Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.792
Поени од реакции
39.063
Абе си викам штом се исмејуваат со некои што различно размислуваат, сигурно многу знаат, па сакам и ја да научам. Ронче еднаш само сподели инфо од јутуб видео и после 3 минути го избриша постот.

Не знам зашто, ама интересен ми е :toe:
вас треба некој од админиве на секој ваш пост да ви стави огромен извичник, внимание, фејк њуз како на фб што им прават на антиваксериве
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.210
Поени од реакции
21.390
@Igorcemk се сеќаваш на муабетот за тоа дали вакциниран кој има 2.7 проценти кардивасуларни и прележан 9 пати ?

Не знам дали грешам, но, оваа студија изгледа грешно ја протолкуваа, на повеќе места, вклучително на BBC. Погледни која е целната група. Барем јас како што го разбирам текстов. Се прави споредба меѓу тие што се вакцинирани и потоа ризикот од васкуларни проблеми ако фатат корона.

We undertook a self-controlled case series from 1 December 2020 to 24 April 2021 (the latest date for which outcome data were available) to examine the associations between ChAdOx1 nCoV-19 or BNT162b2 mRNA vaccines and thrombotic events during the ongoing covid-19 vaccination programme in England. We also investigated the association between a SARS-CoV-2 positive test and the thrombotic events of interest among the same vaccinated population.

Прегледај го приврзокот 305212

Momentalno nemam vreme poopsirno da razgledam, samo ke go ostavam ovoj link https://www.bmj.com/content/374/bmj.n1931/rapid-responses od studijata e odgovori na nea. Interesno od prv pogled otkriva nekoi slabosti. Podocna podetalno ke razgleda.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.695
Поени од реакции
12.109
која наука, шерувате фабрикувани вести. Пред малце и ти и Лурц шерувате фабрикувани вести како умреле 500 души од фајзер од некој портал таму кореа динг донг, сеа некој твитер статус го пласираш како вистина, после нешо друго ќе ти текне, интересен ти е животов богами.
Нит го прочита нит го разбра. Информацијата беше за Виетнам. И тоа не за починати него за бизнисот кој им се затвара на корејските компании ради комплетниот полициски час. А другите вести беа од официјалните страни на владите на Австралија и Квинсленд каде имаат многу малку заразени и починати, посебно во однос на % на вакцинирање.
Тебе треба се да ти се соџвака.
И ова да не е фабрикувана вест
Да се чудиме ли од каде толку смртни случаи, ковид проблеми и постковид последици?
 
Последно уредено:
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.234
Поени од реакции
35.856
Jas mislam deka i viktorija ke bide ok... Mada ke se macime podolgo, a do togas i ke se vakcinira narodot. Duri mislam deka i malku preteruvaat za da go pobutnat narodot da se vakcinira pobrzo. Za fajzer najavija deka veke nema termin, ovde za mesec poveke od pola naselenie ke gi ima primeno 2te dozi taka sekako...

Setaat u mal radius... ne e isto ko mkd.
А што ќе се случи кога Австралија ќе се најде во ситуацијата во која што е Израел сега. Се вакцинира 80% од население, олабавуваат карантин и после пак им се случува епидемија зашто од досегашните примери вакцините се слаби против делта сојот. Кое е решението тогаш? Perpetual lockdown?

Мене ми е шокатно како така лесно земја која е либерална демократија со англо-саксонска традиција како што е Австралија, толку лесно прифати мерки кои што ги има само во земји како што е Северна Кореја. Можам да шетам само 5 километри околу место на живеење, во период од 2 часа а на други места може да одам само со пропусница. Oh whatever, its all ok. Од социолошки аспект ова ми е многу интересно, зашто се потврдува тезата дека силни демократски општества со традиционален либерален дух, многу лесно може да прифатат квази-комунистички авторативни мерки наметнати од државата под изговор за јавното добро и со солидна подршка од медиумите.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.695
Поени од реакции
12.109
Ај да пренесам овде една информација за вакцината за сезонскиот грип од групата Ковид19 искуства и совети (ја ова уште лани го прашував кога требаше да се вакцинираме за сезонскиот).

Почитуван д-ре, колку време треба да помине од вакцина против ковид за да може да се прими вакцина против сезонски грип?
Д-р Пановски: 45 дена.
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
па што повеќе заслужувате од тоа? глумите каубоци и фурате некој анархизам, а заборавате дека не сте сами у општеството и ги користите сите придобивки како и вакцинираните. Да живеевте настрана од нас терајте си го тркалото не се замарам уопште со вас, али штом мене ме загрозуваш и другите вакцинирани, мораш и ти да пристанеш на вакцина ако сакаш да ги имаме истите придобивки. И ич не ме боли дали тоа за тебе е фашистички, нацистички, јудеомасонски или како и да е повеќе, не сум у тек со вашите филмови.
Попрво би живеел со антиваксер за кој 5Г кулите го предизвикуваат вирусот и мисли дека Бил Гејтс го чипира отколку со злобни човечиња како тебе, ти да си живеел во нацистичка Германија сигурно ќе си го пуштал гасот во коморите оти некој така ти кажал, учебникарски пример како се губи човечноста кога ти е загрозено преживувањето.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.628

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.421
Поени од реакции
22.756
А што ќе се случи кога Австралија ќе се најде во ситуацијата во која што е Израел сега. Се вакцинира 80% од население, олабавуваат карантин и после пак им се случува епидемија зашто од досегашните примери вакцините се слаби против делта сојот. Кое е решението тогаш? Perpetual lockdown?

Мене ми е шокатно како така лесно земја која е либерална демократија со англо-саксонска традиција како што е Австралија, толку лесно прифати мерки кои што ги има само во земји како што е Северна Кореја. Можам да шетам само 5 километри околу место на живеење, во период од 2 часа а на други места може да одам само со пропусница. Oh whatever, its all ok. Од социолошки аспект ова ми е многу интересно, зашто се потврдува тезата дека силни демократски општества со традиционален либерален дух, многу лесно може да прифатат квази-комунистички авторативни мерки наметнати од државата под изговор за јавното добро и со солидна подршка од медиумите.
prvo ne mora da znaci deka ke se sluci istoto.

vtoro i da se sluci vo golema mera togas ke e veke napraveno se sto mozelo da se napravi i neli vakcinite namaluvale hospitalizacija itn itn...

toa perpetual lockdown ti e premnogu glupa teza, sleduva otvaranje prvo so zemjite sto se vakcinirani na toa nivo UK, Canada, USA, JPN, Singapur (dec-feb) pa ostatokot na azija (april) pa drugite.

neznam zosto ti e sokantno koga za sega merkite rabotat. se ide na kupuvanje vreme za da se vakcinira populacijata toa sto vakcinite ne rabotat ne e greska na sistemot ovde nego sosema drug problem koj ako ne se resi ke sledi promena na strategijata. u princip go imame toj luksuz da moze da smenime strategija ili da prodolzime so ova.

neznam sto e sokantno ko sto rekov ovde gradovite imaat se sto ti treba na 5km ne zborime za mkd, za aus zborime. neznam od kaj go izvadi toa kvazi komunisticki lol, toa se merki koj ednostavno rabotat, seedno dali u komunjarski drzavi ko kina ili demokratii ko aus, sing, nz, juzna korea, thailand... ne zaboravaj slicni merki imase i u onaa najgolemata - indija. problemot bi rekol e vo drzavite sto nemozat toa da go sprovedat, vsusnost tamu narodot uglavno umira.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.198
Поени од реакции
18.010
Шо велеа овие неписмените антиваксери цело време :D

NSW Health switches to recording patients as dying 'with' Covid instead of 'from' after finally acknowledging many of Australia's 993 casualties died from something else or had even recovered from the virus

 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Шо знам, фалификувањето исправа е дело опфатено со кривичниот законик. Предвидено е "парична казна или со затвор до три години ".
Edno e sto pisuva u zakonot a drugo e kako postapuvaat obvinitelite i kako sudat sudiite... sekad kaznen nalog (uslovna osuda zaedno so paricna kazna) se pisuva za falsifikuvanje isprava..
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.636
Поени од реакции
8.531
Попрво би живеел со антиваксер за кој 5Г кулите го предизвикуваат вирусот и мисли дека Бил Гејтс го чипира отколку со злобни човечиња како тебе, ти да си живеел во нацистичка Германија сигурно ќе си го пуштал гасот во коморите оти некој така ти кажал, учебникарски пример како се губи човечноста кога ти е загрозено преживувањето.
Луѓето се puppets контролирани од различни сили во универзумов кои ги анимираат во недостаток на самосвеност и индивидуализам. Тие сили се многу, оваа на Рон ќе ја сретнеш кај милиони во историјата...еден од нив бил Јуда.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.234
Поени од реакции
35.856
prvo ne mora da znaci deka ke se sluci istoto.

vtoro i da se sluci vo golema mera togas ke e veke napraveno se sto mozelo da se napravi i neli vakcinite namaluvale hospitalizacija itn itn...

toa perpetual lockdown ti e premnogu glupa teza, sleduva otvaranje prvo so zemjite sto se vakcinirani na toa nivo UK, Canada, USA, JPN, Singapur (dec-feb) pa ostatokot na azija (april) pa drugite.

neznam zosto ti e sokantno koga za sega merkite rabotat. se ide na kupuvanje vreme za da se vakcinira populacijata toa sto vakcinite ne rabotat ne e greska na sistemot ovde nego sosema drug problem koj ako ne se resi ke sledi promena na strategijata. u princip go imame toj luksuz da moze da smenime strategija ili da prodolzime so ova.

neznam sto e sokantno ko sto rekov ovde gradovite imaat se sto ti treba na 5km ne zborime za mkd, za aus zborime. neznam od kaj go izvadi toa kvazi komunisticki lol, toa se merki koj ednostavno rabotat, seedno dali u komunjarski drzavi ko kina ili demokratii ko aus, sing, nz, juzna korea, thailand... ne zaboravaj slicni merki imase i u onaa najgolemata - indija. problemot bi rekol e vo drzavite sto nemozat toa da go sprovedat, vsusnost tamu narodot uglavno umira.
Ако има све на 5 километри и ако е тоа Ок, што има ондак причина да се врати како што било? Таман ќе се спречува ширење на разни болести во иднина и ќе има поздрави граѓани. Шо има па да шетате надвор без врска без да имате пропусница и валидна причина за тоа? :D

Шала на страна, главниот удар го трпи економијата и бизнисите. Луѓе што печалат со работа на компјутер забораваат дека мнозинството луѓе не печалат со седење пред компјутер и не им е таква природата на работата. Претпоставувам дека сега бизнисите вештачки се оддржуваат во живот со огромни државни субвенции. Ама на крајот на денот некој плаќа за ова умртвување на економијата. Ќе се видат на крајот бројките колку претрпела економија од ова. Посебно ќе биде смешно кога ќе ги тргнат рестрикциите и бројките пак покрај високата вакцинација ќе одат во плафон. Па после нека се објаснуваат зашто Австралија живеела како Северна Кореја со месеци.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.421
Поени од реакции
22.756
Ако има све на 5 километри и ако е тоа Ок, што има ондак причина да се врати како што било? Таман ќе се спречува ширење на разни болести во иднина и ќе има поздрави граѓани. Шо има па да шетате надвор без врска без да имате пропусница и валидна причина за тоа? :D

Шала на страна, главниот удар го трпи економијата и бизнисите. Луѓе што печалат со работа на компјутер забораваат дека мнозинството луѓе не печалат со седење пред компјутер и не им е таква природата на работата. Претпоставувам дека сега бизнисите вештачки се оддржуваат во живот со огромни државни субвенции. Ама на крајот на денот некој плаќа за ова умртвување на економијата. Ќе се видат на крајот бројките колку претрпела економија од ова. Посебно ќе биде смешно кога ќе ги тргнат рестрикциите и бројките пак покрај високата вакцинација ќе одат во плафон. Па после нека се објаснуваат зашто Австралија живеела како Северна Кореја со месеци.

Pa golem del od lugeto pogotovo vo Azija ziveet taka neznam so ti e cudno? Ako imas se do doma sto bi idel podaleku? Jas patuvam samo ako imam potreba ili ako sakam da vidam nesto, i togas najcesno so avion lol.... I do rabota peski odam, seedno dali ima ili nema pandemija. Live local and prosper...

Ovde vo golema mera se otvoreni fabrikite.... Ona sto ne e otvoreno se restorani, kafici, i prodavnici za obleka itn, ona sto ne e neophodno. Ogromen del od niv veke se prenasocija na take away i delivery mal del propadnaa. AUS pred pandemijata imase realno slabo razvien e commerce sektor sega toa e otideno 10 cekori napred. Najjako e sto ovde nevrabotenosta pred nekoja nedela bese najmala ovie 30tina god, 5,2%, taka da ne e voopsto crno kako sto izgleda. Dodaj na toa deka se ocekuva porast na cenite na nedvizninata za nekoj 20% ovaa godina i mislam jasno e deka ovde nema nekoj seriozni ekonomski problemi, bar ne za ogromen del od naselenieto.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom