банки,здравствени институции,спортски објекти , кина , фабрики .

1582489487592.png
 
Член од
12 март 2009
Мислења
16.043
Поени од реакции
10.998
https://faktor.mk/koj-go-donese-koronavirusot-vo-italija---taa-izbi-treta-po-broj-na-zarazeni?fbclid=IwAR3Rf7cTYaoQNokcOcaYsxr9EHKqBjtQrI3a2O61JZRxtLey0Zfd6YFWcm0


Една од главните дилеми е кој е нулти пациентот во Италија, односно првиот пациент кој го проширил вирусот. Прв потврден случај е 38-годишник кој е на интензивна нега. Тој ги заразил и неговата бремена сопруга и уште еден пријател.

Се верува дека тој го добил вирусот од пријател од Кина со кој бил на вечера пред неколку недели во Италија. На пријателот биле спроведени тестови и се покажало дека тој нема коронавирус. Се истражува дали е можно да го прележал без симптоми, односно дали бил асимптоматски носител на вирусот
.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
1.543
Поени од реакции
1.773
Сите 3 се луѓе во одминати години 70+ , школите кината теретаните спортските комплекси стадиони и се каде што се собира повеќе народ е затворено од владата на 1 недела , сега засега. Апокалипса данас. Јас лично не сум уплашен од вирусот , но сум уплашен од ефектите кој веќе ги постигна , затворени школи,банки,здравствени институции,спортски објекти , кина , фабрики .
:cuc::cuc:
Одлично срочено и објаснето. Ефектите (негативни) допрва ќе ги осетиме, на економски план.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
16.043
Поени од реакции
10.998
NOVO! Djeca i profesori pulske Gimnazije koji su se vratili iz Venecije zbog koronavirusa moraju u izolaciju. LIJEČNIKU SE MORAJU JAVITI SAMO U SLUČAJU DA SE POJAVE SIMPTOMI

BRZO RAZGRABLJENE
U PULI VIŠE NEMA ZAŠTITNIH MASKI! Sve je rasprodano. Pokušali smo saznati kad će se nabaviti nove


слично пишуваше пред 2-3 недели дека во Атина се разграбени...
ПРОБЛЕМОТ е што ЕФТИНИ маски во КИНА се прават, ако тука ги праиме ќе коштаат свети петар кајгана...
а требаат и за сезонскиот грип, па и за загадувањето...
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom