Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
24 октомври 2013
Мислења
8.392
Поени од реакции
11.769
Ова ќе биде најголема пратка до сега: 500.000
Се чека и Спутник веќе еден месец, ама "немало политика поради доцнењето!".

Тие 500.000 од Синовак, Филипче пред една недела рече дека ќе дојдат за една недела!

Зошто не купуваат вакцини директно од Србија!? Ем Србија ќе земе некој денар, ем ќе си ја извршат улогата на власт, за која имаат мандат! Србија веќе ја произведува руската вакцина.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
8.511
Поени од реакции
15.667
Се чека пратката на Синовак... Во меѓувреме масовно се оди во Врање и Ниш...
Не читам воопшто за коронава и вакцините во последно време, ама последно разговарав со пријател и вика дека Синовак требало 3 дози за да се постигне имунитет. Има вистина во ова?

Во Србија кои вакцини ги даваат? Се чека многу?
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
4.217
Поени од реакции
9.074
Не читам воопшто за коронава и вакцините во последно време, ама последно разговарав со пријател и вика дека Синовак требало 3 дози за да се постигне имунитет. Има вистина во ова?

Во Србија кои вакцини ги даваат? Се чека многу?
Синовак има најмал процент на заштита ама сепак останува она било која вакцина е подобра од ниту една
Во Врање ја има Синофарм и Фајзер некоја помала количина додека не се потроши. Во Ниш ги има Синофарм, Фајзер и Астра Зенека. Во Врање имало прилично гужва за разлика од Ниш.
 
Член од
4 октомври 2018
Мислења
2.563
Поени од реакции
6.151
Стасала донацијата од Турција. Ако се остварат најавите на Филипче дека деновиве ќе (или треба да) стигнат уште 500к Кинески и уште 70-80к донација од Грција и Бугарија + редовните помали пратки од фајзер тогаш веројатно до крајов на месецов и ќе почне вакцинација без предходно закажување.

 
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.031
Поени од реакции
6.372
Стасала донацијата од Турција. Ако се остварат најавите на Филипче дека деновиве ќе (или треба да) стигнат уште 500к Кинески и уште 70-80к донација од Грција и Бугарија + редовните помали пратки од фајзер тогаш веројатно до крајов на месецов и ќе почне вакцинација без предходно закажување.

Па и сега има вакцинација без закажување. Само шо треба да тркне човек до Србија.
 
Член од
4 октомври 2018
Мислења
2.563
Поени од реакции
6.151
Па и сега има вакцинација без закажување. Само шо треба да тркне човек до Србија.
За кај нас е работава кога ќе биде така, не сакаат сите да се малтретираат да одат до Србија за вакцина
 
Член од
4 октомври 2018
Мислења
2.563
Поени од реакции
6.151
Тешко дека би им отишол на вакцинирање доколку треба Синовак да примам.
Зошто ? Не веруваш на вакцина направена на традиционален начин а би се вакцинирал со вакцини правени со нови не скроз докажани методи (треба време)

Ај да си постар па да разберам оти Кинескиве имаат нешто помал % на стекнување антитела ама вака не знам што губиш, ако добиеш антитела супер ако не секако како помлад големи се шансите секако да прележиш без проблем. Според она што го читам кај Кинеските најголем проблем добивање на антитела се појавувал кај постарите лица, од друга страна имаш информации дека дури и оние биле вакцинирале а се заразиле - поминале без тешка клиничка слика.
 

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.063
Поени од реакции
1.698
Зашто препорачуваат 2-3 дена одмор од физичка активност после вакцинација?
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
34.859
Поени од реакции
53.188
Стасала донацијата од Турција. Ако се остварат најавите на Филипче дека деновиве ќе (или треба да) стигнат уште 500к Кинески и уште 70-80к донација од Грција и Бугарија + редовните помали пратки од фајзер тогаш веројатно до крајов на месецов и ќе почне вакцинација без предходно закажување.

со колку нови џамии ја платиле оваа донација?

(а може и Груевски да го прашаме, он ги знае тие ценовници у Турска и Катар)
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
2.224
Поени од реакции
14.288
Бев вчера до Ниш да примам втора доза Астра Зенека.....поминаа три месеци.....завршив работа.....сега мирна глава. Комплетирана имунизација.......примена прва/втора доза.

Општо да знаат сите кои беа во Белград (како мене) за прва доза Астра Зенека.....втора доза може да се прими во Ниш.
Немаше воопшто гужва во Ниш.....мал пункт, но доволен. Влегуваш.....и за час завршуваш работа. Персоналот максимално професионален и љубезен.....на ниво. Инаку....на располагање имате Астра, Фајзер и Синофарм....во секое време.....од 08 до 20 часот.

На враќање од Ниш....ми текна да си купам нешто за дома....па застанав до Врање. Истураше дожд.....поминав со кола покрај Спортската сала во Врање.....надвор беше како митинг...преполно, кој со чадор во рака.....кој под поставените чадори пред салата......преполно од Македонски државјани.....само МК коли фрчат низ Врање. Да масовната вакцинација се одвива во најдобар ред......во Ниш и Врање. СУПЕР Е!

И така кога ја видов гужвата.....ми дојде една слика пред очи.
Го замислив ФИЛИПЧЕ како држи ПРЕС.....пред Спортска хала -Врање

Гордо застанат....микрофони и многу камери пред него.....а он вели.....Почитувани граѓани на "Нашата земја"......како што и самите можете да видите.....МАСОВНАТА ВАКЦИНАЦИЈА СЕ ОДВИВА ВО НАЈДОБАР РЕД......без термин за закажување, сите вакцини се достпни, за секого......дојдете кога сакате.....и вакцинирајте се! Ве охрабрувам да дојдете....и да се вакцинирате. Вакцините се единственото оружје.....со кое ќе го победиме вирусот.
И се изнасмеав.....сам на себе. Си велам да се појави таму.....кога ќе почнат сите да го плукаат.....па и некој камен можеби ќе заработи.....нема да знае кај да бега.

На граница.....сабајлето 1 ипол саат чекав за да влезам во Србија......на враќање околу 1 саат и 15 мин за да влезам во Македонија......ХАОС! И покрај тоа што се пуштени три ленти.....километарски колони од МК возила.

Но ДА.....масовната вакцинација се одвива со несмален интензитет....непречено и во најдобар ред......во Република Србија.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
747
Поени од реакции
2.463
Зошто ? Не веруваш на вакцина направена на традиционален начин а би се вакцинирал со вакцини правени со нови не скроз докажани методи (треба време)

Ај да си постар па да разберам оти Кинескиве имаат нешто помал % на стекнување антитела ама вака не знам што губиш, ако добиеш антитела супер ако не секако како помлад големи се шансите секако да прележиш без проблем. Според она што го читам кај Кинеските најголем проблем добивање на антитела се појавувал кај постарите лица, од друга страна имаш информации дека дури и оние биле вакцинирале а се заразиле - поминале без тешка клиничка слика.
Скроз верувам дека вакцините ќе помогнат и дека шансите да ти се појават нуспојави од кинеските вакцини на традиционален начин се многу помали од мРНА и векторските. Но зашто би се вакцинирал со единствениот избор Синовак кога на 100км од граница имам на избор 3-4 други вакцини многу поефикасни од Синовак ? Во мојот случај ќе почекам до есента, го прелегав вирусот и колку толку имам заштита одредена пошто бројот на реинфекции е доста помал отколку бројот на лица што се имаат заразено после вакцинација.

На ова да додадам и дека Филипче и Заев заради политика, корупција, неспособност и куроболие за рајата направија народ да прави дополнителни трошкови за вакцинирање во Србија, ненабавка на вакцини и недонесување мерки и се директни виновници за смрта на неколку стотина починати во последниот бран за мене имаат нула релевантност.
 
Последно уредено:
Член од
24 мај 2020
Мислења
16
Поени од реакции
42
Како благодарност од администрацијата до браќата Срби, кои на голем дел Македонци им излегоа во пресрет со вакцинирање кога кај нас немаше вакцини, ве известувам дека ова лето е дозволено пишување на српски јазик за државјаните на Србија. Привременото правило престанува да важи со престанокот на бесплатната патарина :D
E fala ti ko bratu, gde čuo i ne čuo, juhu!
Nekad sam makedonski govorio prirodno, ma govorio - mislio na makedonskom, ali lepih godina ima otad. Svratim sad da malo vežbam jezik, normalno sve razumem, ali kad treba da napišem nešto - čudo jedno. Rečenična struktura čak i meni zvuči rogobatno, kad napišem nešto mislim se "ma koja je budala ovo napisala" a svake druge reči se jedva setim. Tuga kako sam se zapustio...
Rodni grad je rodni grad, što je sad druga država, tako je to - poštujem, kao što očekujem da i svako poštuje da je Skoplje moj rodni grad, moje detinjstvo, najlepše uspomene i deo onoga što me čini kakav sam.

Za bilo koju informaciju oko vakcinacije - pišite odgovoriću, ako treba neka pomoć isto, iako vidim da kolega Đorđe jako dobro to radi.

Lep pozdrav iz Beograda svim dobrim ljudima na ovom forumu, zadovoljstvo je čitati vas.
Lep pozdrav i Steltu.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.605
Поени од реакции
10.335
Но зашто би се вакцинирал со единствениот избор Синовак кога на 100км од граница имам на избор 3-4 други вакцини многу поефикасни од Синовак ?
Moже јас да се обидам?

Затоа што:
- разликата во „ефикасност“ во реални услови има индикации дека не е толкава, како од студиите, посебно разликата до Синофарм
- тренирање на имуниот систем на еден протеин од обвивката на вирусот << имунитет на целиот вирус
- намален ризик за последици од нуспојави на пат накај дома, на пример одложен анафилактички шок и ред други... не дека нема да се случат овде, ама ќе се случат на 10-15 минути од болница, нема да се случат на пола пат од Врање до дома
- недавање пари за зелен картон и гориво (не дека ова е одлучувачки фактор, ама за некој можеби и е)
- помалку време
- итн


Во моментов не постојат вакцини со жив а ослабен вирус, тоа би била супериорната вакцина и за нејзе би возел илјадници километри.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
34.859
Поени од реакции
53.188
вујко ми со над 60 нема уште добиено термин
Не бил само он, на пријателка родителите исто така немаат добиено термин, одамна пријавени и двајцата на речиси 70 години.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom