Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
13 јули 2006
Мислења
15.127
Поени од реакции
17.918
Бутан е е една од земјите каде најдобро се спроведе вакцинацијата. 60% постигнаа кон крајот на март. На 100 жители - 63 вакцинирани.
Тогаш отприлка им дојде индискиот сој и од тогаш наваму им расте бројката на заразени. Не се големи бројки, ама континуирано растат од тогаш.

Британија мислам дека е една од процентуално највакцинираните земји во Европа. Ако ништо друго барем меѓу големите држави најдобро стои, со процент на вакцинација.
Но, во последниве неколку дена со доминацијата на индискиот сој, им се качува дневната бројка. Во најлошото имаа по десетици илјади дневно. Успеаја до кај 1000 и нешто дневно да стигнат, пред некоја недела, но еве сега пак се качуваат. Имаат по 3-5000 дневно.

Па си замислувам какво би било доаѓањето на индискиот сој тука, со ова просјачко ниво на вакцинација.

Така да, глејте сега испозавршете што си имате работа, дур не дошол индискиов сој. (знам дека има еден случај сега, ама е изолиран)
Во Британија 97% од болните во третиов бран, не се вакцинирани. Најчесто се млади и имаат лесна клиничка слика.

Така да сега засега ништо не отскокнува од нормала.

Дури што би се рекло Дростен е во право, или ќе се вакцинираш или сигурно ќе го прележиш.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
:lolzz::lolzz:
Screenshot from 2021-06-08 10-34-50.png
Вакцинацијата се одвива непречено :lolzz::lolzz:

Кажи бе суртук неспособен.....каде тоа се одвива непречено?
АБЕ НА ПУНКТОВИТЕ ВО СРБИЈА МИСЛЕЛ!!!! :lolzz:
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.483
Поени од реакции
33.585
Вчера примив прва доза Фајзер.
Аплицирав на 2ри мај, средата ми стигна мејл за датум. За Охрид можам да кажам дека е многу организирано од влез до вакцина немаш никакво чекање се е ко во некој liquid motion. Осеќам само болка на рака, не некоја јака, ко предходно некој шо ми кажаа дека имале ненеормално голема болка после Фајзер.
Kako pomina?
Jas od prvata ne osetiv nisto. Denes ja primiv vtorata doza fajzer i ocekuvam isto dobro da pominam. Po analogija sto virus ne me zakacil ili soboril 10 godini. :D Drugarka vcera so vtora doza zaglavi, temperaturi, omalaksanost i podduena raka.

Denes dobiv i eu sertifikat koj ke mi se najde za patuvanje, ne mislam na odmor. :D

A da i nenormalno kosa mi pagja. I mene.
Prvpat nekni slusnav za hair loss, prijatelka koja preleza rak tek i porasna 10tina santima i u dekemvri go zakaci virusot vika pak mi padna, edvaj i se naraduvala. Ne prima poveke terapija. Na muabetov se nadovrzaa uste 2 3 mladi devojki so prelezana korona koi potvrdija deka strasno mnogu im kapela.

Taka da ne si prva. Mislam deka ako ja zamaras so raznovidni samponi za hair loss i lekovi moze da ja ostetis. Spored niv najmnogu od stres bilo i veke namalilo.

Ne se preoptovaruvaj, ke se normalizira.
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.577
Поени од реакции
2.560
Каде е тоа "официјално 6 месеци"? Дури ни во прашалникот за вакцинација нема прашање дали си бил позитивен претходно, да беше битно, сигурно немаше да го испуштат :)
Јас сум Германија. Имав термин за вакцинација на 02. Мај. Докторот (матичниот), шваба, многу јак доктор, ми се јави и ми рече да ја откажам вакцината минимум 6 месеци, до година. Јас во Декември правев Антитела тест, имав околу 63. Ми вика, буквално ништо не добиваш, а од друга страна колку и да е мала шансата, 0.00000000000000001 нека е, за компликации, не вреди да ризикуваш.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
Јас сум Германија. Имав термин за вакцинација на 02. Мај. Докторот (матичниот), шваба, многу јак доктор, ми се јави и ми рече да ја откажам вакцината минимум 6 месеци, до година. Јас во Декември правев Антитела тест, имав околу 63. Ми вика, буквално ништо не добиваш, а од друга страна колку и да е мала шансата, 0.00000000000000001 нека е, за компликации, не вреди да ризикуваш.
Океј, тоа е сосема коректно размислување. Но, се' се сведува на индивидуални проценки на докторите, а и на пациентите. Тоа „официјално 6 месеци“ никаде не постои. Ако постои таква официјална препорака, слободно дајте извор за да ја споделиме со засегнатите :)
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.127
Поени од реакции
17.918
Океј, тоа е сосема коректно размислување. Но, се' се сведува на индивидуални проценки на докторите, а и на пациентите. Тоа „официјално 6 месеци“ никаде не постои. Ако постои таква официјална препорака, слободно дајте извор за да ја споделиме со засегнатите :)
Многу ти е јако ова "официјална" потврда :)

Мислам се што беше официјално за Короната беше пу пу не важи.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
Многу ти е јако ова "официјална" потврда :)

Мислам се што беше официјално за Короната беше пу пу не важи.
Па ти пиша "официјално е мин. 6 месеци" бе човече, види наназад :pos:

Затоа и те прашав од каде тоа "официјално". А сега ти као ми се смееш мене на нешто ти што си го пишал :)))
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.716
Поени од реакции
17.382
@wot каков е тоа сертификатот за нас, без еу пасош си?
Ја иначе кренав мала темп после 30 саати од вакцинирање, 37.4 и ми помина за 2 саати. Али неам дигнато темп од мал, и одма ја приметив. Се на се 2 дена чудно се осеќав, као brain fog. Ќе видиме за втората :D
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.127
Поени од реакции
17.918
Па ти пиша "официјално е мин. 6 месеци" бе човече, види наназад :pos:

Затоа и те прашав од каде тоа "официјално". А сега ти као ми се смееш мене на нешто ти што си го пишал :)))
Добро тогаш, нема официјална препорака, освен од еден куп доктори мислење.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.483
Поени од реакции
33.585
@wot каков е тоа сертификатот за нас, без еу пасош си?
Ја иначе кренав мала темп после 30 саати од вакцинирање, 37.4 и ми помина за 2 саати. Али неам дигнато темп од мал, и одма ја приметив. Се на се 2 дена чудно се осеќав, као brain fog. Ќе видиме за втората :D
Izgleda kako posledniot list od slikava.
List koj ima qr code i si pisuva eu digital covid certificate
Mi rekoa deka so ovoj moze da se patuva po holandija i takvite zemji sto ne gi prifakaat seuste site vakcini
So MK pasos sum inace, se vodam po brojot na pasosot
thumb_1024x663_digital-covid-certificate.jpg
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.181
Поени од реакции
8.824
Prvpat nekni slusnav za hair loss, prijatelka koja preleza rak tek i porasna 10tina santima i u dekemvri go zakaci virusot vika pak mi padna, edvaj i se naraduvala. Ne prima poveke terapija. Na muabetov se nadovrzaa uste 2 3 mladi devojki so prelezana korona koi potvrdija deka strasno mnogu im kapela.

Taka da ne si prva. Mislam deka ako ja zamaras so raznovidni samponi za hair loss i lekovi moze da ja ostetis. Spored niv najmnogu od stres bilo i veke namalilo.

Ne se preoptovaruvaj, ke se normalizira.
Најмногу си ја сакав косата, секогаш ми беше јака, бујна, сите ми велеа сакам коса ко твојата, сега три конци ми останаа, а и тоа што викаш можеби и со триста препарати што пробав за помош уште повеќе ја заебав. И пак, ќе прифатам цела да ми падне, ама не можам да живеам со ова со мирисот и вкусот.

Иначе, еднаш поминав со прстите низ коса и цел прамен во рака ми остана, сликав колку коса падна, ама сликата е многу вознемирувачка. Значи не ми паѓа косата како ко ќе кажат некои, него МИ ПАЃА, во рака ми останува. А па кога се бањам да не правам муабет.... Маки.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Најмногу си ја сакав косата, секогаш ми беше јака, бујна, сите ми велеа сакам коса ко твојата, сега три конци ми останаа, а и тоа што викаш можеби и со триста препарати што пробав за помош уште повеќе ја заебав. И пак, ќе прифатам цела да ми падне, ама не можам да живеам со ова со мирисот и вкусот.

Иначе, еднаш поминав со прстите низ коса и цел прамен во рака ми остана, сликав колку коса падна, ама сликата е многу вознемирувачка. Значи не ми паѓа косата како ко ќе кажат некои, него МИ ПАЃА, во рака ми останува. А па кога се бањам да не правам муабет.... Маки.
Неодамна читав, барав за една колешка со ист проблем..
Ова е рандом текст ама и по то што прашуваше, доколку за 3-4 месеци нема постепено подобрување, убаво е да се консултира лекар.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.571
Поени од реакции
17.970
Најмногу си ја сакав косата, секогаш ми беше јака, бујна, сите ми велеа сакам коса ко твојата, сега три конци ми останаа, а и тоа што викаш можеби и со триста препарати што пробав за помош уште повеќе ја заебав. И пак, ќе прифатам цела да ми падне, ама не можам да живеам со ова со мирисот и вкусот.

Иначе, еднаш поминав со прстите низ коса и цел прамен во рака ми остана, сликав колку коса падна, ама сликата е многу вознемирувачка. Значи не ми паѓа косата како ко ќе кажат некои, него МИ ПАЃА, во рака ми останува. А па кога се бањам да не правам муабет.... Маки.
Испитај хормони.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom