Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Едно искрено прашање без политика зошто не сум запознаен многу.Дали нашиве реално купија вакцини или сите се донации?Дека нели Заев рече дека нарачале милион и нешто а никаде не се.
Купија 200.000 Синофарм....мислам толку им е.
Овие Фајзер-от што им стигнуваат......секоја недела по неколку илјади.....поима немам дали е помош од ЕУ или нешто друго.
Мизерија другар!
stignato.jpg
Барем....спрема нивната официјална објава.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.918
Поени од реакции
12.408
Дали има некој контакт за жалба/прашање шо било поврзано со вакцинацијата кај нас? Мајка ми со 53 години уште нема добиено термин за вакцина, уредно пријавена. Татко ми и се ревакцинира, исто годиште со нејзе.
 
Член од
28 април 2020
Мислења
237
Поени од реакции
321
Треба наскоро да идам во Србија за втора доза вакцинирање. Дали некој има информација за во Србија, доколку си вакциниран со прва доза Астра Зенека дали може да си одбереш друга вакцина за втора доза (Фајзер)?
Pre nekih 20ak dana kada se moja majka revakcinisala AZ, pitala ih je da li može da primi Fajzera umesto AZ i rekli su da ne može. Možda je danas drugačije ali čisto sumnjam.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.915
Дали има некој контакт за жалба/прашање шо било поврзано со вакцинацијата кај нас? Мајка ми со 53 години уште нема добиено термин за вакцина, уредно пријавена. Татко ми и се ревакцинира, исто годиште со нејзе.
вујко ми со над 60 нема уште добиено термин
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.190
Поени од реакции
21.333
Pre nekih 20ak dana kada se moja majka revakcinisala AZ, pitala ih je da li može da primi Fajzera umesto AZ i rekli su da ne može. Možda je danas drugačije ali čisto sumnjam.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
А не даваат од принцип за да не се мешаат или за да ги допотрошат АЗ? Пошто комбинација Вектор и мРНА веќе на големо се дава. Сакам да кажам, од медицински аспект не би требало да има пречки.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.753
Поени од реакции
9.558
Многу интересно интервју со Кристијан Дростен за вирусот. Од каде потекнува како гледа на иднината. Оригиналот: https://www.republik.ch/2021/06/05/herr-drosten-woher-kam-dieses-virus

Солиден македонски превод преку транслејт: https://translate.google.com/translate?sl=de&tl=mk&u=https://www.republik.ch/2021/06/05/herr-drosten-woher-kam-dieses-virus
Игорче, не прочитав никаде во текстот прашање за прележаните пациенти од вирусот, дали треба да се вакцинираат, мислење негово..има само за децата .
Кај мене на работа сите што прележавме нејќеме да се вакцинираме...чекаме нови сознанија.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.918
Поени од реакции
12.408
вујко ми со над 60 нема уште добиено термин
Добро не ми е јасно како? Читам здрави прави луѓе на 30 години добиваат термини за вакцинација, додека постари луѓе со проблеми уште си чекаат. Не ми е јасно како е замислено, мора да има некој контакт да се праша дали има некој проблем. Читав дека праќале смс со термин на грешни броеви, па голем број од пријавените така ги изгубиле термините.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.759
Поени од реакции
17.457
Добро не ми е јасно како? Читам здрави прави луѓе на 30 години добиваат термини за вакцинација, додека постари луѓе со проблеми уште си чекаат. Не ми е јасно како е замислено, мора да има некој контакт да се праша дали има некој проблем. Читав дека праќале смс со термин на грешни броеви, па голем број од пријавените така ги изгубиле термините.
Моја логика е дека помладите што добиваат се пријавени во пунктови каде нема многу пријавени. Тоа им е вајда направено за да се вакцинира што побрзо. Меѓутоа има два проблеми тука, тие што добија термини ги примаа да се вакцинираат кај сакаат, и пак се правеше застој, и другиот проблем е што снема вакцини па сега не е проблем гужвата на пуктовите туку тоа.
А и голем дел од тие што викаат дека добиваат термин се со врски, па вајда полесно е да кажат дека добиле порака.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.190
Поени од реакции
21.333
Игорче, не прочитав никаде во текстот прашање за прележаните пациенти од вирусот, дали треба да се вакцинираат, мислење негово..има само за децата .
Кај мене на работа сите што прележавме нејќеме да се вакцинираме...чекаме нови сознанија.
Не го прашаа. Од тоа што разбрав од текстот е, дека ако не се вакцинираме кога и да е ќе се инфицираме со вирусот. Значи неизбежно е да добиеме имунитет за вирусот да изгуби од опасноста. Повеќето држави предлагаат една доза вакцина и за прележани иако тие засега се доста заштитени или да речам надвор од опасност. Тоа секако е моја интерпретација и не мора така да биде.
 
Член од
28 април 2020
Мислења
237
Поени од реакции
321
А не даваат од принцип за да не се мешаат или за да ги допотрошат АЗ? Пошто комбинација Вектор и мРНА веќе на големо се дава. Сакам да кажам, од медицински аспект не би требало да има пречки.
Slažem se ali verovatno država hoće da se ogradi od potencijalnih rizika. Gde se sve primenjuje kombinovanje vakcina, u EU?

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
M

Macedon1um

Гостин
Моја логика е дека помладите што добиваат се пријавени во пунктови каде нема многу пријавени.
Мислам нема врска ова, кај мене во исто време ги пријавив родителите и мајка ми доби термин и се вакцинираше а помлада додека татко ми сеуште нема

@Емкаа мене ми рекоа да се јавам кај матичниот да прашам оти имало случаи да нема порака а има термин, иако на vakcinacija.mk со матичен се проверува


Официјален јазик на форумот е македонскиот, а препорачливо е користење на кирилица. Сите пораки напишани на странски јазик ќе бидат избришани, а членовите ќе бидат опоменати дека ги прекршуваат правилата.

Ако може да се избришат мислењава, не може да се пишува на српски.
Не замарај ни си модератор ниту пак админ да кажуваш што требало да се брише или не.
Може во темава барем исклучок да се направи кога се работи за добра работа, човекот помага на наши со совети што сакаат да се вакцинираат во Србија
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.915
Добро не ми е јасно како? Читам здрави прави луѓе на 30 години добиваат термини за вакцинација, додека постари луѓе со проблеми уште си чекаат. Не ми е јасно како е замислено, мора да има некој контакт да се праша дали има некој проблем. Читав дека праќале смс со термин на грешни броеви, па голем број од пријавените така ги изгубиле термините.
Не знам како. Он се пријави сам, па после и преку матичната уште еднаш и еве сеуште чека.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Не замарај ни си модератор ниту пак админ да кажуваш што требало да се брише или не.
Може во темава барем исклучок да се направи кога се работи за добра работа, човекот помага на наши со совети што сакаат да се вакцинираат во Србија
Ме боли пенисот дали сака да помага или не. Не планирам да читам српски бљувотини "hvala vam braco Makedonci".

Нека употребува Гугл Транслејт ако сака да помага, ЗАБРАНЕТО е користење српски јазик, како и бугарски. Како за едните - така и за другите.

@Acid
 
Член од
28 април 2020
Мислења
237
Поени од реакции
321
Официјален јазик на форумот е македонскиот, а препорачливо е користење на кирилица. Сите пораки напишани на странски јазик ќе бидат избришани, а членовите ќе бидат опоменати дека ги прекршуваат правилата.

Ако може да се избришат мислењава, не може да се пишува на српски.
Poštovani STEALTH, nadam se da ste admin da Vam se ne bih uzalud obraćao. Nekoliko korisnika piše na latinici, a saglasni smo da makedonski jezik može da se piše samo na ćirilici, za razliku od srpskog koji ravnopravno koristi i ćirilicu i latinicu. Makedonski jezik ne prepoznaje latinicu tako da ne može biti preporučljivo pisanje makedonskog jezika na ćirilici nego mora biti obavezno jer tako jezički standardi i gramatika nalažu. Zašto korisnike koji pišu na latinici niste opomenuli do sad nego samo mene? Neki korisnici koriste i ruska/bugarska slova tipa obrnuto r i tako to i ni njih niste opomenuli. Kako da shvatim dobronamerno Vašu objavu kada očigledno imate dvostruke aršine ili Vam jednostavno smeta srpski, što je legitimno? Najmanje 5 korisnika ovde piše makedonskim jezikom na latinici, što je skrnavljenje jezika i potpuno nepravilno pa Vam nije zasmetalo. Nije mi problem da obrišem svaku svoju objavu koju sam do sad objavio ali bih Vas molio da Vi to uradite jer mene malo mrzi.
Автоматски споено мислење:

Ме боли пенисот дали сака да помага или не. Не планирам да читам српски бљувотини "hvala vam braco Makedonci".

Нека употребува Гугл Транслејт ако сака да помага, ЗАБРАНЕТО е користење српски јазик, како и бугарски. Како за едните - така и за другите.

@Acid
Takvima kao Vi svakako nisam ni planirao da pomognem.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom