Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
17 август 2011
Мислења
5.132
Поени од реакции
7.610
Не мислиш дека е малку језиво без основ и поткрепепливи аргументи да дискредитираш некој кој врши јавна фунцкија само затоа што е вршител на јавна функција и не се согласуваш со нивното делување?
Како е ова без основ? Да имаше некаков отчет и корекција у државта овие пола ќе беа без работа. Отчет за јавна функција ко оваа нит имало нит ќе има кај нас. А за аргументи има еден куп да се напишат, и напишани се во темава, не мора да ги повторувам.
Автоматски споено мислење:

У меѓувреме :D

-Такви се протоколите, ние од почетокот на епидемијата почнавме со таа статистика и токму затоа велиме дека единствено кај нас во регионот постои реална епидемиолошка слика. Но, морам да кажам дека имавме и еден случај при кој лицето си го одзело животот со бесење, но бидејќи беше позитивен на корона, влезе во статистиката на починати од Ковиид-19, вели д-р. Стојанов.

Зашто упорно ги праевте некој будали у темава, уште едно мочање од нашите здравствени власти. Кој генијалец му текнало дека е добра идеа вака да ги брои?
 
Последно уредено:

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.360
Поени од реакции
13.658
Не, не и не? :D Давале отчет на некој, каде живееш. Да даваа отчет глави ќе летаа до сега.
Не знам, делуваш како да имаш пристап до сите информации и статистики, а премногу генерализирање не е на арно.

Јас не тврдам дека таа комисијата е во право за се' и дека нема грешки во одлуките.

Но апсолутно тврдам и верувам дека ние, граѓаните.. не им оставаме на тие што одлучуваат некој друг избор на мерки - освен овие.
Во прашање е менталитетот, едукацијата, капацитетите на здравстениот систем, и правилна распределба на ресурсите.

Дали постои подобра здравствена политика? Да, секако.
Дали може таа политика да се имплементира без соработка од народот? Тешко..
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2011
Мислења
5.132
Поени од реакции
7.610
Не знам, делуваш како да имаш пристап до сите информации и статистики, а премногу генерализирање не е на арно.

Јас не тврдам дека таа комисијата е во право за се' и дека нема грешки во одлуките.

Но апсолутно тврдам и верувам дека ние, граѓаните.. не им оставаме на тие што одлучуваат некој друг избор на мерки - освен овие.
Во прашање е менталитетот, едукацијата, капацитетите на здравстениот систем, и правилна распределба на ресурсите.

Дали постои подобра здравствена политика? Да, секако.
Дали може таа политика да се имплементира без соработка од народот? Тешко..
Нашата комисија само препишува мерки од други држави. Глеај ги мерките, сите до една се такви. Дали ќе испаднат добри или лоши е чиста случајност. Мерките воопшто не соодвествуваат со реалната ситуација и не се соодветни за државата. Што е логички коа мерките ти се копирани. Затоа имавме карантин при 30 заболени, а сеа неаме при полни болнички капацитети. Ја освен тежок комуњар неам сретнато друг човек да ги подржува што праат.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.316
Поени од реакции
81.957
Како е ова без основ? Да имаше некаков отчет и корекција у државта овие пола ќе беа без работа. Отчет за јавна функција ко оваа нит имало нит ќе има кај нас. А за аргументи има еден куп да се напишат, и напишани се во темава, не мора да ги повторувам.
Па, колку што знам не си медицинско лице, не си дел од комисијава, не си дел од партијата на власт и секако, не си новинар.

Затоа мислам дека немаш поткрепа.
Не ме сфаќај погрешно, јас прифаќам и мислам дека треба да се критикува ама аргументирано и секако тој аргумент да не биде "мое мислење е..." и/или "на брат ми другар па братучед...."
 
Член од
13 април 2019
Мислења
1.514
Поени од реакции
4.757
Ај малце време да одвојат медицинскиве лица, ако може да се одговорат прашањава.

Што се тоа коморбидитети?
Како се откриваат?
Кои се најчести коморбидитети, кои најлесни а кои се најопасни?
Колку коморбидитети може еден човек да има наеднаш?
Дали покачен холестерол се смета како коморбидитет?
Знаејќи дека здравството ни е НУЛА и луѓево одат на доктор кога ќе дојде нож до коска, дали е можно сите овие "ЗДРАВИ" луѓе уствари да имаат 2-3-4 коморбидитети?
Коморбидитет е истовремено постоење на две или повеќе болести или патолошки состојби кај еден ист пациент, или попросто да кажам, пациентот покрај примарната (основната) болест има уште неколку други болести кои се секундарни. Пример: Хипертензија, Дијабет, Хиперлпидемија (значи, да, покачен холестерол може да се смета за коморбидитет), астма, хронична опструктивна белодробна болест (ХОББ), карцином, артрит, депресија, па дури и обезитас (дебелина) може да биде коморбидитет. Човек може да има еден коморбидитет или повеќе.

Секоја една болест си е "тешка на свој начин", а тежината дополнително зависи и од самиот организам на човекот. Индивидуално е кај секој пациент. Сепак, како најтешки коморбидитети кај коронава, т.е такви кои даваат најтешки компликации се: дијабет, хипертензија, астма и ХОББ.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.269
Поени од реакции
2.514
Mene najlesno ke mi bide da se nosat maski, rastojanie i dezinfekcija vo mesta kaj sho ima mnogu luge na edno mesto.
Тоа се правеше и до сега, нема фајде. Ете и во Германија, Франција... се превземаа такви мерки ама и таму одат во карантин и локдаун. Барем тоа се држави каде се почитуваа мерките ама нема фајде. Не ми одговори на прашањето.
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.625
Поени од реакции
12.461
Нема некоја разлика во мерките, па ако сакате и во бројот на заразени, па и на почитување на истите во рамките на цела Европа и САД. Речиси никаде да не се почитува салам, па затоа цела Европа се испозарази. Зошто Европа и САД крахираа, а Азија не е прашањето. А политиканство и такви работи во поглед на мерките од Комисијата не гледам. Едноставно ги препишуваат од ЕУ-земјите, но не се почитуваат и тоа е тоа.
Е ова е една од тие поголемите маки, разликата меѓу државите е огромна, а пробуваат да имплементираат ист сет на мерки.
Автоматски споено мислење:

Не знам, делуваш како да имаш пристап до сите информации и статистики, а премногу генерализирање не е на арно.

Јас не тврдам дека таа комисијата е во право за се' и дека нема грешки во одлуките.

Но апсолутно тврдам и верувам дека ние, граѓаните.. не им оставаме на тие што одлучуваат некој друг избор на мерки - освен овие.
Во прашање е менталитетот, едукацијата, капацитетите на здравстениот систем, и правилна распределба на ресурсите.

Дали постои подобра здравствена политика? Да, секако.
Дали може таа политика да се имплементира без соработка од народот? Тешко..
Не може да одат слепо по она што им го кажал некој од надвор како мерка.
Мора да направиш детална анализа дали си способен да ја примениш таа мерка и што ќе ти трпи во државата со истата.

Ние кога немаме пари се задолжуваме од надвор, силните држави кога немаат пари првично префрлаат од еден буџет во друг, пример: трга од пензиски фонд за да поткрепи компании, но знае дека тој фонд е стабилен да даде заем за следни 1-2 години за останатите области.
Друга работа, едно е да набавуваш медицинска опрема со стандард во Германија, а друго е со нашиот стандард.
Маските на пример N95 од по 1.5 евро за просечен Германец претставуваат 5-10 минути работа и е способен да ги менува како јас и ти што менуваме палома, арно ама просечен македонец кој заработува 500 денари дневница ако набави вакви маски секој ден за цело семејство значи дека цел ден работел само за маски, а ако мора да ја носи цел ден сакал-не сакал мора да ја фрли и да купи утре нова.

Свадбите што сега се прават во кафеаните кај ќе ги носиме? Еве нека проверат инспекторите, се прават свадби, се куцаат по 20 фискални сметки за истата свадба како да биле сите гости засебно, а уствари на крај ги плаќа пак зетот. Ако фатат ваква работа треба да си има казна со која - локалот ќе добие катанец и забрана никогаш повеќе тој сопственик да не смее да отвори таков тип на објект, а зетчето што зел да ја прави свадбата 3-5к евра казна за да му дојде паметот оти очигледно вака не му доаѓа.
Или келнерите што ги носат маските под нос за каде да ги носиме?

Кога беше карантинот дозволите се даваа како бомбони, па горе долу пола народ имаше дозвола да се шета каде сака и кога сака. Е тоа е исто огромен пропуст, дозвола треба да се дава само со изјава под кривична, парична и морална одговорност и ако те фатам дека си лажел за да добиеш дозвола ќе те изгорам со казна за да бидеш пример на останатите.

Државата е свесна дека народот е дибидус, за таков народ со арно не бива, бива со казни и ќотек, ете второт е против човечки права, ама првото може да се имплементира и те како.
 
Последно уредено:
Член од
18 мај 2008
Мислења
6.785
Поени од реакции
14.929
Е ова е една од тие поголемите маки, разликата меѓу државите е огромна, а пробуваат да имплементираат ист сет на мерки.
А добро што поразлично би требало да се преземе во врска со Македонските граѓани? Исто како и на запад и на исток се шири вирусот, па нормално е дека и исти/слични мерки се преземаат. Нема некоја голема филозофија околу мерките, само што ни 5 проценти од народот не ги почитува и после плаче дека ништо не чинело.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
11.640
Поени од реакции
17.281
А добро што поразлично би требало да се преземе во врска со Македонските граѓани? Исто како и на запад и на исток се шири вирусот, па нормално е дека и исти/слични мерки се преземаат. Нема некоја голема филозофија околу мерките, само што ни 5 проценти од народот не ги почитува и после плаче дека ништо не чинело.

Барем едно 50% ги пратат мерките сероизно и се водат по нив.Другите кур ги заболе.
Тие другите не се сснкционирами воопшто.Тука е проблемот.
Да му зборуваш на еден дел народ дека гомната на другата екипа bad boys уствари се чоколадо.
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
3.331
Поени од реакции
5.750
-Такви се протоколите, ние од почетокот на епидемијата почнавме со таа статистика и токму затоа велиме дека единствено кај нас во регионот постои реална епидемиолошка слика. Но, морам да кажам дека имавме и еден случај при кој лицето си го одзело животот со бесење, но бидејќи беше позитивен на корона, влезе во статистиката на починати од Ковиид-19, вели д-р. Стојанов.

Зашто упорно ги праевте некој будали у темава, уште едно мочање од нашите здравствени власти. Кој генијалец му текнало дека е добра идеа вака да ги брои?
- Вашиот маж почина од Ковид-19.
- Ама каков Ковид-19, тој се обеси.
- А зошто се обеси?
- Имаше долгови и кредити кои не можеше да ги враќа.
- Зошто не можеше?
- Остана без работа.
- Зошто остана без работа?
- Го отпуштија поради Ковид кризата.
- Па јас тоа од почеток ти го кажувам...
 
Член од
13 август 2013
Мислења
770
Поени од реакции
1.220
Еве да пренесам неколку факти поврзани со периодот на корона и економијата на светско ниво, всушност сами да видите како оди текот на парите во вакви услови.
Имено
More than 16 million cases of COVID-19 were confirmed between April and July of this year, there were nearly 630,000 related deaths, and the world’s richest people got about $2 trillion richer.
Global billionaires managed to increase their collective wealth by 27.5% during the four-month period, to $10.2 trillion, according to a recent report

Значи само за периодот од април до јули најбогатите луѓе во светот (милијардерите ќе ги викаме во продолжение) станале побогати за 2 билиона долари. Зголемување на нивното богатство за повеќе од една четвртина, и тоа САМО ЗА 4 МЕСЕЦИ, вкупната вредност во нивни раце изнесува 10.2 билијарди долари.
Понатаму

Much of the financial gain for billionaires resulted from approaching the initial impact of the pandemic on asset prices – including sharp stock market declines – as an investment opportunity. As assets like stocks suddenly got much cheaper, the wealthy were able to accumulate significantly more of them before they regained value.

Начинот на кој дошле до тоа богатство преку ноќ е купување на ефтини акции кои доживеале остар пад на почетокот на пандемијата, за потоа да им се врати повторно вредноста.
И на почетокот на кризата пишував дека цел западен свет чува пари во акции, кои ги продава кога има потреба од пари, како што се случува при вакви ситуации.
Тие 2 билиона долари се всушност земени од просечниот работник кој цел живот штеди пари во акции, а сега е уствари ограбен, свесно или несвесно, дали од страв, дали од потреба за пари во тие тешки моменти.

За наши услови ништо посебно, пошто и така и така сме голи, но всушност ја покажува поголемата слика зошто нешто може да се прави со умисла во светски размери.

Еве на крај интересна слика од донациите на тие милијардери, донации кои се нарекуваат ковид-рилејтед, значи буквално поврзани со ковид пандемијата.
donacii.png

The report on how billionaires have fared identified 209 who publicly committed to donating a total of $7.2 billion to COVID-19 relief efforts between March and June

Званично 209 милијардери јавно признале дека донирале вкупно 7.2 милијарди долари во тој период за нешто у директна врска со короната. Колку има дадено под маса тоа никој нема да ти каже. За што се дадени тие пари секој може на свој начин да вади закључоци, дали се дадени за целосна блокада и цензура на медиуми кои нели вадат “лажни вести“, дали се дадени на медиуми кои пласираат нели “вистински вести“, дали се дадени за прехранување на сиромаштијата која останала без примања преку некои ваучери, дали се дадени на болници за респиратори кои видовме колку успешно “лечат“ или на некои од СЗО за да го шират лекот со нивната парола “тест,тест тест“, тоа мислам секој најубаво сам ќе си закључи.
Не е џабе кажано од старите “фрли зад тебе, за да најдеш пред тебе“.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
15.439
Поени од реакции
10.132
Знам. 100 кои ке умрат од глад ако се воведе карантин а ништо нема да им биде кога стопанството ке крахира од преголем број заразени....
Карантинот не значи затворање на фирмите. Освен угостителите и бутиците, кои други стопанственици не работеа во карантинот пролетта? Нај битните делови од економијата функционираа.
имаше проблем со сменското работење, па и со работното време.,... туку друго е сега, столбовите на оваа држава се алкохол, цигари, обложувалници , урбана мафија + високо токсична индустрија ... кафаните се битни во алкохолот и тутунот....ЕУ го забранува ориенталниот тутун, ние, Македонија широколисниот, уште од времето на ЕхЈу, малтене како широколисниот да е марихуана...и сега, во време на аеро преносна пандемија ние не го забрануваме пушењето, ниту пак да има кампања против...
Автоматски споено мислење:

Заев: Десет отсто пратеници се позитивни или во самоизолација заедно со нивни блиски

СЕГА му е мајката,да се распише Референдум за НАМАЛУВАЊЕ на Собранието од 120 на 95 пратеници !!!!
 

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
12.297
Поени од реакции
9.008
имаше проблем со сменското работење, па и со работното време.,... туку друго е сега, столбовите на оваа држава се алкохол, цигари, обложувалници , урбана мафија + високо токсична индустрија ... кафаните се битни во алкохолот и тутунот....ЕУ го забранува ориенталниот тутун, ние, Македонија широколисниот, уште од времето на ЕхЈу, малтене како широколисниот да е марихуана...и сега, во време на аеро преносна пандемија ние не го забрануваме пушењето, ниту пак да има кампања против...
Sto imas ti protiv pusenjeto i tutunot? Svesen si na kolku familii toa im e edinstven prihod. Ne zboram za dve tri familii, racunaj deka na celi regioni mislam. I kakva vrska ima pusenjeto so virusot. Jas kolku sto citam tuka sve zdravi pravi umiraat, na pikavec ne stapnale ne pak da pusele.
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.625
Поени од реакции
12.461
А добро што поразлично би требало да се преземе во врска со Македонските граѓани? Исто како и на запад и на исток се шири вирусот, па нормално е дека и исти/слични мерки се преземаат. Нема некоја голема филозофија околу мерките, само што ни 5 проценти од народот не ги почитува и после плаче дека ништо не чинело.
Не ќе да е исто, едно е да правиш мерки за град од 5 милиони, друго за држава од 1.5мил.
Од кај ти е бројкава за непочитување?
 
На врв Bottom