Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.850
Edno e sto pisuva u zakonot a drugo e kako postapuvaat obvinitelite i kako sudat sudiite... sekad kaznen nalog (uslovna osuda zaedno so paricna kazna) se pisuva za falsifikuvanje isprava..
Па вреди ли да се ебаваш година дена по судови, да даваш пари по адвокати, да те осудат (еве, условно) за фалсификуван бар код за у кафана?
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.887
Поени од реакции
7.267
Да се чудиме ли од каде толку смртни случаи, ковид проблеми и постковид последици?
Кој тоа се чуди, се знае од што, од ненавремено пријавување во болница. Нема друга друга причина.
Истово во среден век го кажувале, кога ги лечеле со испуштање крв. Тогаш оправдување исто било, не дошле на време и не му испуштиле доволно од лошата крв.

вас треба некој од админиве на секој ваш пост да ви стави огромен извичник, внимание, фејк њуз како на фб што им прават на антиваксериве
Среќа па твоите постови се содржајни, полни со научни информации и трудови прочитани.
Барањето на цензура и на форумов, нема да го снема Бетмен од твојот живот, ама секако натака се движи светот, па ја се согласувам со твоето барање, немам ништо против. Госпожата од трети одамна е докажан нацист, па уште на почетокот ме банираше, може кај неа да се обратиш, а може и ќе си се допаднете по размислувањата. Тешко ми е да одлучам кој од вас 2та е посуров, по логика тука сте.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.437
Поени од реакции
9.171
Одењето на кино не е право. Ниту пиењето кафе во кафич. Ниту салатата во кафана. Не знам од каде ви е идејата дека било што од тоа е право.

Од друга страна, година и пол имавме време да видиме како функционира здравствениот систем под притисок на заразна болест. Ако не ти е јасно што ми беше муабетот, направи една ретроспектива.
Мислм дека тебе не ти е јасно што ти е муабетот - така испаѓа ова твоето.

Вие не сте вакцинирани па ќе седите дома нема болничка грижа е муабет за трето одделение.
Секој што од плата двои придонеси за здравствено (вакциниран или не) подлежи на здравствена грижа.

Тоа што државата не створила капацитети заради лапање тендерчиња или што пар ликови тука се понашате по принцип како тоа мали џокица поима свет не значи дека имате право на/за тоа.

Едноставно не функционираат работите на тој принцип, сакал ти или не.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
17.999
Нит го прочита нит го разбра. Информацијата беше за Виетнам. И тоа не за починати него за бизнисот кој им се затвара на корејските компании ради комплетниот полициски час. А другите вести беа од официјалните страни на владите на Австралија и Квинсленд каде имаат многу малку заразени и починати, посебно во однос на % на вакцинирање.
Тебе треба се да ти се соџвака.
И ова да не е фабрикувана вест
Да се чудиме ли од каде толку смртни случаи, ковид проблеми и постковид последици?
Изгледа сепак има протокол за лекување и тоа пријатно сум изненаден. Изгледа проблем е што не се применува.

1630331493645.png

Овај дел пријатно ме изненади. Нашите имаат табела за искуство со лековите, погледнете кој е со најголем БЕНЕФИТ.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.887
Поени од реакции
7.267
Едноставно не функционираат работите на тој принцип, сакал ти или не.
За жал во реалност така функционира, кој има врски има кревет и нега за него во државните здравствени установи. Финтата е што тие и покрај се тоа, вината ја бараат кај невакцинираните, никако не бараат одговорност од системот.
Сталкерот дури и не убедуваше дека здравството нормално функционирало, иако членови му пишуваа дека е грешка, ама не верува на паталци.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.437
Поени од реакции
9.171
За жал во реалност така функционира, кој има врски има кревет и нега за него во државните здравствени установи. Финтата е што тие и покрај се тоа, вината ја бараат кај невакцинираните, никако не бараат одговорност од системот.
Сталкерот дури и не убедуваше дека здравството нормално функционирало, иако членови му пишуваа дека е грешка, ама не верува на паталци.
Тоа се обидувам да му кажам ама ете кутриот не бил сфатен.
Не можеш по магарето удри по самарот, тоа што имаме најголема смртност од болнички лекувања, што имаме руинирани болници, имаме т.е. НЕмаме респиратори (аферата со Бразил), немавме вакцини на време (аферата со фирми од Хонг Конг) и еден куп погрешни мерки при кои наместо власта да одговара вината ја префрла на народот + вакви несфатени ко сталкерот што обвинуваат ти е нешто за што цацко е крив - никако Филипче и слични нему.
Автоматски споено мислење:

За жал во реалност така функционира, кој има врски има кревет и нега за него во државните здравствени установи. Финтата е што тие и покрај се тоа, вината ја бараат кај невакцинираните, никако не бараат одговорност од системот.
Сталкерот дури и не убедуваше дека здравството нормално функционирало, иако членови му пишуваа дека е грешка, ама не верува на паталци.
Тоа се обидувам да му кажам ама ете кутриот не бил сфатен.
Не можеш по магарето удри по самарот, тоа што имаме најголема смртност од болнички лекувања, што имаме руинирани болници, имаме т.е. НЕмаме респиратори (аферата со Бразил), немавме вакцини на време (аферата со фирми од Хонг Конг) и еден куп погрешни мерки при кои наместо власта да одговара вината ја префрла на народот + вакви несфатени ко сталкерот што обвинуваат ти е нешто за што цацко е крив - никако Филипче и слични нему.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.739
Поени од реакции
7.552
Мислм дека тебе не ти е јасно што ти е муабетот - така испаѓа ова твоето.

Вие не сте вакцинирани па ќе седите дома нема болничка грижа е муабет за трето одделение.
Секој што од плата двои придонеси за здравствено (вакциниран или не) подлежи на здравствена грижа.

Тоа што државата не створила капацитети заради лапање тендерчиња или што пар ликови тука се понашате по принцип како тоа мали џокица поима свет не значи дека имате право на/за тоа.

Едноставно не функционираат работите на тој принцип, сакал ти или не.
Ова поделбата на вакцинирани/невакцинирани со некој друг имаш правено муабет. Единствен факт во целава работа е дека коа ќе се наполнат болниците со ковид пациенти, ќе нема место за други случаеви. Исто ко шо беше и оваа година и пол.

А за капацитети, ти требаат 6-8 години за да извадиш лекар од факс. За специјалист од релевантна област кој има практично познавање - тро појке. Па види ти сеа.
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Па вреди ли да се ебаваш година дена по судови, да даваш пари по адвокати, да те осудат (еве, условно) за фалсификуван бар код за у кафана?
Drugar ne ides u sud ako ima kaznen nalog protiv tebe.. kazneniot nalog stiga do sudijata i toj samo go potvrduva toa sto e napisano u kazneniot nalog.. Primer ti e za ovie sto pravat lazen PCR test, na granica sto gi fakjaat, ne idat po sudovi ednostavno pisuvas kaznen nalog so globa od 20e od 1 den, 100 dena.. na gladno srce plakjaat 2,000e i tia sve ide po itna postapka
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.947
Поени од реакции
6.144
Drugar ne ides u sud ako ima kaznen nalog protiv tebe.. kazneniot nalog stiga do sudijata i toj samo go potvrduva toa sto e napisano u kazneniot nalog.. Primer ti e za ovie sto pravat lazen PCR test, na granica sto gi fakjaat, ne idat po sudovi ednostavno pisuvas kaznen nalog so globa od 20e od 1 den, 100 dena.. na gladno srce plakjaat 2,000e i tia sve ide po itna postapka
Koj pravi lazen PCR vo denesno vreme koga za 1000 denari imas negativen PCR test bes maltretiranje j ostanati gkuposti duri sega imas opcija da ti go donesat i do doma i toa go pravat labaratori koi imat licenca od drzavata za izvrsuvanje na vakva dejnost. Eve od 1 avgust pa do sega poznavam najmalko 30 40 lica koi so alo alo imat negativen PCR test za vrajkanje nazad ili na odmor vo grcka i ne gledam nacin kako bi go odkrile toj test deka e lazen osven ovie sto se vozat vo kola da povrajkat pred ovoj na granica.
Автоматски споено мислење:

Da dodadam deka za 50 evra imas sertifikat od bugarija za izvrsena vakcinacija i toa da biras od vakcinite koi se dostapni u bg da ti ja pise na listot so bar kod i site drugi raboti.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Одењето на кино не е право. Ниту пиењето кафе во кафич. Ниту салатата во кафана. Не знам од каде ви е идејата дека било што од тоа е право.

Од друга страна, година и пол имавме време да видиме како функционира здравствениот систем под притисок на заразна болест. Ако не ти е јасно што ми беше муабетот, направи една ретроспектива.
Да, но слободата на движење е право. Исто можат да не затворат сите дома, да речеме 111 дена, и да речеш "излегувањето од дома не е право!".

Имаше ист проблем кога на циганчињата не им беше дозволен влез на базен, тогаш немаше невладина, организација или државен орган кој не галамеше против таа мерка. Нели, тоа не е право, а сепак е форма на дискриминација!

Да имаше основана причина поткрепена со аргументи зошто невакцинираните и прележаните до 45 дена односно граѓаните кои немаат еден од потребните документи за влез го загрозуваат јавното здравје, ќе најдевме начин да ја проголтаме евидентната дискриминација и сегрегација. Вака нема.

пи.ес. Заевизмот е во полн ек. Прочитав плакат "Сдсм се бори за имунизација, а Дпмне за атниваксерство!" (карикирам) во Центар. Почнаа со црната кампања, а лошо им се пишува во повеќето скопски општини. Се надевам ќе доживеат класичен бродолом и на државно ниво. Толку се бореа за имунизација што во средината на август, минатата година, не ја прифатија руската вакцина. :)
 
Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
Ааа за овој ќе треба некоја нова вакцина, ќе почекаме да ги разработат убаво новите погони Фајзер и Модерна.
Токму така , како што се очекуваше. Нова варијанта на Ковид во невакцинирана земја.

Јужна Африка има покриеност со две дози од само 9,6% .

Сега мислам дека ви е јасно колку е битна вакцинацијата. Се додека има региони и подрачја во светот со низок опфат на вакцинација ќе мутираат нови соеви.

После ви се криви Фајзер и Модерна.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Токму така , како што се очекуваше. Нова варијанта на Ковид во невакцинирана земја.

Јужна Африка има покриеност со две дози од само 9,6% .

Сега мислам дека ви е јасно колку е битна вакцинацијата. Се додека има региони и подрачја со низ опфат на вакцинација ќе мутираар нови соеви.

После ви се криви Фајзер и Модерна.
Да, затоа што има доволно вакцини да се имунизираат 70% од луѓето во светот! И да, затоа што најбогатите држави први ги разграбаа вакцините, а останатите ќе си чекаат или милостина во форма на донација или Ковакс.

Нели има уште најмалку 2 мутации кои се сега познати, а постоеле уште пред да започне имунизацијата? Башка тоа што вирусот може да мутира во природата, независно од човекот! :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom