Коронавирус (COVID-19)

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.646
Поени од реакции
34.852
Вчера, а и изминативе неколку дена бев во контакт со личност чија мајка е позитивна од ковид. После колку време би се покажале првите симптоми доколку сум заразен ,дали ако немам симптоми можно е да немам корона и после колку време да се тестирам? Поздрав
... тоа не значи дека личноста чија мајка била позитивна дека исто е позитивна за да ти би очекувал да бидеш позитивен, потоа зависно од тоа што подразбираш под „контакт“ , доколку носевте маски и имавте растојание тешко вероватно да бидеш позитивен, односно и да немавте заштитна маска доколку контактот бил неколку минути експонираност да претпоставиме дека особата е позитивна, пак не можеш да бидеш позитивен,
...секогаш првиот симптом што ќе ти го даде телото се смета како прв ден на инфицирање, брз тест секогаш се прави после петиот ден, односно најдобро 7 ден од појавата на првиот симптом!
...после првиот контакт со позитивна личност доколку се немало заштита, а и временски било подолго, после 3 до 5 дена се развива симптоми (зависно од имунитетот на особата), односно може да се нема симптоми, а да се биде позитивен како асимптоматски позитивен и тогаш се седи во самоизолација 10-14 дена,
 
Член од
17 ноември 2013
Мислења
53
Поени од реакции
26
... тоа не значи дека личноста чија мајка била позитивна дека исто е позитивна за да ти би очекувал да бидеш позитивен, потоа зависно од тоа што подразбираш под „контакт“ , доколку носевте маски и имавте растојание тешко вероватно да бидеш позитивен, односно и да немавте заштитна маска доколку контактот бил неколку минути експонираност да претпоставиме дека особата е позитивна, пак не можеш да бидеш позитивен,
...секогаш првиот симптом што ќе ти го даде телото се смета како прв ден на инфицирање, брз тест секогаш се прави после петиот ден, односно најдобро 7 ден од појавата на првиот симптом!
...после првиот контакт со позитивна личност доколку се немало заштита, а и временски било подолго, после 3 до 5 дена се развива симптоми (зависно од имунитетот на особата), односно може да се нема симптоми, а да се биде позитивен како асимптоматски позитивен и тогаш се седи во самоизолација 10-14 дена,
Вчера го имав првиот контакт со личноста што е позитивна на ковид само што дознав дека сите биле заразени. Значи ако сум заразен би се појавиле првите симптоми за 5 дена?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.646
Поени од реакции
34.852
Вчера го имав првиот контакт со личноста што е позитивна на ковид само што дознав дека сите биле заразени. Значи ако сум заразен би се појавиле првите симптоми за 5 дена?
да! ... но може да го поминеш и без симптоми, а да си инфициран, тогаш ќе се тестираш 7 ден со брз антитела тест (сметајќи прв ден од контакт со позитивна особа)!
 
Член од
16 септември 2020
Мислења
25
Поени од реакции
6
да! ... но може да го поминеш и без симптоми, а да си инфициран, тогаш ќе се тестираш 7 ден со брз антитела тест (сметајќи прв ден од контакт со позитивна особа)!
Па која е логиката да прави тест после 7 дена ако нема симптоми..
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.646
Поени од реакции
34.852
Па која е логиката да прави тест после 7 дена ако нема симптоми..
...за да знае дали е/ бил инфициран, има две опции негативен тест и позитивен тест,
ако е негативен не е инфициран, ако е позитивен тестот има три опции, кога има само антитела ИгМ што е во прва акутна фаза на создавање на антитела од 5-7 дена, после 7-10 ден се создава веќе ИгГ и ако се присутни двете антители значи дека вирусот е при крај да се победи, кога се прави брз тест 10-14 -20 ден се појавува само антителата ИгГ што значи вирусот е победен и телото има веќе заштитна антитела!
... многу се важни деновите кога се прават тестовите, а не било кој ден, (распонот на денови е поради различен имун ситем и различно создавање на антитела кој би требало да се претпостави според возраста на пациентот, па и општо од негов имунитет),

COVID-19IgGIgM-AntibodiesRapidTestdetection.jpg
 
Член од
17 ноември 2013
Мислења
53
Поени од реакции
26
...за да знае дали е/ бил инфициран, има две опции негативен тест и позитивен тест,
ако е негативен не е инфициран, ако е позитивен тестот има три опции, кога има само антитела ИгМ што е во прва акутна фаза на создавање на антитела од 5-7 дена, после 7-10 ден се создава веќе ИгГ и ако се присутни двете антители значи дека вирусот е при крај да се победи, кога се прави брз тест 10-14 -20 ден се појавува само антителата ИгГ што значи вирусот е победен и телото има веќе заштитна антитела!
... многу се важни деновите кога се прават тестовите, а не било кој ден, (распонот на денови е поради различен имун ситем и различно создавање на антитела кој би требало да се претпостави според возраста на пациентот, па и општо од негов имунитет),

Прегледај го приврзокот 287219
Значи и да немам симптоми како и да е треба да се тестирам
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.305
Поени од реакции
79.003
Значи и да немам симптоми како и да е треба да се тестирам
Јас бев на твое место и не се тестирав. Немав симтоми фала Богу.
Немав симптоми, поседев изолација и не се тестирав. Не сакав да идам таму кај што има гарант луѓе заразени.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.646
Поени од реакции
34.852
Значи и да немам симптоми како и да е треба да се тестирам
...па ако се сомневаш во некој контакт, можеш да направиш брз тест зошто да не!
еве најнов ценовник:
60 den e vo institut za javno zdravje a privatno e 650 den. za proverka na antitela.
... ќе бараш од матичен да се тестираш, пак ќе повторам сите државни клиники и болници ширум МКД имаат добиено такви брзи антитела тестови како донација!
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
Јас бев на твое место и не се тестирав. Немав симтоми фала Богу.
Немав симптоми, поседев изолација и не се тестирав. Не сакав да идам таму кај што има гарант луѓе заразени.
Зборев со еден превоз на патници што врши,комбе за 8 луѓе плус возачот.Вика не се десило од кога се тестовиве воведени од 8мина да не испаднат по 2ца позитивни кои поради тоа го откажуваат патувањето а апсолутно никакви симптоми немале
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.221
Поени од реакции
35.824
За тестирање во ИЈЗ на приватно, кај може тоа да се направи на друго место освен во пунктот кај Министерство за здравство и дали треба телефонско закажување?
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
1.725
Поени од реакции
2.096
За тестирање во ИЈЗ на приватно, кај може тоа да се направи на друго место освен во пунктот кај Министерство за здравство и дали треба телефонско закажување?
За Скопје не знам, меѓутоа во сите институти можеш да се тестираш, плус закажувањето оди преку мој термин, барем мене така ми закажа матичниот.
Сеа не знам дали го даваат билингуално резултатот (анг/мкд) или морам да го преведувам сам ? Ако има некој искуство, молам да сподели.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.453
Поени од реакции
68.699
За Скопје не знам, меѓутоа во сите институти можеш да се тестираш, плус закажувањето оди преку мој термин, барем мене така ми закажа матичниот.
Сеа не знам дали го даваат билингуално резултатот (анг/мкд) или морам да го преведувам сам ? Ако има некој искуство, молам да сподели.
Другарка отпатува вчера, па чекаше тест од Авицена. И дојде само на македонски, па се јави и рекоа дека не е проблем, ќе и го дадат билингвално.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Пола од медицинскиот персонал кој што беше вакциниран пред некоја ден, Инфективно одделение почна да покажува симптоми, ова од нивни зборови. Инаку секоја ден сум таму насабајле навечер системи, битка водам животна, ова не е болест ова е одземувач на сила, Првите денови не можев на нозе да стојам, сега сум малку подобар ми се врати апетитот немам температура, сатурација 97-98 проценти.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Пола од медицинскиот персонал кој што беше вакциниран пред некоја ден, Инфективно одделение почна да покажува симптоми, ова од нивни зборови. Инаку секоја ден сум таму насабајле навечер системи, битка водам животна, ова не е болест ова е одземувач на сила, Првите денови не можев на нозе да стојам, сега сум малку подобар ми се врати апетитот немам температура, сатурација 97-98 проценти.
Рано е медицинскиот персонал да има стекнато имунитет, пред некој ден започна ревакцинацијата и ќе требаат околу 2 недели по примената ревакцина да се стекне имунитет. Затоа околу тој сегмент не треба да има простор за паника.
Ако ја примиле ревакцината додека имале Ковид, може да ја направи помалку ефикасна.

Ти посакувам брзо оздравување и опоравување.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.313
Поени од реакции
7.299
Многу чурук матични доктори има, ама реално и луѓето треба да си ја бркаат работата, треба да си прашаат и да се консултираат.

Како и се во животот ако сам не си ја избркаш работата никој нема да ти ја избрка.
Дека има чурук има. (и на форумот тоа се гледа). Но не се толку тие криви колку што системот е отиден у курац. Државава умрена и пред корона кризата НЕМАЛА капацитети, одговорност, ниту квалифициран кадар да им пружи адекватна здравствена заштита. Тоа се гледа најдобро од фактот што цветаат две големи приватни болници кои наплаќаат исто ко еден шеик да се лечи во Германија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom