Коронавирус (COVID-19)

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.324
Поени од реакции
29.795
The research, published in the peer-reviewed journal Marine Biotechnology, found that an extract of photosynthetically manipulated Spirulina is 70% effective in inhibiting the release of the cytokine TNF-a, a small signaling protein used by the immune system.

An array of infections, including the novel coronavirus (SARS-CoV-2), trigger macrophage activation syndrome (MAS) and subsequently hypercytokinemia, commonly referred to as a cytokine storm (CS). It is postulated that CS is mainly responsible for critical COVID-19 cases, including acute respiratory distress syndrome (ARDS). Recognizing the therapeutic potential of Spirulina blue-green algae (Arthrospira platensis), in this in vitro stimulation study, LPS-activated macrophages and monocytes were treated with aqueous extracts of Spirulina, cultivated in either natural or controlled light conditions. We report that an extract of photosynthetically controlled Spirulina (LED Spirulina), at a concentration of 0.1 µg/mL, decreases macrophage and monocyte-induced TNF-α secretion levels by over 70% and 40%, respectively.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Јас денес, 3 ден откако пројавив симптоми, немам вкус и мирис. Ме секира ова што долго време не им се враќа на некои луѓе мирисот бидејќи мене лично мирисот ми е едно од најразвиените сетила, многу јак мирис имав, ми помогнало во живот многу, да намирисам храна која почнала делумно да се расипува или кабел шо почнал полека да прегорува или спој да има. И милион други работи, животна навика ми е се да помирисам прво, посебно храна пред јадење или пијалок пред пиење. Пичку матер.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.307
Поени од реакции
7.289
без убедливи ртг знаци
Не си убедителен, ама ако се потрудиш подолго можеби и ќе се убедиш самиот себе. До карактерот е.
Автоматски споено мислење:

Јас денес, 3 ден откако пројавив симптоми, немам вкус и мирис. Ме секира ова што долго време не им се враќа на некои луѓе мирисот бидејќи мене лично мирисот ми е едно од најразвиените сетила, многу јак мирис имав, ми помогнало во живот многу, да намирисам храна која почнала делумно да се расипува или кабел шо почнал полека да прегорува или спој да има. И милион други работи, животна навика ми е се да помирисам прво, посебно храна пред јадење или пијалок пред пиење. Пичку матер.
Резервирај си одмор во село Косел, Охридско и ќе се среди.
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
746
Поени од реакции
922
Јас денес, 3 ден откако пројавив симптоми, немам вкус и мирис. Ме секира ова што долго време не им се враќа на некои луѓе мирисот бидејќи мене лично мирисот ми е едно од најразвиените сетила, многу јак мирис имав, ми помогнало во живот многу, да намирисам храна која почнала делумно да се расипува или кабел шо почнал полека да прегорува или спој да има. И милион други работи, животна навика ми е се да помирисам прво, посебно храна пред јадење или пијалок пред пиење. Пичку матер.
i mene na 3ti den mi se izgubi mirisot ... :(

ama mene poise mi e zal parfemot sto ne mozam da si go osetam, ne go koristam nosot za da nadushkam hrana :D
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Не си убедителен, ама ако се потрудиш подолго можеби и ќе се убедиш самиот себе. До карактерот е.
Автоматски споено мислење:


Резервирај си одмор во село Косел, Охридско и ќе се среди.
Ауу браааааттттт... феноменален си! Не знам како не сум те сретнал порано на форумов. Како ти текват овие работи?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
90% од пациентите кои се со тешка слика/висок ризик, наводно биле дијабетичари, 50% од нив не ни знаеле дека имаат (не ни биле дијагностицирани - докторов ги уби матичните) кажа еден доктор кој беше гостин во емисија на ТВ.

Ама не, бројките на крвните слики не се ништо, Оt StrEs Vi E тапкајте само по рамо матични доктори и докторки, се тоа за у затвор е!
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.183
Поени од реакции
17.995
90% од пациентите кои се со тешка слика/висок ризик, наводно биле дијабетичари, 50% од нив не ни знаеле дека имаат (не ни биле дијагностицирани - докторов ги уби матичните) кажа еден доктор кој беше гостин во емисија на ТВ.

Ама не, бројките на крвните слики не се ништо, Оt StrEs Vi E тапкајте само по рамо матични доктори и докторки, се тоа за у затвор е!
Многу чурук матични доктори има, ама реално и луѓето треба да си ја бркаат работата, треба да си прашаат и да се консултираат.

Како и се во животот ако сам не си ја избркаш работата никој нема да ти ја избрка.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Многу чурук матични доктори има, ама реално и луѓето треба да си ја бркаат работата, треба да си прашаат и да се консултираат.

Како и се во животот ако сам не си ја избркаш работата никој нема да ти ја избрка.
Како ќе си збрка работа кога го лажат дека ништо не му е?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.183
Поени од реакции
17.995
Како ќе си збрка работа кога го лажат дека ништо не му е?
Абе не е за се така. Плус има многу луѓе научени дека само лекарства се лекот, па му се качуваат на докторот на глава.

Главниот проблем е што има голем број на доктори кои не знаат да постават дијагноза. Не знам дали е тоа од причина што многу се буба на Медицина и студентите не се научени да мислат и поврзуваат работи. Има луѓе кои континуирано се болни и докторот ги клука со еден куп лекарства, практично ги уништува. А во стварност ништо не му е, на пример треба само да си ја смени перницата.

Не е работата само до 'ништо не ти е'.
 
Последно уредено:
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.137
Поени од реакции
5.251
Еве ја бев на лекар со благи симптоми и не ме прати на тестирање, иако мислам дека е виновен ветерот у саботата навечер излегов да фатам воздух и ме исшиба ветер јако а си патам од синуси пак ми е 50:50

Моментално 4ти ден со блага главоболка, затнат нос (ова многу подолго ради синусите), сува кашлица имав 2 дена сеа почнувам и супстанци да искашлувам (да не пишам друго гадно може му е на некој). Денес чувствувам мал замор, може да е до тоа што не спиев до 4 сабајле ради кашлање, малце ме боли грб како да сум вкочанет. Температура немам, треска немам вкус имам мирисот малце fade away од синојка, појак мирис чувствувам (може да е ради затнат нос)

И не ме прати на тест матичниот.

Од тие што имаат прележано има шанса да е ковид?

Едит: 37.4 температура

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 
Последно уредено:
D

Deleted member 95595

Гостин
Многу чурук матични доктори има, ама реално и луѓето треба да си ја бркаат работата, треба да си прашаат и да се консултираат.

Како и се во животот ако сам не си ја избркаш работата никој нема да ти ја избрка.
Да, во право си ама има една друга работа шо се јавува како проблем. Ако почнеш да поставуваш прашања, тогаш си "Википедијаш" кој многу чита интернет наместо да верува на доктори, а ако поставиш некое прашање на доктор, ќе добиеш една иронична насмевка од докторот и ќе ти речи "Абе седи мирен, оди терај, супер си.", за било што да е ова.

Исто така, имам заприметено дека огромен дел од луѓето ја мешаат грижата за сопственото здравје и правење редовни контроли со хипохондрија и ако спомнеш дека сакаш за нешто да си направиш контрола си хипохондрик,а така и докторите те гледаат. Еве јас лично, пред некое време сакав чисто крв да проверам и матичниот ми вика "Зошто да провериш крв?" и мене онака незгодно морам фактички јас да се правдам дека сакам да си се проверам.

И други работи слични на ова.
Автоматски споено мислење:

Многу чурук матични доктори има, ама реално и луѓето треба да си ја бркаат работата, треба да си прашаат и да се консултираат.

