Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.106
Поени од реакции
7.470
ти може си платил, но што ако плаќаш кога ради такви како тебе не можеш ни ти ни јас на ред да дојдам за некоја услуга? јас сум вакциниран значи сум помала опасност од тебе, а ти си темпирана бомба.

И како може да е лага, идам за обична работа у клиника ми се врткаат таму коронаши и со мене ред чекаат? идеш таму здрав прав, и некој со вирусот си се шета лагано и ти го префрла.
Вакциниран видовме дека за другите НЕ е помала опасност, дури е и поголема, бидејќи многумина вакцинирани заборавија да мијат раце, да носат маски и не држат дистанца. Вакцинираните слободно нели шетаат низ други држави, па тие ќе го донесат ламбада сојот, а не невакцинираните.

Значи од придобивките, само услугите од здравствениот систем ги наброја. За нив и моите и јас сме плаќале и плаќаме, а кога сме имале потреба секогаш било со повикај пријател. Или нека ми дозволат да не плаќам здравствено или немаш паво да мрчиш.
На почетокот не можеше да ги користиш, бидејќи Филипче донесе одлука да не функционираат, можеби ќе притребале, а во меѓувреме кој ги нае*е тие што имаат потреба од нив, па тие што имаа потреба уште повеќе заглавија и се зголеми потребата за нивна грижа. Филипче, со сите други мерки, допринесе повеќе луѓе да настрадаат, а со тоа и здравствениот систем да има повеќе работа. Другата работа е што со децении се краде, па здравствениот систем е се покатастрофа, а капацитетите наместо зголемени, намалени, иако се потрошени ц.ц. 30 милијарди евра за 10години.

Нормално ти како послушен верник, нема по Филипче да пљукаш, туку по сограѓаните. Ако Ронче, ти радувај се сега на мерките, ваши се 5те минути.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.112
Поени од реакции
41.433
Вакциниран видовме дека за другите НЕ е помала опасност, дури е и поголема, бидејќи многумина вакцинирани заборавија да мијат раце, да носат маски и не држат дистанца. Вакцинираните слободно нели шетаат низ други држави, па тие ќе го донесат ламбада сојот, а не невакцинираните.

Значи од придобивките, само услугите од здравствениот систем ги наброја. За нив и моите и јас сме плаќале и плаќаме, а кога сме имале потреба секогаш било со повикај пријател. Или нека ми дозволат да не плаќам здравствено или немаш паво да мрчиш.
На почетокот не можеше да ги користиш, бидејќи Филипче донесе одлука да не функционираат, можеби ќе притребале, а во меѓувреме кој ги нае*е тие што имаат потреба од нив, па тие што имаа потреба уште повеќе заглавија и се зголеми потребата за нивна грижа. Филипче, со сите други мерки, допринесе повеќе луѓе да настрадаат, а со тоа и здравствениот систем да има повеќе работа. Другата работа е што со децении се краде, па здравствениот систем е се покатастрофа, а капацитетите наместо зголемени, намалени, иако се потрошени ц.ц. 30 милијарди евра за 10години.

Нормално ти како послушен верник, нема по Филипче да пљукаш, туку по сограѓаните. Ако Ронче, ти радувај се сега на мерките, ваши се 5те минути.
бафра иди вакцинирај се и не ме замарај и не се замарај.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.058
Поени од реакции
24.051
Знам за тоа викам, Нов Зеланд може ќе се спаси, али вие тешко. На тие 1000, има уште толку недектирани, кој шетаат шират и тн. Веч видено кај нас.

Jas mislam deka i viktorija ke bide ok... Mada ke se macime podolgo, a do togas i ke se vakcinira narodot. Duri mislam deka i malku preteruvaat za da go pobutnat narodot da se vakcinira pobrzo. Za fajzer najavija deka veke nema termin, ovde za mesec poveke od pola naselenie ke gi ima primeno 2te dozi taka sekako...

Setaat u mal radius... ne e isto ko mkd.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.995
Нормално ти како послушен верник, нема по Филипче да пљукаш, туку по сограѓаните. Ако Ронче, ти радувај се сега на мерките, ваши се 5те минути.
Има мозоче во големина на излупена кикиритка. :D

Џабе е, со месеци пишувај, пишувај и пишувај и реплика: "немаш аргументи"!

Демек сите невакцинирани се коронаши, а вакцинираните не можат да фатат и шират Ковид! :rolleyes:
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.760
Поени од реакции
7.587
Ги читам ова протоколиве за физичка настава... Знаат ли властиве дека треба СРЕДНОШКОЛЦИ да ги почитуваат? :icon_lol:


:pos:

Иначе, дефинитивно сум за физичко присуство. Мислам дека се извакцинирани голем дел од наставниците, така што меркиве се апла без врска (како и сите останати пред нив). Децата ќе си го шират вирусот дури и да ги стават сите во стаклени кафези да седат по цел ден затоа што на одење/доаѓање и на одмори - пак ќе се мешаат.

И џабе би го одложувале мешањето. Колку побрзо сите деца го поминат вирусов - толку побрзо ќе може да се тргнат глупиве мерки.

Башка што вака секоја покачена температура кај дете ќе се третира како ковид... :popce:
Дека протоколите се неспроведливи - не се.

Него да прашам, од коа ќе се испомешаат и заразат децана, кај ќе го однесат вирусот? Кај се пребираат после школо? :icon_lol:
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.937
Поени од реакции
9.192
Дека протоколите се неспроведливи - не се.

Него да прашам, од коа ќе се испомешаат и заразат децана, кај ќе го однесат вирусот? Кај се пребираат после школо? :icon_lol:
Нека му се секираат тоа овие невакцинираниве, вакцинираните имаат камен имунитет стекнато против коронава.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.760
Поени од реакции
7.587
Нека му се секираат тоа овие невакцинираниве, вакцинираните имаат камен имунитет стекнато против коронава.
После пак ќе кукате како сте обесправени и како нема место во болници. ;)
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.967
Поени од реакции
11.018
После пак ќе кукате како сте обесправени и како нема место во болници. ;)
Не е во ред таквата поделба на вакцинирани vs невакцинирани и согласно тоа право на болнички кревети или пак право на било што друго (одење на кино, пример).
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.112
Поени од реакции
41.433
Значи нова студија (за овие што веруваат во наука де), за смртноста од Корона.
И зошто рековте дека ги вакцинираме децата?

вака бројкиве добро наштимани, али у пракса не е баш така.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.112
Поени од реакции
41.433
Чек сега, не е и веруваш на науката?
Ами зошто се вакцинираше :pos:
која наука, шерувате фабрикувани вести. Пред малце и ти и Лурц шерувате фабрикувани вести како умреле 500 души од фајзер од некој портал таму кореа динг донг, сеа некој твитер статус го пласираш како вистина, после нешо друго ќе ти текне, интересен ти е животов богами.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.106
Поени од реакции
7.470
Има мозоче во големина на излупена кикиритка. :D

Џабе е, со месеци пишувај, пишувај и пишувај и реплика: "немаш аргументи"!

Демек сите невакцинирани се коронаши, а вакцинираните не можат да фатат и шират Ковид! :rolleyes:
Абе си викам штом се исмејуваат со некои што различно размислуваат, сигурно многу знаат, па сакам и ја да научам. Ронче еднаш само сподели инфо од јутуб видео и после 3 минути го избриша постот.

Не знам зашто, ама интересен ми е :toe:
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.760
Поени од реакции
7.587
Не е во ред таквата поделба на вакцинирани vs невакцинирани и согласно тоа право на болнички кревети или пак право на било што друго (одење на кино, пример).
Одењето на кино не е право. Ниту пиењето кафе во кафич. Ниту салатата во кафана. Не знам од каде ви е идејата дека било што од тоа е право.

Од друга страна, година и пол имавме време да видиме како функционира здравствениот систем под притисок на заразна болест. Ако не ти е јасно што ми беше муабетот, направи една ретроспектива.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom