Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Marquess

Audentes fortuna iuvat !
Член од
20 јули 2009
Мислења
3.825
Поени од реакции
6.069
Жената на жените на мојте од куќата на куќните пријатели од ист град..
Абе ти што св.Петар да не беше па им висеше над глава ко се ебавале дома..
Мош дома седеле одделно,мош носела и дома заштитна маска,мош вирусот бил во во таа фаза да не можиш да заразиш друг ( какко жената со комбето што патуваше од ит до мк ) а што не кажиш за тој што еден заразил 20+ или само како вас ви одговара
Ако вака нападно настапуваш - заобиколи ме.
Ќе ти вратам реципроцитетно и пак ја ќе јадам бан зш сум од "мрачната страна",односно не гледам панично на све ова и со самото тоа сум на пик кај модераторите тука.
Само што ми истече банот и,ако ништо друго,ми е криво ако пак неможам да ви ги читам постовите каде умирате од страв и се лупате од земја.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
2.076
Поени од реакции
2.938
Имам пишано и порано,ќе пишам и сеа.
Жена која ја познавам,на моите куќна пријателка и докторка на инфективно во еден наш град.
Она се зарази од корона,маж и и детето - НЕ!
Спиела со мажот,јаделе,се ебавале...
Не се заразил!

Сакам да посочам дека дааалеку е од толку лесно заразлив овој смрден вирус.


Sent from my SM-G975U using Tapatalk
Што останува со сите нас кои знаеме по цели заразени фамилии од дедо до внуче...
Дали тоа што знаеш еден случај ти дозволува да генерализираш и да ја деградираш моќноста на заразата кое е впрочем главното нешто против кое се борат сите држави. Сите мерки што се носат се носат за да се спушти тој коефициент на зараза. Никој против самата Корона не се бори.
 

Marquess

Audentes fortuna iuvat !
Член од
20 јули 2009
Мислења
3.825
Поени од реакции
6.069
Што останува со сите нас кои знаеме по цели заразени фамилии од дедо до внуче...
Дали тоа што знаеш еден случај ти дозволува да генерализираш и да ја деградираш моќноста на заразата кое е впрочем главното нешто против кое се борат сите држави. Сите мерки што се носат се носат за да се спушти тој коефициент на зараза. Никој против самата Корона не се бори.
A koj рече дека неможе фамилијарно да се заразат?
Муабетот почна дека луѓе не држеле растојание и не носеле маски.
Јас дадов пример во кој ДУРИ И ЗАЕДНО ДА ЖИВЕАТ може да не се пренесе вирусот,а не па со разминување низ мол.
Јас барем не се гушкам со луѓе низ молови,за вас незнам :toe:
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
479
Поени од реакции
361
Ако вака нападно настапуваш - заобиколи ме.
Ќе ти вратам реципроцитетно и пак ја ќе јадам бан зш сум од "мрачната страна",односно не гледам панично на све ова и со самото тоа сум на пик кај модераторите тука.
Само што ми истече банот и,ако ништо друго,ми е криво ако пак неможам да ви ги читам постовите каде умирате од страв и се лупате од земја.
Епа еве јас ти пишав дека жената што се возела во комбе со 20 патници немало ни еден позтивен, а воедно и друг случај каде една единка заразила 20+ луѓе ( пример островот во хрватска,не дека немало и кај нас )
Можело и ти да посочиш вакви 2 случаеви,а не само едниот како ти одговара..
Или така ти кажа жената на твојте куќни пријатели од ист град
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
2.076
Поени од реакции
2.938
A koj рече дека неможе фамилијарно да се заразат?
Муабетот почна дека луѓе не држеле растојание и не носеле маски.
Јас дадов пример во кој ДУРИ И ЗАЕДНО ДА ЖИВЕАТ може да не се пренесе вирусот,а не па со разминување низ мол.
Јас барем не се гушкам со луѓе низ молови,за вас незнам :toe:
Не даде ти пример туку посочи дека овој вирус е даааааллеееку од лесно заразив врз база на едно познанство што си го имал.
Само да ти посочам што ќе издвојат луѓето од твојот пост кој поттикнува на опуштање и плукање по мерките.
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
518
Поени од реакции
211
Имам пишано и порано,ќе пишам и сеа.
Жена која ја познавам,на моите куќна пријателка и докторка на инфективно во еден наш град.
Она се зарази од корона,маж и и детето - НЕ!
Спиела со мажот,јаделе,се ебавале...
Не се заразил!

Сакам да посочам дека дааалеку е од толку лесно заразлив овој смрден вирус.


Sent from my SM-G975U using Tapatalk
И јас познавам 2 фамили кај кои некој се заразени а некој не се.

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.421
Поени од реакции
2.801
Епа еве јас ти пишав дека жената што се возела во комбе со 20 патници немало ни еден позтивен, а воедно и друг случај каде една единка заразила 20+ луѓе ( пример островот во хрватска,не дека немало и кај нас )
Можело и ти да посочиш вакви 2 случаеви,а не само едниот како ти одговара..
Или така ти кажа жената на твојте куќни пријатели од ист град
Оти се палите ко млади мајмуни кога нешто не ви одговара?

Човекот има различно мислење. ПОЛА експерти имаат поделени мислења на оваа тема и тоа луѓе со дипломи, со долгогодишно искуство.
Едни ќе ти речат носи маски, други не носи...
Само ви даде слика дека има и ТАКВИ случаи, а не дека тоа се ЕДИНСТВЕНИТЕ случаи.

Ама и во право е кога ви вели дека сака да остани небаниран за да ве чита како испоцркавте од грижи цели 4 месеци, а практично тоа не ви донесе некоја придобивка во секојдневниот живот освен можеби повеќе стрес и послаб имунитет како последица на истото.

Оставете го да има различно мислење, има право на тоа. Пак ќе повторам, кога можат доктори да не се согласат на оваа тема тогаш не знам што сте запнале за одреден член (десеттина на форумот) кои имаат свое мислење и не одат од кај дува ветрот т.е. како ќе му кажи Филипче или било кој друг во облик на „авторитет“ за нешто што и сам може да донеси логички и донекаде издржани заклучоци.

Јас се кладам дека и со ваквите никакви мерки сега за празникот и кај албанците нема да има ПРЕголем процент на ширење на вирусот, иако повеќе од јасно е дека моментално е најраспространет во државата.

Времето ќе покаже некаде онаму до на есен колку кај нас и колку во светот всушност има реперкусии од вирусот, какви се и кои мерки беа вистински, а кои само слепо следење на СЗО кое и само не знаеше кај тера еден период.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.279
Поени од реакции
1.755

Прво тој и семејството да ѓи испробаат вакцините, а ние потоа ќе размислиме...
 

Syn

^ Фабричка грешка
Член од
23 декември 2007
Мислења
25.739
Поени од реакции
26.047
Имам пишано и порано,ќе пишам и сеа.
Жена која ја познавам,на моите куќна пријателка и докторка на инфективно во еден наш град.
Она се зарази од корона,маж и и детето - НЕ!
Спиела со мажот,јаделе,се ебавале...
Не се заразил!

Сакам да посочам дека дааалеку е од толку лесно заразлив овој смрден вирус.


Sent from my SM-G975U using Tapatalk
A jас само сакам да посочам дека ако сакаме мерките да олабавуваат и тој тренд да продолжи и понатака во иднина, мораме да се држиме до препораките бидејќи сите тие мерки кои беа донесени не дека беа носени зашто у земјава дневно 300 души беа заразени.
Тие бројки за време на нашиот пик се лесно достижни повторно, а тоа и сам знаеш што ќе значи пак.
Тоа за шансите некој да заболи не можеме да судиме според твојата пријателка, у синѓелиќ имаш пример за 30 луѓе од иста фамилија, така да до бескрај можеме да тераме со такви примери, си има студии од релевантни личности кои сугерираат колкави се шансите некој да заболи ако се понаша крајно несериозно.

Така да ако не си го променат односот луѓето и ако ова не го сфатат посериозно работите многу лесно пак може да се променат и да се тера пак по старо.
Koнтрадикторен е фактот што тие кои најмногу се бунеа за карантинов, затворените кафичи и молови, се истите што тотално несериозно се понашаат на истите места за кои молеа бога што поскоро да се отворат.
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
7.429
Поени од реакции
6.486
Оти се палите ко млади мајмуни кога нешто не ви одговара?

Човекот има различно мислење. ПОЛА експерти имаат поделени мислења на оваа тема и тоа луѓе со дипломи, со долгогодишно искуство.
Едни ќе ти речат носи маски, други не носи...
Само ви даде слика дека има и ТАКВИ случаи, а не дека тоа се ЕДИНСТВЕНИТЕ случаи.

Ама и во право е кога ви вели дека сака да остани небаниран за да ве чита како испоцркавте од грижи цели 4 месеци, а практично тоа не ви донесе некоја придобивка во секојдневниот живот освен можеби повеќе стрес и послаб имунитет како последица на истото.

Оставете го да има различно мислење, има право на тоа. Пак ќе повторам, кога можат доктори да не се согласат на оваа тема тогаш не знам што сте запнале за одреден член (десеттина на форумот) кои имаат свое мислење и не одат од кај дува ветрот т.е. како ќе му кажи Филипче или било кој друг во облик на „авторитет“ за нешто што и сам може да донеси логички и донекаде издржани заклучоци.

Јас се кладам дека и со ваквите никакви мерки сега за празникот и кај албанците нема да има ПРЕголем процент на ширење на вирусот, иако повеќе од јасно е дека моментално е најраспространет во државата.

Времето ќе покаже некаде онаму до на есен колку кај нас и колку во светот всушност има реперкусии од вирусот, какви се и кои мерки беа вистински, а кои само слепо следење на СЗО кое и само не знаеше кај тера еден период.
Во моментов нема експерт што тврди дека маските не помагаат.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
12.142
Поени од реакции
18.652
Во моментов нема експерт што тврди дека маските не помагаат.
Добро е, да се надеваме дека ќе се преиначат и другите експерти и ќе се сложат дека сето ова е blown out of proportion.
 
Член од
18 јануари 2018
Мислења
199
Поени од реакции
99
Во моментов нема експерт што тврди дека маските не помагаат.
Gakjite dali pomagaat da se spreci smrdeata od prdezh?
IMG_20200523_210113.jpg vo meguvreme vo Stuttgart, ni QRona, ni nishto. A dole neka torpediraat nakazive (vlada)
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2011
Мислења
4.331
Поени од реакции
5.306
Така да ако не си го променат односот луѓето и ако ова не го сфатат посериозно работите многу лесно пак може да се променат и да се тера пак по старо.
Koнтрадикторен е фактот што тие кои најмногу се бунеа за карантинов, затворените кафичи и молови, се истите што тотално несериозно се понашаат на истите места за кои молеа бога што поскоро да се отворат.
Контрадикторно би било тие што највеќе беа за мерките да не носат маски сеа.(што и случува)
Инаку тоа дали ќе ги продолжат мерките не зависи од тоа колку маски носат луѓето, туку опшествената ситуација. Пример избори и тн. Моеш да приметиш дека различен беше пристапот пред 2 месеци со ист број заболени негп сега. Секако не можат вечно да ги држат кога повеќето граѓани се против нив.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
5.281
Поени од реакции
4.466
Gakjite dali pomagaat da se spreci smrdeata od prdezh?
Прегледај го приврзокот 252529vo meguvreme vo Stuttgart, ni QRona, ni nishto. A dole neka ve torpediraat nakazite
Да ти пуштев јас некни слика од Широк Сокак да видиш ти кој не торпедира :D нема ништо wow на сликата која ни ја достави.
Јас не знам зошто упорно сите се жалат како во Македонија биле осакатени со мерките, зборам за социјализација, нон стоп се луѓето излезени, си се дружат, ( добро има исклучоци) ете од другата недела и угостителските објекти најверојатно полека ќе отвараат.
Два месеци без кафичи и казина и ќе пукнат, во Шведска така цел живот функционираат па оф не велат :)
 

chef_cook

milf's hunter
Член од
25 октомври 2011
Мислења
1.774
Поени од реакции
5.158
Рамзам Кадиров,прецедател на Чеченија,е хоспитализиран во Москва со 70% оштетени бели дробови.
Ако него го излечат,вирусов е стварно мит.
 
На врв Bottom