Како и се во животот ако сам не си ја избркаш работата никој нема да ти ја избрка.
Да, во право си ама има една друга работа шо се јавува како проблем. Ако почнеш да поставуваш прашања, тогаш си "Википедијаш" кој многу чита интернет наместо да верува на доктори, а ако поставиш некое прашање на доктор, ќе добиеш една иронична насмевка од докторот и ќе ти речи "Абе седи мирен, оди терај, супер си.", за било што да е ова.

Исто така, имам заприметено дека огромен дел од луѓето ја мешаат грижата за сопственото здравје и правење редовни контроли со хипохондрија и ако спомнеш дека сакаш за нешто да си направиш контрола си хипохондрик,а така и докторите те гледаат. Еве јас лично, пред некое време сакав чисто крв да проверам и матичниот ми вика "Зошто да провериш крв?" и мене онака незгодно морам фактички јас да се правдам дека сакам да си се проверам.

И други работи слични на ова.
Автоматски споено мислење:

Дупол пост, извинете, нешто закочи форумов и два пати кликнав на "Испрати".
Автоматски споено мислење:

Еве ја бев на лекар со благи симптоми и не ме прати на тестирање, иако мислам дека е виновен ветерот у саботата навечер излегов да фатам воздух и ме исшиба ветер јако а си патам од синуси пак ми е 50:50

Моментално 4ти ден со блага главоболка, затнат нос (ова многу подолго ради синусите), сува кашлица имав 2 дена сеа почнувам и супстанци да искашлувам (да не пишам друго гадно може му е на некој). Денес чувствувам мал замор, може да е до тоа што не спиев до 4 сабајле ради кашлање, малце ме боли грб како да сум вкочанет. Температура немам, треска немам вкус имам мирисот малце fade away од синојка, појак мирис чувствувам (може да е ради затнат нос)

И не ме прати на тест матичниот.

Од тие што имаат прележано има шанса да е ковид?

Едит: 37.4 температура

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
Делува на Ковид, ама вака на нет тешко. Ама за мене лично, болката во грб, ослабениот мирис и кашлицата е тоа што ми укажува дека можеби се работи за Ковид. Јас дури ги имав симптомите грбот ме искина од болење, главата исто. Ама пак, не мора да значи, можеби грбот и главата ме болеа од многу лежење и спиење. Ама тоа што имаш кашлица, температура и изгубено малце мирис, добро е да си се провериш.
 
Последно уредено:
Член од
17 ноември 2013
Мислења
53
Поени од реакции
26
Вчера, а и изминативе неколку дена бев во контакт со личност чија мајка е позитивна од ковид. После колку време би се покажале првите симптоми доколку сум заразен ,дали ако немам симптоми можно е да немам корона и после колку време да се тестирам? Поздрав
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Вчера, а и изминативе неколку дена бев во контакт со личност чија мајка е позитивна од ковид. После колку време би се покажале првите симптоми доколку сум заразен ,дали ако немам симптоми можно е да немам корона и после колку време да се тестирам? Поздрав
Првите симптоми се појавуваат најчесто во првите 7 дена а поретко и до 10-иот.
Ако немаш симптоми можно е да немаш корона.
Да се тестираш само ако пројавиш симптоми.
 
Последно уредено:
Член од
17 ноември 2013
Мислења
53
Поени од реакции
26
Првите симптоми се појавуваат најчесто во првите 7 дена а поретко и до 10-иот.
Ако немаш симтпоми можно е да немаш корона.
Да се тестираш само ако пројавиш симптоми.
Фала ти.Тоа ми беше прашањето дали ако немам симптоми да се тестирам негде прочитав дека можело и асимптоматски да биде
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.943
Фала ти.Тоа ми беше прашањето дали ако немам симптоми да се тестирам негде прочитав дека можело и асимптоматски да биде
Може да биде, али ептен е ретко тоа. Распрашај се што точно значи тоа.
Сите кои ги знам а се заразија, развија симптоми во рок од два-три дена. Пет мислам дека ако поминат, многу се намалени шансите да имаш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom