Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
6.677
Поени од реакции
17.369
Пановски, Марковски се најголемите ебиветровци.

Ако имаме 10.000 дневно тогаш за 10 дена ќе заврши се, и официјално Корна ќе биде умрено.
Да не го заборавиш и Даниловски секташот,тој им е капо ди тути капи
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
1.736
Поени од реакции
2.871
Член од
13 јули 2006
Мислења
8.948
Поени од реакции
8.780
Да не го заборавиш и Даниловски секташот,тој им е капо ди тути капи
Искрено Данаиловски не прави вакви пресврти во своите изјави како овие двајцава. Ама од друга страна можи и не сум ги читал сите негови изјави.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.860
Поени од реакции
10.223
Да не се прави дечкото многу паметен и нека размисли каква економија имаме ние во Македонија и на балканот. Официјална е 8000 активни неофицијална да е 20000 другите си продолжуваат нормално.
за 1-2 фирми знам дека се локдаун од што нема кој да работи. За неколку дека едвај живуркаат оти пола им се заразени и скоро и да не работат со муштерии. Ако еден е заразен, по правила, сите околу него (и други контакти) мора да прават тестови. За тестови се чека...и така натаму.
Не е така едноставно со толкав број дневно заразени, фирма да ти остане чиста без ниеден заразен и да ти работи нормално.
Да не споменувам дека и граѓаните најмногу трошеа за храна, а главно се воздржуваа од други трошоци.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
9.889
Поени од реакции
14.674
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
27.553
Поени од реакции
50.246
За нив секогаш има место. Обичрн човек и со 40 температура е оставен да се лечи со парацетамолче.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
15.343
Поени од реакции
10.092
Пановски, Марковски се најголемите ебиветровци.

Ако имаме 10.000 дневно тогаш за 10 дена ќе заврши се, и официјално Корна ќе биде умрено.
ОХИ, нема тоа...ендемски ќе остане со години, како разните врсти грипови и настинки... Па всушност НИЕДНА болест не е целосно искоренета, дури и бубонска чума има некаде во светот... само за разлика од аидс, кај ковид не можеш со маска да обезбедиш ни блиску заштита како кај аидс со кондом....
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.860
Поени од реакции
10.223
Во сета таа папазјанија со заразноста и протоколите (ако се оди според правилата), има и други моменти. Плаќање за тестирање (најчесто фирмата, трошоци), па боледување на товар на фирмата (трошоци на фирмата), а ако се пролонгира, тогаш е на товар на државниот буџет (трошоци на буџетот), па најчесто без 2-3јца лошо или никакво функционирање на таа фирма. Едночудо фактори треба да се земат предвид. Зборам ако се водиме според правила. Ако не, џабе е муабетот за било што со вирусов.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
15.343
Поени од реакции
10.092

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
83.171
Поени од реакции
190.087
А што рестрикции сакаат повеќе овие од Твитер од овие што се на место во Македонија? Овие што се моментално на сила се буквално полициски час од 23:00-07:00 итн. И врапците на гранка знаат дека не можеме се да затвориме.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
8.669
Поени од реакции
7.680
Револт кај родителите: Кој ќе одговора за зголемениот број на заразени деца во градинките?
до сега се заразени 26 деца и 83 вработени во градинките, а во моментот дури 482 дечиња и 77 возрасни се наоѓаат во изолација.

ова како 3-ца вработени да чуваат ЕДНО дете :facepalm:
Не е тоа туку децата најверојатно се асимптоматски, повеќето не ни знаат дека се заразиле, лошо е кај нас од таа причина шо децата ќе го однесат дома вирусот, не можиме ние Германија и Шведска да ја гледаме таму не живеат во заедница со баби дедовци како кај нас.
Ама кога ќе видиш кафаните штом работаат а овие шо се бунат како децата не треба да одат на училиште истите тие ќе ги видиш оптегнати во некоја кафана 100 души внатре :)
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
8.948
Поени од реакции
8.780
ОХИ, нема тоа...ендемски ќе остане со години, како разните врсти грипови и настинки... Па всушност НИЕДНА болест не е целосно искоренета, дури и бубонска чума има некаде во светот... само за разлика од аидс, кај ковид не можеш со маска да обезбедиш ни блиску заштита како кај аидс со кондом....
Ќе остани, ќе продолжиме да живееме со неа, исто како и со свински грип.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
4.060
Поени од реакции
13.034
Сега го слушав видеото со Апасиев и нема нешто од тоа што кажа со кое не се слагам. Впрочем, секој нормален со малце логичко размислување треба да се согласи.
Идиотските потези на нашите идиоти од политичари не ми се коментираат, ми прават додатна анксиозност и депресија што пробувам да ја намалам во секојдневието.

Сум строго против маска на отворено, јас обично излегувам сама за да извртам километража и да пешачам, не да се пикам во луѓе, така што, досега не носев, али ајде, отсега со гушењето ќе се тешиме дека го штитиме и така пропаднатото здравство.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
2.200
Поени од реакции
4.503
Сега го слушав видеото со Апасиев и нема нешто од тоа што кажа со кое не се слагам. Впрочем, секој нормален со малце логичко размислување треба да се согласи.
Идиотските потези на нашите идиоти од политичари не ми се коментираат, ми прават додатна анксиозност и депресија што пробувам да ја намалам во секојдневието.

Сум строго против маска на отворено, јас обично излегувам сама за да извртам километража и да пешачам, не да се пикам во луѓе, така што, досега не носев, али ајде, отсега со гушењето ќе се тешиме дека го штитиме и така пропаднатото здравство.
Исто, секој ден пешачам по неколку километри. До мене е Расадник, таму особено е битно маска да носам бидејќи научен непобитен факт е дека дрвјата се тие кои најмногу го шират вирусот.

Не дај Боже некој да отиде да планинари без маска. :eek:
 
На врв Bottom