Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
14 октомври 2010
Мислења
3.962
Поени од реакции
12.715
Исто, секој ден пешачам по неколку километри. До мене е Расадник, таму особено е битно маска да носам бидејќи научен непобитен факт е дека дрвјата се тие кои најмногу го шират вирусот.

Не дај Боже некој да отиде да планинари без маска. :eek:
Тоа со планинарење е веќе спортска активност, не треба да носиш. :D

Ние само вака идиотите што сме решиле да одиме и немаме изговор дека тоа ни е вежба, сме зафркнати.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Gag

Нuкола

Ганџамен
Член од
24 мај 2005
Мислења
5.280
Поени од реакции
13.444
Како со носење на маска на отворено го штитиш здравствениот систем од колапс? :D
Директно можеби не, но индиректно секако.

Види, можеби "носење маска на отворено" звучи глупаво... но целта не е буквално да ја сватиме пораката.

Идеата е јасна - ДА СЕ НОСИ МАСКА 24/7. Зошто?
Па од ситуација човек да е на отворено, лесно може да премине во ситуација - човекот да влези на затворено.. да пазари негде, или да се размине со други луѓе, или да оди во вц, или да кивне, искашла.. па одма друг да помине на истиот тој "отворен" простор..
Муабетов ми е дека постојат мал милион ситуации кои не можат да бидат индивидуално регулирани.
Затоа, 'задолжително носење на маска во секаков простор' е основата на се'.

Можеби процентот да се добие или пренесе вирусот на отворено е мноооогу мала, но сепак не е еднаква на нула.

Во фаза кога има 1000 нови случаи на ден, ние дискутираме зошто требало да се носи маска на отворено? Патем тоа "отворено" како што кажав многу лесно преминува во затворено кога сме во движење низ населени средини.

Па не маски, ние треба се можно да правиме за да си помогнеме себе и на системот, кој за жал ни е катастрофа.
 
Последно уредено:
Член од
1 март 2010
Мислења
6.351
Поени од реакции
10.809
Директно можеби не, но индиректно секако.

Види, можеби "носење маска на отворено" звучи глупаво... но целта не е буквално да ја сватиме пораката.

Идеата е јасна - ДА СЕ НОСИ МАСКА 24/7. Зошто?
Па од ситуација човек да е на отворено, лесно може да премине во ситуација - човекот да влези на затворено.. да пазари негде, или да се размине со други луѓе, или да оди во вц, или да кивне, искашла.. па одма друг да помине на истиот тој "отворен" простор..
Муабетов ми е дека постојат мал милион ситуации кои не можат да бидат индивидуално регулирани.
Затоа, 'задолжително носење на маска во секаков простор' е основата на се'.

Можеби процентот да се добие или пренесе вирусот на отворено е мноооогу мала, но сепак не е еднаква на нула.

Во фаза кога има 1000 нови случаи на ден, ние дискутираме зошто требало да се носи маска на отворено? Патем тоа "отворено" како што кажав многу лесно преминува во затворено кога сме во движење низ населени средини.

Па не маски, ние треба се можно да правиме за да си помогнеме себе и на системот, кој за жал ни е катастрофа.
Целта е да фрчат казни од по 20 евра :). Да не се лажеме, можат и тоа како индивидуално да ги регулираат сите можни ситуации, само полесно им е да го остават вака недоречено за да можат џандарите да имаат работа.

Кои се шансите за зараза ако јас појдам во некој парк и си седам без маска сам на клупа, а, кои се шансите доколку намине џандар да поминам неказнет?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
15.010
Поени од реакции
9.806
Директно можеби не, но индиректно секако.

Види, можеби "носење маска на отворено" звучи глупаво... но целта не е буквално да ја сватиме пораката.

Идеата е јасна - ДА СЕ НОСИ МАСКА 24/7. Зошто?
Па од ситуација човек да е на отворено, лесно може да премине во ситуација - човекот да влези на затворено.. да пазари негде, или да се размине со други луѓе, или да оди во вц, или да кивне, искашла.. па одма друг да помине на истиот тој "отворен" простор..
Муабетов ми е дека постојат мал милион ситуации кои не можат да бидат индивидуално регулирани.
Затоа, 'задолжително носење на маска во секаков простор' е основата на се'.

Можеби процентот да се добие или пренесе вирусот на отворено е мноооогу мала, но сепак не е еднаква на нула.

Во фаза кога има 1000 нови случаи на ден, ние дискутираме зошто требало да се носи маска на отворено? Патем тоа "отворено" како што кажав многу лесно преминува во затворено кога сме во движење низ населени средини.

Па не маски, ние треба се можно да правиме за да си помогнеме себе и на системот, кој за жал ни е катастрофа.
ајде оправдај пушењето без маски, па и чопоративно, оправдај групирање во кафеани БЕЗ маски ???
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
3.415
Поени од реакции
5.659
Целта е да фрчат казни од по 20 евра :). Да не се лажеме, можат и тоа како индивидуално да ги регулираат сите можни ситуации, само полесно им е да го остават вака недоречено за да можат џандарите да имаат работа.

Кои се шансите за зараза ако јас појдам во некој парк и си седам сам на клупа, а, кои се шансите доколку намине џандар да поминам неказнет?
Ако треба нека ја зголемат и минималната оддалеченост на 3м, ама вака сеопфатно е гној. Да не збориме за земјоделците, градежниците...
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
11.566
Поени од реакции
17.153
Директно можеби не, но индиректно секако.

Види, можеби "носење маска на отворено" звучи глупаво... но целта не е буквално да ја сватиме пораката.

Идеата е јасна - ДА СЕ НОСИ МАСКА 24/7. Зошто?
Па од ситуација човек да е на отворено, лесно може да премине во ситуација - човекот да влези на затворено.. да пазари негде, или да се размине со други луѓе, или да оди во вц, или да кивне, искашла.. па одма друг да помине на истиот тој "отворен" простор..
Муабетов ми е дека постојат мал милион ситуации кои не можат да бидат индивидуално регулирани.
Затоа, 'задолжително носење на маска во секаков простор' е основата на се'.

Можеби процентот да се добие или пренесе вирусот на отворено е мноооогу мала, но сепак не е еднаква на нула.

Во фаза кога има 1000 нови случаи на ден, ние дискутираме зошто требало да се носи маска на отворено? Патем тоа "отворено" како што кажав многу лесно преминува во затворено кога сме во движење низ населени средини.

Па не маски, ние треба се можно да правиме за да си помогнеме себе и на системот, кој за жал ни е катастрофа.
Џабе цел реферат.На почитувачите, на тие кои пазат не им е потребен закон.Другите секако ќе го прекршат и нема да одговараат никој.
Патем, добар пример од министерот вчера во собрание без маска, а нс некој друг пратеник му продаваше магла за маска неносење.
Не му е прв пат, врвен лицемер.
Истото и преЦедникот амеба денеска во друштво на ајро.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
3.415
Поени од реакции
5.659
Еве тек сега просветлување ми се деси :несвест:
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.268
Поени од реакции
2.511
Заседавал советот за безбедност!
- Заклучиле дека состојбата со ковидот е исклучително сериозна.:cautious:
- Човечките и материјалните ресурси биле искористени до максимум.
- ,,Апелираат,, да се почитуваат мерките.:cuc:
- Секој корисен предлог ке биде прифатен оти сиот ум не е собран во неколку луѓе.

По патетично и неможе да биде, за ова не треба да се состане советот за безбедност, ова можеше да ни го каже и било кој куќен совет.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.268
Поени од реакции
2.511
Zivotot na 1000 luge.
Знам. 100 кои ке умрат од глад ако се воведе карантин а ништо нема да им биде кога стопанството ке крахира од преголем број заразени....
Карантинот не значи затворање на фирмите. Освен угостителите и бутиците, кои други стопанственици не работеа во карантинот пролетта? Нај битните делови од економијата функционираа.
 

Darling

uwu
Член од
5 јуни 2009
Мислења
8.956
Поени од реакции
14.889
Знам. 100 кои ке умрат од глад ако се воведе карантин а ништо нема да им биде кога стопанството ке крахира од преголем број заразени....
Карантинот не значи затворање на фирмите. Освен угостителите и бутиците, кои други стопанственици не работеа во карантинот пролетта? Нај битните делови од економијата функционираа.
Kako gi kazuvas, ko da ne se bitni ugostiteli i butici aj.
Zboruvas za ogromen del od stopanstvoto so desetici iljadi vraboteni.
Tolku luge ako se dovedat do rab na egzistencija e pogolema steta od brojot na mrtvi ne mislis?
 
На врв Bottom