Коронавирус (COVID-19)

Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Си чепкаат директ на prod, им е гајле, не е од татко им :D
Ретко нормални дечки работат во делот на ИТ во Мин.за здравство.. Со 2-3ца опслужуваат се (толку мислам беа последно) и секогаш ги ставаат нив во тесно.
 
Последно уредено:
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.792
Поени од реакции
17.151
Како да се пријави некој од Македонија за вакцинирање, некој линк од страна ако има или број да ми кажете?
 
Член од
8 февруари 2009
Мислења
3.833
Поени од реакции
1.325
20 дена веќе немам мирис и вкус, да не има некој овде со ваков проблем па да каже некое чаре? Многу ми кажаа дека е можно перманентно ова да биде..
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.503
Поени од реакции
9.408
20 дена веќе немам мирис и вкус, да не има некој овде со ваков проблем па да каже некое чаре? Многу ми кажаа дека е можно перманентно ова да биде..
Вкусот ми се врати после 15 дена а мирисов, еве веќе 2 месеца како поминаа, сеуште не ми е сто проценти вратен.
Мислам дека кај некои луѓе и после пет месеци не им се вратил скроз мирисот, но перманентно НЕ..нема никој досега барем таков проблем да пријави.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.778
Поени од реакции
7.515
Како да се пријави некој од Македонија за вакцинирање, некој линк од страна ако има или број да ми кажете?
Ние вакцини уште немаме а ќе се пријавуваме :facepalm:

Туку вие што носите очила како со KN95 маскиве успевате да дишете а да не ви се замаглуваат? Ајде што се замаглуваат туку и кондензација ми прави на стаклата.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.503
Поени од реакции
9.408
Ние вакцини уште немаме а ќе се пријавуваме :facepalm:

Туку вие што носите очила како со KN95 маскиве успевате да дишете а да не ви се замаглуваат? Ајде што се замаглуваат туку и кондензација ми прави на стаклата.
Маската залепи ја со фластер под очите и нема да ти се замаглуваат стаклата.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.778
Поени од реакции
7.515
Маската залепи ја со фластер под очите и нема да ти се замаглуваат стаклата.
Сум видел дека така може ама па секој пат да ја лепам со фластери, да трошам фластери само заради ова ми е безвезе.

До вчера си користев медицинска маска од оние сини што се од надворешниот дел. Супер е што не се замаглуваат очилата но ме нервира повеќе време ако ја носиш лицето ти станува влажно, од брадата спушти стави маската е цело време ипки, се кине тој синиот дел, брзо се прља.

Уфф веќе нека заврши ова лудило да заборавиме на маски на протоколи и чуда.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.503
Поени од реакции
9.408
Сум видел дека така може ама па секој пат да ја лепам со фластери, да трошам фластери само заради ова ми е безвезе.

До вчера си користев медицинска маска од оние сини што се од надворешниот дел. Супер е што не се замаглуваат очилата но ме нервира од брадата спушти стави станува со ипки, се кине тој синиот дел, брзо се прља.
Котурче фластер е многу ефтин...треба само две мали парченца од двете страни на носот, под очите, ете ,4 или 5 см.да потрошиш.
Јас на работа кога сум многу време на компјутер, обавезно ја лепам маската така....друго решение нема.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.778
Поени од реакции
7.515
Котурче фластер е многу ефтин...треба само две мали парченца од двете страни на носот, под очите, ете ,4 или 5 см.да потрошиш.
Јас на работа кога сум многу време на компјутер, обавезно ја лепам маската така....друго решение нема.
На маскат да залепам или на носот?

Поголем воздух кога ќе издишиш се замаглуваат целосно стаклата а помало издишување на секоја минутка не се замаглуваат целосно.
 
Член од
27 јуни 2015
Мислења
46
Поени од реакции
18
Денес го земав радиодијагностичкиот наод од поликлиника Ѓорче Петров. Во него пишува: "Нагласен бронховаскуларен цртеж паракардиобазално билатерално без убедливи ртг знаци за свежа паенхимска коснолидација, фк синуси слободни, срце во физиолошки граници". Ќе може ли некој да ми го објасни наодов. Инаку со ковид симптоми бев од од 16 јануари, на 24 бев примен во 8-ми септември и отпуштен на 5 февруари. Дадена терапија: 10 дена 2x1 Tricef таблети, 2x1 500mg витамин Ц, аспирин 1 на ден, цинк и д13 витамини.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom