Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Filipce,sto cekas ... tender za gradezni masini za rovovi.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.187
Поени од реакции
18.002
Точно е тоа дека Кинезите јадат се живо. Но што врска има тоа со короната? Тоа им е традиција уште од пред нашата ера... Па што не се појави тогаш КОРОНАТА? Не почнаа последниве години да јадат стаорци, лилјаци, кучиња и змии...
Оти бе се мешаш ко врска немаш со историја :)
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Точно е тоа дека Кинезите јадат се живо. Но што врска има тоа со короната? Тоа им е традиција уште од пред нашата ера... Па што не се појави тогаш КОРОНАТА? Не почнаа последниве години да јадат стаорци, лилјаци, кучиња и змии...
Короната се појави на нивните пазари. Нека имаат каква сакаат традиција, човечки е да го убиеш прво, а не да го јадеш живо. Исто прават и во САД, крабата жива ја ставаат да се вари! Не знам што да кажам.
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.467
Поени од реакции
2.501
Трамп т.е. ЦИА знаеле за вирусот уште од ноември 2019 година.
Немам слушнато , ама можно е не викам не , ако имаш некој линк прати да прочитаме
Точно е тоа дека Кинезите јадат се живо. Но што врска има тоа со короната? Тоа им е традиција уште од пред нашата ера... Па што не се појави тогаш КОРОНАТА? Не почнаа последниве години да јадат стаорци, лилјаци, кучиња и змии...
Еве ја врската.
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.058
Поени од реакции
17.756
Kako pominuvaat tie so prejak imunitet?

Jas ne sum bil bolen 15 godini. Nemav ni maticen do skoro, posledno se vodev vo detskoto oddelenie. Ja lapam zenska mi koga ima grip, u office minatata zima pred korona bese pokolj, 10 lugje pred umiranja, ja u sred ne ni kivnav, si sedev na kratki i piev freshovi so led. Znaci sezonskiot ne me dopira. Uste spijam gol na bokserki.

E sega dali i ovoj moze da go pominam bez da osetam nisto ili moze kako nov visrus teloto da reagira premnogu i da izgoram od temperatura i da ja skinam? Se znae li nesto za ova? Iskustva?

U Strumica vrie, kaj mene drugarite od 10, 8 go pominaa prilicno lesno nekoi uste kaslaat kako posledica, zarazija i po doma ama nisto drasticno. Mada se ubijaa po kafani idenje. Taka da ako uste mislite social distancing ne funkcionira, jas sum vi statisticki primer. :D
Јас температура немав качено 7 години, вкупно дали 2-3 пати во животот, никогаш се немам разболено од сезонски грип (иако мајка ми секоја зима без исклучок го прележува), не се сеќавам кога последен пат сум настинал, активен крводарител сум, средно школо го паметам и по тоа што никогаш не се разболев и поради тоа да пропуштам настава, првпат ми евидентираа отсуство во трета година откако ми се смени класниот и класната ми беше комшика :icon_lol: па кога ме мрзеше не одев, онака.

Пред речиси 3 месеци ми утврдија позитивен тест за Ковид, по стариот протокол бев 22 дена дома (14 дена после позитивен тест + 2 негативни тестови уште 7-8 дена).

Се чувствував чудно, имав благи симптоми кои никогаш ги немам почуствувано во животот (нагло потење, омалаксаност, ладни раце и сл.), а после тоа неколку дена имав 37.2 температура, па ми се воспали грлото и ми се затна увото.

Во глобала беше тоа, омалаксаноста, потењето и ладните раце траеја добри 10 дена, другите симптоми ги имав 2 до најмногу 3 дена (отсуство на мирис и вкус, воспалено грло и еден вид на вртоглавица). Многу луѓе кога ги кажувам симптомите, ми велат дека тие вакви симптоми чувстуваат многу често, некои тврдат дека не сум бил позитивен и што ли уште не. Јас само знам дека тие 10 дена, тоа не беше моето тело од физички аспект.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
 

комшијаTи

Комшија Ти
Член од
21 ноември 2013
Мислења
6.112
Поени од реакции
4.980
Добро до кога за да добиеме брзи тестови?
Сега да појавиш симптоми ќе ти закажат за 7 дена тестирање и додека добиеш резултати...
Во Германија ако не се лажам имаше на автопат а сега на автобуска про влегување можеш веднаш бесплатно да се тестираш.
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.254
Поени од реакции
3.188
Прегледај го приврзокот 270548

Не верувам у теориите на заговор шо се шират низ темава,и не ја терам работава со вирусов лагано али некад стварно ме изненадува државава.Му праќаат порака на другарче мое вечерва да се јави на еден број,се јавува и му викаат дечко позитивен си.
Им вика дека се грешка и дека он не ни правел тест за да испадне позитивен,од таму дрско му враќаат дечко не сме грешка.Го имаме вашиот број и позитивен сте,ќе ви дојдеме дома со полиција.
Другар ми им вика океј дојдете добредојдени сте и им угасил.
:pos: :pos:
Го дупат некои што им е досадно.
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
Короната се појави на нивните пазари. Нека имаат каква сакаат традиција, човечки е да го убиеш прво, а не да го јадеш живо. Исто прават и во САД, крабата жива ја ставаат да се вари! Не знам што да кажам.
Крабите, раковите и други морски животинки се припремаат живи токму за да зе заштитат луѓето од имфекции и заболување со оглед дека истите содржат бактерии кои се опасни за здравјето на човекот. И за да се консумираат со сигурност свежи.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.187
Поени од реакции
18.002
Е ајде кажи од кога почнаа Кинезите да јадат се и сешто???
Во последниве 2000 години имало барем 2 епидемии на чума од Кина во која што умрело барем 1/3 од населението во Европа.
Тоа што јадат и од кога јадат е друг муабет.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Крабите, раковите и други морски животинки се припремаат живи токму за да зе заштитат луѓето од имфекции и заболување со оглед дека истите содржат бактерии кои се опасни за здравјето на човекот. И за да се консумираат со сигурност свежи.
Знам дека ги варат една минута, па и во рестораните ги чуваат живи, ама барем уби го пред да го вариш. Нула човечност. Каков ефект и да има, не го оправдува чинот. :)
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.785
Поени од реакции
17.520
Како успеа братов од корона до антички македонци да стигне ни сам не знае. Типичен пример какви морони се интелектуална класа кај нас. Ај ние сме толку неинтелегентни па го шириме вирисот, ама како ќе го објасни ширењето во далеку поразвиените држави?
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
Знам дека ги варат една минута, па и во рестораните ги чуваат живи, ама барем уби го пред да го вариш. Нула човечност. Каков ефект и да има, не го оправдува чинот. :)
Се согласувам дека не е хумано, но има и практична причина, бактериите кои ги содржат кога ќе ги убијат (односно кога ќе умрат) се размножуваат многу бргу, а истите се токсични за луѓето.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.154
Поени од реакции
16.691
Screenshot_20201015-161820~2.png
Нели овој го споделувавте тука дека не се согласува за мерките и дека не верува многу во вирусот или јас грешка сум ?
Истиот тој повикува да се откажат Американците од " thanks giving " оваа година поради бројот на новозаразени.
И вика дека бројките рапидно растат оти луѓето не се придржуваат до мерките, дезинфекција, носење маски и држење дистанца.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom