Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.376
Поени од реакции
9.574
веќе е пишано дека остава последици на белите дробови ама да повториме


Sent from my iPhone using Tapatalk
Светски доктори не можат да го потврдат ова, овај од партија пикнат можи. Ај нека постира слика од бели дробови на пациент со бронхитис, на пушач и тн. И од кај е сигурен дека ќе останат белите дробови такви како на снимката.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
6.048
Поени од реакции
3.883
Од вчера донесена одлука ако им доставиш ПЦР тест на граница не постаро од 72часаа, ке одиш само во домашна изолација за наши и странски државјани
 
Член од
17 август 2011
Мислења
4.358
Поени од реакции
5.398
Јас отидов затоа :D
Највеќе кукам, 2 месеци боледувам, а пет викенди по ред шетам :D

Ваљда сум имун веќе маме му ебам :D
Мене еднаш у 5 недели ми се гаѓа викендот синхронизиран со останатите, и баш сеа бајрамов се погоди :D А глеам уште сеа на инста пола се отидени негде, другиве пола изглеа спакувани ја чекаат одлуката у 5.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
8.733
Поени од реакции
9.633
Од вчера донесена одлука ако им доставиш ПЦР тест на граница не постаро од 72часаа, ке одиш само во домашна изолација за наши и странски државјани
У држава во која расте бројот на заболени каде секаде на други места се намалува, не знам кој будала би идел таму.
Океј освен тие кои се приморани од некоја оправдана причина да дојдат.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
10.999
Поени од реакции
3.014
Овие се земени предвид во просечната смртност на светско ниво. Така да опшата смртност не е променета.

Убаво што го посочи Виетнам како пример. Едни од најстрогите мерки на светско ниво баш таму беа донесени. Градови затвараа во моментот кога имаа 10-тина случаеви на државно ниво. Цела пропагандна машинерија впрегната во "војна против вирусот". На доста драконски начин го оневозможуваа ширењето на вирусот бидејќи си знаеа дека усран им е здравствениот систем. Во однос на нивниот пристап, нашиве мерки беа на ниво на виц за плавуши.

Во моментот Виетнам има под 400 инфицирани и 0 смртни случаеви.
Автоматски споено мислење:


Само ако ги сменат пред да сменат боја. Шо не ми се верува. :icon_lol:
Недостасува само реалната бројка на заразени во сите статистики.
Сите тестирања се само примерок (еден дел) од вкупниот број заразени.
Мене воопшто не ми е јасно како брз база на тој примерок се носат заклучоци. :)
Оттука и оваа драстична разлика меѓу различни држави.
Да ги споредиш Катар со Италија во смртност, како да споредуваш Ебола со настинка. Нема смисла.
 

Milanisimus

Gladiator
Член од
12 јули 2009
Мислења
585
Поени од реакции
452
Од вчера донесена одлука ако им доставиш ПЦР тест на граница не постаро од 72часаа, ке одиш само во домашна изолација за наши и странски државјани
moze nekoj link za ova? ne vidov na vesti do sega.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
6.048
Поени од реакции
3.883
moze nekoj link za ova? ne vidov na vesti do sega.
И ја не можам да најдам ништо за ова и на мнр сајтот бев нема за оваа одлука, роднина мој е заглавен на брод во Мексико денес треба лета па го добиа ова не е само он македонец него се 20 комада.
корнана.jpg
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
12.660
Поени од реакции
27.374
Компромис, донекаде, ете ја саботата слободна за дружба
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.216
Поени од реакции
3.346
Претпоставував за вакво решение.

Одење во џамија и потоа посета само на најблиските.

Инаку ваквите празници се идеални за ширење на вирусот, се надевам нема да излезе од контрола.

Во нормални Бајрами се посетуваат голем број на роднини.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
7.461
Поени од реакции
6.528
Сабота ќе си има нормален полициски од 19 до 5 сабајле ?
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
2.979
Поени од реакции
1.286
Мораше на реисот и мафијата да им се даде некој компромис.Јеби га сепак избори се ближат.Иако ова ке биде само на хартија кај албанскиве места со оглед дека таму карантините не важеа досега а камоли за бајрам.Ке кажат дека казниле некој тук таму демек а на гости ке се иде и повеќе само за инат на карантинот.Како и да е дај боже што помалце болни да идат по гости а дека очекувам зголемен број на заразени поради Бајрам на тоа и би се кладел.
 
На врв Bottom