Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
веќе е пишано дека остава последици на белите дробови ама да повториме


Sent from my iPhone using Tapatalk
Светски доктори не можат да го потврдат ова, овај од партија пикнат можи. Ај нека постира слика од бели дробови на пациент со бронхитис, на пушач и тн. И од кај е сигурен дека ќе останат белите дробови такви како на снимката.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.067
Поени од реакции
8.123
Од вчера донесена одлука ако им доставиш ПЦР тест на граница не постаро од 72часаа, ке одиш само во домашна изолација за наши и странски државјани
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.716
Поени од реакции
17.379
Јас отидов затоа :D
Највеќе кукам, 2 месеци боледувам, а пет викенди по ред шетам :D

Ваљда сум имун веќе маме му ебам :D
Мене еднаш у 5 недели ми се гаѓа викендот синхронизиран со останатите, и баш сеа бајрамов се погоди :D А глеам уште сеа на инста пола се отидени негде, другиве пола изглеа спакувани ја чекаат одлуката у 5.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.140
Поени од реакции
15.885
Од вчера донесена одлука ако им доставиш ПЦР тест на граница не постаро од 72часаа, ке одиш само во домашна изолација за наши и странски државјани
У држава во која расте бројот на заболени каде секаде на други места се намалува, не знам кој будала би идел таму.
Океј освен тие кои се приморани од некоја оправдана причина да дојдат.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.011
Поени од реакции
4.670
Овие се земени предвид во просечната смртност на светско ниво. Така да опшата смртност не е променета.

Убаво што го посочи Виетнам како пример. Едни од најстрогите мерки на светско ниво баш таму беа донесени. Градови затвараа во моментот кога имаа 10-тина случаеви на државно ниво. Цела пропагандна машинерија впрегната во "војна против вирусот". На доста драконски начин го оневозможуваа ширењето на вирусот бидејќи си знаеа дека усран им е здравствениот систем. Во однос на нивниот пристап, нашиве мерки беа на ниво на виц за плавуши.

Во моментот Виетнам има под 400 инфицирани и 0 смртни случаеви.
Автоматски споено мислење:


Само ако ги сменат пред да сменат боја. Шо не ми се верува. :icon_lol:
Недостасува само реалната бројка на заразени во сите статистики.
Сите тестирања се само примерок (еден дел) од вкупниот број заразени.
Мене воопшто не ми е јасно како брз база на тој примерок се носат заклучоци. :)
Оттука и оваа драстична разлика меѓу различни држави.
Да ги споредиш Катар со Италија во смртност, како да споредуваш Ебола со настинка. Нема смисла.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.096
Поени од реакции
8.871
Од вчера донесена одлука ако им доставиш ПЦР тест на граница не постаро од 72часаа, ке одиш само во домашна изолација за наши и странски државјани
moze nekoj link za ova? ne vidov na vesti do sega.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.067
Поени од реакции
8.123
moze nekoj link za ova? ne vidov na vesti do sega.
И ја не можам да најдам ништо за ова и на мнр сајтот бев нема за оваа одлука, роднина мој е заглавен на брод во Мексико денес треба лета па го добиа ова не е само он македонец него се 20 комада.
корнана.jpg
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Компромис, донекаде, ете ја саботата слободна за дружба
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.120
Поени од реакции
4.800
Претпоставував за вакво решение.

Одење во џамија и потоа посета само на најблиските.

Инаку ваквите празници се идеални за ширење на вирусот, се надевам нема да излезе од контрола.

Во нормални Бајрами се посетуваат голем број на роднини.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.125
Поени од реакции
17.913
Сабота ќе си има нормален полициски од 19 до 5 сабајле ?
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.496
Поени од реакции
2.619
Мораше на реисот и мафијата да им се даде некој компромис.Јеби га сепак избори се ближат.Иако ова ке биде само на хартија кај албанскиве места со оглед дека таму карантините не важеа досега а камоли за бајрам.Ке кажат дека казниле некој тук таму демек а на гости ке се иде и повеќе само за инат на карантинот.Како и да е дај боже што помалце болни да идат по гости а дека очекувам зголемен број на заразени поради Бајрам на тоа и би се кладел.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom